Logo
0800200000

Všetko, čo potrebujete vedieť o laserovej liečbe proktolоgických ochorení

Všetko, čo potrebujete vedieť o laserovej liečbe proktolоgických ochorení
Čítať 6 minút | Vytvorené: 14 marec 2023 | aktualizované: 14 marec 2023 | 2933 2933
Pri proktologických problémoch sa väčšina ľudí zdráha vyhľadať pomoc lekára a radšej sa spolieha na maste a čapíky z lekárne. Problém je však v tom, že po krátkodobej úľave sa bolesť v konečníku ešte viac zintenzívni.

Našťastie existujú účinnejšie spôsoby liečby hemoroidov a iných abnormalít konečníka a jedným z nich je aj laserová chirurgia. O čo ide a ako sa laser v proktológii využíva, vám prezradia lekári siete medicínskych centier DoktorPRO v Bratislave.

Čo je to laserová proktológia? 

Laserová proktológia je laserová liečba ochorení súvisiacich s hrubým črevom, análnym otvorom a konečníkom. Táto metóda je založená na vystavení postihnutej oblasti vysokoenergetickému lúču, ktorý umožňuje vykonať bezpečný rez (excíziu) bez zasiahnutia zdravého tkaniva.

Laser sa dnes považuje za jednu z najúčinnejších metód liečby proktologických patológií, pretože prakticky eliminuje riziko vzniku recidívy a vzniku komplikácií počas zákroku.

Aké sú výhody lasera v proktológii?

Voľnopredajné lieky nie sú vo väčšine prípadov účinné. Preto môže lekár predpísať chirurgické alebo minimálne invazívne zákroky na odstránenie hemoroidov a liečbu iných proktologických ochorení.

Liečba laserom je jedným z typov minimálne invazívnych postupov. O jeho výhodách vám viac povie Manuchekhr Burkhanov, chirurg-proktológ:

„Aktívne používanie lasera v proktológii zabezpečuje, že výsledkom zákroku je rýchla liečba nepríjemných pocitov bez bolesti alebo dlhého obdobia rekonvalescencie. Laser pôsobí presne na postihnuté oblasti a nepoškodzuje zdravé tkanivo. Laserová liečba nezanecháva otvorené rany, pretože cievy sa okamžite uzavrú a tým sa eliminuje riziko vzniku infekcie. Po laserovom odstránení hemoroidov nezostávajú žiadne jazvy, čo pacientovi umožní rýchly návrat do bežného života.”

Aké choroby je možné liečiť laserom?

Laserová chirurgia sa používa v mnohých oblastiach medicíny. Pokiaľ ide o proktológiu, používa sa na liečbu nasledujúcich ochorení:

  • hemoroidy 2. - 4. stupňa;
  • fistuly konečníka;
  • análne papilómy;
  • pilonidálne cysty.

Povedzme si niečo viac o jednotlivých ochoreniach.

Hemoroidy

Hemoroidy je možné liečiť laserovou vaporizáciou. MUDr. Tibor Molnár, chirurg-proktológ, vám vysvetlí postup zákroku:

„Laserová vaporizácia hemoroidálnych uzlov je minimálne invazívny zákrok, ktorý je indikovaný pri 1. - 3. štádiu hemoroidov. Pri tepelnom ošetrení dochádza k odparovaniu tkaniva a kauterizácii ciev. Zákrok sa vykonáva pri vnútorných aj vonkajších hemoroidálnych uzloch. Laserová vaporizácia hemoroidov trvá približne 20 minút a nevyžaduje si hospitalizáciu. Úplné vyliečenie trvá približne dva týždne.”

Pararektálna fistula

Fistula je abnormálny priechod v mäkkom tkanive v okolí konečníka, ktorý zvyčajne vzniká, keď sa akútna paraproktitída nelieči včas. Predtým si liečba pararektálnej fistuly vyžadovala priamy chirurgický zásah a mala za následok dlhé obdobie rehabilitácie. V súčasnosti sa však fistula odstraňuje laserom.

Na odstránenie fistuly bez poškodenia okolitého tkaniva je možné použiť laserovú operáciu. Odstránenie rektálnej fistuly laserom sa vykonáva v lokálnej anestéze. Počas operácie proktológ najprv očistí steny fistuly a následne na ne aplikuje laser. V dôsledku toho sa fistula zacelí a na jej mieste sa vytvorí spojivové tkanivo. Pooperačné obdobie po odstránení rektálnej fistuly trvá 2 až 6 týždňov.

Análne papilómy

Análne papilómy sú novotvary, ktoré vznikajú v dôsledku infekcie ľudským papilomavírusom (HPV). Jedinou možnosťou liečby papilómov je ich odstránenie.

Nezhubné výrastky v oblasti konečníka možno odstrániť laserom. Počas zákroku proktológ vyreže papilómy tak, že ich presne zasiahne laserovým lúčom. Cievy sa uzavrú, čím sa zabráni vzniku krvácania. Odstránenie papilómov laserom je prakticky bezbolestné a nezanecháva žiadne jazvy. V mieste odstráneného výrastku sa vytvorí chrasta, ktorá časom odpadne.

Epitelový priechod kostrče

Pilonidálny sinus (cysta vlasového lôžka) je cysta obsahujúca vlasy a epitelové tkanivo. Pilonidálny sinus, ktorý sa často vyskytuje v zadku, sa nazýva aj epitelový kostrčový priechod.

Pilonidálne cysty v oblasti kostrče je možné liečiť ich laserovým odstránením. Počas zákroku chirurg-proktológ odstráni cystu pomocou laserového lúča. Pri tomto zákroku nie je okolité tkanivo traumatizované.

Ako sa pripraviť na laserové ošetrenie?

Ak pociťujete nepríjemné pocity, bolesť alebo pálenie v oblasti konečníka, je potrebné sa najskôr poradiť s proktológom. Vyšetrenie zahŕňa:

  • oboznámenie sa s pacientovou anamnézou;
  • vyšetrenie prstom;
  • anoskopiu a rektoskopiu.

Iba na základe získaných údajov môže proktológ stanoviť správnu diagnózu a v prípade potreby odporučiť laserovú liečbu. Upozorňujeme, že laserová liečba je kontraindikovaná v prípade hnisavého zápalu v análnej oblasti. V tomto prípade lekár zvolí inú metódu liečby.

Ako prebieha rekonvalescencia po ošetrení laserom?

Na túto otázku vám podrobne odpovie proktológ MUDr. Ivan Sedlák:

„Keďže laser nezasahuje zdravé tkanivo a nehrozí riziko vzniku krvácania, nie je potrebná žiadna špeciálna rekonvalescencia. Po zákroku však lekár pacientovi odporučí dodržiavať diétu bohatú na vlákninu, ktorá stolicu zmäkčí a predíde sa tak vzniku zápchy a poraneniu sliznice. Taktiež je dôležité nezanedbávať kontrolné vyšetrenia, na ktorých lekár skontroluje stav pacienta a v prípade potreby upraví liečbu.”

Prečo si už po stýkrát kupovať masť, ktorá prináša len dočasnú úľavu? Proktologické problémy sa dajú rýchlo a bezbolestne vyriešiť laserom.

Proktológia v DoktorPRO v Bratislave

Všetko, čo potrebujete vedieť o laserovej liečbe proktolоgických ochorení - MUDr. Ivan Sedlák
MUDr. Ivan Sedlák
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Hodnotenie článku:
3 s 5 na základe 6 hodnotení
Všetko, čo potrebujete vedieť o laserovej liečbe proktolоgických ochorení
Lekár oddelenia proktológie.

Položte otázku Chirurgovi-proktológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.