Príznaky kokcygodýnie a spôsob jej liečby

Príznaky kokcygodýnie a spôsob jej liečby
Čítať 6 minút | Zverejnené: 23 January 2023 | Перегляди 223
Kostrč je kosť dolnej časti chrbtice, ktorá sa skladá z troch-piatich zrastených stavcov.

Krížová a kostrčová kosť spájajú bedrovú chrbticu s panvovými kosťami a regulujú proces sedenia a chôdze. V prípade výskytu bolesti v oblasti kostrče je potrebné vyhľadať proktológa.

Čo je kokcygodýnia?

Kokcygodýnia (syndróm kostrče) je patologický stav charakterizovaný pretrvávajúcou bolesťou v oblasti kostrče, ktorá vzniká zvyčajne v dôsledku úrazu kostrče. Existuje aj pseudokocidodýnia ― bolesť v oblasti kostrče, ktorá vzniká v dôsledku gynekologických, urologických alebo proktologických ochorení (prostatitída, hemoroidy). Kokcygodýnia nie je život ohrozujúca, ale môže spôsobiť vznik cýst, hernií kostrče, obmedzenej pohyblivosti a je potrebné ju liečiť.

Príznaky kokcygodýnie

Kokcygodýnia sa prejavuje ako akútna a nepríjemná bolesť v oblasti kostrče, ktorá má náhly nástup bolesti. Príznaky kokcygodýnie sú:

 • pocit ťažoby v chrbtici;
 • svrbenie konečníka;
 • nepríjemné pocity pri vyprázdňovaní čriev;
 • časté zmeny nálad;
 • depresie.

Bolesť v oblasti kostrče môže prechádzať do podbruška, bedier alebo zadku. Pri kokcygodýnii spôsobenej proktologickými ochoreniami sa bolesť prejavuje medzi kostrčou a konečníkom. Bolesť v dolnej časti chrbtice sa môže zvýšiť pri chôdzi. Pri vykĺbení kostrče sa môže objaviť obmedzená pohyblivosť kĺbov dolných končatín. 

Príčiny vzniku kokcygodýnie (bolesti kostrče)

Kokcygodýnia je najčastejšie spôsobená úrazom kostrče (pád, náraz). Ďalšie príčiny bolesti kostrče sú:

 • prietrž na kostrči;
 • proktitída;
 • hemoroidy;
 • zápal kostrče;
 • dlhé sedenie na tvrdom povrchu;
 • zápal konečníka;
 • komplikácie po proktologickej operácii;
 • poškodenie sedacieho nervu.

U žien sa bolesť kostrče často vyskytuje počas tehotenstva v dôsledku oddelovania sa panvových kostí. Kokcygodýnia sa môže vyskytnúť aj po ťažkom pôrode (ak je plod príliš veľký, panvové kosti nie sú dostatočne oddelené). Bolesť v kostrči u mužov sa môže vyskytnúť v dôsledku urologických ochorení (adenóm prostaty, prostatitída).

Kokcygodýnia v dôsledku neurologických ochorení

Bolesť v kostrči sa môže vyskytnúť v dôsledku abnormalít v nervových zakončeniach. Zablokovaný nerv v dolnej časti chrbtice môže spôsobiť bolesť kostrče. Príčiny vzniku kokcygodýnie v dôsledku neurologických ochorení sú:

 • zablokovaný sedací nerv;
 • hernie a cysty kostrče;
 • zápalové procesy v nervových vláknach chrbtice;
 • osteochondróza kostrče;
 • myozitída bedrových svalov;
 • komplikácie po operáciách dolnej časti chrbtice.

V prípade výskytu neurologických problémov sa bolesť kostrče vyskytuje pri ležaní na chrbte, dlhom sedení a pri ťažkej fyzickej práci. Ak bolesť kostrče pretrváva dlhší čas, je potrebné vyhľadať neurológa.

Posttraumatická kokcygodýnia

Posttraumatická kokcygodýnia vzniká po úraze chrbtice alebo panvy. Bolesť kostrče môže byť spôsobená vykĺbením alebo subluxáciou kostrče v dôsledku pádu alebo úderu. Bolesť sa nemusí objaviť hneď po úraze, ale až niekoľko týždňov alebo mesiacov po úraze. Príznaky posttraumatickej kokcygodýnie sú:

 • záchvaty bolesti (prechádza do zadku alebo perinea);
 • opuchnutá kostrč;
 • bolesť pri defekácii;
 • bolesť v kostrči pri ohýbaní;
 • tupá bolesť v kostrči.

V dôsledku úrazu môže dôjsť k vykĺbeniu kostrče a k silnej bolesti. Palpácia a vizuálna kontrola môžu odhaliť zakrivenie kostrče doľava alebo doprava. Ak je kostrč zakrivená je potrebné navštíviť chirurga.

Kokcygodýnia u detí

Kokcygodýnia u detí je pomerne zriedkavá a môže súvisieť s vrodenými abnormalitami chrbtice (subluxácia bedrového kĺbu, kĺbová dysplázia) alebo s úrazom krížovej oblasti. U niektorých detí sa na röntgenovom snímku objaví jamka na kostrči, ktorá zvyčajne zmizne spolu s postupným vývojom chrbtice.

Jamka na kostrči sa môže vyvinúť v cystu a spôsobiť bolesť v dolnej časti chrbtice a musí ju vyšetriť detský neurológ. Ak bolesť kostrče pretrváva a dieťa pociťuje nepríjemné pocity pri sedení a má obmedzený pohyb je potrebné poradiť sa s pediatrom, aby vylúčil vážne poranenie dolnej časti chrbtice. 

Prečo vzniká bolesť kostrče pri sedení?

Bolesť kostrče sa môže objaviť pri dlhom sedení na tvrdom povrchu s kostrčou opretou o lonovú kosť a nohami zdvihnutými k hrudníku. Táto poloha veľmi zaťažuje kostrč a spôsobuje nepohodlie, pretože ju nadmerne preťažuje. Sedenie na kostrči môže spôsobovať bolesť aj v dôsledku poranení, zablokovaných nervových zakončení v krížovej kosti a proktologických ochorení (hemoroidy, análne trhliny). 

Ako vyliečiť bolesť v oblasti kostrče?

Bolesť kostrče možno zmierniť liekmi proti bolesti a liekmi s protizápalovým účinkom. Vyliečiť bolesť kostrče môže aj ľahké cvičenie. Pri kokcygodýnii sa používa aj liečebná masáž tkanív okolo kostrče. Syndróm kostrče je spojený s ochoreniami konečníka a na jeho zmiernenie je potrebné sa objednať na vyšetrenie k proktológovi. 

Diagnostika kokcygodýnie

Pri prvej konzultácii proktológ vyšetrí kostrč a konečník, vypočuje si pacientove sťažnosti, oboznámi sa jeho anamnézou a predpíše ďalšie testy. Diagnostika kokcygodýnie zahŕňa:

 • röntgen, magnetickú rezonanciu chrbtice;
 • ultrazvuk panvy (na vylúčenie proktologických a gynekologických ochorení);
 • rektoskopiu (prístrojové vyšetrenie sliznice konečníka).

Príprava na vyšetrenie zahŕňa vyprázdnenie čriev a vyhýbanie sa konzumácii jedla osem hodín pred vyšetrením. Lekár môže predpísať aj ďalšie vyšetrenia, ako sú kolonoskopia a koprogram.

Liečba kokcygodýnie

Liečba kokcygodýnie je zameraná na odstránenie ochorenia, ktoré ju spôsobuje. Bolesť v oblasti kostrče možno pomocou liečby proktologických ochorení (hemoroidy, análne trhliny). Bolesť kostrče je možné liečiť aj fyzioterapiou (fyzikálna terapia, masáž) a liekmi (masti, injekcie).

Do krížovokostrčovej oblasti chrbtice sa aplikujú injekcie s analgetikami a protizápalovými liekmi (blokáda kostrče), čo umožňuje zmierniť bolesť už po prvom sedení. Vážne poranenia dolnej časti chrbtice alebo panvy si môžu vyžadovať operáciu a odstránenie kostrče.

Liečba kokcygodýnie doma

Poranenia kostrče by sa nemali liečiť doma, pretože rozsah zranenia a potrebné lieky môže predpísať iba lekár. Medzi spôsoby, ako zmierniť bolesť v kostrči patria:

 • užívanie voľnopredajného lieku proti bolesti;
 • priloženie studeného obkladu na poranené miesto na 10-15 minút;
 • masírovanie svalov okolo kostrče;
 • kratšie sedenie a viac pohybu.

Samoliečba môže byť pre zdravie škodlivá, preto v prípade opakujúcich sa bolestí kostrče, je potrebné navštíviť proktológa. V prípade, že kokcygodýnia do týždňa neustúpi, je nevyhnutné navštíviť lekára.

Časté otázky

1. Prečo bolí kostrč v ľahu na chrbte?

Bolesť kostrče v ľahu na chrbte môže byť dôsledkom kŕčov svalov panvového dna, poranenia dolnej časti chrbtice alebo osteochondrózy kostrče. Bolesti kostrče môžu taktiež spôsobovať proktologické a urologické ochorenia (hemoroidy, prostatitída).

2. Prečo bolí kostrč pri vstávaní?

Bolesť kostrče pri vstávaní môže súvisieť so zraneniami a neurologickými ochoreniami. Príčiny bolesti kostrče pri sedení alebo vstávaní sú: poranenia krížovej oblasti, zablokovanie sedacieho nervu, osteochondróza.

3. Prečo sa vyskytuje bolesť kostrče u žien?

Bolesť v oblasti kostrče u žien sa môže vyskytnúť počas tehotenstva v dôsledku oddelovania panvových kostí. Kokcygodýnia u žien sa môže vyskytnúť aj po ťažkom pôrode, úraze, gynekologických a neurologických ochoreniach (endometrióza, osteochondróza, cysty chrbtice).

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Príznaky kokcygodýnie a spôsob jej liečby
Lekár oddelenia proktológie.

Položte otázku ohľadom chirurgovi-proktológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Beáta pred týždňom
Dobrý deň. Aké nebezpečenstvo hrozí pri páde na kostrč?
Odpovedať
Dobrý deň. Vo väčšine prípadov pád na kostrč nespôsobí vážne zranenie. Pri silnom pomliaždení však môže dôjsť k vykĺbeniu kostrče, čo vedie k bolesti a obmedzenej pohyblivosti. Ak bolesť kostrče pretrváva, mali by ste navštíviť lekára.
Ľuboslava pred týždňom
Dobrý deň. Kedy môže kostrč prasknúť?
Odpovedať
Dobrý deň. Prasknutie kostrče môže byť dôsledkom úrazu (pomliaždeniny, vykĺbenia, zlomeniny). Prasknutie v oblasti kostrče môže poukazovať aj na prítomnosť neurologických ochorení (osteoporóza, hernia). V prípade opakovaného prasknutia kostrče je potrebné vyhľadať neurológa.
Marta pred týždňom
Dobrý deň. Prečo ma pri predklonení bolí kostrč?
Odpovedať
Dobrý deň. Príčiny vzniku bolesti kostrče pri predklone môžu súvisieť so zraneniami, abnormalitami konečníka alebo gynekologickými ochoreniami (hemoroidy, proktitída, endometrióza). Presnú príčinu bolesti kostrče môže určiť proktológ po vyšetrení.
Martina pred dňom
Dobrý deň. Prečo ma bolí kostrč po posilňovaní?
Odpovedať
Bolesť kostrče po posilňovaní môže byť spôsobená neurologickými poruchami chrbtice (pruh, protrúzia, osteochondróza). Bolesť kostrče pri cvičení sa môže objaviť po zranení.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.