Liečba hemoroidov v Bratislave

Hemoroidy sú jednou z najbežnejších chorôb. Mnoho pacientov považuje toto ochorenie za málo závažné alebo príliš chúlostivé, aby navštívili lekára a skúšajú samoliečbu – často neúspešnú – pretože choroba postupne prechádza do vážnejšieho štádia. Ak máte pocit nepohodlia v oblasti konečníka, nebojte sa navštíviť lekára: hemoroidy sa dajú vyliečiť bezbolestnou metódou. V medicínskom centre DoktorPRO Bratislava používajú moderné miniinvazívne metódy liečby hemoroidov, ktoré proktológ vyberá na základe diagnózy a štádia ochorenia.

Rozdelenie hemoroidov

Hemoroidálne ochorenie je rozšírenie a zápal žilových ciev konečníka a análneho otvora. Svojím vzhľadom pripomínajú hrudky (odtiaľ pochádza názov „hemoroidálne hrudky”). Hemoroidy rozdeľujeme na:

 • vnútorné – vznikajú v dolnej časti konečníka, hlboko v análnom kanáli; cievy v tejto forme nie sú pri bežnej prehliadke viditeľné; 
 • vonkajšie – vznikajú pod kožou v oblasti konečníka; 
 • kombinované - kombinácia vnútorných a vonkajších hemoroidov.

Priebeh hemoroidov môže byť:

 • akútny – nastáva pri poruche odtoku krvi zo žilových dutín a sprevádzajú ho tri štádiá: prvé štádium zahŕňa trombózu hemoroidálnych uzlín, druhé štádium zahŕňa zápal uzlín a tretie štádium zahŕňa zápal podkožného tkaniva a perianálnej oblasti;
 • chronický – vzniká pri neskorej liečbe akútnych hemoroidov a je charakterizovaný rozťahovaním preplnených žilových stien. 

Chronické hemoroidy majú 4 štádiá vývoja: v prvom štádiu sú hemoroidy mierne zväčšené, môže sa vyskytnúť hemoroidálne krvácanie a svrbenie konečníka, ktoré sa zvyšuje pri a po defekácii. V druhom štádiu zápalu hemoroidov sa k uvedeným príznakom pridáva vypadávanie hemoroidov počas stolice a pri nadmernom zaťažení, pacienti zámerne zadržiavajú stolicu. V pokojnom stave je bolesť pomerne silná a výrazne sa zvyšuje pri chôdzi. V treťom štádiu hemoroidov uzliny vypadávajú pri malej fyzickej námahe, močenie sprevádza bolesť. Vo štvrtom štádiu hemoroidy vypadávajú neustále, dokonca aj pri zmene polohy tela, čo je sprevádzané krvácaním a bolesťou a môže dôjsť k nekróze vypadnutých uzlín.

Hemoroidy – proktologické ochorenie charakterizované zväčšením, zápalom a trombózou žíl konečníka. Hemoroidy poznáme vnútorné a vonkajšie. Vnútorné hemoroidy sú kŕčové hemoroidy umiestnené vo vnútri dolnej časti konečníka. Nadúvanie žíl vedie k zníženiu pevnosti ich stien, preto sú vnútorné hemoroidy jednou z najbežnejších príčin opakovaného krvácania z konečníka. Zanedbaná patológia je sprevádzaná nárastom a prolapsom hemoroidov, bolesťou a pocitom pálenia v konečníku. Pri vnútorných hemoroidoch sa hemoroidálny uzol nachádza vo vnútri análneho kanála, preto ho možno v počiatočných štádiách zistiť iba pomocou digitálneho rektálneho vyšetrenia alebo iných typov rektálnej diagnostiky (anoskopia, rektoskopia).

Vonkajšie hemoroidy sú viditeľné voľným okom, pretože vznikajú priamo v blízkosti konečníka. Vonkajšie hemoroidy by sa nemali mýliť s prolapsom vnútorných hemoroidálnych uzlov. Na rozdiel od nich vonkajšie kŕčové uzly sú pokryté skôr kožou ako sliznicou. V niektorých prípadoch sa môžu vyskytovať vonkajšie hemoroidy spolu s vnútornými (kombinovaný typ).

Tiež mоžno zvýrazniť hemoroidy fimbriata, ktoré sú tvorené záhybmi kože. Zvyčajne je toto ochorenie dôsledkom dlhotrvajúcich hemoroidov, trombózy hemoroidnych žíl alebo tehotenstva. Mimo obdobia zhoršenia hemoroidov hemoroidy fimbriata nespôsobujú bolesť a neprinášajú nepríjemné pocity, sú výlučne kozmetickým defektom.

Príčiny vzniku hemoroidov

Hlavnými príčinami vnútorných hemoroidov je stagnácia krvi a zvýšený tlak v dolnej časti konečníka. Príčiny hemoroidov:

 • namáhanie počas vyprázdňovania;
 • chronická hnačka alebo zápcha;
 • dlhodobé sedenie alebo státie;
 • obezita;
 • tehotenstvo, pôrod;
 • choroby panvových orgánov;
 • ťažká fyzická aktivita;
 • strava s nízkym obsahom vlákniny (nachádza sa v zelenine, ovocí, otrubách, obilninách);
 • análny sex;
 • svrbenie, pálenie v konečníku;
 • prítomnosť krvi v stolici – krvácanie z hemoroidálneho uzla vzniká pri poškodení stien žíl;
 • bolesť v konečníku;
 • stvrdnutie okolo konečníka. Sila stvrdnutia hemoroidov sa pohybuje od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov. Ako uzol rastie, pokožka, ktorá ho prekrýva, získava modrofialový odtieň;
 • opuch a bolestivosť hemoroidov.

Podľa charakteru príznakov môžu byť vonkajšie hemoroidy chronické (pomalé, s obdobiami remisie) a akútne. Akútne hemoroidy môžu byť spôsobené vonkajšou trombózou hemoroidov. Patologický stav je sprevádzaný opuchom tkanív okolo konečníka, ako aj podráždením kože a análneho zvierača. V priebehu času k trombóze sa pripája zápal hemoroidálnych uzlov.

Hlavným príznakom akútnych hemoroidov je bolesť v konečníku. Väčšina pacientov ju hodnotí ako ťažkú alebo neznesiteľnú. Pri silnej bolesti a veľkosti hemoroidálneho uzla je indikovaná chirurgická liečba.

Riziko vzniku chronických vnútorných hemoroidov sa zvyšuje u ľudí, ktorých práca je spojená s dlhodobým státím alebo sedením, pretože to vyvoláva stagnáciu krvi v dolnej časti čriev. Pravdepodobnosť hemoroidov sa tiež zvyšuje s vekom v dôsledku oslabenia a natiahnutia svalov a väzov, ktoré podporujú žily v konečníku.

Vonkajšie hemoroidy sa vyvíjajú v dôsledku patologického rozšírenia hemoroidálnych žíl spôsobeného stagnáciou krvi v malej panve a zvýšeným intraabdominálnym tlakom.Intenzita bolesti pri vonkajších hemoroidoch závisí od veľkosti trombu a blízkosti hrčky k zvieraču konečníka.

Symptómy hemoroidov

Symptómy vnútorných hemoroidov v počiatočnom štádiu ochorenia môžu byť mierne alebo úplne chýbať. Vývoj patológie je zvyčajne indikovaný periodickým výskytom nepohodlia v konečníku. Symptómy vnútorných hemoroidov:

Krvácanie pri vnútorných hemoroidoch sa objavuje hlavne pri vyprázdňovaní a môže byť rôznej intenzity – od niekoľkých kvapiek po červené sfarbenie vody v toalete. Krvácanie z konečníka je zriedka príčinou anémie, pretože množstvo krvi je zvyčajne malé.

V pokročilých prípadoch môže zápal vnútorných hemoroidov viesť k opuchu v perianálnej zóne a šíreniu infekcie do blízkych tkanív. Zvýšenie teploty pri vnútorných hemoroidoch môže byť príznakom paraproktitídy – hnisavého zápalu podkožného tukového tkaniva obklopujúceho konečník.

Bolesť pri vnútorných hemoroidoch sa objavuje v dôsledku trombózy alebo porušenia hemoroidov. Zhoršuje sa to pri vyprázdňovaní, pri chôdzi, pri námahe alebo pri kašli.

Komplikácie pri hemoroidoch

Hemoroidy sa musia liečiť už v ranom štádiu. Neliečenie hemoroidov môže viesť k závažným komplikáciám.

Komplikácie sprevádzané hemoroidmi môžu byť:

 • krvácanie;
 • vypadávanie hemoroidálnych uzlín;
 • trombóza;
 • posthemoragická anémia;
 • perianálna svrbivá dermatitída;
 • hnisavá paraproktitída;
 • fistula konečníka;
 • análna trhlina.

Hemoroidy postupujú pomerne rýchlo. V prípade možných komplikácií sa znižuje kvalita života pacienta a liečba trvá dlhšie.

Diagnostika hemoroidov v Bratislave

Ak pocítite nepríjemné pocity v konečníku, mali by ste sa objednať na vyšetrenie u proktológa. Svojpomocná liečba hemoroidov ľudovými metódami môže viesť k zhoršeniu priebehu ochorenia, pretože jej účinnosť nebola preukázaná. Počas vyšetrenia lekár pozorne počúva sťažnosti pacienta, preštuduje jeho anamnézu a vykoná vyšetrenie (digitálne vyšetrenie konečníka). Na posúdenie štádia ochorenia sa používajú nasledujúce inštrumentálne metódy diagnostiky vnútorných hemoroidov:

 • anoskopia – vyšetrenie vnútorného povrchu dolnej časti konečníka pomocou špeciálneho optického prístroja (anoskopu), ktorým je trubica dlhá 12 – 14 cm;
 • videorektoromanoskopia (rektoskopia) – metóda vyšetrenia konečníka a dolného sigmoidu hrubého čreva. Vykonáva sa pomocou rektoskopu – úzkej, dlhej (25 – 30 cm) trubice vybavenej svetlom a videokamerou z ktorej obraz sa prenáša na obrazovku.

Inštrumentálna diagnostika umožňuje proktológovi určiť veľkosť a lokalizáciu hemoroidov, posúdiť stav sliznice konečníka a identifikovať sprievodné patológie. Na základe výsledkov diagnostiky lekár stanoví diagnózu a predpíše liečbu.

Metódy liečby hemoroidov v DoktorPRO Bratislava

Medicínske centrum DoktorPRO Bratislava sa špecializuje výlučne na miniinvazívne metódy liečby. Výhodami miniinvazívnej metódy liečby hemoroidov sú:

 • bez bolesti;
 • bez straty práceschopnosti;
 • bez ťažkého obdobia rekonvalescencie;
 • minimálne riziko krvácania;
 • jednoduchosť a rýchlosť operacie.

Miniinvazívne metódy liečby umožňujú komplexnú nechirurgickú liečbu hemoroidov.Nechirurgická liečba v Medicínske centrum DoktorPRO zahŕňa latexovú ligáciu.

Latexová ligácia pri hemoroidoch v Bratislave 

Ligácia latexovými krúžkami má nasledujúci postup: pomocou špeciálneho prístroja sa hemoroidálny uzol stiahne dozadu a na jeho stopku sa navlečie latexový gumený krúžok. Prietok krvi do uzla sa zastaví a niekoľko dní po ošetrení uzol sám odpadáva. Počas zákroku pacient leží na ľavej strane s nohami pokrčenými v kolenách.

Latexová ligácia pri hemoroidoch sa predpisuje proktológom pre vnútorné hemoroidy, keď sú jasne definované hranice uzlov. Je potrebné poznamenať, že až do úplného odtrhnutia uzla môže pacient cítiť prítomnosť cudzieho telesa a slabý bolestivý syndróm, ktorý sa dá ľahko zmierniť.

Liečba hemoroidov rádiofrekvenčnou metódou v Bratislave

Moderná proktológia umožňuje odstránenie (excíziu) hemoroidov fimbriata rádiofrekvenčnou metódou. Liečba rádiofrekvenčným prístrojom Surgitron sa vykonáva ambulantne v lokálnej anestézii a trvá do 15 minút. Rádiové vlny kauterizujú poškodené malé krvné cievy a dezinfikujú ranu. Gél s mezokaínom zaisťuje bezbolestnosť akejkoľvek procedúry a zmierňuje nepohodlie. Zákrok je takmer bez krvi a nezanecháva žiadne jazvy. Po ošetrení rádiovými vlnami vás hemoroidy fimbriata prestanú trápiť.

Volajte na číslo, ktoré je uvedené na našej webovej stránke alebo sa objednajte na vyšetrenie k proktológovi pomocou online formulára. Včasná návšteva u proktológa vás môže ochrániť pred rozvojom závažných foriem ochorenia i onkologického.

Liečba hemoroidov v Bratislave 

Liečba hemoroidov doma nie je veľmi účinná. Je dôležité uvedomiť si, že pri prvých príznakoch by ste nemali odkladať návštevu lekára. Hemoroidy nemusia byť len samostatným ochorením, ale môžu sa prejaviť aj ako komplikácia k závažnejším ochoreniam, vrátane rakoviny. Ak si pacient všimne krv v stolici, pociťuje bolesť, svrbenie a cudzie teleso v oblasti konečníka, je dôležité čo najskôr vyhľadať odborníka a zbytočne nestrácať čas. V počiatočných štádiách sa hemoroidy dajú liečiť bez chirurgického zákroku.

Možnosti liečby hemoroidov sú individuálne. Závisí to od štádia, sprievodných ochorení a prítomnosti komplikácií. Metódu chirurgického zákroku vyberie počas vyšetrenia proktológ.

Ak sa hemoroidy vyskytnú prvýkrát a bez komplikácií, lekár pacientovi predpíše špeciálnu diétu. Následne je potrebné upraviť životný štýl pacienta a obmedziť cvičenie. Lekár vám môže predpísať aj masti na hemoroidy a lieky na posilnenie stien ciev (venotoniká).

Chirurgická liečba je indikovaná v prípade neefektívnosti konzervatívnej liečby a vykonáva sa pomocou minimálne invazívnych techník. Medzi minimálne invazívne operácie patrí: podviazanie hemoroidov a zákrok s pomocou skalpela s rádiovými vlnami.

Metóda liečby hemoroidov u mužov a žien sa zvolí pri vyšetrení (po ďalších testoch) v závislosti od štádia a prítomnosti komplikácií: v prvom štádiu hemoroidov sa využíva latexová ligácia hemoroidálnych uzlín. Každá metóda má svoje vlastné indikácie a kontraindikácie, ako aj výhody a nevýhody. Všetky metódy sú minimálne invazívne: 1-2 týždne po ošetrení sa pacient, spolu s odporúčaniami lekára, môže vrátiť k normálnemu spôsobu života.

Odstránenie hemoroidov rádioterapiou a latexovou ligáciou má niekoľko výhod:

 • bezbolestnosť;
 • rýchle zotavenie;
 • atraumatickosť;
 • nekrvácanie rany;
 • sterilita;
 • žiadne pooperačné komplikácie alebo recidívy ochorenia.

Ak sa chcete dozvedieť viac o cene vyšetrenia, objednať sa na konzultáciu k proktológovi a absolvovať liečbu hemoroidov v Bratislave v ambulancii DoktorPRO Bratislava, zavolajte na číslo uvedené na webovej stránke alebo vyplňte online objednávkový formulár. 

MUDr. Tibor Molnár
MUDr. Tibor Molnár
Lekári oddelenia proktológie

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny vyšetrenia lekárov sú uvedené v cenníku, náklady na liečbe sa tvoria na základe výsledkov vyšetrenia.

Prvotné vyšetrenie u proktológa (vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia, konzultácia)
49 eur
Prvotné vyšetrenie u proktológa dôchodca, invalíd (vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia, konzultácia)
45 eur
Opakovaná konzultácia u proktológa bez balika liečby
39 eur
Opakovaná konzultácia u proktológa bez balika liečby dôchodca, invalíd
35 eur
Opakované diagnostické vyšetrenie u proktológa po 3 mesiacoch (fyzikálne vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia)
49 eur
Opakované diagnostické vyšetrenie u proktológa po 3 mesiacoch dôchodca, invalíd
45 eur
Anoskopia
20 eur
Anoskopia dôchodca, invalíd
19 eur
Rektoskopia
25 eur
Rektoskopia dôchodca, invalíd
20 eur

Lekári oddelenia proktológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o chirurgoch-proktológoch DoktorPro v Bratislave

Dobrý deň, po dnešnej návšteve u pána doktora Porytského som veľmi spokojná. Doktor je veľmi pokojný a milý človek, a hlavne vyzerá, že sa vyzná do svojej profesie. Vypočuje pacienta a povie mu svoj postoj ku zdravotnému problému. Môžem len doporučiť! Hana
Hana , 10.09.2022. Ukázať odpoveď
Hodnotenie:

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy