Liečba vonkajších hemoroidov v Bratislave

Hemoroidy  – proktologické ochorenie charakterizované zväčšením, zápalom a trombózou žíl konečníka. Hemoroidy poznáme vnútorné a vonkajšie. Pri vnútorných hemoroidoch sa hemoroidálny uzol nachádza vo vnútri análneho kanála, preto ho možno v počiatočných štádiách zistiť iba pomocou digitálneho rektálneho vyšetrenia alebo iných typov rektálnej diagnostiky (anoskopia, rektoskopia).

Vonkajšie hemoroidy sú viditeľné voľným okom, pretože vznikajú priamo v blízkosti konečníka. Vonkajšie hemoroidy by sa nemali mýliť s prolapsom vnútorných hemoroidálnych uzlov. Na rozdiel od nich vonkajšie kŕčové uzly sú pokryté skôr kožou ako sliznicou. V niektorých prípadoch sa môžu vyskytovať vonkajšie hemoroidy spolu s vnútornými (kombinovaný typ).

Ako sa vyvíjajú vonkajšie hemoroidy

Vonkajšie hemoroidy sa vyvíjajú v dôsledku patologického rozšírenia hemoroidálnych žíl spôsobeného stagnáciou krvi v malej panve a zvýšeným intraabdominálnym tlakom. Medzi hlavné faktory vyvolávajúce výskyt hemoroidov patria:

 • namáhanie počas vyprázdňovania,
 • zdvíhanie ťažkých predmetov, intenzívna fyzická práca,
 • tehotenstvo a pôrod,
 • obezita,
 • pretrvávajúca zápcha alebo hnačka,
 • dlhodobé sedenie alebo státie.

Symptómy vonkajších hemoroidov

Medzi hlavné symptómy vonkajších hemoroidov patria:

 • svrbenie, pálenie v konečníku;
 • prítomnosť krvi v stolici  –  krvácanie z hemoroidálneho uzla vzniká pri poškodení stien žíl;
 • bolesť v konečníku;
 • stvrdnutie okolo konečníka. Sila stvrdnutia hemoroidov sa pohybuje od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov. Ako uzol rastie, pokožka, ktorá ho prekrýva, získava modrofialový odtieň;
 • opuch a bolestivosť hemoroidov.

Podľa charakteru príznakov môžu byť vonkajšie hemoroidy chronické (pomalé, s obdobiami remisie) a akútne. Akútne hemoroidy môžu byť spôsobené vonkajšou trombózou hemoroidov. Patologický stav je sprevádzaný opuchom tkanív okolo konečníka, ako aj podráždením kože a análneho zvierača. V priebehu času k trombóze sa pripája zápal hemoroidálnych uzlov.

Hlavným príznakom akútnych hemoroidov je bolesť v konečníku. Väčšina pacientov ju hodnotí ako ťažkú alebo neznesiteľnú. Intenzita bolesti pri vonkajších hemoroidoch závisí od veľkosti trombu a blízkosti hrčky k zvieraču konečníka. Pri silnej bolesti a veľkosti hemoroidálneho uzla je indikovaná chirurgická liečba.

Ak máte nepríjemné pocity v konečníku, mali by ste sa objednať na vyšetrenie u proktológa. Lekár vykoná diagnostiku, stanoví diagnózu a určí liečbu. Svojpomocné pokusy liečby hemoroidov ľudovými metódami môžu zhoršiť priebeh ochorenia a vyvolať komplikácie.

Pri vstupnej konzultácii si proktológ vypočuje sťažnosti pacienta i  jeho anamnézu. Diagnostika vonkajších hemoroidov spočíva v externom i digitálnom vyšetrení konečníka (na identifikáciu možných vnútorných hemoroidov). Na základe získaných informácií lekár stanoví diagnózu a určí liečbu.

Metódy liečby vonkajších hemoroidov

V niektorých prípadoch môže byť predpísaná konzervatívna terapia na liečbu vonkajších hemoroidov v počiatočnom štádiu.  Zahŕňa použitie lokálnych anestetických, protizápalových liekov a liekov na hojenie rán, ako aj antikoagulantov, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.

Na liečbu závažných vonkajších hemoroidov sa používajú miniinvazívne chirurgické metódy. Medzi najjednoduchšie a najefektívnejšie z nich patrí latexová ligácia. Procedúra sa vykonáva ambulantne a nevyžaduje dlhodobú rehabilitáciu.

Podstatou metódy latexovej ligácie je stlačenie stopky hemoroidálneho uzla nasadením na ňu tuhého gumového krúžku. V dôsledku zastavenia prietoku krvi uzol postupne vysychá, zmizne (asi po 3  – 5 dňoch) a nenápadne sa vylučuje spolu s výkalmi. Metóda latexovej ligácie umožňuje zbaviť sa hemoroidov bez poškodenia sliznice alebo svalovej vrstvy konečníka.

Ak potrebujete šetrnú a účinnú liečbu vonkajších hemoroidov, obráťte sa na medicínske centrum DoktorPRO Bratislava. Objednať sa na proktologické vyšetrenie môžete pomocou formulára pre online objednanie sa na webovej stránke alebo na telefónnom čísle.

MUDr. Tibor Molnár
MUDr. Tibor Molnár
Lekári oddelenia proktológie

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave

Prvotné vyšetrenie u proktológa (vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia, konzultácia)
49 eur
Prvotné vyšetrenie u proktológa dôchodca, invalíd (vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia, konzultácia)
45 eur
Opakovaná konzultácia u proktológa bez balika liečby
39 eur
Opakovaná konzultácia u proktológa bez balika liečby dôchodca, invalíd
35 eur
Opakované diagnostické vyšetrenie u proktológa po 3 mesiacoch (fyzikálne vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia)
49 eur
Opakované diagnostické vyšetrenie u proktológa po 3 mesiacoch dôchodca, invalíd
45 eur
Anoskopia
20 eur
Anoskopia dôchodca, invalíd
19 eur
Rektoskopia
25 eur
Rektoskopia dôchodca, invalíd
20 eur

Lekári oddelenia proktológie DoktorPro Bratislava

Články lekárskej príručky

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy