Liečba cystitídy (zápalu močového mechúra) v Bratislave

Cystitída je zápal sliznice močového mechúra, ktorý sa vyznačuje poruchami močenia. Častejšie sa vyskytuje u žien, no môže sa vyskytnúť aj u mužov.

Príčiny vzniku cystitídy 

Hlavnou príčinou vzniku cystitídy je bakteriálna infekcia (E. coli), ktorá sa môže dostať do močového mechúra cez močové cesty, krvný obeh alebo lymfu. Príčiny vzniku cystitídy sú:

 • nedodržiavanie správnej osobnej hygieny;
 • poruchy prietoku moču a dlhodobé zadržiavanie moču;
 • diabetes mellitus, infekcia HIV;
 • gynekologické ochorenia;
 • hormonálne zmeny počas tehotenstva, menopauzy;
 • rádioterapia vykonávaná v dolnej časti brucha;
 • chronický stres, neustály nedostatok spánku.

Zápal močového mechúra môže byť vyvolaný prechladnutím, podchladením organizmu, nadmernou konzumáciou pikantných jedál alebo alkoholu a alergiou na prostriedky intímnej hygieny.

Postkoitálna cystitída sa môže vyskytnúť u žien po pohlavnom styku, pretože ženská močová trubica je krátka a nachádza sa blízko pošvy, čo uľahčuje vniknutie baktérií do močového mechúra. Nechránený pohlavný styk a časté striedanie partnerov tiež prispievajú k vzniku cystitídy u žien.

Zápal močového mechúra u mužov môže byť spôsobený prostatitídou (zápalom prostaty), zúžením močovej trubice a pohlavne prenosnými infekciami. Iba urológ môže po komplexnom vyšetrení odlíšiť cystitídu od prostatitídy a iných urogenitálnych abnormalít.

Príznaky cystitídy

Cystitída sa môže vyskytnúť v akútnej a chronickej forme. Akútny zápal močového mechúra je náhly a symptomatický. Ak sa nelieči, vzniká intersticiálna (chronická) cystitída so striedaním období exacerbácie a remisie. Príznaky cystitídy sú:

 • bolesť a pocit pálenia počas močenia;
 • bolesť v oblasti močového mechúra, v dolnej časti chrbta;
 • časté nutkanie na močenie, inkontinencia;
 • pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra.

Hemoragická cystitída sa prejavuje zakaleným močom s prímesou krvi. Zápal močového mechúra s prímesou krvi je spôsobený poškodením ciev alebo sliznice močového mechúra.

Liečba cystitídy v Bratislave

Pred výberom liečby zápalu močového mechúra vám urológ odoberie biologický materiál, predpíše vyšetrenie moču na zistenie prítomnosti baktérií, hnisu alebo krvi a pošle vás na ultrazvukové vyšetrenie malej panvy.

Liečba cystitídy zahŕňa užívanie antibakteriálnych liekov, liekov proti bolesti a horúčke. Na rýchlejšiu liečbu cystitídy a zníženie bolesti odporúčajú urológovia teplý kúpeľ alebo prikladanie horúceho termoforu na oblasť podbruška.

Aby ste sa zbavili cystitídy, je potrebné mať pokoj na lôžku, piť veľa vody a znížiť konzumáciu slaných a pikantných jedál. Liečba chronickej cystitídy spočíva v odstránení faktorov, ktoré ochorenie spôsobujú a v dodržiavaní všetkých odporúčaní lekára.

Prevencia cystitídy zahŕňa včasnú liečbu ochorení urogenitálneho traktu a pravidelné návštevy gynekológa alebo urológa. Taktiež by ste sa mali vyhýbať podchladeniu, dodržiavať správnu osobnú hygienu a používať neparfumované prípravky na intímnu hygienu bez obsahu farbív. Ďalej nie je vhodné nosiť príliš tesné nohavice a spodnú bielizeň zo syntetických materiálov.

Na konzultáciu u urológa a liečbu cystitídy v Bratislave v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete objednať na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo vyplnením objednávkového formulára.

MUDr. Ladislav Méry
MUDr. Ladislav Méry
Lekári oddelenia urológie

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny vyšetrenia lekárov sú uvedené v cenníku, náklady na liečbe sa tvoria na základe výsledkov vyšetrenia.

Vstupné vyšetrenie u urológa vrátane ultrazvuku
Opakované vyšetrenie u urológa
Masáž prostaty za 1 raz

Lekári oddelenia urológie DoktorPro Bratislava

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy