Čo je kolpitída?
Atrofická kolpitída je stav, pri ktorom vaginálna sliznica vysychá a stenčuje sa. Atrofická kolpitída sa vyskytuje počas menopauzy a postmenopauzy, kedy vaječníky produkujú menej estrogénu. Rednutie vaginálnej sliznice sprevádza zmena acidobázickej rovnováhy. Ochorenie vzniká v dôsledku nedostatku estrogénu, ktorý je potrebný na udržanie zdravej vaginálnej mikroflóry.
Ako sa prejavuje atrofická kolpitída
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Atrofická kolpitída sa prejavuje pocitom napätia kože na vonkajších genitáliách a suchosťou pošvy. Medzi ďalšie príznaky atrofickej vaginitídy patrí:
- pálenie a svrbenie v pošve;
- bolesť počas pohlavného styku (dyspareunia);
- krvavý výtok;
- svrbenie okolo vonkajších pohlavných orgánov;
- časté močenie;
- inkontinencia moču;
- krv v moči (hematúria).
Medzi príznaky atrofickej vaginitídy patrí aj zvýšenie objemu moču a bolestivé pocity pri močení. Výtok pri atrofickej kolpitíde môže mať žltkastú farbu.
Príčiny atrofickej kolpitídy
Hlavnou príčinou atrofickej kolpitídy sú zmeny súvisiace s vekom. Vaginitída počas klimaktéria sa prejavuje stenčením epitelu, čo vedie k zmenšeniu vaginálneho lúmenu. Príčinou atrofickej vaginitídy je zníženie produkcie hormónu estrogénu. Medzi príčiny zníženej hladiny estrogénu patrí:
- chirurgické odstránenie vaječníkov;
- po pôrode a pri dojčení;
- užívanie liekov, ktoré ovplyvňujú hladinu estrogénu (antikoncepcia);
- rádioterapia panvy;
- dlhodobé užívanie kortikosteroidov;
- alergické reakcie na bariérovú antikoncepciu;
- hormonálna liečba rakoviny prsníka;
- nedodržiavanie hygienických pravidiel.
Rizikovými faktormi, ktoré prispievajú k vzniku kolpitídy, sú nedostatočná sexuálna aktivita a prirodzený pôrod. Ochorenie nie je pohlavne prenosné, to znamená, že atrofická vaginitída nie je pre sexuálnych partnerov nákazlivá.
Atrofická kolpitída počas klimaktéria
Poruchy v období klimaktéria (znížená produkcia hormónov, strata elasticity vaginálnych stien a zníženie počtu folikulov zodpovedných za dozrievanie vajíčok) spôsobujú ubúdanie reprodukčných funkcií. Vaginitída počas menopauzy predstavuje riziko štrukturálnych zmien v tkanivách. Postmenopauzálna atrofická kolpitída sa prejavuje zmenami veľkosti tela a krčka maternice. Atrofická vaginitída sa môže vyvinúť aj na pozadí umelého klimaktéria, ktoré nastalo po odstránení reprodukčných orgánov alebo po hormonálnej liečbe rakoviny.
Atrofická kolpitída po pôrode
Atrofická kolpitída po pôrode vzniká v dôsledku zníženia hladiny estrogénu v tele. Vaginitída sa taktiež môže vyvinúť v dôsledku mikrotraumatizácie vaginálnej sliznice spôsobenej počas pôrodu.
Atrofická kolpitída po rádioterapii
Atrofická kolpitída po rádioterapii vzniká v dôsledku zníženej funkcie vaječníkov. Liečba rakoviny môže viesť k menopauze, pri ktorej sa znižuje produkcia estrogénov.
Mierne štádium atrofickej kolpitídy
Mierne štádium atrofickej kolpitídy je charakterizované miernou elasticitou tkaniva a bielym výtokom z pošvy. Vlhkosť slizníc je minimálna. Príznakmi mierneho štádia vaginitídy sú suchosť, svrbenie a pálenie, ako aj bolesť počas pohlavného styku. Poruchy močenia pri miernom štádiu ochorenia sa môžu prejavovať častým nutkaním na močenie, najmä v noci.
Diagnostika atrofickej kolpitídy
Diagnostika atrofickej kolpitídy začína oboznámením sa s pacientkinou anamnézou a vizuálnym gynekologickým vyšetrením. Lekár vyšetrí pošvu a krčok maternice, posúdi elasticitu tkanív, prítomnosť zápalu, veľkosť pyskov ohanbia. Okrem toho môže gynekológ predpísať aj vyšetrenia na vaginitídu (ster z krčka maternice, pH test a celkové vyšetrenie moču).
Liečba atrofickej vulvovaginitídy
Liečba atrofickej vaginitídy môže byť hormonálna a nehormonálna. Estrogénová liečba zahŕňa užívanie vaginálneho estrogénu, ktorý je k dispozícii vo forme krémov, vaginálnych prípravkov alebo krúžkov. Hormonálna substitučná liečba je vhodná pre ženy s inými príznakmi menopauzy, ako sú návaly tepla.
Atrofickú kolpitidu je možné liečiť nehormonálnymi liekmi, pretože estrogénová liečba je kontraindikovaná u onkologických pacientov, pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami (flebitída, ischemická choroba srdca, tromboembólia). Nehormonálna liečba zahŕňa používanie vaginálnych lubrikantov, zvlhčovačov, dilatátorov (rozširujúcich prostriedkov). Vhodnú liečbu vám predpíše gynekológ po vyšetrení.
Ako vyliečiť atrofickú kolpitídu pomocou ľudových prostriedkov?
Liečba atrofickej kolpitídy ľudovými prostriedkami sa považuje za doplnkovú liečbu. Ako pomocné prostriedky sa používajú nálevy z bylín a odvary. Na liečbu vaginitídy ľudovými prostriedkami sa používajú odvary z dubovej kôry a nechtíka lekárskeho, ako aj nálevy z kvetov harmančeka. Vhodnú liečbu vám predpíše gynekológ.
Komplikácie atrofickej kolpitídy
Atrofická kolpitída je pre ženský organizmus nebezpečná z dôvodu čiastočnej straty ochrannej funkcie sliznice. Medzi komplikácie atrofickej kolpitídy patria:
- zápalové gynekologické ochorenia (endometritída salpingitída, ooforitída);
- zápalové ochorenia močových ciest (cystitída, uretritída, pyelonefritída);
- chronická vaginitída;
- tvorba fistúl, splynutie vaginálnych stien;
- poruchy močenia, inkontinencia moču;
- prolaps panvových orgánov.
Vaginitída môže negatívne vplývať na libido ženy. Neskorá liečba kolpitídy môže viesť k krauróze vulvy (atrofia kože a sliznice sprevádzaná sklerotickými zmenami na genitáliách).
Prevencia atrofickej kolpitídy
Vzniku vaginálnej atrofie je možné predchádzať správnou intímnou hygienou s použitím prípravkov bez chemických látok. Prevencia atrofickej kolpitídy zahŕňa:
- pravidelné lekárske prehliadky;
- správnu výživu;
- pravidelné cvičenie na posilnenie panvového dna;
- používanie zvlhčujúcich lubrikantov a krémov;
- vzdanie sa fajčenia.
Pri prevencii postmenopauzálnej atrofickej vulvovaginitídy sa odporúča aj pravidelná sexuálna aktivita, vďaka ktorej sa zvyšuje prietok krvi do vaginálnych tkanív. K prevencii ochorenia patrí aj nosenie spodnej bielizne z prírodnej bavlny a používanie antikoncepcie počas pohlavného styku.