Gardnerelóza: prečo sa objavuje, ako sa prejavuje a ako sa jej zbaviť
Čo je gardnerelóza?
Normálna vaginálna mikroflóra môže obsahovať až 250 druhov baktérií, z ktorých väčšinu tvoria laktobacily. Gardnerelóza je súčasťou zdravej mikroflóry a vyskytuje sa u približne 50 % žien.
Za normálnych okolností vo vagíne prevládajú baktérie mliečneho kvasenia, ktoré vytvárajú kyslé prostredie zabraňujúce množeniu patogénnych mikroorganizmov. Gardnerelóza patrí medzi anaeróbne baktérie, ktoré sa nachádzajú v malých množstvách vo vagíne žien.
Gardnerelóza je patologický stav, ktorý sa vyvíja s rýchlym rastom a zvýšením počtu baktérií gardnerella. V dôsledku toho sa zvyšuje kyslosť vagíny a zvyšuje sa riziko infekcie — bakteriálnej vaginózy.
Ako sa prenáša gardnerelóza?
Gardnerelóza nie je pohlavne prenosná choroba, a preto sa neprenáša nechráneným sexom. Keďže je gardnerella súčasťou normálnej mikroflóry, tak v malých množstvách nevedie k symptómom. Príčiny zvýšenia množstva gardnerelly u žien:
- časté kúpanie;
- sprchovanie;
- chronický stres;
- dlhodobé užívanie antibakteriálnych liekov;
- používanie vaginálnych produktov (napríklad čapíkov);
- hormonálna nerovnováha;
- oslabený imunitný systém;
- vystavenie žiareniu (na liečbu rakoviny);
- pohlavne prenosné choroby (napr. trichomoniáza a chlamýdie).
Častý nechránený pohlavný styk zvyšuje riziko gardnerelózy u žien. Semenná tekutina má mierne kyslé alebo neutrálne prostredie, preto keď sperma vstúpi do vagíny, zmení sa jej mikroflóra a zvyšuje sa pravdepodobnosť gardnerelózy.
Na rozvoj patológie má vplyv aj prítomnosť viacerých sexuálnych partnerov, keďže mužská sperma obsahuje rôzne mikroorganizmy v rôznych koncentráciách, ktoré môžu ovplyvniť vaginálnu mikroflóru. Používanie kondómov počas sexu pomôže znížiť riziko gardnerelózy a kandidózy.
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Môže sa gardnerelóza prenášať aj cez ústa?
Gardnerelóza sa na rozdiel od vírusu herpes, cytomegalovírusu alebo chlamýdií neprenáša ústami. Gardnerelóza nie je pohlavne prenosná infekcia, a preto sa nemôže vyvinúť v ústnej dutine pri nechránenom ústnom kontakte.
Aká je inkubačná doba pre gardnerelózu?
Inkubačná doba gardnerelózu sa pohybuje od 5 do 21 dní v prípade patologického rastu počtu baktérií. Prítomnosť gardnerelózy vo vagíne nevyžaduje liečbu, pokiaľ baktérie nespôsobujú symptómy.
Príznaky gardnerelózy u žien
Gardnerelóza je často asymptomatická alebo má mierne príznaky. Možné príznaky gardnerelózy u žien:
- svrbenie a nepohodlie vo vagíne;
- pálenie pri močení;
- podráždenie kože a sliznice v perineu;
- začervenanie kože vo vaginálnej oblasti.
Charakteristickým príznakom patologického nárastu baktérií gardnerella je výtok, ktorý môže byť biely, sivý alebo zelený. Pri gardnerelóze sa môže objaviť „rybí“ zápach z vagíny, ktorý sa zintenzívňuje po pohlavnom styku alebo počas menštruácie.
Príznaky gardnerelózy u mužov
V zriedkavých prípadoch sa u mužov môže vyvinúť gardnerelóza, ktorá postihuje močovú rúru (močovú trubicu). U mužov gardnerelóza zvyčajne nespôsobuje príznaky.
Ak majú muži choroby, ktoré ich predisponujú k infekcii (napríklad cukrovka) alebo majú oslabený imunitný systém, baktéria gardnerella môže spôsobiť infekciu močových ciest. Príznaky infekcie môžu zahŕňať časté, bolestivé a ťažké močenie, zakalený moč a silný zápach.
Môže gardnerelóza prejsť sama?
Gardnerelóza, ktorá spôsobuje vývoj bakteriálnej vaginózy, nemôže prejsť sama. Na liečbu gardnerelózy u žien sa používajú antibakteriálne lieky, ktoré znižujú počet baktérií vo vagíne a prostriedky na normalizáciu mikroflóry.
Prečo je gardnerelóza nebezpečná?
Gardnerelóza je pre ženu nebezpečná, ak sa zvýši počet baktérií a vznikne bakteriálna vaginóza. Porušenie vaginálnej mikroflóry zvyšuje riziko ochorení panvových orgánov: zápal vnútornej vrstvy maternice (endometrióza) alebo vajcovodu (salpingitída).
Ako sa diagnostikuje gardnerelóza?
Na určenie typu ochorenia sa gynekológ (u žien) alebo urológ (u mužov) pýta pacienta na prítomnosť a čas vzniku ťažkostí a analyzuje rodinnú a osobnú anamnézu. Lekár tiež vykonáva fyzické vyšetrenie pohlavných orgánov, pričom hodnotí stav kože a slizníc na začervenanie alebo podráždenie.
Detekcia akútnej a chronickej gardnerelózy u žien, ako aj bakteriálnej vaginózy, ktorá sa proti nej vyvíja, sa vykonáva pomocou Amselových kritérií. Diagnostické kritériá pre gardnerelózu a bakvaginózu:
- vaginálna kyslosť je vyššia ako 4,5;
- „rybí“ zápach počas amínového testu (vykonávaného s použitím hydroxidu draselného);
- prítomnosť výtoku charakteristického pre gardnerelózu, ktorá rovnomerne pokrýva vaginálne steny;
- detekcia viac ako 20 % kľúčových buniek gardnerelly v testovanej vzorke.
Na testovanie gardnerelózy sa odoberie vzorka vaginálneho alebo uretrálneho výtoku. U žien sa ster na gardnerellu odoberá z vaginálnej sliznice a u mužov z močovej trubice. Normálne množstvo gardnerelly v stere nepresahuje 104 ekvivalentov genómu na 1 ml. V závislosti od jednotiek merania v laboratóriu sa norma pre gardnerelózu tiež považuje za indikátor nepresahujúci 10 až 3. mocniny.
Ktorý lekár lieči gardnerelózu?
Gynekológ sa špecializuje na diagnostiku a liečbu gardnerelózy u žien. Na výber liečebného postupu pri podozrení na urogenitálnu gardnerelózu u muža je potrebná konzultácia s urológom.
Ako sa lieči gardnerelóza u žien?
Priebeh liečby choroby u žien sa zvyčajne predpisuje, keď je podľa steru zistená gardnerelóza v množstve viac ako 10 na 5. mocninu. Liečebná schéma pre gardnerelózu u žien môže zahŕňať perorálne alebo intravaginálne (zavedené do vagíny) antibakteriálne lieky. Na normalizáciu mikroflóry a stimuláciu rastu laktobacilov sú predpísané eubiotiká.
Ako sa lieči gardnerelóza u mužov?
V prípadoch asymptomatického nosičstva nie je mužom predpísaná terapia. Na liečbu gardnerelózy, ktorá spôsobila infekciu genitourinárneho systému u mužov lekár predpisaje antibiotickú liečbu.
Ako zabrániť infekcii gardnerellou?
Používanie bariérovej antikoncepcie (kondómov) počas vaginálneho pohlavného styku pomôže zabrániť tomu, aby sa gardnerella u žien odchýlila od prijateľnej normy. Prevencia gardnerelózy:
- udržiavanie intímnej hygieny;
- nosenie spodnej bielizne vyrobenej z prírodných materiálov;
- pravidelná výmena tampónov a vložiek počas menštruácie.
Odporúča sa vyhnúť sa výplachom, ktoré môžu zmeniť vaginálnu mikroflóru, vyvolať rast gardnerelly a viesť k bakteriálnej vaginóze. Je tiež dôležité rýchlo liečiť zápalové ochorenia panvových orgánov (napríklad endometritída, ooforitída, salpingitída a salpingooforitída).
Ako dlho žije gardnerella u mužov?
Gardnerella u mužov žije v močovej trubici 2-3 dni bez toho, aby spôsobila vývoj ochorenia. Baktérie sa často vylučujú samy močom.
Ovplyvňuje gardnerelóza potenciu u mužov?
Gardnerelóza u mužov neovplyvňuje potenciu, pretože nevedie k poškodeniu miešku alebo prostaty. Ak dôjde k zníženiu sexuálnej túžby (libida), bolestivej alebo predčasnej ejakulácii, erektilnej dysfunkcii alebo krvi v sperme, mali by ste sa poradiť s urológom, aby ste zistili príčinu.
Ovplyvňuje gardnerella počatie?
Gardnerella zvyčajne neovplyvňuje počatie, ale môže viesť ku komplikáciám u tehotných žien. Dôsledky gardnerelózy počas tehotenstva:
- skorý potrat;
- predčasný pôrod;
- skoré prasknutie plodovej vody;
- popôrodná endometritída;
- nízka pôrodná hmotnosť dieťaťa.
Ak má tehotná žena veľké množstvo gardnerelly (viac ako 10 na 6. mocninu), zvyšuje sa riziko infekcie dieťaťa pri prechode pôrodnými cestami matky. V dôsledku toho sa u dieťaťa môže vyvinúť novorodenecká bakteriálna meningitída (zápal výstelky mozgu a miechy).