Čo je erektilná dysfunkcia?
Erektilná dysfunkcia (impotencia) je neschopnosť udržať erekciu pre plnohodnotný pohlavný styk. V závislosti od príčiny môžu byť problémy s erekciou dočasné (situačné) alebo trvalé, charakterizované postupným, ale trvalým poklesom libida.
Poruchy ejakulácie. Čo s nimi?
Dôvodom, prečo sa chlap nemože uspokojiť alebo nedokáže udržať pohlavný styk, môžu byť organické (fyziologické) alebo psychogénne faktory. Fyziologické príčiny erektilnej dysfunkcie:
- nedostatočná alebo nadmerná syntéza pohlavných hormónov (hypogonadizmus alebo hypergonadizmus);
- zhoršený prietok krvi do kavernózneho telesa v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení (hypotenzia, varikóza alebo ateroskleróza);
- pohlavné choroby alebo choroby močovo-pohlavného systému (prostatitída a uretritída);
- úraz penisu alebo semenníkov (prasknutie kavernózneho telesa a skrútenie semenníka);
- poruchy periférneho nervového systému (mŕtvica, srdcový infarkt a pooperačné poranenia);
- užívanie psychoaktívnych látok (alkohol, kofeín a lieky);
- fajčenie;
- nadváha.
Medzi dôvody, prečo sa muži nevedia uspokojiť patria aj: kvalita a dĺžka spánku, pravidelnosť fyzickej aktivity a sexuálneho života, ako aj vek (hladina testosterónu s vekom klesá, preto sa znižuje libido). Pravdepodobnosť problémov s erekciou pritom nie je ovplyvnená veľkosťou penisu ani rasou.
Psychologické problémy s erekciou
Emocionálne a psychologické faktory môžu viesť k dočasnému zníženiu libida: strate sexuálnej príťažlivosti k partnerovi a túžbe po sexuálnej intimite. Emocionálne príčiny problémov s erekciou:
- traumatické zážitky, ktoré spôsobujú strach zo zlyhania v posteli;
- pocit viny;
- únava;
- chronický stres;
- partnerské problémy;
- nízke sebavedomie;
- sociálne mylné predstavy.
Depresia, úzkostná porucha osobnosti a iné psychické poruchy tiež ovplyvňujú schopnosť udržať pohlavný styk a dosiahnuť orgazmus. Psychologické problémy s erekciou si vyžadujú odporúčanie psychológa alebo psychoterapeuta.
Hormonálne poruchy, ktoré spôsobujú, že sa muž neuspokojí
Hormonálne poruchy, ako je nízka hladina testosterónu (hypogonadizmus) alebo hormónov štítnej žľazy (hypotyreóza), môžu byť dôvodom, prečo sa muž dlho nevie uspokojiť alebo nemôže dosiahnuť a udržať erekciu. Cukrovka poškodením ciev penisu a následnou poruchou krvného obehu tiež ovplyvňuje potenciu. Hormonálne poruchy si vyžadujú konzultáciu s endokrinológom.
Aké kardiovaskulárne ochorenia ovplyvňujú zdravie mužov?
Funkčnosť zdravého mužského penisu schopného erekcie do veľkej miery závisí od stavu obehového systému. Kardiovaskulárne ochorenia (ateroskleróza a kŕčové žily) spôsobujú zhoršený krvný obeh, v dôsledku čoho je prietok krvi do kavernózneho telesa narušený. Pri liečbe hypertenzie (vysokého krvného tlaku) môže byť erektilná dysfunkcia dôsledkom užívania hypotenzívnych liekov.
Ako ovplyvňujú ochorenia močovo-pohlavného systému zdravie penisu?
Zápalové ochorenia pohlavného systému (balanopostitída a epididymitída) spôsobia nepríjemné pocity v oblasti hlavičky penisu, bolesť počas erekcie a pohlavného styku. Zápalové procesy ovplyvňujú aj estetickú zložku: zdravý penis sa vyznačuje prirodzenou jednotnou farbou kože, úplným otvorením žaluďa, neprítomnosťou útvarov, drsnosti, výtoku a zápachu.
Infekčné ochorenia (pohlavne prenosné choroby ako kvapavka, syfilis a chlamýdie) a chorobné stavy močového systému (uretritída a urolitiáza) sa prejavujú bolesťou pri močení, svrbením, výtokom a nepríjemným zápachom, čo bráni bežnej spoločenskej aktivite a pohlavnému styku. Pri podozrení na ochorenia močových a pohlavných ciest je potrebné navštíviť urológa.
Čo je anorgazmia u mužov?
Mužská anorgazmia je neschopnosť ejakulovať a zároveň udržať erekciu počas pohlavného styku. Anorgazmus u mužov môže byť vrodený alebo sekundárny (na pozadí psychologických alebo fyziologických problémov), ako aj situačný (dosiahnutie orgazmu sa dosahuje za určitých podmienok, napríklad počas stimulácie prostaty masážou, masturbáciou alebo orálnym sexom). Nedostatok orgazmu u mužov môže byť spôsobený aj užívaním liekov (antidepresíva, hypotenzíva alebo diuretiká).
Je pre muža škodlivé nevyvrcholiť?
Štúdie na tému dlhodobého nevyvrcholenia nedávajú jednoznačnú odpoveď na otázku, či je pre muža škodlivé nevyvrcholiť. Vedci sa však odvolávajú na skutočnosť, že dočasná abstinencia môže zlepšiť kvalitu spermy, ako aj znížiť riziko rakoviny prostaty v prípade častej ejakulácie (viac ako 21-krát za mesiac). Napriek tomu sa nedokázalo žiadne priame poškodenie zdravia mužov v dôsledku dlhodobej abstinencie.
Čo robiť, ak sa muž počas pohlavného styku neuspokojí?
Ak sa chlap počas pohlavného styku neuspokojí a teda nevyvrcholí, závisí to od príčiny stavu - aby ste zistili, či je príčinou impotencia, môžete sa poradiť s urológom alebo sexuológom. Pri situačnom riešení problému, ak muž nedokáže ejakulovať v dôsledku stresu alebo prepracovanosti, môže lekár predpísať stimulačné lieky. Viagra sa pri absencii kontraindikácií na krátky čas predpisuje na udržanie erekcie a uskutočnenie plnohodnotného pohlavného styku.
Mal by muž navštíviť lekára, ak nevie vyvrcholiť?
Včasná lekárska pomoc, ak sa muž počas sexu niekoľko týždňov neuspokojí, pomôže vyhnúť sa dlhodobej liečbe. Ak muž nemá orgazmus dlhšie obdobie, je nevyhnutné odborné poradenstvo. Príznaky problémov s erekciou:
- znížené libido;
- nedostatok rannej erekcie;
- skrátenie času potrebného na ejakuláciu;
- predĺženie refrakčného obdobia (čas medzi ejakuláciou a ďalším pohlavným stykom);
- neudržanie erekcie počas celého pohlavného styku;
- ochabnutie penisu a náhla strata erekcie po jej dosiahnutí;
- neschopnosť dosiahnuť orgazmus.
Kontaktovanie lekára pomôže nájsť hlavnú príčinu tohto stavu, lekár môže predpísať fyzické cvičenia na zvýšenie potencie, v prípade potreby aj liečbu liekmi. Včasné odoslanie k odborníkovi zachová zdravie penisu, zabráni dlhodobej liečbe a možným komplikáciám (nižšie sebavedomie, zhoršenie kvality života a problémy vo vzťahoch).
Ako si muži udržiavajú zdravie močových a pohlavných orgánov?
Na zabezpečenie zdravého močovo-pohlavného systému a udržanie erektilnej funkcie je potrebných niekoľko pravidiel. Na udržanie zdravého penisu a močovo-pohlavného systému je potrebné:
- dodržiavať pravidlá intímnej hygieny;
- neodkladať močenie;
- močiť ihneď po pohlavnom styku;
- používajte antikoncepciu.
Na udržanie zdravia močovo-pohlavného systému je potrebné, aby ho pravidelne vyšetroval urológ. Komplexné systematické vyšetrenie, najmä u užšie špecializovaných odborníkov (andrológ, endokrinológ a venerológ), pomôže odhaliť možné ochorenia v počiatočných štádiách.
Môže sa potencia zlepšiť cvičením?
Fyzická aktivita pomáha zvyšovať hladinu pohlavných hormónov, čo pomáha zlepšovať duševnú pohodu a zvyšovať libido. Fyzické cvičenie, vrátane Kegelových cvikov pre mužov, tiež zlepšuje krvný obeh, vďaka čomu sa ľahšie napĺňa kavernózne teleso (časť penisu, ktorá je zodpovedná za jeho prekrvenie).
Čo je Kegelove cvičenie pre mužov?
Kegelove cvičenia sú súborom pohybov svalov panvového dna zameraných na zlepšenie erekcie, dĺžky trvania pohlavného styku, citlivosti pohlavných orgánov a kvality orgazmu. Kegelove cviky pre mužov pozostávajú zo sťahovania a rozťahovania svalov panvového dna. Reverzný Kegel pre mužov sa používa pri problémoch s močením - cvičenie pomáha sťahovať orgány močovej sústavy, zabraňuje úniku a mimovoľnému močeniu.
Aké sú výhody Kegelových cvikov pre zdravie mužov?
Kegelove cviky pre mužov pomáhajú posilniť svaly panvového dna, ktoré sa tiahnu od chvostovej kosti až po lonovú kosť. Medzi výhody Kegelových cvikov pre mužov patrí zlepšenie erekcie, ako aj udržanie a zlepšenie tonusu močového mechúra a čriev. Muži môžu dosiahnuť hmatateľné výsledky po 3 mesiacoch každodenného cvičenia (2 alebo 3 prístupy po 10 - 15 minút).
Kedy sú pre muža kontraindikované Kegelove cviky?
Kegelove cviky pre mužov by sa mali vykonávať opatrne v prípade akútnych alebo chronických ochorení močového a pohlavného systému a čriev. Je kontraindikované vykonávať Kegelove cviky, ak je zavedený uretrálny katéter. Ďalšie kontraindikácie Kegelových cvikov pre mužov: závažné hemoroidy, akútny zápal prostaty, krvné zrazeniny alebo nádory v oblasti pohlavných orgánov, hnisavé zápalové ložiská v oblasti slabín.