0800200000

Prečo vzniká epididymitída, ako sa jej zbaviť a aké sú možné následky?

Prečo vzniká epididymitída, ako sa jej zbaviť a aké sú možné následky?
mužské zdravie
aktualizované: 26 February 2025
Čítať 10 minút Zverejnené: 26 February 2025 450
Epididymitída je piatym najčastejším urogenitálnym ochorením u mužov vo veku 18 až 50 rokov. Ochorenie vedie k neplodnosti, abscesu, infarktu alebo atrofii semenníkov.

Čo je epididymitída?

Epididymitída je zápal nadsemenníka, trubicovitého útvaru umiestneného za každým semenníkom, ktorý je zodpovedný za ukladanie a transport spermií. Pri podozrení na epididymitídu je potrebná konzultácia s urológom.

Aké sú príznaky epididymitídy?

Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Keď dôjde k ochoreniu, nadsemenník stvrdne v dôsledku opuchu a prieniku buniek imunitného systému do tkaniva. Medzi ďalšie príznaky epididymitídy patria:

  • pocit ťažkosti a tlaku v miešku;
  • bolestivé močenie;
  • mravčenie, pálenie a svrbenie miešku;
  • opuch kože v oblasti genitálií;
  • prítomnosť krvi v moči a semennej tekutine;
  • nevoľnosť a vracanie;
  • zvýšená telesná teplota (horúčka);
  • zimnica, bolesti hlavy a bolesti svalov;
  • neustála únava a silná slabosť;
  • nepohodlie a bolesť počas ejakulácie;
  • tachykardia (rýchly tlkot srdca);
  • výtok z penisu.

Charakteristickým príznakom ochorenia je aj akútna bolesť v miešku, ktorá sa šíri do podbruška, slabín a krížov. Bolestivý syndróm sa často zintenzívňuje pri fyzickom aktivite, predklone, chôdzi, pohlavnom styku a masturbácii.

Zmena farby miešku s ľavostrannou alebo pravostrannou epididymitídou na karmínovú, fialovú, modrastú a hnedú je spojená s poruchami krvného obehu v dôsledku ťažkého zápalového edému. Opuch a zápal stláčajú krvné cievy, čo vedie k žilovej kongescii a nedostatku kyslíka v tkanivách (hypoxia). V závažných prípadoch (napríklad s nekrotickým procesom) koža získava tmavý, takmer čierny odtieň.

Ako vyzerá epididymitída?

Epididymitída sa prejavuje ako opuch miešku na strane postihnutého prívesku, ktorý sa môže zdať zväčšený a citlivý na dotyk. Koža miešku sa niekedy napne a teplou na dotyk. Často sa pozorujú výrazné príznaky zápalu, vrátane lokálnej hyperémie (začervenania) a zvýšenej vaskularity.

Prečo vzniká epididymitída?

Epididymitída sa zvyčajne vyskytuje, keď sú pohlavné orgány infikované patogénnymi mikroorganizmami: baktériami, vírusmi, hubami a parazitmi. Iné príčiny epididymitídy:

  • mechanické poškodenie miešku;
  • obštrukcia močovej trubice;
  • autoimunitné ochorenia (napr. reumatoidná artritída alebo systémový lupus erythematosus);
  • prostatitída (zápal prostaty);
  • adenóm prostaty;
  • prítomnosť jaziev v oblasti močovej trubice;
  • oslabený imunitný systém (napríklad v dôsledku HIV alebo cukrovky).

Nekontrolované užívanie liekov (napríklad na arytmiu alebo antibiotiká) zvyšuje riziko ochorenia v dôsledku oslabenia ochranných funkcií genitourinárneho systému. Dlhodobé užívanie imunosupresív oslabuje imunitný systém, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť zápalových procesov.

Používanie močového katétra zvyšuje riziko ochorenia, pretože pôsobí ako kanál pre baktérie, ktoré môžu preniknúť do močového traktu a spôsobujú infekciu. Navyše dlhodobé používanie katétra môže zraniť sliznicu močovej trubice, čím sa vytvárajú priaznivé podmienky pre množenie patogénov. Vzostupná infekcia z močového mechúra alebo močovej trubice sa potom rozširuje do nadsemenníka, čo spôsobí jeho zápal.

Epididymitída u starších mužov je často spojená so zmenami súvisiacimi s vekom, ktoré oslabujú imunitný systém a znižujú schopnosť tela bojovať s infekciami. S vekom sa krvný obeh v panvovej oblasti spomaľuje, čo vedie k stagnácii tekutín v nadsemenníkoch a prispieva k rozvoju zápalu. Zmeny v štruktúre a funkcii tkaniva súvisiace s vekom, vrátane straty vaskulárnej elasticity a zníženej aktivity imunitných buniek, môžu tiež prispieť k zápalu.

Aké sú formy epididymitídy?

Ochorenie je klasifikované podľa formy priebehu, lokalizácie zápalového procesu a príčiny ochorenia.

Formy epididymitídy

Kritérium

Typ

Podľa formy toku

Akútna, subakútna a chronická

Podľa lokalizácie zápalu

Obojstranná alebo jednostranná (ľavá a pravá)

Podľa príčiny

Infekčná a neinfekčná

Podľa typu patogénu

Bakteriálna, vírusová a plesňová

Akútna epididymitída

Akútna epididymitída je rýchlo sa rozvíjajúci zápal nadsemenníka spôsobený infekciou (bakteriálnou alebo vírusovou) alebo traumou. Hlavným príznakom je rýchly nástup symptómov: pacient pociťuje silnú bolesť v miešku, opuch, začervenanie kože a zvýšenie miestnej a celkovej telesnej teploty. Zápal je často sprevádzaný ťažkosťami s močením, pocitom ťažkosti a nepohodlím v oblasti slabín. Akútna ľavostranná a pravostranná epididymitída sa zvyčajne vyvinie v priebehu niekoľkých dní a trvá približne do 6 týždňov.

Subakútna epididymitída je prechodná fáza, ktorá je sprevádzaná postupným znižovaním symptómov s periodickou intenzifikáciou. Subakútna forma zvyčajne trvá od 6 týždňov do 7 mesiacov.

Chronická epididymitída

Chronická epididymitída je charakterizovaná obdobiami exacerbácií (príznaky sú jasne vyjadrené) a remisií (ochorenie je asymptomatické). Chronický zápal nadsemenníka je diagnostikovaný, keď je ochorenie prítomné dlhšie ako 6 mesiacov. Keď je nedsemenník infikovaný, chronická forma sa nemôže okamžite vyvinúť, môže sa to stať pri absencii včasnej liečby, opakovaných exacerbácií alebo neustáleho vystavenia dráždivým faktorom.

Infekčná epididymitída

Infekčná epididymitída je zápal nadsemenníka spôsobený patogénnymi mikroorganizmami. Infekcia sa môže dostať do prívesku cez močovú trubicu, lymfatický systém alebo krvný obeh. Charakterizované bolesťou, opuchom, začervenaním miešku, ako aj možnými poruchami močenia a celkovým zhoršením stavu (horúčka alebo zimnica).

Bakteriálna epididymitída

Bakteriálna epididymitída je zápal nadsemenníka spôsobený bakteriálnou infekciou. Sprevádzajú ju silné bolesti, opuch miešku, začervenanie a horúčka, môže zhoršiť aj funkciu močových ciest. Medzi baktérie, ktoré spôsobujú epididymitídu, patria E. coli, Klebsiella, stafylokoky a streptokoky. Medzi ďalšie bežné podtypy bakteriálnej epididymitídy patria:

  • gonokoková epididymitída. Vyznačuje sa rýchlym a akútnym priebehom, medzi príznaky patrí náhla silná bolesť v miešku, horúčka a hnisavý výtok z močovej rúry. Gonokoková infekcia sa môže rýchlo šíriť, čo spôsobuje hnisavý zápal;
  • chlamýdiová epididymitída. Rozvíja sa pomaly a často má menej výrazné príznaky, čo sťažuje jeho diagnostiku. Chlamýdiová infekcia nemusí spôsobovať silnú bolesť, ale je sprevádzaná nepríjemnými pocitmi, opuchom a ťažkosťami s močením.

Samostatne sa rozlišuje trichomonádová epididymitída, ktorá je zápalom nadsemenníka spôsobeným prvokmi rodu Trichomonas. Môže ho sprevádzať bolesť v miešku, začervenanie kože, opuch a časté nutkanie na močenie.

Vírusová epididymitída

Vírusovú epididymitídu spôsobujú vírusy mumpsu (epidemická parotitída), ružienka, herpes, osýpky, Coxsackie a cytomegalovírus. Zvyčajne je menej agresívny ako bakteriálna epididymitída, ale vedie k dlhodobým následkom, vrátane zníženej plodnosti u dospelých.

Plesňová epididymitída

Plesňová epididymitída je zápal nadsemenníka, najčastejšie spôsobený kvasinkovitými hubami rodu Candida. Zvyčajne sa vyvíja na pozadí oslabenej imunity, dlhodobého užívania antibiotík alebo u pacientov s nekontrolovanou cukrovkou. Symptómy môžu byť podobné bakteriálnej epididymitíde, vrátane bolesti, opuchu a začervenania mieška, ale ochorenie je často miernejšie.

Neinfekčná epididymitída

Neinfekčná epididymitída je zápal nadsemenníka spôsobený traumou, dlhodobým mechanickým dráždením alebo alergickou reakciou. Nebakteriálna epididymitída sa vyvíja po fyzickej aktivite, operácii v miešku alebo v dôsledku dlhodobého tlaku na tkanivo (napríklad pri dlhom bicyklovaní alebo jazde na koni).

Idiopatická epididymitída je samostatná kategória, ktorá sa diagnostikuje, keď nie je možné presne určiť príčinu zápalového procesu. Ochorenie môže byť dôsledkom autoimunitných procesov alebo poruchy mikrocirkulácie.

Ako sa epididymitída vyvíja v jednotlivých štádiách?

Príznaky ochorenia sa postupne zvyšujú v závislosti od rozšírenia a závažnosti zápalového procesu.

Štádiá epididymitídy

Štádium

Charakteristika

Serózna epididymitída

Počiatočné štádium zápalu, pri ktorom dochádza k opuchu a hromadeniu seróznej tekutiny v tkanivách semenníkového prívesku. Dochádza k preplneniu ciev a miernemu rozšíreniu vývodov. Tkanivá si zachovávajú normálnu štruktúru, ale zápalový proces začína postupne narúšať ich funkcie. Charakterizuje ho bolesť, opuch a zvýšenie lokálnej teploty.

Hnisavá epididymitída

Progresívny zápal je sprevádzaný tvorbou hnisavých ložísk v tkanivách nadsemenníka. Dochádza k výraznému edému, poškodeniu ciev, infiltrácii leukocytmi, čo vedie k deštrukcii normálnej štruktúry tkanív. Miešok sa stáva napnutým, bolestivým, koža mení farbu na červenú alebo fialovú. Pri absencii liečby je možná nekróza.

Fibrotická epididymitída

Dlhodobý zápal, pri ktorom akútny proces pominie, ale vyvinú sa fibrotické zmeny tkaniva. Vývod sa zhrubne, vytvoria sa jazvy, naruší sa priechodnosť semenovodov. Sú možné recidívy zápalu, čo zvyšuje riziko neplodnosti a chronickej bolesti v miešku.

Aké sú nebezpečenstvá epididymitídy?

Epididymitída je nebezpečná v dôsledku výskytu zápalových zmien v tkanivách semenníka, ktoré môžu viesť k opuchu, bolestivosti a poruche funkcie. Zápalový proces spôsobuje zjazvenie, ktoré bráni normálnemu priechodu spermií, čo zvyšuje riziko neplodnosti. Ak sa infekcia nelieči, môže sa rozšíriť do semenníka a spôsobiť epididymoorchitídu alebo do okolitého zdravého tkaniva, čo zvyšuje riziko abscesu, nekrózy alebo sepsy.

Ako sa diagnostikuje epididymitída?

Počas vstupnej konzultácie urológovia v medicínskom centre Doktorpro Bratislava analyzujú príznaky a čas ich výskytu, odoberú anamnézu, opýtajú sa na chronické ochorenia, operácie a lieky. Diagnostické metódy pri epididymitíde zahŕňajú:

  • fyzikálne vyšetrenie s palpáciou. Pomáha lekárovi posúdiť stav mieška: pri epididymitíde je semenník zväčšený, zhrubnutý, koža mieška vyzerá opuchnutá a začervenaná. Prehliadka umožňuje vylúčiť torziu semenníka, pri ktorej je bolesť ostrejšia a sprevádzaná stratou krvného zásobenia;
  • ultrazvuk panvových orgánov. Ukazuje zväčšenie vývodu, zhrubnutie jeho stien a príznaky zápalu (napríklad zvýšený prietok krvi v oblasti lézie). Ultrazvuk pomáha odlíšiť epididymitídu od iných ochorení vrátane torzie semenníka, hydrokély alebo abscesu, ako aj potvrdiť prítomnosť zápalu;
  • test moču. Zisťuje prítomnosť baktérií, leukocytov, dusitanov alebo červených krviniek, čo poukazuje na infekciu močových ciest, ktorá môže byť príčinou vzostupnej epididymitídy;
  • ster na pohlavne prenosné infekcie. Používa sa na detekciu špecifických patogénov vrátane chlamýdií, gonokokov a trichomonád. Test je potrebný na identifikáciu patogénu a predpísanie cielenej antibiotickej liečby.

Na diagnostiku epididymitídy lekár predpíše aj aj laboratórne vyšetrenie krvi, ktorý v prípade epididymitídy ukáže systémové príznaky zápalu: leukocytózu, zvýšenú sedimentáciu erytrocytov (ESR) a hladinu C-reaktívneho proteínu. Zvýšené hladiny naznačujú prítomnosť aktívneho infekčného alebo zápalového procesu v tele.

Aké metódy sa používajú na liečbu epididymitídy?

Priebeh liečby zápalu nadsemenníka vyberá lekár v závislosti od typu ochorenia, patogénu, ktorý spôsobil infekciu, a od štádia ochorenia. Metódy liečby epididymitídy zahŕňajú:

  • antibiotiká (na bakteriálny zápal). Pri epididymitíde antibiotiká ničia patogénne mikroorganizmy alebo zastavujú ich reprodukciu, čím odstraňujú základnú príčinu zápalu. Antibiotiká tiež zabraňujú šíreniu infekcie do okolitých tkanív, vrátane semenníkov alebo prostaty a pomáhajú predchádzať komplikáciám (ako je absces);
  • protiplesňové lieky (na plesňové zápaly). Potláčajú rast húb, odstraňujú zápal a zabraňujú poškodeniu tkanív nadsemenníka;
  • protizápalové lieky (NSAID). Znížujú závažnosť zápalového procesu, čo pomáha znižovať bolesť, opuch a začervenanie miešku;
  • antipyretické látky. Znižujú systémový zápal, zmierňujú symptómy a zlepšujú celkovú pohodu pacienta, urýchľujú proces hojenia.

Alfa-blokátory sa predpísujú pri epididymitídu s dysfunkciou moču (napr. retencia moču alebo obštrukcia močových ciest). Lieky uvoľňujú svaly močového mechúra a močovej trubice, zlepšujú prietok moču a znižujú tlak na urogenitálny systém, urýchľujú regeneráciu.

Ako dlho trvá liečba epididymitídy?

Epididymitída sa zvyčajne lieči v priebehu 1 až 2 týždňov, pričom zlepšenie stavu nastáva 2 až 3 dni po začatí antibakteriálnej liečby. Dĺžka liečby sa môže predĺžiť, ak je ochorenie komplikované alebo ak sa infekcia rozšíri do zdravých tkanív a iných orgánov (napríklad semenníkov). Liečba tuberkulóznej epididymitídy môže trvať až 9 mesiacov.

Čo sa stane, ak sa epididymitída nelieči a aké sú jej komplikácie?

Ak sa zápal nadsemenníka lieči nesprávne alebo sa liečba začína príliš neskoro, môžu sa objaviť následky. Medzi možné komplikácie epididymitídy patria:

  • syndróm chronickej bolesti v panvovej oblasti;
  • absces mieška;
  • epididymálna cysta;
  • zhoršená plodnosť;
  • atrofia (odumretie tkaniva) semenníkov.

Choroba vedie k vytvoreniu kožnej fistuly, ak zápalový proces prejde do štádia hnisavého poškodenia tkanív nadsemenníka. Hnisavý exsudát, ktorý sa hromadí v tkanivách, vytvára zvýšený tlak, ničí okolité štruktúry a „vytvára“ si cestu na povrch kože. Ak sa nelieči alebo s nedostatočnou drenážou, cez fistulu vyteká hnis, ktorý spája abscesovú dutinu s povrchom kože.

Klinické pokyny pri epididymitíde

Klinické odporúčania pri epididymitíde umožňujú včasnou diagnózou, adekvátnou antibakteriálnou liečbou a elimináciou provokujúcich faktorov zabrániť prechodu ochorenia do chronickej formy. Prevencia epididymitídy zahŕňa:

  • používanie bariérovej antikoncepcie (kondómy);
  • povinná liečba chorôb reprodukčného a genitourinárneho systému;
  • kontrola autoimunitných a chronických ochorení;
  • očkovanie proti vírusovým ochoreniam;
  • umývanie rúk pod teplou tečúcou vodou s mydlom (najmä po návrate zvonku a použití toalety, pred dotykom na pohlavné orgány).

Ak máte nechránený pohlavný styk s viacerými partnermi, odporúča sa, aby ste sa pravidelne testovali na pohlavne prenosné choroby. Lekári v medicínskom centre Doktorpro Bratislava odporúčajú pravidelne absolvovať sterové testy na pohlavne prenosné choroby (frekvencia sa určuje individuálne).

Ako urobiť obklady pri epididymitíde?

Studené obklady pri epididymitíde spôsobujú zovretie ciev, čím sa znižuje prietok krvi do zapáleného miesta, znižuje sa opuch a spomaľuje sa zápalový proces. Okrem toho má chlad analgetický účinok, zmierňuje nepohodlie a bolesť v miešku. Pokyny, ako správne vyrobiť obklad na epididymitídu:

  1. Pripravte si čistú mäkkú tkaninu alebo uterák, balíček s kockami ľadu alebo špeciálny chladivý gél (môžete ho nahradiť mrazenou potravinou, napríklad balíčkom zeleniny).
  2. Zabalte ľadový balíček alebo gél do látky alebo uteráka tak, aby chlad neprišiel do priameho kontaktu s vašou pokožkou a nespôsobil omrzliny.
  3. Ľahnite si na chrbát a mierne vyvýšte panvovú oblasť vankúšom, aby ste urýchlili krvný obeh.
  4. Obklad jemne priložte na oblasť mieška, pričom sa vyhnite nadmernému tlaku.
  5. Obklad nechajte priložený 15-20 minút, aby ste predišli poškodeniu pokožky.
  6. Počas prvých dní opakujte ošetrenie každé 2 až 3 hodiny, aby ste znížili opuch a zmiernili bolesť.

Po odstránení obkladu by ste mali preskúmať pokožku, či nie je začervenaná alebo podráždená. Ak sa objavia príznaky poškodenia, mali by ste skrátiť čas používania obkladu alebo použiť menej studený zdroj.

Je epididymitída nákazlivá pre ženy?

Epididymitída sa neprenáša na ženy, pretože zápal nadsemenníka sa môže vyskytnúť iba u mužov. Pri nechránenom pohlavnom styku však môže muž preniesť patogénne mikroorganizmy (napríklad baktérie, vírusy a parazity) na svoju partnerku, čo vedie k zápalovému procesu v reprodukčných orgánoch (vagína alebo krčok maternice) a urogenitálnych (močových) systémoch.

Je potrebné zdržať sa pohlavného styku počas liečby epididymitídy?

Pri epididymitíde sa odporúča zdržať sa pohlavného styku, pretože pohlavný styk zvyšuje bolesť a opuch v dôsledku dodatočného podráždenia zapáleného nadsemenníka. Pohlavný styk taktiež narušuje krvný obeh v miešku, zhoršuje zápalový proces a spomaľuje proces hojenia.

Čo je zakázané pri epididymitíde?

V prípade epididymitídy nie je povolená samoliečba, použitie ľudových metód (napríklad bylinné odvary) môže viesť k ďalšiemu podráždeniu tkaniva, popáleninám a zvýšenému zápalu. Medzi ďalšie kontraindikácie pre epididymitídu patria:

  • návšteva kúpeľov a sauny. Vysoká teplota spôsobuje rozšírenie ciev a zvýšenú priepustnosť cievnych stien, čím sa zvyšuje opuch tkaniva prívesku. Teplo navyše stimuluje aktivitu baktérií, urýchľuje ich rozmnožovanie, čo zhoršuje infekciu. V podmienkach prehriatia dochádza k redistribúcii krvi, čo ďalej zhoršuje stav zapálených tkanív a prispieva k rozvoju hnisavého procesu;
  • plávanie v otvorených vodách. Otvorená voda často obsahuje baktérie, plesne a vírusy, ktoré sa môžu dostať cez poškodené alebo zapálené tkanivo v semenníku. Sekundárna infekcia zvyšuje zápal, urýchľuje nekrózu tkaniva a vedie ku komplikáciám vrátane tvorby abscesu alebo fistuly.

V prípade zápalu nadsemenníka sa odporúča vyhnúť sa intenzívnej fyzickej aktivite. Počas fyzickej aktivity dochádza k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku a zvýšenému prekrveniu panvových orgánov a mieška. V dôsledku toho dochádza k prílevu krvi do zapáleného nadsemenníka, čo zvyšuje opuch a vyvoláva praskanie malých ciev v tkanivách. Okrem toho mechanická vibrácia a námaha dráždi zapálené tkanivo, zvyšuje bolesť a spomaľuje proces hojenia.

Môže sa epididymitída úplne vyliečiť?

Je možné úplne vyliečiť epididymitídu, ak sa dodržiava predpísaný priebeh liečby a odporúčania lekára. Antibiotická liečba ničí patogény a odstraňuje zápal a ďalšie opatrenia vrátane odpočinku, podpory mieška a studených obkladov urýchľujú zotavenie.

Urológia v Doktorpro v Bratislave

Prečo vzniká epididymitída, ako sa jej zbaviť a aké sú možné následky?
Prečo vzniká epididymitída, ako sa jej zbaviť a aké sú možné následky?
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Objednať sa na konzultáciu s lekárom

Časté otázky

Ako zabrániť exacerbácii epididymitídy?

Užívanie liekov predpísaných lekárom a dodržiavanie všetkých odporúčaní urológa vám pomôže vyhnúť sa exacerbácii epididymitídy. Antibakteriálne lieky sa majú užívať až do konca liečby (aj pri absencii symptómov). Dodržiavanie dobrej hygieny a normálneho močenia tiež zohrávajú dôležitú úlohu pri prevencii exacerbácií, najmä v prítomnosti ochorení močových ciest.

Prečo sa epididymitída zhoršuje?

Exacerbácia epididymitídy môže byť spôsobená podchladením, fyzickou námahou, stresom alebo úrazom mieška. Môže súvisieť aj so zhoršeným prietokom moču v dôsledku ochorení močových ciest vrátane urolitiázy alebo uretritídy, ktoré zvyšujú riziko zvýšeného zápalu nadsemenníka.

Je možné liečiť epididymitídu doma?

Liečba epididymitídy doma zahŕňa užívanie liekov predpísaných lekárom podľa jeho odporúčaní. Aj pri liečbe zápalu nadsemenníkov môže lekár odporučiť pomocné metódy:

  • elevácia mieška. Vykonáva sa pomocou špeciálneho podporného obväzu, ktorý fixuje miešok vo zvýšenej polohe. Elevácia pomáha znižovať tlak na zapálený prívesok a semenník, zlepšuje venózny odtok, zabraňuje stagnácii krvi a znižuje opuch;
  • nosenie obväzu. Umožňuje udržiavať miešok v pevnej polohe, čím sa znižuje zaťaženie zapáleného nadsemenníka. V dôsledku toho je obmedzená pohyblivosť a zabraňuje sa ďalšiemu podráždeniu zapálených tkanív, čím sa znižuje bolesť a urýchľuje sa proces hojenia. Bandáž tiež pomáha znižovať opuch tým, že poskytuje jemný tlak a podporu, podporuje normálnu cirkuláciu krvi a lymfy v oblasti miešku.

Pravidelné pitie pri epididymitíde pomáha urýchliť elimináciu toxínov a infekčných látok cez močové cesty. Dostatočný pitný režim tiež pomáha udržiavať normálnu funkciu obličiek a zabraňuje dehydratácii, ktorá môže zhoršiť príznaky a spomaliť liečbu.

Ktorý lekár lieči epididymitídu?

Urológ v medicínskom centre Doktorpro Bratislava sa špecializuje na diagnostiku a liečbu epididymitídy. Lekár analyzuje príznaky, odoberie anamnézu, stanoví diagnózu a zvolí medikamentóznu liečbu, ktorá zohľadní typ a štádium ochorenia, druh patogénu, lokalizáciu, rozšírenosť a hĺbku zápalového procesu.

S čím sa môže epididymitída zameniť?

Epididymitídu možno zameniť s orchitídou (sprevádzanú väčším opuchom a bolestivosťou) alebo torziu semenníka (spôsobuje ostrú a intenzívnu bolesť v miešku). Epididymitídu si možno pomýliť aj s kameňmi v močovom mechúre alebo močovode, pretože tieto stavy spôsobujú bolesti v podbrušku a nepríjemné pocity v slabinách.

Ako začína epididymitída?

Epididymitída sa zvyčajne začína tupou epizodickou bolesťou v oblasti jedného zo semenníkov, ktorá sa postupne zvyšuje. Najprv je bolesť lokalizovaná v podbrušku alebo slabinách, potom sa šíri do mieška. Postupne sa objavuje opuch a začervenanie mieška, zvyšuje sa telesná teplota, ktorú sprevádza zimnica.

5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Prečo vzniká epididymitída, ako sa jej zbaviť a aké sú možné následky?
Autor
Yevhenii Repryntsev
Lekár oddelenia urológie.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Milan pred 2 týždňami
Dobrý večer. Myslím si, že mám zápal nadsemenníkov, pretože ma bolí miešok, vyzerá opuchnutý a zapálený. Ako môžem zistiť, či mám zápal nadsemenníka?
Odpovedať
Yevhenii Repryntsev
Yevhenii Repryntsev
pred 2 týždňami
Dobrý deň. Na kontrolu prítomnosti epididymitídy by ste mali navštíviť lekára, ktorý vykoná fyzikálne vyšetrenie, predpíše ultrazvuk mieška na posúdenie stavu nadsemenníka. Môže tiež nariadiť vyšetrenie moču a ster z močovej trubice na zistenie infekcie, ktorá môže byť príčinou zápalu. Lekár odporučí celkové vyšetrenie krvi na určenie úrovne zápalu v tele, ako aj bakteriologické testy na identifikáciu špecifických infekčných činiteľov.
Štefan pred 3 týždňami
Dobrý večer. Chcel by som vedieť, ako dlho trvá epididymitída? Od čoho závisí a ako dlho bude trvať liečba? A či je možné ju ukončiť predčasne, ak pominú všetky príznaky?
Odpovedať
Yevhenii Repryntsev
Yevhenii Repryntsev
pred 3 týždňami
Dobrý deň. Dĺžka liečby epididymitídy závisí od jej formy a závažnosti zápalu, ako aj od správnosti zvoleného priebehu liečby. Zvyčajne trvá liečba antibiotikami 10 až 14 dní, ale v komplikovaných prípadoch sa môže predĺžiť. Predčasné prerušenie liečby, aj keď príznaky vymiznú, môže viesť k opätovnému vzniku infekcie a chronického zápalu.
Pavol pred 4 týždňami
Dobrý deň. Pred 2 mesiacmi som mal nechránený pohlavný styk s novým partnerom. Po 3 týždňoch som začal pociťovať zvláštne príznaky: svrbenie, pálenie a brnenie v penise, nezvyčajný výtok z močovej rúry a časté močenie. Bol som u lekára, ktorý mi diagnostikoval pohlavnú chorobu. Liečbu som už absolvoval, ale zistil som, že sa mi zmenila farba mieška. Myslím, že to môže byť zápal nadsemenníka. Povedzte mi, prosím, aké testy by som mal podstúpiť na zistenie epididymitídy?
Odpovedať
Yevhenii Repryntsev
Yevhenii Repryntsev
pred 4 týždňami
Dobrý deň. Na diagnostiku epididymitídy je potrebné vykonať všeobecný test moču, bakteriálnu kultiváciu moču a močovej trubice na zistenie infekcie. Odporúča sa tiež absolvovať vyšetrenie na pohlavne prenosné infekcie vrátane chlamýdií, gonokokov a trichomónov. Ultrazvukové vyšetrenie miešku pomôže posúdiť stav nedsemenníkov. Okrem toho môže byť užitočné testovanie zápalových markerov, vrátane C-reaktívneho proteínu.
Andrej pred 1 mesiacom
Dobrý deň. Približne pred mesiacom mi bola diagnostikovaná epididymitída a bol mi predpísaný kurz antibakteriálnej liečby, ktorý som absolvoval v plnom rozsahu. Takmer okamžite po začatí užívania liekov príznaky ustúpili, ale po dvoch týždňoch sa všetko zopakovalo. Povedzte mi, prosím, prečo epididymitída nezmizla?
Odpovedať
Yevhenii Repryntsev
Yevhenii Repryntsev
pred 1 mesiacom
Dobrý deň. Ak sa epididymitída po antibiotickej liečbe vráti, liečba nemusela byť plne účinná z dôvodu nesprávneho výberu lieku alebo neúplného odstránenia infekcie. Patogény mohli byť rezistentné na použité antibiotiká, alebo sa infekcia mohla skrývať v iných oblastiach (napríklad v prostatickej žľaze). Na objasnenie diagnózy a úpravu liečby je potrebná opakovaná návšteva lekára.
Róbert pred 1 mesiacom
Dobrý deň. Keď som mal silné bolesti v miešku, časté močenie a svrbenie v oblasti genitálií, ihneď som kontaktoval urológa. Ako sa po laboratórnej a prístrojovej diagnostike ukázalo, mám zápal nadsemenníka. Povedzte mi, prosím, môže epididymitída prejsť sama, bez použitia antibakteriálnej liečby (mám infekčnú formu)?
Odpovedať
Yevhenii Repryntsev
Yevhenii Repryntsev
pred 1 mesiacom
Dobrý deň. Infekčná epididymitída neprejde bez použitia antibakteriálnej liečby, keďže infekcia, ktorá zápal spôsobila, si vyžaduje špecifické pôsobenie na pôvodcu ochorenia. Antibiotiká sú zamerané na ničenie baktérií, ktoré spôsobujú zápal v nadsemenníkoch. Bez náležitej liečby sa infekcia môže šíriť, čo vedie ku komplikáciám vrátane abscesu, chronického zápalu alebo neplodnosti. Antibakteriálna liečba pomáha eliminovať infekciu, znižuje zápal a bolesť, urýchľuje zotavenie a zabraňuje progresii ochorenia.
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie