Čo je impotencia (erektilná dysfunkcia)?
Erektilná dysfunkcia je neschopnosť dosiahnuť a udržať erekciu, ktorá je potrebná na pohlavný styk. Typy erektilnej dysfunkcie u mužov sú:
- organická (spôsobená proktologickými, urologickými, endokrinnými ochoreniami);
- psychogénna (spôsobená stresom, nervovým napätím).
Určenie typu a príčiny erektílnej dysfunkcie je nevyhnutné na výber liečby. Prevenciou, diagnostikou a liečbou impotencie sa zaoberá urológ.
Príznaky impotencie (erektilnej dysfunkcie)
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Nedosiahnutie erekcie z dôvodu stresu je normálne v 20% prípadov a nevyžaduje si liečbu. Konzultácia s urológom je potrebná v prípade problémov s potenciou pri 50% vaginálneho, análneho a orálneho styku. Príznaky erektilnej dysfunkcie sú:
- absencia erekcie;
- znížené libido (sexuálna túžba);
- neschopnosť dosiahnuť orgazmus;
- erektilná dysfunkcia počas sexu;
- predčasná alebo žiadna ejakulácia.
Vonkajším znakom impotencie u mužov môže byť ochabnutý penis počas pohlavného styku. Pri týchto príznakoch je potrebné vyhľadať urológa, aby určil príčinu patológie.
Príčiny vzniku impotencie (erektilnej dysfunkcie)
V 90% prípadov je zlá erekcia spôsobená ochoreniami a abnormalitami v systémoch organizmu (napr. endokrinného, urologického a kardiovaskulárneho).
Príčiny erektilnej dysfunkcie
Príčiny vzniku erektilnej dysfunkcie sú:
- neurologické poruchy (skleróza multiplex, Parkinsonova a Alzheimerova choroba, mozgová príhoda, rakovina miechy);
- varikokéla (kŕčové žily semenníka);
- poranenie miechy, penisu alebo panvových orgánov;
- hormonálne poruchy (zvýšený prolaktín, nedostatok alebo nadbytok hormónov štítnej žľazy, nízka hladina testosterónu);
- prostatitída (zápal prostaty);
- ateroskleróza (kôrnatenie tepien);
- rádioterapia panvových orgánov;
- adenóm prostaty.
Erektilná dysfunkcia pri cukrovke vzniká v 35-50% prípadov v dôsledku predčasného zhrubnutia tepien, zhoršeného prietoku krvi a poškodenia nervov. Slabú erekciu môže taktiež spôsobiť metabolický syndróm charakterizovaný zvýšenou hladinou cholesterolu a inzulínu a hypertenziou.
Ranná erektilná dysfunkcia súvisí so zhoršeným prietokom krvi do penisu. Ak muž nemá ráno erekciu, môže to byť spôsobené nízkou hladinou testosterónu, obezitou, cukrovkou, vysokým krvným tlakom, stresom a chronickou úzkosťou.
Pri medzistavcovej hernii dochádza k erektilnej dysfunkcii v dôsledku zápalu a deformácii tkaniva chrupavky, poruchy prekrvenia a stagnácie procesov v tkanivách. Venózna erektilná dysfunkcia vzniká v dôsledku predčasného odtoku krvi z penisu počas sexu.
Beta-blokátory, diuretiká, antikonvulzíva, hormóny, nesteroidné protizápalové lieky, antihistaminiká a antidepresíva môžu taktiež spôsobiť erektilnú dysfunkciu znížením dopamínu (hormónu zodpovedného za vzrušenie). Ak sa po začatí liečby objaví erektilná dysfunkcia, mali by ste navštíviť svojho lekára, aby upravil liečebný plán.
Fajčenie, drogy (marihuana, kokaín, barbituráty) a alkoholické nápoje môžu prispieť k vzniku erektilnej dysfunkcie, pretože narúšajú nervový systém a poškodzujú cievy. Erektilná dysfunkcia v mladom veku môže byť spôsobená nadváhou, nedostatkom pohybu a hormonálnou nerovnováhou.
Po očkovaní sa impotencia nevyskytuje. Vedci tvrdia, že ťažký priebeh koronavírusovej infekcie môže viesť k vzniku problémov s potenciou.
Psychogénna erektilná dysfunkcia
Psychogénna impotencia je erektilná dysfunkcia spôsobená psychickým ochorením alebo emocionálnymi stavmi. Možné príčiny vzniku psychogénnej erektilnej dysfunkcie sú:
- depresie;
- strach z intimity;
- úzkosť a obavy;
- psychický stres;
- nervové napätie.
Ak neexistujú žiadne fyzické príčiny problémov a s potenciou, a nedochádza k erekcii počas pohlavného styku (erekcia počas samostimulácie penisu, ráno zostáva), urológ môže diagnostikovať psychogénnu impotenciu. Na liečbu psychologickej erektilnej dysfunkcie je pacientovi indikovaná psychoterapia (lekár zistí príčinu a pomáha mu ju odstrániť) a lieky na zvýšenie potencie.
Ako liečiť impotenciu (erektilnú dysfunkciu)?
Pred liečbou impotencie sa urológ oboznámi s vašou anamnézou (opýta sa vás, kedy sa objavili problémy s potenciou a na lieky, ktoré užívate). Diagnostika erektilnej dysfunkcie zahŕňa:
- fyzikálne vyšetrenie a palpáciu. Urológ skontroluje citlivosť nervov, penis a semenníky, kvôli prítomnosti zápalu, zjazveného tkaniva, zatvrdlín;
- krvné testy. Na vylúčenie ochorenia srdca a cukrovky, kontrola hladiny hormónov (napr. testosterónu, tyroxínu);
- vyšetrenie moču. Potrebné na analýzu stavu bielych krviniek, červených krviniek a glukózy;
- ultrazvuk ciev penisu (dopplerografia). Umožňuje zistiť poruchy prietoku krvi, zmeny na cievnych stenách, cievne lézie (zúženie, upchatie) a zmerať rýchlosť prietoku krvi.
Lekár taktiež vykoná vazoaktívny test, počas ktorého urológ hodnotí rýchlosť nástupu a intenzitu erekcie podaním lieku a masážou penisu. Pri podozrení na ochorenie prostaty (adenóm, prostatitída) vám urológ odporučí absolvovať ultrazvukové vyšetrenie prostaty.
Podľa výsledkov vyšetrenia urológ určí najlepší spôsob liečby. Erektilná dysfunkcia sa dá liečiť:
- perorálnymi liekmi (inhibítory fosfodiesterázy typu 5). Zlepšujú prekrvenie penisu a pomáhajú dosiahnuť erekciu v reakcii na stimuláciu penisu;
- testosterónom;
- penilnými injekciami.
Typ a dávkovanie liekov vyberá urológ po určení príčiny erektilnej dysfunkcie. Pred predpísaním lieku lekár zváži aj prípadné kontraindikácie lieku (napr. cukrovka alebo ochorenie srdca).
Liečba erektilnej dysfunkcie doma
Liečba erektilnej dysfunkcie doma môže viesť k zhoršeniu príznakov a k progresii ochorenia, ktoré spôsobuje zlú erekciu (napr. prostatitída, varikokéla, adenóm prostaty). Impotencia môže spôsobiť aj psychické problémy (depresiu, úzkosť) a neplodnosť.