Čo je masturbácia?
Masturbácia je typ sexuálnej aktivity, ktorá zahŕňa získanie sexuálneho potešenia stimuláciou erotogénnych zón a genitálií bez účasti partnera. Masturbácia je prirodzený proces zameraný na dosiahnutie orgazmu. Orgazmus z masturbácie sa nelíši od koitáneho (orgazmus počas pohlavného styku s partnerom).
Sebauspokojenie sa netýka len dospelých, ale aj detí a dospievajúcich. Masturbácia u detí je prirodzeným dôsledkom prejavovania záujmu o vlastné telo v období puberty.
Druhy a metódy mužskej a ženskej masturbácie
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Metódy medzi mužskou a ženskou masturbáciou sú rozdielne. Vo väčšine prípadov je masturbácia skrytým intímnym procesom. Niektoré páry praktizujú masturbáciu jeden pred druhým, aby zvýšili vzrušenie a sexuálny záujem.
Technika masturbácie u mužov a žien napodobňuje pohlavný styk. Existujú nasledujúce typy masturbácie:
- masturbácia bez pomoci cudzích predmetov (masturbácia prstami);
- masturbácia pomocou sexuálnych hračiek (masturbácia s vibrátorom) alebo inými prostriedkami.
Muži v procese masturbácie stimulujú penis, semenníky pomocou rúk alebo používajú predmety a sexuálne hračky, ktoré imitujú tvar ženskej vagíny. V prípade ženskej masturbácie hovoríme o nasledujúcich typoch:
- masturbácia bez prieniku (masturbácia klitorisu, pyskov ohanbia, erotogénnych zón na tele);
- masturbácia s penetráciou (zavedenie sexuálnych hračiek do vagíny a napodobňovanie trenia).
Muži aj ženy používajú rôzne spôsoby masturbácie: trenie a tlaku na pohlavné orgány, stimulácia prúdom vody, či zmeny teploty (kontrastná sprcha). Počas masturbácie možno použiť nielen špeciálne vyrobené sexuálne hračky, ale aj predmety falického tvaru (pre ženy) alebo duté predmety (pre mužov): domáce spotrebiče (vysávač) či ovocie.
Riziká a prínos masturbácie
Prínos masturbácie je schopnosť zmierniť sexuálne napätie. Orgazmus priaznivo pôsobí na nervový a kardiovaskulárny systém, zlepšuje spánok.
Pri dlhšej sexuálnej pauze (napríklad kvôli absencii stáleho sexuálneho partnera) masturbácia umožňuje udržiavať libido. Masturbácia môže byť použitá ako metóda psychoterapie sexuálnych porúch na riešenie problémov so vzrušením alebo orgazmom u mužov a žien. Sebauspokojenie taktiež prispieva k prevencii prekrvenia panvových orgánov u mužov.
Potreba sexuálneho potešenia je individuálna a závisí od typu sexuálnej konštitúcie. Ľudia so silnou sexuálnou konštitúciou potrebujú sexuálne uvoľnenie niekoľkokrát denne, pre ľudí so slabou sexuálnou konštitúciou môže byť normou jeden pohlavný styk za mesiac. Masturbácia pomáha udržiavať rovnováhu vo dvojici, ak majú muž a žena inú sexuálnu konštitúciu.
Masturbácia môže pomôcť páru aj počas tehotenstva. Muž môže uvoľniť sexuálne napätie masturbáciou, ak má jeho tehotná partnerka zdravotné kontraindikácie týkajúce sa sexu, ako aj v prvých dvoch mesiacoch po pôrode, keď sa ženám neodporúča vaginálny sex, kým sa úplne neobnoví pohlavný trakt. Tehotné ženy môžu tiež masturbovať, ak nemajú žiadne kontraindikácie sexuálnej aktivity (hroziaci potrat), o čom je potrebné konzultovať s pôrodníkom-gynekológom sledujúcim tehotenstvo.
V niektorých prípadoch môže byť masturbácia škodlivá. Medzi možné negatívne účinky masturbácie patria:
- mechanické a chemické poranenia pohlavných orgánov;
- infikovanie pohlavného traktu;
- poruchy sexuálnej túžby;
- erektilná dysfunkcia.
Pre diagnostiku erektilnej dysfunkcie u mužov môže urológ predpísať dopplerografiu penisu. Psychosexuálne poruchy po masturbácii sa môžu vyskytnúť u mužov aj žien. Návyk sebauspokojovania vedie k tomu, že pri pohlavnom styku s partnerom dochádza k problémom so vzrušením (u mužov) alebo nie je možné dosiahnuť orgazmus pri styku (u mužov a žien).
Ako správne masturbovať
Masturbácia je bežnou súčasťou sexuálneho života mužov a žien, ale aby bol proces sebauspokojovania bezpečný, je potrebné dodržiavať pravidlá zdravej masturbácie. Pred masturbáciou by ste mali dbať predovšetkým na hygienu rúk.
Z medicínskeho hľadiska je dôležité venovať pozornosť pravidlám používania doplnkových masturbačných predmetov. Bezpečné sexuálne hračky by mali byť:
- certifikované (materiály používané na výrobu sexuálnych hračiek musia prejsť kontrolou kvality a musia byť hypoalergénne);
- individuálne, osobné (nie je vhodné zdieľať sexuálne hračky);
- neustále čistené (pranie, umývania, dezinfekcia).
Pri masturbácii sa neodporúča používať improvizované prostriedky, pretože môže dôjsť k poraneniu slizníc pohlavných orgánov. Masturbácia vankúšom či zubnou kefkou nie je hygienická. Pri používaní domácich predmetov falického tvaru sa odporúča nasadiť na ne kondóm. Pri použití zeleniny a ovocia na stimuláciu môžete sliznice veľmi podráždiť ovocnými kyselinami.
Na udržanie sexuálneho zdravia by masturbácia nemala pravidelne nahrádzať pohlavný styk s partnerom. Neexistuje však pravidlo, ako často môžete masturbovať.
Aj v spoločnosti je potrebné dodržiavať pravidlá sexuálneho správania. Nemôžete masturbovať na verejnom mieste a špehovať masturbáciu bez súhlasu iných ľudí.
Masturbácia očami sexuológa
Z hľadiska sexuológie je sex u ľudí, na rozdiel od zvierat, spolu s reprodukčnou funkciou nevyhnutný aj pre komunikáciu s partnerom a potešenie. Masturbácia je prirodzený proces, ktorý vám umožňuje realizovať tretiu funkciu sexu – dosiahnuť orgazmus.
Masturbácia môže byť aj príznakom sexuálnej choroby. Ak pri častej masturbácie dochádza k porušovaniu sexuálnej túžby, erektilnej dysfunkcii, anorgazmii (nedostatok orgazmu), mali by ste sa obrátiť na sexuológa. Konzultácia a vyšetrenie sexuológa odhalí príčinu porušení a vráti vám zdravý sexuálny život. Na liečbu sexuálnych porúch sa spravidla používajú metódy psychoterapie. Ak budú zistené choroby, ktoré môžu spôsobovať sexuálnu dysfunkciu, ženám sa odporúča liečba u gynekológa a mužom liečba u urológa (ktorý predpisuje ďalšie vyšetrenia, napríklad ultrazvuk semenníkov).