0800200000

Čo vplýva na potenciu a ako ju zlepšiť?

Čo vplýva na potenciu a ako ju zlepšiť?
mužské zdravie
aktualizované: 28 February 2024
Čítať 7 minút Zverejnené: 30 June 2023 4317
Termín „potencia” sa používa na opis a hodnotenie sexuálneho potenciálu mužov. Potencia má priamy vplyv na kvalitu sexuálneho života.

Čo je to potencia?

Potencia je fyziologická schopnosť muža mať pohlavný styk (udržať erekciu a dosiahnuť ejakuláciu).

Čo vplýva na potenciu?

Zdravá erekcia vzniká syntézou oxidu dusnatého (NO) a endotelovými bunkami (vrstva tkaniva v stene tepny). Táto látka podporuje uvoľnenie cievnych svalov, čo vedie k ich rozšíreniu. Cez rozšírené panvové cievy sa krv dostáva do kavernóznych telies a vypĺňa ich. Menšie lokálny žilky sa naopak sťahujú, čím zabraňujú odtoku krvi a udržiavajú tak vzpriamenie penisu.

Na potenciu vplýva kardiovaskulárny, nervový a endokrinný systém, strava, faktory súvisiace s vekom a užívané lieky. Zmeny potencie môžu spôsobiť aj duševné poruchy, sedavý spôsob života, fajčenie, konzumácia alkoholu a iných drog.

Ako vplýva fajčenie na potenciu?

Nikotín v tabakovom dyme môže poškodiť cievy a obmedziť prietok krvi. Časom môže dôjsť k zhrubnutiu cievnych stien, čím sa zmenší svetlosť ciev a zhorší sa krvný obeh. Zhoršený krvný obeh v oblasti pohlavných orgánov znižuje vzrušenie a sťažuje dosiahnutie orgazmu.

Ako vplýva alkohol na potenciu?

Alkohol narúša hormonálnu rovnováhu, najmä znížením hladiny testosterónu. V dôsledku toho sa zhoršuje potencia a kvalita spermií a znižuje sa pravdepodobnosť počatia. Ak chcete obnoviť potenciu po požití alkoholu, musíte sa natrvalo vzdať pitia alkoholu a liečiť sprievodné ochorenia spôsobené zlozvykom.

Prečo vznikajú problémy s potenciou?

Problémy s potenciou sa môžu vyskytnúť po úrazoch, operáciách panvy alebo chrbtice. Medzi príčiny slabej potencie v mladom veku môže patriť stres, prepracovanosť, nízka úroveň fyzickej aktivity, zlá strava a poruchy krvného obehu.

Príčiny problémov s potenciou

Príčiny problémov s potenciou

Medzi príčiny problémov s potenciou vo vyššom veku patrí:

 • vysoký cholesterol v krvi, ateroskleróza;
 • vysoký krvný tlak;
 • infarkt myokardu;
 • obezita;
 • diabetes mellitus;
 • ochorenie obličiek, ochorenie pečene;
 • skleróza multiplex;
 • endokrinné alebo hormonálne poruchy;
 • ochorenia urogenitálneho traktu;
 • lézie pečene a zlyhanie pečene; 
 • Peyronieho choroba (zjazvenie tkaniva vo vnútri penisu);
 • Parkinsonova choroba;
 • anémia;
 • zlé návyky;
 • poruchy spánku;
 • nadmerná námaha;
 • nekontrolované užívanie športových doplnkov (steroidných anabolík), neuroleptík, sedatív, liekov na spanie;
 • vrodené, genetické abnormality.

Potencia sa môže zhoršiť v dôsledku rakoviny, ako aj po ožarovaní a chemickej terapii. Okrem toho, k rozvitiu patológie môže prispieť aj adenóm (hyperplázie) prostaty. Znížená sexuálna funkcia môže mať aj psychogénny charakter a môže byť spôsobená úzkosťou, depresiou, pocitom viny, strachom a stresom. 

Ako zistím, či mám problém s potenciou?

Problémy s potenciou sa prejavujú zníženým libidom, zmenami citlivosti, napätia, tvaru a objemu penisu a neschopnosťou udržať erekciu dostatočne dlho na to, aby ste mohli mať sex a dosiahnuť ejakuláciu. Najzávažnejšou formou je impotencia (neschopnosť mať pohlavný styk, žiadna reakcia na stimuláciu).

Do akého veku si môže muž udržať potenciu?

Muž si môže udržať potenciu až do veku 60-70 rokov a dlhšie (počas celého života). Nepriaznivé faktory (sedavý spôsob života, sedavé zamestnanie, znížená produkcia testosterónu, stres, znečistené životné prostredie) môžu spôsobiť pokles potencie u mužov už po 40. roku života alebo skôr. 

Ako zlepšiť potenciu?

Na obnovenie potencie vám lekár môže predpísať lieky, ktoré pomáhajú zlepšiť krvný obeh v penise a uvoľniť cievne svaly. Liečba potencie u mužov zahŕňa:

 • špeciálne cvičenia na posilnenie svalov perinea;
 • masáž;
 • psychoterapiu;
 • vákuovo-konstrikčná terapiu (pomocou špeciálnych zariadení, ktoré pumpujú krv do penisu);
 • terapiu perkusnými vlnami (založená na schopnosti zvukových vĺn zvyšovať elasticitu ciev a stimulovať rast nových ciev);
 • bunkovú terapiu (zavedenie špeciálne upravených prvkov krvi pacienta do tela, ktoré podporujú nahradenie poškodeného cievneho tkaniva a syntézu nových ciev);
 • chirurgický zákrok (v prípade poruchy žilových chlopní alebo arteriálneho prietoku do tkanív penisu).

Prevencia slabej potencie zahŕňa vyhýbanie sa fajčeniu a pitiu alkoholu, zníženie stresu a úzkosti. Je potrebné normalizovať fyzickú aktivitu a zbaviť sa nadváhy. Okrem toho je potrebné prejsť na zdravú stravu a vyhýbať sa nadmernej námahe.

Ktorý lekár sa špecializuje na liečbu problémov s potenciou?

Ak máte problémy s potenciou, mali by ste sa objednať k urológovi-andrológovi. Lekár vás vyšetrí, oboznámi sa s vašou anamnézou, v prípade potreby vás odošle na vyšetrenia a predpíše liečbu. Diagnostika nízkej potencie môže zahŕňať:

 • laboratórne vyšetrenie krvi a moču;
 • analýzu sekrétu prostaty;
 • hormonálny profil;
 • ultrazvuk;
 • počítačovú tomografiu;
 • vazoaktívny test (do tkanív penisu sa vstreknú lieky stimulujúce erekciu a hodnotí sa rýchlosť erekcie);
 • arteriografiu (RTG kontrastné vyšetrenie);
 • meranie krvného tlaku v cievach penisu;
 • bioteziometriu (testovanie citlivosti penisu pomocou zariadenia, ktoré generuje impulzy stimulujúce nervové zakončenia);
 • psychotesty.

Urológ-andrológ môže predpísať aj ďalšie doplňujúce lekárske konzultácie. Zameranie špecialistu závisí od výsledkov diagnózy. Napríklad, psychoterapeut pomáha identifikovať psychické ťažkosti, ktoré vedú k ťažkostiam pri vytváraní a udržiavaní stabilnej erekcie. Sedenia so psychoterapeutom pomáhajú korigovať obavy a strach z možného zlyhania počas pohlavného styku a normalizovať úroveň agresivity a podráždenia.

Potraviny, ktoré zlepšujú potenciu

Na zlepšenie potencie sa odporúča konzumovať ovocie, zeleninu, bylinky, potraviny bohaté na vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Je potrebné obmedziť konzumáciu červeného mäsa, alkoholu, sladkých nápojov, potravín obsahujúcich sodík a transmastné kyseliny.

5 najlepších potravín na potenciu

Potravina

Účinky

Med na potenciu

Zvyšuje testosterón, oxid dusnatý a čistí cievy

Petržlenová vňať na potenciu

Zvyšuje prekrvenie panvových orgánov, obnovuje hormonálnu rovnováhu, posilňuje cievne steny.

Zázvor na potenciu

Vyplavuje toxíny, posilňuje cievy, zvyšuje hladinu testosterónu, zvyšuje libido.

Orechy na potenciu

Dopĺňajú nedostatok minerálov a vitamínov, normalizujú krvný obeh.

Morské plody na potenciu

Dopĺňajú do organizmu zinok a mastné kyseliny, aktivujú produkciu pohlavných hormónov.

Neexistujú potraviny, ktoré by okamžite zvyšovali potenciu, preto by ste sa mali pri problémoch s potenciou obrátiť na lekára. Potraviny, ktoré zlepšujú potenciu, sa môžu používať ako doplnok k liečbe.

Cvičenia na zlepšenie potencie

Na zlepšenie potencie doma môžete vykonávať cvičenia, ktoré pomáhajú normalizovať krvný obeh a posilňujú svaly panvového dna. Každé cvičenie sa opakujte 10-krát.

Cvičenia na zlepšenie potencie

Cvičenie

Popis

V ľahu na chrbte

Ľahnite si, pokrčte kolená, chodidlá položte na zem, ruky sú spustené po bokoch tela. Vydychujte, stiahnite svaly panvového dna a počítajte do troch. Nadýchnite sa, uvoľnite svaly a počítajte do troch.

V sede

Posaďte sa, chodidlá sú na podlahe rozkročené na šírku bokov. Napnite svaly panvového dna, počítajte do troch, uvoľnite svaly, počítajte do troch. Pri správnom vykonávaní cviku by sa svaly na nohách, zadku a bruchu nemali sťahovať.

V stoji

Postavte sa rovno, ruky spustite pozdĺž tela, chodidlá rozkročte na šírku ramien. Stiahnite svaly panvového dna a uvoľnite ich, zakaždým počítajte do troch.

Hýbanie kolenami

Ľahnite si na chrbát, pokrčte kolená, chodidlá položte na podlahu. Držte chrbticu v polohe s malou medzerou medzi stredom chrbta a podlahou. Vydýchnite, napnite svaly panvového dna. Pomaly pohybujte jedným kolenom do strany (čo najviac) bez toho, aby ste uvoľnili svaly panvového dna alebo zmenili polohu panvy. Vydýchnite, uvoľnite svaly a vráťte koleno do pôvodnej polohy. Opakujte s druhou nohou.

Zdvíhanie nôh

Ľahnite si na chrbát, pokrčte kolená, chodidlá položte na podlahu. Vydýchnite, napnite svaly panvového dna, pomaly zdvihnite jednu nohu (neohýbajte koleno), pričom panva a chrbtica zostávajú nehybné. S výdychom nohu spustite. Opakujte s druhou nohou.

Zdvíhanie panvy

Ľahnite si na chrbát, pokrčte kolená, chodidlá položte na podlahu. Vydýchnite, napnite svaly panvového dna, pomaly dvíhajte zadok, päty oprite o podlahu. Trikrát sa nadýchnite, napnite zadok bez uvoľnenia svalov panvového dna. Pomaly sa vráťte do východiskovej polohy a uvoľnite svaly.

Účinok cvičenia na prostatu a potenciu zvyšuje beh. Pozitívny účinok má aj bicyklovanie.

Vitamíny na potenciu

Nízku potenciu je možné po konzultácii s lekárom liečiť vitamínmi B3, B9, D.

 • B3 — kuracie prsia, tuniak, losos, hovädzia pečeň, slnečnicové semienka, arašidy;
 • B9 — nachádza sa v šošovici, hrachu, fazuli, banánoch, citrusových plodoch, vajciach, špargli, avokáde, zelených plodoch;
 • D — vzniká pri pobyte na slnku, nachádza sa v mastných morských plodoch, vaječnom žĺtku a hovädzej pečeni.

Nekontrolované užívanie vitamínov a potravinových doplnkov sa neodporúča. Niektoré vitamíny a potravinové doplnky však môžu mať pozitívny vplyv na potenciu bez toho, aby organizmu škodili. Napríklad produkty na báze kreatínu môžu zlepšiť funkciu reprodukčného systému.

Masáž na zlepšenie potencie

Na zlepšenie potencie možno predpísať masáž prostaty alebo penisu, ktorá podporuje prietok krvi do penisu. Tým sa zlepšuje krvný obeh a zvyšuje sa potencia. Ak sa potencia znížila v dôsledku psychického a emocionálneho stresu, možno použiť relaxačnú masáž.

Ľudové prostriedky na zlepšenie potencie u mužov

V prípadoch, kedy znížená potencia nie je spojená s organickými zmenami alebo prítomnosťou chronických ochorení, môžu mať ľudové prostriedky terapeutický účinok. Vysoko účinné biologické látky a vitamíny, ktoré sú súčasťou fytopreparátov, zabezpečujú aktiváciu prekrvenia penisu, doplnenie nedostatku mikroživín a normalizáciu psychického a emocionálneho stavu.

Pri problémoch s potenciou možno použiť ženšen, zázvor, kajenské korenie. Tieto rastliny môžu pomôcť zvýšiť potenciu (zlepšiť schopnosť mužov k pohlavnému styku), ale na presnejšie posúdenie účinnosti fytopreparátov je potrebný ďalší výskum. Pred vykonaním akýchkoľvek zmien v jedálničku sa poraďte so svojím lekárom.

Urológia v Doktorpro v Bratislave

Čo vplýva na potenciu a ako ju zlepšiť?
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

Ako zvýšiť potenciu pri cukrovke?

Na zlepšenie potencie pri cukrovke kontrolujte koncentráciu glukózy v krvi a dodržiavajte zdravý životný štýl. Je potrebné prestať s nezdravými návykmi, vylúčiť z jedálnička potraviny, ktoré spôsobujú vysokú hladinu cukru v krvi, udržiavať primeranú úroveň fyzickej aktivity, zbaviť sa nadváhy.

Ako zvýšiť potenciu pri zápale prostaty?

Na zlepšenie potencie narušenej zápalom prostaty je potrebné liečiť základné ochorenie. Na doplnenie medikamentóznej liečby možno použiť aj masáže a špeciálne cvičenia.

Má testikulárna cysta vplyv na potenciu?

Testikulárne cysty a nádorové ochorenia rôznych orgánov môžu negatívne ovplyvniť potenciu. Liečbu testikulárnych cýst je potrebné doplniť prostriedkami, ktoré pomáhajú obnoviť potenciu.

Ako obnoviť potenciu po nervovom zrútení?

Na obnovenie potencie je potrebné riešiť príznaky a komplikácie nervového zrútenia. Problém sa odporúča konzultovať s neurológom a absolvovať terapeutické sedenia.

V akom veku začínajú mať muži problémy s potenciou?

Potencia môže klesať v každom veku, pretože nie je ovplyvnená iba faktormi súvisiacimi s vekom. S vekom sa zvyšuje riziko kardiovaskulárnych, nervových a močových ochorení, ktoré môžu byť rizikovými faktormi problémov s potenciou.

Ako zlepšiť potenciu rýchlo?

Na krátkodobé zvýšenie potencie možno použiť lieky, ktoré oslabujú svaly cievnych stien. Výsledkom je zvýšenie prietoku krvi do penisu. Lieky vám predpíše lekár.

Ako zlepšiť potenciu?

Na zlepšenie potencie je potrebné identifikovať a odstrániť príčiny abnormality. Je potrebné podstúpiť diagnostiku a liečbu, ktorá môže zahŕňať užívanie liekov, fyzioterapiu a úpravu stravy.

5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo vplýva na potenciu a ako ju zlepšiť?
Lekársky odborník DoktorPRO

Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Danylo pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Aká je najúčinnejšia bylinka na potenciu?
Odpovedať
MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Účinok byliniek na potenciu závisí od mnohých faktorov. Užívanie bylinných liekov by ste mali konzultovať so svojím lekárom.
Vladyslav pred 5 mesiacov
Dobrý deň. Dajú sa v lekárni kúpiť tabletky na potenciu, ktoré sa môžu kombinovať s alkoholom?
Odpovedať
MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
pred 5 mesiacov
Dobrý deň. Kombinácia alkoholu s tabletkami je nežiaduca z dôvodu vysokého rizika vedľajších účinkov. Objednajte sa na vyšetrenie k lekárovi, ktorý vám predpíše liečebný plán.
Sergii pred 6 mesiacov
Dobrý deň. Ako sa dá rýchlo zlepšiť potencia u mužov?
Odpovedať
MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
pred 6 mesiacov
Dobrý deň. Potenciu si môžete zlepšiť pomocou liekov, ktoré vám predpíše váš lekár.
Andrej pred 7 mesiacov
Dobrý deň. Ako sa dá rýchlo zlepšiť potencia pred rande?
Odpovedať
MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
pred 7 mesiacov
Dobrý deň. Na krátkodobé zlepšenie potencie môžete jednorazovo užiť liek, ktorý vám predpísal lekár. Samoliečba sa neodporúča.
Dagmar pred 8 mesiacov
Dobrý deň. Aké sú vedľajšie účinky tabletiek na zlepšenie potencie? Koľko tabletiek môžem užiť naraz?
Odpovedať
MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
pred 8 mesiacov
Dobrý deň. Lieky, ktoré pomáhajú zvyšovať potenciu, môžu mať vedľajšie účinky. Pred užitím tabliet by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.
Martin pred 9 mesiacov
Dobrý deň. Existujú nejaké lieky na zvýšenie potencie bez vedľajších účinkov, ktoré sa predávajú na Slovensku?
Odpovedať
MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
pred 9 mesiacov
Dobrý deň. Každý liek môže mať vedľajšie účinky. Liek by mal predpísať lekár po vyšetrení.
Miroslav pred 10 mesiacov
Dobrý deň. Ktoré lieky zlepšujú potenciu v staršom veku?
Odpovedať
MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
pred 10 mesiacov
Dobrý deň. Individuálne odporúčania vám lekár poskytne iba po vyšetrení.
Vojtech pred 10 mesiacov
Dobrý deň. Môžem na potenciu používať tinktúru Calgan? Bude mať nejaký účinok?
Odpovedať
MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
pred 10 mesiacov
Dobrý deň. Užívanie tinktúr by ste mali konzultovať so svojím lekárom. Samoliečba môže mať vedľajšie účinky.
Viktor pred 11 mesiacov
Dobrý deň. Užívam lieky na hypertenziu. Môžu tieto lieky zhoršovať potenciu?
Odpovedať
MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
pred 11 mesiacov
Dobrý deň. O vedľajších účinkoch liekov sa dozviete v príbalovom letáku alebo sa poraďte so svojím lekárom.
Ivan pred 11 mesiacov
Dobrý deň. Ktorý liek na zvýšenie potencie je najúčinnejší?
Odpovedať
MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
pred 11 mesiacov
Dobrý deň. Lieky vám lekár môže predpísať po kompletnej diagnostike.
Zoltan pred 11 mesiacov
Dobrý deň. Aký je najbezpečnejší liek na zvýšenie potencie?
Odpovedať
MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
pred 11 mesiacov
Dobrý deň. Na posúdenie bezpečnosti liekov, ktoré zlepšujú potenciu, sa musíte poradiť s lekárom.
Peter pred 11 mesiacov
Dobrý deň. Ako sa určuje mužská potencia?
Odpovedať
MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
pred 11 mesiacov
Dobrý deň. Znakmi normálnej potencie je dostatočné zväčšenie penisu na pohlavný styk.
Táto webová stránka používa súbory cookie na účely opísané v Podmienkach spracúvania osobných údajov, najmä na zabezpečenie riadneho a bezpečného fungovania webovej stránky a na prispôsobenie vzhľadu webovej stránky individuálnym preferenciám používateľa (personalizácia).
Kliknite na tlačidlo "Prijať", ak súhlasíte s používaním súborov cookie na účely opísané v Podmienkach spracovania osobných údajov. Súhlas s používaním súborov cookie môžete tiež odmietnuť. Zablokovaním používania všetkých súborov cookies však môže dôjsť k znefunkčneniu niektorých častí webovej stránky.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie