10 príčin erektilnej dysfunkcie
Čo je erektilná dysfunkcia?
Erektilná dysfunkcia je neschopnosť dosiahnuť a udržať erekciu potrebnú na pohlavný styk. Ak máte príznaky erektilnej dysfunkcie, objednajte sa na konzultáciu k urológovi.
Ako spoznám, že mám erektilnú dysfunkciu?
Hlavnými príznakmi impotencie u mladých aj zrelých mužov sú absencia erekcie a ťažkosti s jej udržaním, ktoré sa vyskytujú pravidelne alebo z času na čas. Príznaky erektilnej dysfunkcie:
- erektilná nestabilita (nedosiahnutá erekcia pred každým pohlavným stykom);
- potreba použiť silnú stimuláciu na udržanie erekcie;
- schopnosť dosiahnuť erekciu pred sexom, ale neschopnosť udržať ju až do ukončenia pohlavného styku (napríklad erektilná dysfunkcia spôsobená varikokélou);
- znížené libido (sexuálna túžba).
Problémy s erekciou spôsobené stresom, prepracovaním, užívaním liekov či pitím alkoholu nie sú vždy dôvodom na obavy a návštevu lekára. Ak nestabilná erekcia negatívne ovplyvňuje sebavedomie, psycho-emocionálny stav a znižuje kvalitu sexuálneho života, je potrebné urobiť vyšetrenie. Po potvrdení diagnózy lekár predpíše liečbu erektilnej dysfunkcie.
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Ako sa erektilná dysfunkcia líši od impotencie?
Impotencia je synonymom pre erektilnú dysfunkciu. Pri opise ochorenia a sprievodných symptómov možno použiť oba termíny. Niekedy sa úplná absencia erekcie nazýva impotencia a čiastočná absencia sa nazýva erektilná dysfunkcia.
Prečo vznikajú problémy s mužskou potenciou?
Problémy s mužskou potenciou vznikajú v dôsledku nedostatočného prekrvenia penisu. Bežné príčiny erektilnej dysfunkcie:
- ochorenia kardiovaskulárneho systému;
- obezita;
- cukrovka;
- Parkinsonova choroba;
- Peyronieho choroba;
- roztrúsená skleróza;
- ochorenia prostaty;
- epilepsia;
- ochorenie obličiek;
- endokrinné ochorenia (napríklad hypertyreóza alebo hypotyreóza);
- hormonálna nerovnováha (napríklad nízky testosterón);
- depresia, zvýšená úzkosť a strach zo zlyhania počas sexu;
- poruchy spánku;
- poranenia panvových kostí, penisu, prostaty, močového mechúra, mozgu alebo miechy;
- liečenie ožiarením;
- predchádzajúce operácie na genitáliách;
- starnutie organizmu.
Nedostatočná erekcia môže byť dôsledkom zlozvykov alebo užívania liekov. Výsledkom vplyvu rôznych nepriaznivých faktorov je neschopnosť mať pohlavný styk.
1. pričína. Erektilná dysfunkcia v dôsledku aterosklerózy
Zvýšená hladina cholesterolu v krvi môže vyvolať rozvoj aterosklerózy, pri ktorej sa v cievach objavujú plaky, ktoré bránia normálnemu prekrveniu penisu. Rizikové faktory pre rozvoj aterosklerózy:
- fajčenie a užívanie alkoholu;
- vysoký krvný tlak;
- cukrovka;
- nadváha;
- nízka úroveň fyzickej aktivity.
Na stanovenie koncentrácie cholesterolu v krvi sa používajú lipidové profily. Liečbu predpisuje terapeut alebo kardiológ na základe výsledkov vyšetrenia.
2. pričína. Erektilná dysfunkcia pri kardiovaskulárnych ochoreniach
Erektilná dysfunkcia (najmä ranná) môže byť jedným z prejavov alebo následkov kardiovaskulárnych ochorení. Pri vysokom krvnom tlaku vznikajú cievne kŕče, ktoré narúšajú prirodzený mechanizmus erekcie (uvoľnenie ciev, prekrvenie tkanív, stláčanie tenkých žíl, blokovanie odtoku krvi a napätie penisu). Rizikovým faktorom pre vznik funkčnej poruchy erekcie je nielen hypertenzia, ale aj užívanie liekov na vysoký krvný tlak.
Priemer ciev v penise je menší ako priemer periférnych tepien, ako aj srdcových a mozgových ciev, takže problémy s erekciou môžu indikovať zvýšené riziko mŕtvice, srdcového infarktu alebo ischemickej choroby srdca v budúcnosti. V počiatočnom štádiu vývoja kardiovaskulárnych ochorení môžu iné príznaky ako slabá erekcia absentovať.
3. pričína. Erektilná dysfunkcia v dôsledku stagnácie moču, zlyhania obličiek alebo pečene
Zlyhanie obličiek a pečene a stagnácia moču sú sprevádzané hromadením odpadových látok v krvi. Vysoká koncentrácia toxínov spôsobuje zmenu hormonálnej hladiny (pokles koncentrácie estradiolu a testosterónu v krvi) a má tiež negatívny vplyv na kavernózne tkanivo drieku penisu. Užívanie diuretík alebo liekov, ktoré normalizujú krvný tlak, rovnako môže zhoršiť erektilnú dysfunkciu.
Riziko erektilnej dysfunkcie pri zlyhaní obličiek sa zvyšuje pri sprievodných ochoreniach, ako je hypertenzia, ischémia alebo cukrovka. Jedným z dôsledkov zlyhania činnosti pečene sú hormonálne poruchy, najmä zníženie koncentrácie testosterónu v krvi a následne problémy s erekciou.
4. pričína. Erektilná dysfunkcia v dôsledku porúch nervového systému
Rozvoj neurogénnej erektilnej dysfunkcie možno vysvetliť poškodením nervov v penise (napríklad v dôsledku traumy, nádorov alebo predchádzajúcej operácie prostaty). Problémy s erekciou môžu nastať pri znížení citlivosti pohlavných orgánov v dôsledku stlačenia nervových koreňov v krížovej alebo v driekovej chrbtici.
Mužskú potenciu môže znížiť aj roztrúsená skleróza, mŕtvica, spinálna stenóza, epilepsia, Parkinsonova choroba a mnohopočetná systémová atrofia. Na vyliečenie neurogénnej impotencie je potrebná v prvom rade terapia neurologických ochorení.
5. pričína. Erektilná dysfunkcia v dôsledku zápalových procesov v prostatickej žľaze
Zápalové procesy pri prostatitíde môžu viesť k poruchám kontrakcie a relaxácie hladkých svalov, ako aj k zhoršeniu prekrvenia tkanív v penise, čo znižuje schopnosť udržať erekciu. Zápal sa vyskytuje nielen v prostatickej žľaze, ale aj v močovej rúre, semenných vačkoch, miešku a semenníkoch.
Bolesť, sťažené močenie a poruchy krvného obehu, ktoré sa vyskytujú pri prostatitíde, môžu znížiť sexuálnu túžbu, frekvenciu pohlavného styku a viesť k erektilnej dysfunkcii. K ďalším príznakom môžu patriť úzkosť, stres a depresia. Počas exacerbácie prostatitídy môže byť erekcia silnejšia, ale neskôr, v dôsledku prítomnosti zápalu, sa erektilná dysfunkcia stáva výraznejšou.
6. pričína. Erektilná dysfunkcia v dôsledku zníženej produkcie testosterónu
Hormonálna nerovnováha v organizme vedie k zníženiu produkcie hormónu testosterón a k zvýšeniu hladiny estrogénu (ženský pohlavný hormón). Hormonálna nerovnováha spôsobuje slabú erekciu a znížené libido. Okrem toho sa pri nízkej koncentrácii testosterónu môže vyvinúť obezita, ktorá je ďalším rizikovým faktorom pri problémoch s erekciou.
7. pričína. Erektilná dysfunkcia pri endokrinných ochoreniach
Hypogonadizmus (stav, pri ktorom pohlavné žľazy neprodukujú dostatok testosterónu) negatívne ovplyvňuje libido a erektilnú funkciu. Ochorenia štítnej žľazy (najmä hypotyreóza) sú menej častými príčinami problémov s potenciou.
Erektilná dysfunkcia môže pri cukrovke progredovať. Aj mierne zvýšenie hladiny glukózy v krvi má na cievy deštruktívny účinok, pretože stav ciev zodpovedá za erektilnú funkciu penisu. Liečbu impotencie spôsobenú zvýšením koncentrácie glukózy v krvi je potrebné riešiť s endokrinológom.
8. pričína. Erektilná dysfunkcia v dôsledku fajčenia a konzumácie alkoholu
Zložky cigaretového dymu a alkoholických nápojov (nikotín a alkohol) ničia srdce a cievy, spôsobujú cievne kŕče a poruchy prekrvenia, čo je jedna z príčin impotencie. Riziko problémov s erekciou stúpa úmerne s počtom denne vyfajčených cigariet a s množstvom vypitého alkoholu. Pri pití alkoholu v malých dávkach sa hladina testosterónu zvyšuje, ale v priebehu niekoľkých dní postupne klesá, čo neumožňuje udržať normálnu erekciu.
9. pričína. Erektilná dysfunkcia v dôsledku stresu
Riziko vzniku psychogénnej erektilnej dysfunkcie sa zvyšuje pod vplyvom stresu, depresie a úzkostných porúch. Ak sa erekcia zhorší v dôsledku únavy, emočného a psychického preťaženia, ktoré blokujú mechanizmy vzrušenia, je potrebná konzultácia s psychoterapeutom.
10. pričína. Erektilná dysfunkcia v dôsledku nepravidelného sexuálneho života
Pravdepodobnosť erektilnej dysfunkcie je nepriamo úmerná frekvencii pohlavného styku. Napríklad riziko problémov s erekciou pri pravidelnom sexe je nižšie ako pri pohlavnom styku raz za niekoľko mesiacov. Pri nepravidelnom pohlavnom styku hladina testosterónu klesá a s obnovením pravidelnej sexuálnej aktivity zas stúpa.
Ako sa diagnostikuje erektilná dysfunkcia?
Urológ vykoná vyšetrenie, preštuduje anamnézu a v prípade potreby pošle pacienta na ultrazvukové vyšetrenie ciev penisu (dopplerografiu), na konzultáciu s neurológom a s inými odbornými terapeutmi. Na objasnenie klinického obrazu je tiež potrebné odobrať moč a krvné testy. Pri diferenciálnej diagnostike erektilnej dysfunkcie je potrebné vylúčiť cukrovku, depresiu, hypertenziu, hypogonadizmus, onkológiu, epilepsiu a roztrúsenú sklerózu.
Metódy liečby erektilnej dysfunkcie
Liečba problémov s erekciou zahŕňa užívanie liekov, ktoré pomáhajú normalizovať krvný obeh v penise. Iné metódy liečby impotencie a erektilnej dysfunkcie:
- hormonálna liečba;
- psychoterapeutické sedenia;
- liečba pri pomoci vákuovej pumpy;
- liečba sprievodných ochorení nervového, endokrinného a kardiovaskulárneho systému;
- zbavenie sa nadváhy;
- fyzioterapia (pomáha obnoviť činnosť kavernózneho tkaniva);
- dostatočná fyzická aktivita (napr. plávanie, bicyklovanie, beh a rýchla chôdza).
Pri erektilnej dysfunkcii je potrebné sa vzdať alkoholu, fajčenia a nekontrolovaného užívania liekov. Na prevenciu erektilnej dysfunkcie sa odporúča konzumovať potraviny s nízkym obsahom nasýtených tukov (napríklad ovocie, zelenina a obilniny).
Je možné úplne obnoviť potenciu?
Erektilná dysfunkcia sa dá liečiť. Obnoviť potenciu pri každom klinickom prípade nie je úplne možné. Medikamentózna liečba a fyzioterapeutické postupy sú účinnými metódami liečby erektilnej dysfunkcie.