Čo je orchitída?
Orchitída je zápal jedného alebo oboch semenníkov. Ak sa epididymitída vyvíja súčasne, ochorenie sa klasifikuje ako epididymoorchitída.
Aké sú príznaky orchitídy?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Jedným z prejavov ochorenia je bolesť v semenníkoch, ktorá sa môže rozšíriť do oblasti slabín. Medzi ďalšie príznaky orchitídy u mužov zahŕňajú:
- opuch semenníkov a miešku;
- nepohodlie (pocit ťažkosti a pálenia v semenníkoch);
- krv v moči (hematúria);
- výtok z penisu;
- krv v sperme (hematospermia).
Bolesť v oblasti genitálií, ktorá sprevádza orchitídu, sa môže zintenzívniť pri močení, pohlavnom styku alebo ejakulácii. Ochorenie sprevádza aj nevoľnosť, vracanie, horúčka, triaška, bolesť svalov, bolesť hlavy a slabosť.
Ako vyzerá orchitída?
Pri orchitíde sa pravý, ľavý alebo oba semenníky zväčšujú, stvrdnú a stávajú sa bolestivejšími. Vonkajšie prejavy ochorenia zahŕňajú aj zmenu farby mieška, ktorý môže byť červený, fialový, hnedý alebo čierny. Vzhľad orchitídy je možné vidieť na obrázku.
Prečo vzniká orchitída?
Orchitída môže byť spôsobená baktériami, vírusmi alebo hubami, v takom prípade sa označuje ako infekčná. Hlavnými príčinami infekcie sú nechránený pohlavný styk a šírenie infekčných činiteľov po celom tele v prítomnosti sprievodných ochorení (napríklad mumps). Existuje aj neinfekčná orchitída, ktorá sa vyvíja bez pridania patogénov infekčných chorôb.
Infekčné príčiny orchitídy
Ochorenie sa môže vyvinúť na pozadí bakteriálnych, vírusových alebo plesňových infekcií močovej trubice, močového mechúra, prostaty alebo semenníkov. Infekčné príčiny orchitídy zahŕňajú:
- mumps (jedna z hlavných ciest infekcie orchitídou, ktorá predstavuje 20–25% prípadov zápalu semenníkov);
- rubeola;
- E. coli;
- stafylokok;
- streptokok;
- ovčie kiahne;
- vírus Coxsackie;
- echovírus;
- cytomegalovírus.
Ďalším rizikovým faktorom pre rozvoj orchitídy je pohlavný styk bez kondómu. Bežné pohlavne prenosné choroby (STD), ktoré spôsobujú zápal semenníkov, zahŕňajú kvapavku, syfilis a chlamýdie. Ak vyšetrenia umožňujú určiť typ patogénu, diagnostikuje sa špecifická orchitída.
Neinfekčné príčiny orchitídy
Zápal semenníkov môže byť dôsledkom zavedenia katétra alebo endoskopie močového mechúra. Medzi neinfekčné príčiny orchitídy zahŕňajú:
- hyperplázia prostaty;
- striktúra uretry (tvorba zjazveného tkaniva);
- obštrukcia výtoku močového mechúra;
- autoimunitné ochorenia.
Orchitída sa môže vyvinúť aj po operáciách močových ciest (urogenitálna chirurgia). Pravdepodobnosť vzniku ochorenia sa zvyšuje po 45. roku života.
Aké sú formy orchitídy?
Orchitída sa môže vyskytnúť v akútnej alebo chronickej forme. Klasifikácia orchitídy je založená na povahe a trvaní symptómov, ktoré sa vyskytujú.
Akútna orchitída
Akútna orchitída trvá menej ako 6 týždňov a je charakterizovaná náhlym nástupom symptómov. Bolesť je zvyčajne lokalizovaná v jednom semenníku, ale môže sa rozšíriť do druhého semenníka alebo celého miešku.
Jednou z najbežnejších foriem akútneho ochorenia je parotitídna orchitída. Choroba sa vyvíja do 4 až 7 dní po opuchu príušnej žľazy. V 30% prípadov sa zápal rozšíri do druhého semenníka v priebehu 1 až 9 dní. Pri včasnom začatí liečby väčšina príznakov akútnej orchitídy ustúpi do 2 týždňov.
Chronická orchitída
Trvanie chronickej orchitídy presahuje 6 týždňov a môže dosiahnuť niekoľko mesiacov alebo rokov. Chronická forma ochorenia je charakterizovaná striedaním období exacerbácie a remisie (zníženie intenzity alebo absencia symptómov, medzi ktorými prevláda opuch a bolesť v semenníku). Chronický zápal semenníkov, ktorého diagnostiku často komplikuje asymptomatický priebeh ochorenia, môže narušiť spermatogenézu, negatívne ovplyvniť množstvo a zloženie spermy.
Aké sú druhy orchitídy?
Orchitída je spôsobená najmä vírusmi alebo baktériami. Vyskytuje sa aj plesňová a traumatická orchitída.
Druhy orchitídy | |
Názov | Hlavné patogény |
Vírusová orchitída | Vírusová parotitída, rubeola, ovčie kiahne a cytomegalovírus |
Bakteriálna orchitída | Escherichia coli, streptokok a stafylokok |
Plesňová orchitída | Kandidóza |
Pri neinfekčnej orchitíde nie je potrebné určovať pôvodcu ochorenia. V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť orchitída v dôsledku autoimunitných ochorení.
Vírusová orchitída
Vírusová orchitída je najčastejšie spôsobená vírusom mumpsu. Cca u 1 z 3 mužov, u ktorých sa vyvinie mumps po puberte, sa môže vyvinúť orchitída. Prvé príznaky vírusovej orchitídy sa zvyčajne objavia do týždňa po infekcii. Vírusové infekcie, ktoré spôsobujú orchitídu, zahŕňajú aj ovčie kiahne, cytomegalovírus a ružienku.
Bakteriálna orchitída
Bakteriálny zápal semenníka je vo väčšine prípadov komplikáciou epididymitídy (sekundárna orchitída) alebo sa vyskytuje súbežne s ňou. Choroby sa vyvíjajú na pozadí bakteriálnych infekcií močovej trubice alebo močového mechúra. Ak nie sú sprievodné zápaly alebo infekcie, diagnostikuje sa primárna orchitída.
Menej časté príčiny bakteriálnej orchitídy zahŕňajú STD a prostatitídu. Ochorenie je taktiež dôsledkom infekcie E. coli, streptokoku alebo stafylokoku.
Plesňová orchitída
Plesňová orchitída je jedným z najvzácnejších typov zápalu semenníkov. Choroba, ktorá je sprevádzaná epididymitídou, sa vyvíja v dôsledku nekontrolovaného šírenia húb rodu Candida. Medzi rizikové faktory patrí oslabený imunitný systém, obštrukcia, prístrojová diagnostika či operácia na močových cestách.
Traumatická orchitída
Orchitída sa vyvíja v dôsledku traumy slabín (najmä miešku) spôsobenej uhryznutím zvierat alebo modrín (napríklad počas športu, bojových umení alebo dopravných nehôd). Pri podozrení na posttraumatickú orchitídu je potrebné okamžite vykonať vyšetrenia, aby sa vylúčil absces, torzia, posunutie a ruptúra semenníka.
Ako je orchitída lokalizovaná a aké tkanivá postihuje?
Zápal môže byť lokalizovaný v ľavom (ľavostranná orchitída), vpravo (pravostranná orchitída) alebo oboch semenníkoch (bilaterálna orchitída). Okrem semenníkov sa zápal rozširuje aj do tkanív nadsemenníka, miešku a prostaty. Ochorenie postihuje aj inguinálne lymfatické uzliny.
Ako sa orchitída vyvíja v jednotlivých štádiách?
Klasifikácia ochorenia je založená na prítomnosti alebo neprítomnosti abscesov sprevádzajúcich hnísavú orchitídu. Pri určovaní štádia sa zohľadňuje aj veľkosť a počet abscesov.
Štádia orchitídy | |
Štádium | Charakteristika |
I | Normálny alebo mierne zväčšený semenník bez abscesov |
II | Normálny alebo mierne zväčšený semenník s jedným alebo viacerými abscesmi do veľkosti 5 milimetrov |
III | Jeden alebo viac abscesov väčších ako 5 milimetrov |
V 1. a 2. štádiu sa vykonáva konzervatívna (medikamentózna) liečba. Pri diagnostikovaní 3. štádia (napríklad fokálna orchitída s viacnásobným nahromadením hnisu) je nutný chirurgický zákrok, ktorý sa v medicínskom centre Doktorpro Bratislava nevykonáva.
Prečo je orchitída nebezpečná?
Ťažké formy orchitídy sú nebezpečné kvôli zvýšenému riziku vzniku abscesov. Medzi ďalšie komplikácie orchitídy zahŕňajú:
- chronická bolesť v semenníkoch a miešku;
- hypogonadizmus (znížená produkcia testosterónu);
- hydrokéla (akumulácia tekutiny v miešku);
- epididymitída;
- epididymoorchitída;
- porucha plodnosti.
Ochorenie taktiež vedie k nahradeniu zdravých buniek semenníkov jazvovitým tkanivom (fibrózna orchitída) a atrofii semenníkov. Zriedkavejšou komplikáciou ochorenia je neplodnosť.
Ako sa diagnostikuje orchitída?
Ak spozorujete príznaky zápalu semenníkov, mali by ste sa na konzultáciu k urológovi. Počas úvodnej návštevy lekár vykoná vyšetrenie, zhromaždí anamnézu a objasní informácie o prevládajúcich ťažkostiach a frekvencii ich výskytu. Diagnostické metódy orchitídy zahŕňajú:
- palpácia semenníkov;
- ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov. Ultrazvuk dokáže odhaliť abscesy charakteristické pre purulentnú orchitídu, nahromadenie vodnatej tekutiny (príznak seróznej orchitídy), zväčšené semenníky a tiež vylúčiť krútenie semenníkov;
- laboratórne testy krvi a moču.
Testy predpísané pri podozrení na orchitídu pomôžu identifikovať príznaky infekcie a zápalu. Medzi abnormality v krvných testoch patrí zvýšená hladina C-reaktívneho proteínu a zrýchlená sedimentácia erytrocytov.
Aké metódy sa používajú na liečbu orchitídy?
Liečbu vyberá lekár s prihliadnutím na typ zápalu semenníkov a diagnostické výsledky. Metódy liečby orchitídy v medicínskom centre Doktorpro Bratislava zahŕňajú:
- antibiotiká;
- antifungálne činidlá;
- nesteroidné protizápalové lieky (NSAID);
- analgetiká.
V rámci liečby je možné použiť obväz na fixáciu miešku vo zvýšenej polohe a jeho ochranu pred poranením. Ak je orchitída spôsobená pohlavne prenosnými infekciami, odporúča sa medikamentózna liečba pre oboch partnerov.
Ako dlho trvá liečba orchitídy?
Akútna orchitída a exacerbácie chronickej formy ochorenia sa zvyčajne liečia v priebehu 3 až 14 dní. Bolesť mieška môže pretrvávať niekoľko týždňov po ukončení liečby, pričom v niektorých prípadoch môže opuch a bolesť trvať aj niekoľko mesiacov.
Klinické odporúčania pri orchitíde
Vo väčšine prípadov sa pri zápale semenníkov nevyžaduje hospitalizácia a odporúčania sú určené na liečbu ochorenia doma. Klinické odporúčania pri orchitíde:
- antibakteriálna liečba sa vykonáva v prípadoch podozrenia na bakteriálnu orchitídu a môže sa začať predtým, ako je patogén identifikovaný v laboratóriu;
- režim užívania perorálnych a intravenóznych antibiotík sa vyberajú s prihliadnutím na vek, hmotnosť a štádium ochorenia pacienta;
- antibiotiká nie sú predpísané pre vírusovú orchitídu. Liečba je symptomatická (napríklad NSAID sa používajú na zmiernenie bolesti a nepohodlia).
Pri podozrení na STI sa odporúča zdržať sa pohlavného styku (dobu abstinencie určuje ošetrujúci lekár, zvyčajne je to však najmenej 7 dní od začiatku liečby). Pohlavní partneri by mali byť liečení a testovaní, aby sa zabránilo reinfekcii.
Čo je zakázané pri orchitíde?
Pri orchitíde je dôležité dôsledne dodržiavať liečebný režim a pokyny lekára. Neodporúča sa zdvíhať ťažké predmety, venovať sa športu ani vykonávať činnosti spojené s intenzívnou fyzickou námahou. Počas liečby sú kontraindikované aj lekárske zákroky zahŕňajúce použitie uretrálnych nástrojov.
Je pohlavný styk pri orchitíde kontraindikovaný?
Kým nie je liečba orchitídy ukončená, je dôležité zdržať sa pohlavného styku kvôli riziku komplikácií, ako je zvýšená bolesť alebo prenos infekcie medzi partnermi. Pri infekčnej orchitíde je bezpečné obnoviť sexuálnu aktivitu až po absolvovaní celej liečby a negatívnych výsledkoch kontrolných testov. Aby sa predišlo recidíve, odporúča sa vyhýbať nechránenému pohlavnému styku.
Je možné úplne vyliečiť orchitídu?
Pri včasnej diagnostike ochorenia je prognóza ochorenia väčšinou priaznivá (to znamená, že orchitída môže byť úplne vyliečená). Choroba zriedkavo vedie k neplodnosti a dlhodobým komplikáciám. Väčšina pacientov začne pociťovať zlepšenie už do 3 až 10 dní od začiatku liečby, avšak môže trvať niekoľko týždňov, kým bolesť v miešku úplne ustúpi. V niektorých prípadoch môže bolesť a opuch pretrvávať aj niekoľko mesiacov.