Čo zahŕňa správnu hygienu intímnych partií u mužov?
Hygiena intímnych partií u mužov zahŕňa pravidelné umývanie genitálií a pokožky v oblasti perinea, aby sa zabránilo šíreniu infekčných chorôb. Podráždeniu pokožky je možné predísť nosením vzdušnej spodnej bielizne z prírodných tkanín a vyhýbaním sa používaniu pracích prostriedkov, ktoré spôsobujú alergie. Taktiež je dôležité dávať si pozor na prechladnutie a prehriatie genitálií.
Pravidlá mužskej intímnej hygieny
Ako sa správne umývať?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Muži si musia pred umývaním genitálií dôkladne umyť ruky mydlom a vodou. Mali by dodržiavať nasledujúce pravidlá:
- predkožku jemne stiahnite dozadu a pomocou teplej tečúcej vody a neparfumovaného mydla, ktoré neobsahuje farbivá, umyte oblasť pod predkožkou, povrch penisu, miešok, perineum a pokožku medzi stehnami;
- genitálie umývajte jemne a nepoužívajte veľa mydla, aby ste predišli podráždeniu;
- špičku penisu, oblasť pod predkožkou a zvyšok genitálií jemne osušte uterákom;
- oblečte si čistú a suchú spodnú bielizeň.
Neodporúča sa používať kolínske vody, dezodoranty, pleťové vody ani vlhčené obrúsky na báze alkoholu. Ak sa počas umývania objaví výtok z penisu, nepríjemný zápach, bolesť, začervenanie, svrbenie žaluďa alebo zúženie predkožky, mali by ste sa poradiť s urológom.
Ako často by si mali muži umývať intímne partie?
Genitálie by ste si mali umývať aspoň raz denne. Nepravidelné a nedostatočné umývanie intímnych partií môže viesť ku vzniku dermatologických, urologických a infekčných ochorení. Príliš časté umývanie naopak môže spôsobiť svrbenie, vysušenie a podráždenie pokožky.
Hygiena a sex
Genitálie by ste si mali umývať po každom pohlavnom styku (bez ohľadu na to, či sa pri sexe použil kondóm). Zvyšky semena a sekrétov môžu spôsobiť podráždenie a zápal pokožky a slizníc mužských pohlavných orgánov.
Hygiena pohlavných orgánov u chlapcov
Chlapci v predškolskom veku by si mali pri každodennom kúpaní umývať penis teplou vodou a mydlom, ktoré nedráždi pokožku. Ak dieťa nosí plienky, je potrebné ho umyť pri každom prebaľovaní, aby sa predišlo vzniku zaparenín a podráždeniu pokožky. Chlapci by sa mali naučiť, ako si správne umývať penis a dodržiavať nasledujúce pravidlá hygieny intímnych partií:
- aby sa predišlo poraneniam a problémom s intímnymi partiami, stiahnutie predkožky by malo byť opatrné, pretože ešte nie je úplne oddelená od žaluďa penisu;
- predkožku stiahnite, umyte pod ňou všetky prístupné miesta žaluďa penisu a opláchnite všetky zvyšky mydla;
- po umytí osušte miešok a penis mäkkým uterákom;
- nepoužívajte vatové tampóny.
Zúženie predkožky, ktoré bráni normálnemu vylučovaniu moču, naznačuje vznik fimózy (vo väčšine prípadov sa fimóza u chlapcov musí liečiť chirurgicky). Ak je predkožka červená alebo opuchnutá, alebo ak sa objaví výtok z močovej trubice, mali by ste sa objednať na vyšetrenie k andrológovi.
Hygiena mužských intímnych partií
Hygiena mužských pohlavných orgánov v dospelosti zahŕňa každodenné dôkladné umytie perinea, vonkajšieho povrchu penisu, mieška, predkožky, žaluďa a pokožky pod predkožkou. Sprchujte sa teplou vodou, používajte mydlo, sprchový gél na intímnu hygienu alebo iné produkty, ktoré nespôsobujú alergické reakcie.
Prevenciou šírenia pohlavne prenosných chorôb je používanie kondómov pri pohlavnom styku. Pred a po pohlavnom styku, ako aj po vyprázdnení čriev by ste sa mali dôkladne umyť. Prevenciou vzniku kvasinkových infekcií je nosenie vzdušnej spodnej bielizne a oblečenia z prírodných tkanín, ktoré zabezpečujú správne dýchanie pokožky a nezadržiavajú teplo a vlhkosť v oblasti slabín.
U neobrezaných mužov sa pod predkožkou môže tvoriť smegma, belavý povlak pozostávajúci z odumretých kožných buniek a mazu. Smegmu, ktorá podporuje množenie baktérií a zápach, je možné vyliečiť pravidelným umývaním penisu.
Pri močení je potrebné predkožku stiahnuť a po močení dôkladne utrieť, aby sa zabránilo vzniku infekcie. Pri praní oblečenia používajte pracie prostriedky, ktoré nedráždia pokožku.
Kedy by mali muži absolvovať preventívnu prehliadku u urológa?
Vyšetrenie u lekára sa odporúča absolvovať aspoň raz ročne. Lekára by ste mali okamžite vyhľadať v prípade akýchkoľvek nepríjemných príznakov (napr. pálenie pri močení, krv v moči, vyrážka alebo bolestivé hrčky v oblasti genitálií). S postupujúcim vekom sa zvyšuje riziko vzniku urologických ochorení, preto môže byť pre včasnú diagnostiku a liečbu ochorení po 40. roku života potrebné absolvovať vyšetrenia častejšie.
Mali by si muži holiť intímne partie?
Odstraňovanie ochlpenia v slabinách je jednou zo súčastí hygieny intímnych oblastí a spôsobom, ako zabrániť množeniu škodlivých mikróbov. Ochlpenie v intímnych partiách je možné odstrániť v prípade nepohodlia, nepríjemného zápachu alebo zvýšeného potenia v teplom počasí.
Mali by muži močiť v sede alebo v stoji?
Poloha tela pri močení závisí od toho, ako sa cítite a od prítomnosti príznakov ochorení. Pri absencii bolestivých príznakov môže byť poloha tela pri močení akákoľvek.
Pri problémoch s močením (napr. v dôsledku zápalu prostaty) môže pomôcť s vylúčením moču poloha v sede. Čiastočné vyprázdňovanie močového mechúra je sprevádzané zvýšeným rizikom zápalu močového mechúra a vzniku močových kameňov. Pri prudkom vstávaní alebo pri únave (najmä u starších mužov) sa môžu objaviť závraty a mdloby, preto sedenie pri močení pomáha predchádzať úrazom.
Ako si vybrať vhodnú pánsku intímnu kozmetiku?
Na umývanie intímnych partií sa odporúča používať jemné prípravky bez obsahu alkoholu a parfumov, ktoré môžu spôsobiť vyrážky, svrbenie alebo podráždenie pokožky. Neodporúča sa používať púdre a dezodoranty. S výberom vhodnej kozmetiky na intímne partie vám môže pomôcť lekár.
Vhodná pánska spodná bielizeň
Pánska spodná bielizeň by mala byť suchá, čistá, z prírodných tkanín a nie príliš tesná. Pri tesnej syntetickej spodnej bielizni sa zhoršuje odvetrávanie pokožky a krvný obeh, zvyšuje sa potenie a pokožka sa prehrieva, čím dochádza k jej podráždeniu. Pri praní spodnej bielizne nepoužívajte pracie prostriedky, ktoré vyvolávajú alergické reakcie.