0800200000

Liečba častého močenia (polakizúrie) v Bratislave

Polakizúria je časté močenie (viac ako osemkrát počas dňa) s normálnym alebo zníženým denným objemom moču. Znížiť frekvenciu častého močenia pomáhajú urológovia v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava. Na vyšetrenie je možné sa objednať 24 hodín denne.

Príčiny častého močenia

Polakizúria môže byť fyziologická (v dôsledku emocionálneho stresu) alebo patologická (napríklad na pozadí zápalových ochorení močových orgánov). Časté močenie sa vyskytuje aj po prechladnutí v dôsledku zníženej imunity a infekcie. U pacientov s nízko položenými močovými kameňmi sa patológia môže objaviť mimovoľne. Medzi ďalšie príčiny častého močenia patrí:

 • renálna insuficiencia;
 • novotvary prostaty (u mužov) alebo maternice (u žien);
 • poranenia miechy;
 • reaktívna artritída;
 • infekcie močových ciest (cystitída, pyelonefritída, prostatitída);
 • kardiovaskulárna nedostatočnosť;
 • diabetes mellitus 1. a 2. typu;
 • psychogénna polydipsia (nadmerný príjem tekutín);
 • porucha inervácie močového mechúra.

Časté močenie u mužov sa objavuje pri benígnej hyperplázie prostaty v dôsledku zablokovania odtoku moču z močového mechúra. Po odstránení adenómu prostaty sa časté močenie vyskytuje v dôsledku zhoršenia kontrakcie detruzora (svalu močového mechúra), ako aj zníženia plasticity a vzniku precitlivenosti svalu. U starších mužov možno pozorovať patológiu v dôsledku nadmerných kontrakcií svalu.

Bolesť v oblasti krížov a časté močenie u žien sa vyskytuje v tehotenstve v dôsledku zvýšeného prekrvenia panvových orgánov a tlaku maternice na močový mechúr. Časté močenie pred menštruáciou sa vyskytuje v dôsledku zvýšenej hladiny progesterónu a estrogénu v krvi alebo v dôsledku infekcie (počas menštruačného cyklu sa fyziologicky znižuje imunitný systém).

Časté močenie u žien a mužov v noci môže byť spôsobené aj nadmerným príjmom tekutín v noci (napr. káva alebo alkohol). Pre včasné odhalenie patologického častého močenia u žien sa odporúča konzultácia so ženským urológom.

Príznaky častého močenia

Časté močenie môže byť sprevádzané kvapkajúcim alebo slabým a prerušovaným prúdom moču (dyzúria) a pocitom pálenia v mieste lézie (strangúria). Pri neurogénnom hyperaktívnom močovom mechúre sa časté močenie bez bolesti kombinuje s nočným viacnásobným vyprázdňovaním moču (noktúria) a urgentnou inkontinenciou moču. Medzi príznaky častého močenia patrí:

 • bolestivé močenie;
 • pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra;
 • únik moču bezprostredne po vymočení. 

Dyzúria je pri kameňoch v močovom mechúre spôsobená mechanickým podráždením sliznice alebo sekundárnou cystitídou. Časté močenie a sucho v ústach sú charakteristické pre diabetes insipidus. Diabetes a zlyhanie obličiek spôsobujú aj polyúriu (vylučovanie viac ako troch litrov moču denne) a bezfarebný moč s častým močením. 

Liečba polakizúrie v Bratislave

Diagnostika častého močenia pozostáva z oboznámenia sa s pacientovou anamnézou, vyšetrenia pacienta a z laboratórnych vyšetrení krvi a moču. Vykonáva sa ultrazvuková diagnostika orgánov močového systému na vylúčenie štrukturálnych zmien a posúdenie naplnenia močového mechúra tekutinou. Liečba častého močenia zahŕňa:

 • antibiotickú liečbu;
 • alfa-adrenoblokátory;
 • blokátory cholínu;
 • antidepresíva;
 • hormonálnu liečbu;
 • blokátory alfa-reduktázy.

Liečba závisí od príčiny patológie. Ak je časté nutkanie na močenie spôsobené diuretickými prípravkami, odporúča sa obmedziť užívanie nápojov s obsahom kofeínu a alkoholu. Aby sa zabránilo vzniku polakizúrii, je potrebné dodržiavať pravidlá intímnej hygieny a používať metódy bariérovej antikoncepcie počas pohlavného styku.

Na konzultáciu s urológom a liečbu častého močenia v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete objednať na telefónnom čísle alebo vyplnením objednávkového formulára uvedeného na webovej stránke.

MUDr. Martina Serátor
MUDr. Martina Serátor
Lekári oddelenia urológie
V DoktorPRO sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia.

Masáž prostaty za 1 raz
40 eur / 38 eur
Pridajte službu
Opakované vyšetrenie u urológa
25 eur / 24 eur
Pridajte službu
Vstupné vyšetrenie u urológa vrátane ultrazvuku
59 eur / 56 eur
Pridajte službu

Lekári oddelenia urológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o urológoch DoktorPro v Bratislave

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.