Čo je frigidita?
Pod pojmom frigidita sa rozumie absencia reakcie tela na sexuálne aktivity (dotyky, maznanie, stimulácia erotogénnych zón), v dôsledku čoho je dosiahnutie orgazmu ťažké alebo nemožné. Frigiditu možno chápať aj ako stav, pri ktorom sa vytvára nechuť k sexuálnej aktivite.
Je správne používať termín „frigidita” pre sexuálnu dysfunkciu u žien?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Frigidita nie je lekársky termín a môže sa používať na opis pocitov žien voči sebe samým alebo pocitov mužov voči ženám. Príznaky charakteristické pre frigiditu sa správne označujú ako prejavy ženskej sexuálnej alebo psychosexuálnej dysfunkcie, zníženie alebo strata sexuálnej aktivity.
Príčiny vzniku frigidity
Sexuálne poruchy u žien sa môžu vyskytnúť na pozadí depresie, zvýšenej úzkosti, stresu alebo prepracovanosti. Medzi ďalšie príčiny vzniku frigidity patria:
- vedľajšie účinky užívania antidepresív, hormonálnej antikoncepcie, psychoaktívnych alebo sedatívnych liekov;
- nevyvinuté pohlavné orgány;
- natiahnutie vaginálnych svalov;
- hormonálne poruchy (v dôsledku hormonálnej nerovnováhy môže mať žena po pôrode alebo v menopauze problémy s dosiahnutím orgazmu);
- zlyhanie obličiek alebo pečene;
- gynekologické alebo urologické ochorenia, ktoré spôsobujú bolesť počas pohlavného styku (napr. vaginálna suchosť, myóm maternice, vaginitída alebo cystitída);
- diabetes mellitus
- kardiovaskulárne ochorenie (napr. ateroskleróza);
- ochorenie pečene (napr. cirhóza);
- endokrinné ochorenia (napr. nádory hypofýzy, hypotyreóza);
- neurologické ochorenia (napr. skleróza multiplex);
- poranenie pohlavných orgánov počas pôrodu;
- operácie maternice a vaječníkov;
- nadmerná konzumácia alkoholu.
Žena môže byť „frigidná” z dôvodu negatívnych sexuálnych skúseností, traumatických udalostí a zvýšenej úzkosti z nežiaducich následkov pohlavného styku. Riziko vzniku psychosexuálnej poruchy u ženy môžu zvýšiť napríklad obavy z bolestivého sexu, neplánovaného tehotenstva alebo pohlavne prenosných chorôb (STD).
Typy sexuálnej dysfunkcie u žien
Klasifikácia sexuálnych dysfunkcií sa určuje na základe prevládajúcich príznakov. Existujú štyri typy sexuálnej dysfunkcie u žien:
- poruchy sexuálnej túžby (znížená alebo chýbajúca sexuálna túžba alebo záujem o sex);
- poruchy vzrušenia (neschopnosť vzrušiť sa alebo udržať vzrušenie počas sexu);
- absencia orgazmu alebo ťažkosti s dosiahnutím orgazmu pri dlhodobom sexuálnom vzrušení a stimulácii;
- bolesť počas sexu alebo stimulácie pohlavných orgánov.
Niektoré klasifikácie samostatne vyčleňujú dysfunkcie spôsobené začatím, ukončením alebo zmenou užívania liekov. Ak má sexuálna dysfunkcia u žien neznámy pôvod alebo nepatrí do žiadneho z typov, môže sa diagnostikovať nešpecifikovaná sexuálna dysfunkcia.
Pri pasívnej frigidite chýba žene nadšenie pre sex, ale nepociťuje nepríjemné pocity počas pohlavného styku. Aktívna frigidita je charakterizovaná negatívnym postojom k sexu (napr. kvôli bolesti alebo neschopnosti dosiahnuť orgazmus).
Ako sa prejavuje frigidita?
Frigidita sa u dievčat môže prejavovať zníženým alebo žiadnym vzrušením a nezáujmom o sex (vrátane stimulácie genitálií, bozkávania alebo napríklad sledovania erotických videí). Medzi ďalšie príznaky frigidity patrí:
- znížená citlivosť pohlavných orgánov;
- žiadna alebo nedostatočná vaginálna lubrikácia pred a počas sexu;
- neschopnosť dosiahnuť orgazmus alebo ťažkosti s dosiahnutím orgazmu;
- nedostatočné prekrvenie pohlavných orgánov;
- nadmerné napínanie alebo kŕče vaginálnych svalov, ktoré bránia pohlavnému styku;
- bolesť počas pohlavného styku alebo pri zavádzaní predmetov (napr. tampónu alebo gynekologických nástrojov) do pošvy.
Prejavy psychogénnej frigidity môže dopĺňať úzkosť, strach alebo stres. Niektoré príznaky frigidity u žien (napr. mimovoľné svalové kontrakcie) sa môžu objaviť pred pohlavným stykom (v dôsledku bolesti počas nadchádzajúceho pohlavného styku).
Ktorý lekár sa špecializuje na liečbu frigidity?
Na liečbu frigidity sa špecializuje gynekológ. Lekár predpíše vyšetrenia (napr. ultrazvukové vyšetrenie, krvné testy) a liečbu ženskej dysfunkcie a v prípade potreby vypíše odporúčanie k špecializovanému odborníkovi (napr. endokrinológa, neurológa alebo sexuológa).
Ako sa diagnostikuje frigidita?
Lekár vykoná gynekologické vyšetrenie a oboznámi sa s pacientkinou anamnézou, pričom určí faktory, ktoré mohli sexuálnu poruchu vyvolať. Diagnostika frigidity zahŕňa:
- vyšetrenia krvi a moču;
- ultrazvuk orgánov malej panvy;
- laboratórne vyšetrenia vaginálnych výterov (na určenie typu patogénu, ak je sexuálna porucha vyvolaná pohlavne prenosnou chorobou).
Sexuálna porucha u žien sa spravidla diagnostikuje, až keď sa príznaky frigidity prejavujú najmenej šesť mesiacov. Ak sexuálne poruchy trvajú niekoľko týždňov alebo mesiacov, lekár môže navrhnúť sledovanie priebehu ochorenia (pravidelné vyšetrenia a poradenstvo).
Liečba frigidity
Liečba psychosexuálnej dysfunkcie môže byť komplexná a zahŕňa lekárske posudky všetkých lekárov, ktorí vykonali vyšetrenie a diagnostiku. Frigidita sa môže liečiť:
- antibiotikami (v prípade pohlavne prenosných chorôb);
- prostriedkami, ktoré zlepšujú prekrvenie pohlavných orgánov;
- tabletkami obsahujúce hormóny (môžu pomôcť zbaviť sa prejavov frigidity, ktoré sú spôsobené hormonálnymi poruchami);
- vaginálnymi lubrikantmi (pri vaginálnej suchosti);
- pomôckami na stimuláciu erotogénnych zón (napr. vibrátory);
- psychoterapiou;
- fyzioterapiou (napr. elektrostimulácia alebo liečba ultrazvukom);
- úpravou dávky liekov, ktoré sexuálnu dysfunkciu vyvolali;
- cvičením na posilnenie vaginálneho svalstva.
Pri výbere liečby sexuálnej dysfunkcie u žien je potrebné zohľadniť kontraindikácie. Napríklad sa neodporúča posilňovať vaginálne svalstvo v prípade zápalu urogenitálnych orgánov, hemoroidov, fekálnej inkontinencie, genitálneho prolapsu, počas tehotenstva a po pôrode. Pred posilňovaním vaginálneho svalstva je potrebné absolvovať gynekologické a proktologické vyšetrenie.
Dá sa frigidita vyliečiť ľudovými prostriedkami?
Účinnosť používania ľudových prostriedkov pri domácej liečbe frigidity nie je vedecky dokázaná. Vedľajším účinkom je možné predísť dôkladnou konzultáciou liečby sexuálnych porúch s lekárom.
Môže frigidita zmiznúť sama od seba?
Frigidita u žien môže sama zmiznúť v prípade, že sa odstránia faktory, ktoré vyvolali sexuálnu dysfunkciu a znížené libido. Napríklad, frigidita spôsobená vedľajšími účinkami liekov zmizne po doužívaní alebo znížení dávky lieku. Ak je sexuálna dysfunkcia spôsobená ochorením, je potrebné ho diagnostikovať a liečiť.
Môže sa frigidita objaviť s pribúdajúcim vekom?
Sexuálna dysfunkcia (anafrodízia) sa môže vyskytnúť v každom veku, ale po 40. roku života sa riziko vzniku príznakov frigidity zvyšuje v dôsledku rozvoja chronických ochorení spojených so starnutím. Medzi príčiny sexuálnej dysfunkcie u žien v dospelosti a v starobe môžu patriť hormonálne poruchy, ochorenia močového a pohlavného systému, kĺbov, srdca a ciev, ako aj cukrovka a skleróza multiplex.
Čo sa stane, ak sa frigidita nelieči?
Medzi komplikácie frigidity u žien patria depresie, stres, úzkosť, nižšie sebavedomie a konflikty s partnerom. Vyhýbanie sa sexu pri sexuálnej dysfunkcii môže viesť aj k zníženej pravdepodobnosti počatia.
Môžu byť muži frigidní?
Frigidita u mužov (alibidémia) sa okrem nedostatku alebo zníženého záujmu o sex môže prejavovať aj erektilnou dysfunkciou (neschopnosťou udržať dostatočnú erekciu na pohlavný styk). Pri sexuálnej dysfunkcii sa u mužov môže vyskytnúť predčasná, nedostatočná alebo oneskorená ejakulácia. Erektilná dysfunkcia u mužov je akousi obdobou anorgazmie u žien.
Medzi rizikové faktory vzniku alibidémie (nedostatku libida) môže patriť obštrukčná apnoe (znížené alebo úplné zastavenie dýchania počas spánku), cukrovka, urologické ochorenia, nadmerné požívanie alkoholu alebo hormonálne poruchy (najmä zníženie hladiny testosterónu). Medzi príčiny mužskej frigidity môže patriť aj depresia, stres, neistota v sexe, obavy z veku alebo zlyhania počas pohlavného styku.
Liečba sexuálnej dysfunkcie u mužov môže zahŕňať užívanie liekov, ktoré normalizujú hladinu testosterónu, zlepšujú prekrvenie ciev penisu a liečia pohlavne prenosné choroby (ak sa zistia). Pri mužskej frigidite sa môže predpísať aj psychoterapia a cvičenie (napr. mierne aeróbne cvičenie).
Prevencia sexuálnej dysfunkcie
Prevencia sexuálnych dysfunkcií zahŕňa pravidelné absolvovanie preventívnej gynekologickej a urologickej prehliadky, vďaka čomu sa včas odhalí a začne s liečbou ochorenia reprodukčného systému. Medzi ďalšie spôsoby prevencie frigidity patrí:
- zbavenie sa zlozvykov (fajčenie, požívanie alkoholu);
- zvýšenie fyzickej aktivity;
- vyhýbanie sa stresu;
- udržiavanie dôverného vzťahu s partnerom;
- používanie kondómov (na prevenciu pohlavne prenosných ochorení);
- hygiena (používanie spodnej bielizne, mydiel a čistiacich prostriedkov, ktoré nedráždia pohlavné orgány).
Jedným z prvkov prevencie frigidity u žien a mužov je liečba sprievodných ochorení endokrinného, nervového, kardiovaskulárneho a iných systémov. Okrem toho je potrebné vyhýbať sa nekontrolovanému užívaniu liekov (ktoré nepredpísal lekár).