Čo je impotencia?
Impotencia je porucha sexuálnej funkcie, ktorá je sprevádzaná neschopnosťou dosiahnuť a udržať erekciu potrebnú na pohlavný styk. Pri impotencii dochádza k zmenám v stupni napätia, tvare a objeme penisu. Impotenciu možno diagnostikovať len u mužov (u žien sa podobná patológia nazýva sexuálna dysfunkcia).
Ako sa impotencia líši od erektilnej dysfunkcie?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Termín „erektilná dysfunkcia” sa používa v prípadoch, keď viac ako 25 % sexuálnych aktov nevyústi do ejakulácie. Vzhľadom na to, že vo väčšine prípadov dochádza skôr k zníženiu kvality erekcie ako k jej úplnej absencii, impotencia je posledným (najzávažnejším) štádiom erektilnej dysfunkcie.
V akom veku sa vyskytuje impotencia?
Príznaky impotencie sa môžu objaviť v akomkoľvek veku, no podľa štatistík sa riziko vzniku erektilnej dysfunkcie zvyšuje s pribúdajúcim vekom (napríklad pravdepodobnosť impotencie vo veku 16 rokov je menšia ako vo veku 60 rokov). Priemerný vek, v ktorom sú prejavy impotencie u mužov pravidelnejšie, je medzi 40. a 70. rokom života.
Pravdepodobnosť impotencie v mladom veku sa môže zvyšovať na pozadí hormonálnych porúch, stresu, depresie, úzkosti a strachu zo zlyhania v sexe. Ďalšími rizikovými faktormi impotencie v mladom veku (napr. 25 - 30 rokov) sú zlozvyky (fajčenie a nadmerné pitie alkoholu).
K zníženiu sekrečnej funkcie telesných žliaz dochádza po 40. roku života. Častotu erekcie a udržanie penisu vo vzrušenom stave môžu spôsobovať zhoršujúce sa chronické ochorenia a užívané lieky, ktoré majú vedľajšie účinky.
Prvé príznaky impotencie u mužov
Prvé príznaky impotencie sa môžu vyskytnúť príležitostne a môžu začať neschopnosťou udržať erekciu počas celého pohlavného styku (čiastočná impotencia). K prvým príznakom impotencie u mužov patrí aj absencia erekcie pred každým pohlavným stykom alebo len po silnej stimulácii.
Vonkajšie príznaky impotencie u mužov
Erektilná dysfunkcia je charakterizovaná neschopnosťou udržať trvalo stoporený penis. Medzi ďalšie vonkajšie príznaky impotencie u mužov patrí:
- absencia spontánnej (rannej a nočnej) erekcie;
- predčasná ejakulácia;
- zníženie napätia penisu pri absencii ejakulácie;
- znížená citlivosť penisu;
- sexuálna impotencia.
Erektilnú dysfunkciu môže sprevádzať pokles alebo strata záujmu o sex (libido). O impotenciu nejde v prípade, keď sa kvalita alebo absencia erekcie zhoršuje v dôsledku nadmernej sexuálnej aktivity, predčasnej ejakulácie na pozadí nepravidelného sexuálneho života, ani pri postupnom poklese erekcie po dosiahnutí reprodukčného veku.
Príčiny a typy impotencie
Impotencia môže byť vrodená alebo získaná. Vrodená alebo primárna impotencia je zriedkavá a vyznačuje sa úplnou absenciou erekcie počas celého života (v dôsledku abnormalít semenníkov alebo penisu). Získaná alebo sekundárna impotencia sa môže vyvinúť pod vplyvom mnohých faktorov (napr.zmena životného štýlu) alebo rôznych ochorení. Rozlišujeme tieto typy získanej impotencie:
- psychogénna;
- súvisiaca s vekom;
- neurogénna;
- hormonálna (endokrinná);
- spôsobená chorobou ciev.
Impotencia sa môže vyskytnúť aj v dôsledku urologických ochorení a užívania liekov. V dôsledku zlozvykov možno diagnostikovať impotenciu spôsobenú nadmerným pitím alkoholom a erektilnú dysfunkciu vyvolanú nadmerným fajčením.
Psychogénna impotencia
Psychogénna erektilná dysfunkcia sa vyskytuje v dôsledku takých faktorov, ktoré nesúvisia s fyziologickými patológiami. Psychické poruchy sú častou príčinou impotencie u mladých mužov. Medzi rizikové faktory pre vznik psychogénnej impotencie patrí:
- depresia;
- úzkosť;
- panické stavy;
- stres;
- konflikt;
- osoby, ktoré prežili násilie;
- anhedónia (strata schopnosti prežívať potešenie);
- nízke sebavedomie;
- strach z pohlavne prenosných chorôb.
Psychogénna impotencia, ktorá sa často vyskytuje pred 30. - 40. rokom života, môže byť sprevádzaná pocitmi viny, úzkosti a obáv. Erektilná dysfunkcia, ktorá má psychogénny charakter, sa nemusí vyskytovať u oboch sexuálnych partnerov, ale len u niektorého z nich a môže absentovať pri masturbácii. Na liečbu psychogénnej impotencie sa môžu použiť lieky (napr. antidepresíva) a kognitívno-behaviorálna terapia.
Impotencia súvisiaca s vekom
Vek, kedy sa začínajú problémy s erekciou vyskytujú častejšie, závisí nielen od genetických predispozícií organizmu, ale aj od prítomnosti pridružených ochorení. S vekom dochádza k zhoršeniu elasticity erektilného tkaniva a ku zhoršeniu schopnosti penilných ciev udržať krv, čo je podmienkou pre silnú erekciu.
Príčinami impotencie u mužov po 40. roku života môžu byť kardiovaskulárne ochorenia, diabetes mellitus, demencia, ako aj užívanie liekov na liečbu rôznych chronických ochorení. Na liečbu vekom podmienenej impotencie sa môžu predpísať lieky zamerané na zlepšenie lokálneho prekrvenia.
Neurogénne príčiny impotencie
Neurogénna erektilná dysfunkcia je spôsobená neurologickými chorobami, pri ktorých je postihnutý centrálny alebo periférny nervový systém a prenos signálov z mozgu do penisu je narušený. Medzi možné neurogénne príčiny impotencie patria:
- operácie panvových orgánov;
- poranenia miechy (jedna z príčin spinálnej impotencie);
- poškodenie periférnych nervov;
- neurologické ochorenia (riziko impotencie sa zvyšuje po mozgovej príhode, Parkinsonovej chorobe, Alzheimerovej chorobe, epilepsii a skleróze multiplex).
Závažná neurogénna impotencia môže viesť k čiastočnej alebo k úplnej strate citlivosti pohlavných orgánov. Pri neurogénnej erektilnej dysfunkcii je potrebné liečiť bázové ochorenie, a v prípade úrazu absolvovať poúrazovú rehabilitáciu.
Artériové a venózne príčiny impotencie
Vaskulogénna (cievna) erektilná dysfunkcia sa môže vyvinúť na pozadí aterosklerózy (arteriálna impotencia) alebo zrýchleného odtoku krvi zo žíl (venózna impotencia). Rizikovými faktormi arteriálnej a venóznej impotencie sú diabetes mellitus, vysoký cholesterol, varikokéla, obezita a hypertenzia. Ak je patológia spôsobená arteriálnymi ochoreniami, dochádza k ťažkostiam s dosiahnutím erekcie. Pri žilových ochoreniach zas s udržaním erekcie.
Impotencia u mladých mužov môže byť príznakom aj kardiovaskulárnych ochorení, a preto je pri sexuálnej dysfunkcii potrebná konzultácia s kardiológom a absolvovanie vyšetrenia srdca a ciev. Ako súčasť liečby sa môžu podávať antispazmodiká, ako aj lieky, ktoré normalizujú krvný tlak a periférny krvný obeh.
Urologické ochorenia spôsobujúce impotenciu
Impotenciu môžu spôsobiť komplikácie nádorových ochorení obličiek, močovej trubice, močového mechúra a pohlavných orgánov. Riziko impotencie sa zvyšuje napríklad pri adenóme prostaty. Pridruženými príznakmi sú časté nutkanie na močenie, nekontrolované močenie, pálenie, nepríjemný pocit, pocit nie úplne vyprázdneného močového mechúra, ako aj stres spôsobený zníženou kvalitou sexuálneho života.
Vyšetrenie u urológa môže pacientovi pomôcť s odstránením patologických príznakov. Lekár pacientovi predpíše liečbu, ktorá môže zahŕňať užívanie antibiotík a protizápalových liekov. Zo stravy by sa mal vylúčiť alkohol a korenené jedlá, ktoré môžu dráždiť močový mechúr.
Impotencia ako dôsledok medikamentóznej liečby
Impotencia môže vzniknúť v dôsledku užívania niektorých liekov alebo sa môže objaviť po očkovaní. Medzi lieky, ktoré môžu spôsobiť impotenciu, patria:
- antidepresíva;
- hypotenzívne lieky;
- diuretiká;
- antihistaminiká;
- antiarytmiká;
- neuroleptiká;
- antineoplastické lieky;
- sedatíva;
- svalové relaxanciá;
- antikonvulzíva.
Prevládajúca symptomatológia závisí od zloženia a dávkovania lieku a trvania medikamentóznej liečby. Niektoré lieky nemusia priamo ovplyvňovať činnosť pohlavných orgánov, ale môžu spôsobiť napr. poruchy krvného obehu alebo hormonálnej hladiny, čo v konečnom dôsledku môže viesť k potlačeniu erekcie. Liečba impotencie spôsobenej vedľajšími účinkami užívaných liekov spočíva v úprave ich dávkovania a liečebného plánu alebo v nahradení užívaných liekov ich analógmi. Všetky zmeny, ktoré sa týkajú užívaných liekov alebo spôsobov ich užívania, by mali byť prekonzultované s lekárom. Je nebezpečné prerušiť užívanie liekov svojvoľne, pretože hrozí vysoké riziko zdravotných komplikácií.
Impotencia v dôsledku hormonálnych porúch a endokrinných ochorení
Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú vznik impotencie, patrí diabetes mellitus a zmeny hormonálnej hladiny, najmä znížená produkcia testosterónu (hypogonadizmus). Medzi ďalšie príčiny erektilnej dysfunkcie patria:
- ochorenia štítnej žľazy (hypotyreóza, hypertyreóza);
- hyperprolaktinémia (zvýšená hladina hormónu prolaktínu);
- diabetická neuropatia.
Endokrinné ochorenia a hormonálne poruchy sa prejavujú aj absenciou alebo ťažkosťami s dosiahnutím a udržaním erekcie. Medzi ďalšie dôsledky týchto chorôb patrí strata záujmu o sex, zníženie svalovej hmoty, menšie ochlpenie a neplodnosť. Na prevenciu endokrinnej impotencie a s ňou súvisiacich komplikácií je potrebné absolvovať liečbu diagnostikovaných chorôb s pravidelným monitorovaním hormonálneho profilu a hladiny glukózy v krvi, ako aj normalizovať hmotnosť a vzdať sa zlozvykov.
Ktorý lekár sa špecializuje na liečbu impotencie?
Pri prvých príznakoch erektilnej dysfunkcie sa odporúča objednať na konzultáciu k urológovi alebo k andrológovi. V závislosti od výsledkov vyšetrenia a diagnózy môže lekár pacienta odoslať k ďalším špecialistom (napríklad neurológ, kardiológ, sexuológ alebo proktológ). Ak sa pri impotencii objavia príznaky duševných porúch, odporúča sa poradiť s psychiatrom.
Ako sa diagnostikuje impotencia?
Urológ pacienta vyšetrí a predpíše mu ďalšie vyšetrenia. Diagnostika impotencie môže zahŕňať:
- ultrazvukové vyšetrenie pohlavných orgánov a močového systému;
- laboratórne vyšetrenia;
- vazoaktívny test (na určenie rýchlosti a kvality erekcie penisu);
- arteriografiu (röntgenové vyšetrenie s kontrastnou látkou);
- meranie krvného tlaku v cievach penisu;
- penilnú bioteziometriu (test citlivosti).
Lekár taktiež zhromažďuje údaje o chronických ochoreniach a zlozvykoch pacienta a presný zoznam užívaných liekov ako aj dĺžku ich užívania.
Aké testy sa odporúča absolvovať pri impotencii?
Na posúdenie klinického obrazu sa vykonávajú laboratórne vyšetrenia krvi, moču a prostatického sekrétu. Testy môžu pri impotencii odhaliť príznaky cukrovky, zápalu, ochorení močového systému a hormonálnych porúch.
Je impotencia liečiteľná?
Impotencia sa dá liečiť takmer v každom veku. Riziko vzniku komplikácií pri impotencii, ktorej liečba sa začína v počiatočnom štádiu patológie, je oveľa nižšie ako pri liečbe zanedbaných foriem erektilnej dysfunkcie. Moderná diagnostika a priebeh liečby pomáha obnoviť a udržať erekciu dostatočnú na pohlavný styk.
Ako sa lieči impotencia?
Spôsob liečby erektilnej dysfunkcie závisí od výsledkov vyšetrenia. Impotencia sa dá liečiť pomocou:
- medikamentóznej liečby (používajú sa najmä tabletky, injekcie a čapíky, pretože účinnosť a bezpečnosť krémov na impotenciu nebola preukázaná);
- fyzioterapie (súbor cvičení na posilnenie perineálneho svalstva);
- úpravy životného štýlu (vyhýbanie sa stresu, zlozvykom, diéta);
- psychoterapie;
- vákuovej pumpy (prístrok, ktorý pumpuje krv do penisu);
- rázovej vlny (liečba rázovými vlnami s nízkou frekvenciou).
Impotenciu je možné liečiť aj pomocou akupunktúry, ktorá pomáha zlepšiť krvný obeh. Bunková terapia je založená na použití vlastného biomateriálu pacienta. Zavedenie špeciálne upraveného biomateriálu do organizmu nahradí poškodené cievne tkanivo a podporí syntézu nových ciev. Vďaka tomu, že sa normalizuje fyziologický prietok krvi panvovými orgánmi, sa zlepší kvalita a stabilita erekcie.
V prípade, ak je konzervatívna liečba neúčinná, je možné vykonať chirurgický zákrok. Nové metódy liečby impotencie (najmä transplantácia kmeňových buniek) otvárajú ďalšie možnosti v liečbe erektilnej dysfunkcie, vyžadujú si však ešte dodatočný vedecký výskum.
Lieky na impotenciu
Prvá kategória liekov na impotenciu má priamy účinok na fyziologické procesy v penise. Tieto lieky môžu napríklad pomôcť zlepšiť krvný obeh a uvoľniť svaly penisu. Ďalšia skupina liekov sa používa na liečbu ochorení, ktoré spôsobujú erektilnú dysfunkciu (napríklad ochorenia kardiovaskulárneho alebo nervového systému). Pri predpisovaní liekov sa zohľadňujú kontraindikácie (napríklad niektoré lieky na impotenciu sa nepredpisujú pacientom mladším ako 18 rokov).
Medikamentózna liečba impotencie
Medikamentózna liečba erektilnej dysfunkcie zahŕňa užívanie liekov zameraných na zvýšenie účinku oxidu dusnatého (prírodná chemická látka, ktorá uvoľňuje svaly penisu). K erekcii dochádza vďaka dostatočnému prekrveniu penisu po sexuálnej stimulácii.
V rámci medikamentóznej liečby impotencie sa užívajú aj lieky na zlepšenie mikrocirkulácie krvi v penise. V prípade prítomnosti hormonálnych porúch sa nasadzuje hormonálna substitučná liečba (hormóny sa podávajú vo forme tabliet, čapíkov alebo injekcií).
Psychokorekcia pri impotencii
Psychokorekcia pomáha pri liečbe impotencie, ktorej vznik nesúvisí s fyziologickými poruchami. Počas rozhovoru s pacientom (ako aj s jeho partnerom) lekár objasňuje emocionálne príčiny erektilnej dysfunkcie. Psychoterapia je zameraná na korekciu sebaúcty, zbavenie sa strachu, úzkosti, obáv a pocitu viny, ako aj na pomoc pri zvládaní prejavov stresu a depresie vyplývajúcich z impotencie.
Chirurgická liečba impotencie
Jednou z možností chirurgickej liečby je revaskularizácia, vďaka ktorej sa obnoví zásobovanie penisu krvou (narušenie zásobovania krvou napr. v dôsledku aterosklerózy). Ďalšou možnosťou chirurgickej liečby impotencie je protetika. Protézy fungujú na princípe čerpadiel, ktoré zabezpečujú stály prietok krvi na udržanie erekcie, vďaka čomu pacient nemusí užívať lieky.
Priemerná životnosť moderných protéz je 10 až 15 rokov. Po implantácii penilnej protézy pacient stratí schopnosť fyziologickej erekcie.
Fyzioterapeutická liečba impotencie
Ako doplnok k hlavnej liečbe (napríklad tabletky na impotenciu) môže lekár predpísať cvičenia zamerané na posilňovanie svalov panvového dna. Jedným zo spôsobov, ako posilniť svaly panvového dna, je prerušované močenie, až kým nie je močový mechúr úplne prázdny.
Fyzioterapia (napr. Kegelove cviky) pomáha zvyšovať intrakavernózny tlak, od ktorého závisí tvrdosť penisu. Cvičenia môžete začať v polohe na chrbte, napínaním a uvoľňovaním svalov panvového dna po dobu troch sekúnd (najmenej tri série po 10 opakovaní denne). Súčasťou liečby impotencie pri osteochondróze môžu byť aj termálne kúpele, manuálna fyzioterapia a liečebný telocvik.
Liečba impotencie rázovou vlnou
Liečba impotencie rázovou vlnou je založená na schopnosti rázových vĺn zvyšovať elasticitu ciev a stimulovať rast nových ciev. Pozitívny dlhodobý účinok liečby, ktorý znižuje užívanie liekov, je spôsobený zlepšením lokálneho prekrvenia. Liečba erektilnej dysfunkcie rázovou vlnou je bezbolestná a nemá žiadne kontraindikácie a nespôsobuje komplikácie.
Ako funguje vákuová pumpa pri liečbe impotencie?
Vákuová pumpa patrí medzi neinvazívne metódy liečby impotencie, ktorá sa používa na dosiahnutie a udržanie erekcie. V prípade, že medikamentózna liečba nie je účinná, sa pri liečbe impotencie môže použiť vákuová pumpa, napríklad po prostatektómii (úplnom alebo čiastočnom odstránení prostaty).
Pri použití vákuovej pumpy sa erekcia dosahuje vytváraním podtlaku pomocou ručnej alebo batériami napájanej pumpy. Vákuové zariadenie čerpá vzduch z valca, v ktorom je umiestnený penis, čím stimuluje prietok krvi do penisu a udržiava erekciu. Na zabránenie odtoku krvi sa používa zužujúci krúžok, ktorý môže byť na penise umiestnený maximálne 30 minút (aby sa zabránilo poraneniu).
Medzi jednotlivými použitiami vákuovej pumpy musí uplynúť aspoň jedna hodina. Kontraindikáciami používania vákuovej pumpy, ktorá je jedným zo spôsobov rýchlej liečby impotencie, sú ochorenia sprevádzané poruchami zrážania krvi, ako aj užívanie liekov na riedenie krvi.
Pomáha masáž pri impotencii?
Pri impotencii spôsobenej psychickým a emocionálnym stresom sa môže predpísať relaxačná masáž, avšak dosavadné štúdie zatiaľ nepreukázali dostatočný efekt pri liečbe impotencii takýmto spôsobom. Na posúdenie účinnosti akupresúry pri impotencii je potrebný ďalší vedecký výskum.
Liečba impotencie doma
Okrem užívania liekov predpísaných lekárom je pri prevencii komplikácií erektilnej dysfunkcie potrebné zvýšiť fyzickú aktivitu, cvičiť Kegelove cviky, zbaviť sa nadváhy a zmeniť jedálniček. Pri liečbe impotencie sprevádzanej cukrovkou alebo hypertenziou sa môžu doma používať prenosné zariadenia na denné monitorovanie koncentrácie glukózy v krvi a krvného tlaku. Okrem toho sa odporúča prestať fajčiť a piť alkohol (nielen tvrdý alkohol, ale aj pivo môže spôsobiť impotenciu).
Aké sú následky neliečenej impotencie?
Impotencia má negatívny vplyv na kvalitu sexuálneho života a môže spôsobiť nespokojnosť, konflikty a problémy vo vzťahu, ako aj stres, úzkosť a depresiu. Impotencia navyše znižuje pravdepodobnosť počatia dieťaťa. Erektilná dysfunkcia môže byť jedným z príznakov kardiovaskulárnych ochorení, preto je pri príznakoch impotencie potrebné absolvovať vyšetrenia u lekára.
Samoliečba psychologickej impotencie
Samoliečba psychologickej impotencie zameraná na zlepšenie schopnosti vyrovnať sa s prejavmi impotencie môže dopĺňať medikamentóznu liečbu a psychoterapeutické sedenia. Pri psychickej impotencii je možné v spolupráci s partnerom pracovať na nedostatku sebadôvery, pocitoch viny, prejavoch úzkosti, obáv, depresie, stresu a revidovať presvedčenia a nerealistické očakávania týkajúce sa sexuality.
Prevencia impotencie
Pri prevencii erektilnej dysfunkcie sa odporúča absolvovať pravidelné lekárske prehliadky, aby sa včas odhalili a liečili ochorenia, ktoré môžu vyvolávať problémy s erekciou. Prevencia impotencie zahŕňa:
- zrieknutie sa fajčenia a alkoholu;
- prechod na zdravú stravu;
- vyhýbanie sa stresu;
- kontrolu krvného tlaku, hladiny cholesterolu a cukru v krvi;
- zbavenie sa nadváhy.
Pri prevencii impotencie sa odporúča udržiavať vysokú úroveň fyzickej aktivity. V počiatočnom štádiu stačí polhodina každodenného mierneho cvičenia.
Základné pravidlá výživy a potraviny, ktoré je vhodné zaradiť do jedálnička pri impotencii
Pri zostavovaní jedálnička pri impotencii treba vylúčiť produkty s vysokým obsahom nasýtených tukov, sodíka a rafinovaných sacharidov. Rovnako sa treba zrieknuť alkoholu. Medzi produkty, ktoré sa odporúčajú zaradiť do jedálnička pri impotencii alebo na prevenciu erektilnej dysfunkcie patria:
- ryby (napr. losos, tuniak, makrela);
- orechy (mandle, lieskové orechy alebo vlašské orechy);
- bobuľovité ovocie (napr. jahody, maliny alebo čučoriedky);
- semienka (ľanové, chia semienka);
- ovsené vločky;
- strukoviny (napr. šošovica, cícer alebo fazuľa);
- zelenina (mrkva, červená paprika, paradajky, tekvica, špenát, kel, brokolica);
- ovocie (napr. pomaranče, melóny);
- horká čokoláda (s obsahom kakaa nie menej ako 70 %).
Vyvážená strava pomáha doplniť nedostatok živín potrebných pre dobré fungovanie reprodukčného systému. Ryby sú zdrojom omega-3 mastných kyselín, bobuľovité ovocie obsahuje fytonutrienty a vlákninu. Semená sú bohaté na omega-3 kyseliny, vlákninu a fytoestrogény. Strukoviny sú bohaté na vlákninu a vitamíny skupiny B. Zelenina obsahuje vitamíny C a E, draslík, kyselinu listovú, vápnik a vlákninu. Ovocie obsahuje betakarotén, draslík a horčík.
Na zlepšenie stravy pri impotencii je vhodná stredomorská diéta, ktorá zahŕňa konzumáciu extra panenského olivového oleja, rôznych byliniek a zeleniny (najmä paradajok). Pri zostavovaní jedálnička je potrebné kontrolovať, aby jeho kalorický obsah neprekročil denný energetický výdaj (aby sa predišlo obezite). Pri impotencii je vhodné užívať aj vitamín D.
Samotné potraviny impotenciu neliečia, ale môžu zvýšiť účinnosť liečby. Nie všetky liečivé účinky odporúčaných produktov pri impotencii sú úplne známe. Napr. na posúdenie účinnosti tekvicového oleja pri impotencii je ešte potrebný ďalší vedecký výskum.