Čo sú hemoroidy?
Hemoroidy sú rozšírené žily v oblasti konečníka a análneho otvoru. Pod sliznicou konečníka sú žilové plexy, ktoré sa v dôsledku zvýšeného tlaku a stagnácie krvi v dolnej časti čriev zväčšujú a tvoria uzliny. Medzi časté príčiny vzniku hemoroidov patrí tehotenstvo, fyzická námaha, chronická zápcha a obezita.
Aké sú typy hemoroidov?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia proktológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Hemoroidy môžu byť lokalizované v konečníku alebo blízko anusu. V závislosti od umiestnenia hemoroidov rozlišujeme tieto typy:
- vnútorné (sú lokalizované v lúmene konečníka);
- vonkajšie (sú lokalizované v oblasti análneho otvoru);
- kombinované (sú kombináciou oboch typov).
Vnútorné hemoroidy sú pokryté sliznicou čreva a pri fyzickej námahe (vzpieraní, defekácii) sa môžu vysunúť. Vonkajšie hemoroidy sú pokryté kožou a vyzerajú ako pružné namodralé hrbolčeky.
Štádiá hemoroidov
V počiatočných štádiách choroby sú žily análneho kanála mierne zapálené a zväčšené. S progresiou ochorenia sa hemoroidy výrazne zväčšujú a zahusťujú.
Štádiá hemoroidov | Príznaky hemoroidov |
1. štádium hemoroidov | Hemoroidy sú zvyčajne neviditeľné a zriedka spôsobujú nepríjemné pocity. Hemoroidy sú rozšírené, ale nevystupujú z konečníka |
2. štádium hemoroidov | Hemoroidné uzliny sa zväčšujú, vypadávajú z konečníka pri fyzickej námahe (defekácii, zdvíhaní závaží) a samostatne sa vracajú naspäť |
3. štádium hemoroidov | Dochádza k periodickému prolapsu hemoroidných uzlín aj pri menšej záťaži (kýchanie, kašeľ). Zreponovať ich možno iba manuálne (prstom) |
4. štádium hemoroidov | Hemoroidné uzliny neustále vypadávajú z konečníka a nedajú sa vrátiť späť |
Pri absencii včasnej liečby choroba postupuje a vznikajú komplikácie (anémia, zvieranie alebo trombóza hemoroidnej uzliny). Diagnostikou hemoroidov sa zaoberá proktológ.
Ako zistiť v akom štádiu sú hemoroidy?
V počiatočnom štádiu môžu hemoroidy pri vyprázdňovaní krvácať. Krv môže byť na toaletnom papieri alebo vo výkaloch. Môžeme pociťovať istý diskomfort, ktorý sa prejavuje svrbením análneho otvoru alebo slabým pnutím (pocitom tlaku).
Stupne hemoroidov
Hemoroidy s prolapsovanými uzlinami 2. alebo 3. štádia sú charakterizované silnou bolesťou počas defekácie, výskytom edému a zápalom mäkkých tkanív v oblasti análneho otvoru. Hemoroidy v poslednom štádiu sa prejavujú profúznym krvácaním, trombózou (upchatie ciev krvnou zrazeninou) a nekrózou (odumretím tkaniva) hemoroidných uzlín.
Počiatočné štádium hemoroidov
Hlavnými príznakmi počiatočného štádia vnútorných hemoroidov sú krvácanie a menšie bolesti, ktoré sa zhoršujú sedením, chôdzou a defekáciou. Vonkajšie hemoroidy 1. štádia sa prejavujú nepríjemnými pocitmi a svrbením v análnej oblasti. Krvácanie pri vonkajších hemoroidoch je zriedkavé, pretože hemoroidy nie sú namáhané vyprázdňovaním.
Ako vyzerá počiatočné štádium hemoroidov?
V počiatočnom štádiu sú hemoroidy neviditeľné, hemoroidné uzliny sú mierne zväčšené a vyzerajú ako "výčnelky" v sliznici konečníka. Keď sú hemoroidy poranené alebo zapálené, objaví sa hyperémia (začervenanie).
Štádium, v ktorom sa hemoroidy nachádzajú, určí proktológ na základe zhromaždenej anamnézy a vyšetrenia análnej oblasti rektoskopicky - rektoskopia (endoskopické vyšetrenie sliznice dolnej tretiny hrubého čreva).
Ako liečiť hemoroidy v počiatočnom štádiu?
Na liečenie počiatočného štádia hemoroidov proktológ predpisuje lieky proti bolesti a protizápalové lieky na zníženie bolesti a svrbenia. Liečba hemoroidov v počiatočných štádiách zahŕňa diétu na prevenciu zápchy.
Diéta pri hemoroidoch |
Ovocie (jablká, banány, marhule, broskyne) |
Zelenina (cvikla, mrkva, brokolica, cuketa) |
Kaše (pohánka, ovsené vločky, jačmeň) |
Chudé mäso (kuracie, morčacie, králičie) |
Morské plody |
Ľahké mäsové alebo zeleninové vývary |
Pri hemoroidoch musíte piť dostatok vody a prestať piť alkoholické nápoje. Zo stravy je potrebné vylúčiť vyprážané a korenené jedlá, cukrovinky, mlieko a mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku.
Hemoroidy 2. štádia
V 2. štádiu dochádza k zvýrazneniu predchádzajúcich symptómov (hojnejšie krvácanie, výskyt slizničných sekrétov, intenzívnejší tlak a svrbenie). Hemoroidné uzliny vypadávajú pri silnom tlaku na stolicu, ale samovoľne sa vťahujú. V 2. štádiu ochorenia proktológ predpisuje liekovú terapiu alebo vykoná miniinvazívny zákrok, pri ktorom odstráni hemoroidy. Miniinvazívne odstránenie hemoroidov:
- laserové odstránenie hemoroidov - tenký laserový lúč odstráni hemoroidy bez zásahu do okolitého zdravého tkaniva;
- ligácia hemoroidov gumenými krúžkami - lekár nasadí na hemoroidy špeciálny krúžok, následkom čoho uzol atrofuje (zmenšuje sa a vysychá) a bezbolestne mizne.
Miniinvazívne operácie sa vykonávajú ambulantne a trvajú približne 10 až 20 minút. Výhodou laserovej metódy odstránenia hemoroidov, alebo ich podviazania je minimálne riziko komplikácií (krvácanie, infekcia).
Hemoroidy 3. štádia
3. štádium je nápadné a obťažujúce. Prejavuje sa intenzívnou bolesťou v anuse a silným krvácaním jasno červenej farby. V dôsledku výrazného nárastu hemoroidných uzlín dochádza k pocitu cudzieho telesa v konečníku alebo pocitu neúplného vyprázdnenia po stolici.
V 3. štádiu proktológ odstráni hemoroidy laserom alebo urobí ligáciu hemoroidov a predpíše vhodnú diétu. Liečba hemoroidov 3. štádia bez operácie môže viesť k progresii ochorenia a rozvoju komplikácií (trombóza, nekróza).
Hemoroidy 3. štádia počas tehotenstva je možné liečiť konzervatívne pomocou liekov proti bolesti a protizápalovými liekmi. Pri závažných príznakoch je možné vykonať miniinvazívnu operáciu.
Hemoroidy 4. štádia
Pokročilé štádium hemoroidov sa prejavuje silnými bolesťami v dôsledku výrazného zväčšenia uzlín a trombózy žíl, ako aj častým krvácaním, ktoré vedie k anémii (pokles počtu červených krviniek a hemoglobínu v krvi). Pri hemoroidoch 4. štádia je možný výskyt zápalových ochorení (proktitída alebo pararektálny absces).
Vo 4. štádiu hemoroidov sa vykonáva hemoroidektómia (chirurgické odstránenie hemoroidov). Konzervatívne a miniinvazívne metódy liečby sú neúčinné.
V ktorom štádiu je potrebná operácia?
Operácia sa vykonáva v 3. a 4. štádiu hemoroidov, ako aj pri veľkých hemoroidoch alebo trombóze žíl. Konzervatívna terapia môže mierne znížiť závažnosť symptómov, ale bez chirurgickej liečby choroba postupuje a vznikajú komplikácie.
Ako zabrániť rozvoju hemoroidov?
Aby sa zabránilo vzniku hemoroidov, je potrebné jesť potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Ďalšie metódy prevencie hemoroidov v počiatočnom štádiu sú:
- dostatočný pitný režim;
- pravidelné vyprázdňovanie;
- pravidelné fyzické aktivity a cvičenia, ktoré prispievajú k normalizácii motoricko-evakuačnej funkcie čreva a znižujú riziko vzniku hemoroidov.
Dôležité je dodržiavať pravidlá osobnej hygieny (po stolici sa umyť, nepoužívať tvrdý toaletný papier) a vyhýbať sa dlhodobému sedeniu. Je potrebné mať pod kontrolou svoju váhu, pretože nadmerná telesná hmotnosť môže zvýšiť zaťaženie žíl a prispieť k rozvoju hemoroidov.