Logo
0800200000
Čítať 6 minút

Sexuálna zdržanlivosť pre mužov a ženy: výhody a nevýhody

Sexuálna zdržanlivosť pre mužov a ženy: výhody a nevýhody
Čítať 6 minút | Vytvorené: 20 september 2023 | aktualizované: 20 september 2023 | 1390 1390
1

Čo je sexuálna zdržanlivosť?

Sexuálna zdržanlivosť je odmietnutie sexuálneho styku. Môže byť krátkodobá alebo dlhodobá, ako aj nútená a dobrovoľná, ktorá určuje zdravotný a emocionálny stav muža alebo ženy.

Sexuálna zdržanlivosť je zdržiavanie sa vaginálneho, análneho a orálneho sexu. Dôvodov zdržanlivosti môže byť veľa: nútené odlúčenie od stáleho partnera, zdravotný stav, citové zázemie, osobné presvedčenie a zásady týkajúce sa sexuálneho života.

Medzi dôvody odmietnutia sexu možno vyčleniť aj také faktory ako: náboženstvo, určitý model výchovy v rodine, psychické komplexy či traumy z detstva. Výhody a nevýhody sexuálnej abstinencie sú v každom prípade čisto individuálne, preto sa treba zamerať na vlastné potreby a odozvu organizmu v období sexuálneho života a jeho absencie.

2

Ako počítať dni sexuálnej zdržanlivosti?

Dni sexuálnej abstinencie by ste mali počítať odo dňa posledného pohlavného styku. Obdobie abstinencie u mužov sa počíta od okamihu poslednej ejakulácie.

3

Aká je výhoda sexuálnej zdržanlivosti pre mužov?

Sexuálna abstinencia u mužov môže byť prospešná, ak ide o dobrovoľnú a vedomú voľbu, ktorá nespôsobuje psychické nepohodlie. Výhody sexuálnej zdržanlivosti pre mužov:

 • zvýšená koncentrácia a mozgová aktivita;
 • rozvoj sebakontroly;
 • zvýšenie fyzickej odolnosti a výkonnosti;
 • obnovenie energie (aktívny sexuálny život vyžaduje výdaj energie);
 • zlepšená kvalita spermií (s abstinenciou na 5 až 7 dní);
 • živé pocity z pohlavného styku po dlhšej pauze.

Predpokladá sa, že pre mladých chlapcov do 21 rokov je užitočné zdržiavať sa sexu, pretože obdobie puberty, formovanie mozgových štruktúr a nadväzovanie ich vzťahu sa končí. Prax sexuálnej abstinencie využívajú aj športovci pred súťažami, keďže krátkodobá abstinencia od pohlavného styku (cca 10 dní) zabezpečuje hromadenie testosterónu a adrenalínu, ktoré sú potrebné pre zvýšenie svalovej kapacity a zdravú agresivitu.

4

Ovplyvňuje sexuálna abstinencia potenciu?

Dlhotrvajúca mužská sexuálna zdržanlivosť (dĺžka závisí od ústavných príznakov) môže ovplyvniť potenciu. Nedostatok erekcie po dlhú dobu vedie k zúženiu krvných ciev penisu a k nedostatku kyslíka, čo môže spôsobiť erektilnú dysfunkciu alebo predčasnú ejakuláciu.

5

Dôsledky sexuálnej zdržanlivosti u mužov

Nedostatok sexu ovplyvňuje hormonálnu hladinu muža a môže vyvolať rozvoj chorôb (napríklad cukrovka, obezita alebo patológie reprodukčného systému). Dôsledky sexuálnej zdržanlivosti u mužov:

 • znížené libido a potencia (s abstinenciou viac ako 6 mesiacov);
 • zhoršenie kvality spermií;
 • urologické problémy (napríklad prostatitída alebo adenóm prostaty);
 • problémy vo vzťahoch medzi partnermi.

Pri zdržanlivosti od masturbácie a pohlavného styku dochádza k stagnácii krvi v panvovej oblasti, čo môže viesť ku kŕčovým žilám: varikokéle a hemoroidom. U mužov, ktorí potrebujú pohlavný styk na zmiernenie emocionálneho napätia, únavy a stresu, môže nedostatok sexuálnej intimity ovplyvniť psychiku: viesť k podráždenosti, neuróze, nespavosti a psychogénnej impotencii.

6

Ako dlho môže trvať sexuálna zdržanlivosť u mužov?

Obdobie správnej a bezpečnej sexuálnej abstinencie sa u každého muža určuje individuálne v závislosti od sexuálnej konštitúcie, veku a dôvodov. Muži sa môžu zdržiavať sexu v priemere 2 až 3 mesiace bez poškodenia reprodukčného systému. Po 50 rokoch je obdobie bez sexu viac ako mesiac nebezpečné pre zhoršenie erekcie a rozvoj impotencie.

7

Ako sexuálna zdržanlivosť ovplyvňuje testosterón?

Produkcia hormónu testosterón priamo súvisí so sexuálnou túžbou a sexuálnym stykom. Krátkodobá sexuálna abstinencia (1 až 3 týždne) môže zvýšiť hladinu testosterónu, no dlhodobá abstinencia od sexu, naopak, znižuje jeho tvorbu. Na udržanie normálnych pohlavných hormónov je potrebný pravidelný sexuálny život.

8

Prečo počas sexuálnej zdržanlivosti dochádza k polúcií (výron semena)?

K polúcií počas sexuálnej zdržanlivosti (úplné odmietnutie všetkých druhov sexu a masturbácie) dochádza v dôsledku nahromadenia semennej tekutiny v semenníkoch. K mimovoľnej ejakulácii zvyčajne dochádza počas spánku. Frekvencia výronu semien klesá s predĺženou abstinenciou od sexu a masturbácie, pretože produkcia spermií sa časom znižuje a tonus semenníkov sa zmenšuje.

9

Vzniká pri sexuálnej zdržanlivosti prostatitída?

Prostatitída je urologické ochorenie charakterizované zápalom prostaty. Riziko vzniku prostatitídy zo sexuálnej abstinencie sa zvyšuje, pretože nedostatok erekcie a ejakulácie vedie k akumulácii semennej tekutiny v prostatickej žľaze, čo môže vyvolať uchytenie a rozmnožovanie patogénnych mikroorganizmov.

10

Čo naznačuje bolesť počas sexuálnej zdržanlivosti u mužov?

Počas sexuálnej abstinencie môžu muži pociťovať bolesť v oblasti genitálií. Príznaky dlhodobej sexuálnej abstinencie u mužov:

 • nepohodlie a bolesť v semenníkoch;
 • bolesť v konečníku (v dôsledku rozšírenia žíl v panvovej oblasti);
 • opuch miešku;
 • zväčšenie semenníkov;
 • pálenie a štípanie počas močenia (v dôsledku zápalu prostaty).

Príčinou bolesti v semenníkoch pri absencii sexuálnej aktivity sú stagnujúce procesy v panve: pri vzrušení sú cievy miešku a penisu stlačené a krv aktívne vstupuje do kavernóznych teliesok a na uvoľnenie ciev je potrebná ejakulácia. Bolesť v slabinách sa môže objaviť aj v dôsledku nadmerného hromadenia spermií, čo vedie k natiahnutiu semenovodov. Pri bolestiach genitálií by sa muži mali poradiť s urológom, aby vylúčili alebo zabránili vzniku urologických ochorení.

11

Je sexuálna zdržanlivosť škodlivá?

Nedostatok sexu nemá priamy vplyv na ľudské zdravie a nemôže viesť ku gynekologickým problémom u žien a urologickým problémom u mužov. Nevýhody sexuálnej abstinencie závisia od individuálnej sexuálnej potreby a môžu ovplyvniť psychický stav: spôsobiť zmeny nálad, depresiu, nervozitu, nepokojný spánok alebo nespavosť. Pri absencii potreby uvoľňovania sexuálnej energie môže byť človek fyzicky a psychicky zdravý.

V prípade sexuálnej zdržanlivosti, ktorá prináša psychickú nepohodu a neuspokojenie potrieb dochádza u muža a ženy k hormonálnej nerovnováhe. Hormonálne zlyhanie po sexuálnej abstinencii môže viesť k zdravotným problémom: narušeniu reprodukčného, ​​endokrinného, ​​kardiovaskulárneho a nervového systému.

12

Je potrebná sexuálna abstinencia pred počatím?

U mužov a žien sa sexuálna abstinencia pred počatím nevyžaduje. Lekári môžu mužovi odporučiť, aby odmietol pohlavný styk, ak má problémy s oplodnením (počas diagnostiky a liečby neplodnosti). Sexuálna zdržanlivosť pred absolvovaním testov na posúdenie kvality spermií (koncentrácia, štruktúra a pohyblivosť spermií) je 2 až 7 dní.

Podľa mnohých medzinárodných výskumov trvá spermatogenéza u muža 30-74 dní. Za 1 až 2 mesiace sa mužské spermie úplne obnovia, čo je dôležité pre tých, ktorí sa chystajú počať dieťa. V období abstinencie pred počatím je tiež dôležité vyhýbať sa fajčeniu, alkoholu, nezdravému jedlu, intenzívnej fyzickej aktivite, prehriatiu alebo podchladeniu v oblasti slabín, aby sa vylúčili negatívne účinky na spermie.

13

Aké sú výhody sexuálnej abstinencie pre ženy?

Krátkodobá abstinencia od sexu môže mať pre ženský organizmus výhody, napríklad obnovenie a stabilizácia hormonálnych hladín po dlhodobom užívaní perorálnej alebo vnútromaternicovej antikoncepcie. Ak sa vyskytne dočasná nechuť k sexu (po pôrode alebo emočnom strese spojenom so vzťahmi), abstinencia môže zmierniť psychickú nepohodu a jej následky.

Gynekológ môže odporučiť pravidelné prestávky v sexuálnom živote ženy, napríklad pri liečbe gynekologických ochorení (myómy alebo maternicové polypy, menštruačná dysfunkcia) a pohlavne prenosných infekcií. Sexuálna zdržanlivosť je potrebná aj po potrate, aby sa predišlo komplikáciám: zápalu, poraneniu krčka maternice, krvácaniu a mimomaternicovému tehotenstvu (kým sa neobnoví priechodnosť vajíčkovodov).

14

Dôsledky sexuálnej zdržanlivosti u žien

Zdržanlivosť od sexu u žien môže viesť k hormonálnemu zlyhaniu a v dôsledku toho k poruchám metabolizmu. Dôsledky sexuálnej abstinencie u žien:

 • porušenie menštruačného cyklu;
 • neuróza (vyvíja sa v dôsledku nedostatku pozitívnych emócií a neuspokojenia potrieb);
 • apatia a depresia (kvôli nedostatku endorfínov, ktoré sa produkujú počas sexu);
 • slabosť svalov panvového dna;
 • stenčenie sliznice a suchosť vagíny (kvôli nedostatku estrogénu).

Pri dlhodobom odmietaní pohlavného styku môže u ženy dôjsť k zhoršeniu stavu nechtov, vlasov a pokožky v dôsledku nedostatku vitamínov, minerálov a hormónov. Zdržanlivosť tiež znižuje libido v dôsledku nižšej hladiny testosterónu a estrogénu.

15

Môže dôjsť k zlyhaniu menštruácie po dlhodobej sexuálnej abstinencii?

Zlyhanie menštruačného cyklu po sexuálnej  zdržanlivosti nastáva v dôsledku hormonálnych zmien a porúch vo fungovaní vaječníkov. Odmietnutie sexu, ktoré žene prináša stres, môže vyvolať nepravidelnosť cyklu, pretože nadmerná produkcia kortizolu ovplyvňuje fungovanie hypotalamu, hypofýzy a vaječníkov.

16

Môže sexuálna zdržanlivosť spôsobiť akné?

Sexuálna abstinencia od pohlavného styku môže spôsobiť akné v dôsledku zmien v hormonálnom systéme. U žien sa pri sexe uvoľňuje estrogén, ktorý je zodpovedný za tvorbu kolagénu a reguláciu mazových žliaz, jeho nedostatok zvyšuje mazovú sekréciu a zvyšuje riziko zápalov kože.

17

Je možné otehotnieť po dlhej sexuálnej abstinencii?

Nedostatok sexu u žien nemá priamy vplyv na jej reprodukčnú funkciu, takže aj po dlhšej zdržanlivosti je možné otehotnieť. V prípade dlhšej sexuálnej abstinencie spôsobujúcej stres, môže dôjsť k zlyhaniu endokrinného systému a k rozvoju dysfunkcie vaječníkov, čo vedie k problémom s počatím.

18

Ako sexuálna zdržanlivosť vplýva na psychiku?

Sexuálna abstinencia môže mať negatívny dopad na psychiku v dôsledku nenaplnených potrieb a nerovnováhy pohlavných hormónov. Nedostatok sexu môže viesť k neurózam, depresiám a fóbiám. Dočasná sexuálna abstinencia bez túžby a vzrušenia (napríklad u žien po pôrode) nevedie k psychickej nepohode a neovplyvňuje psychiku.

19

Sexuálna zdržanlivosť a vypadávanie vlasov

Sexuálna zdržanlivosť môže viesť k vypadávaniu vlasov a zhoršeniu ich stavu v dôsledku stresu z toho, že nemáte sex. Stres ovplyvňuje hormóny a metabolizmus a môže spôsobiť nedostatok vitamínov a minerálov potrebných pre vlasy.

Urológia v DoktorPRO v Bratislave

Sexuálna zdržanlivosť pre mužov a ženy: výhody a nevýhody - MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Sexuálna zdržanlivosť pre mužov a ženy: výhody a nevýhody
Lekár oddelenia urológie.

Položte otázku Urológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Richard pred mesiacom
Dobrý deň. Čo spôsobí sexuálna zdržanlivosť u mužov, prečo sa predpisuje pred IVF?
Odpovedať
Dobrý deň. Krátkodobá abstinencia od sexu u mužov (3 až 5 dní) pred IVF je nevyhnutná na maximalizáciu kvality spermií s vysokou plodnosťou. Ženy musia tiež dodržiavať abstinenciu sexu pred punkciou folikulov na IVF.
Viktor pred 2 mesiacmi
Zdravím. Ovplyvňuje sexuálna zdržanlivosť rast fúzov?
Odpovedať
Pozdravujem. Sekundárne sexuálne charakteristiky u mužov, vrátane rastu ochlpenia na tvári, sú riadené androgénnymi hormónmi, najmä testosterónom. Testosterón závisí od sexuálnej aktivity, výživy a spánku. Abstinencia od sexu na viac ako 2 týždne výrazne znižuje hladinu hormónov a môže viesť k pomalšiemu rastu fúzov.
Vlad pred 2 mesiacmi
Dobrý deň. Po dlhšej abstinencii od sexuálnej aktivity ma bolí podbruško a semenníky, je to kvôli odmietaniu sexu a čo to môže byť?
Odpovedať
Dobrý deň. Sexuálna zdržanlivosť u mužov môže spôsobiť bolesť v oblasti slabín, pretože krvný obeh je v oblasti panvy narušený. Okrem toho zo sexuálnej abstinencie sa v semenníkoch hromadí semenná tekutina, z ktorej semenníky bolia a opúchajú. Pri bolestiach pohlavných orgánov je potrebné poradiť sa s urológom, aby sa predišlo vzniku urologických ochorení a problémom s reprodukčnou funkciou.
Petra pred 2 mesiacmi
Dobrý deň. Prečo je dlhodobá sexuálna zdržanlivosť pre ženy  nebezpečná?
Odpovedať
Dobrý deň. Dlhodobá sexuálna abstinencia pre ženy je nebezpečná pre hormonálne zmeny a psychické poruchy zo stresu. Odmietnutie pohlavného styku na dlhšie obdobie môže spôsobiť suchosť a nepohodlie vo vagíne, zlyhanie menštruačného cyklu a skorú menopauzu (u žien nad 40 rokov).
Alex pred 2 mesiacmi
Zdravím. Ako dlho je potrebná sexuálna zdržanlivosť po operácii varikokély?
Odpovedať
Pozdravujem. Obmedzenia počas rehabilitačného obdobia a pooperačnej starostlivosti predpisuje ošetrujúci urológ. Priemerná doba zdržanlivosť od sexuálnej aktivity po operácii (najmä Marmara alebo laparoskopická ligácia testikulárnej žily) trvá 7-10 dní.
Patrik pred 2 mesiacmi
Dobrý deň. Čo spôsobuje dlhotrvajúca zdržanlivosť od sexu u mužov?
Odpovedať
Dobrý deň. Dlhodobá abstinencia od sexu u mužov môže viesť k urologickým ochoreniam a psychickým problémom. Stagnácia krvi v malej panve a nadmerné hromadenie semennej tekutiny môže vyvolať zápal prostaty, rozšírenie žíl semennej šnúry (varikokéla) a erektilnú dysfunkciu. Nedostatok sexu môže spôsobiť stres a zvýšenú nervozitu.
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.