Čo je to BMI?
Index telesnej hmotnosti (BMI) je ukazovateľ, ktorý ukazuje pomer hmotnosti a výšky človeka. Pomocou hmotnostného indexu sa dá odhadnúť či je váha človeka v norme.
Ako vypočítať BMI?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gastroenterológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Ak chcete vypočítať BMI, musíte vydeliť telesnú hmotnosť v kilogramoch druhou mocninou výšky v metroch (hodnota výšky v metroch na druhú). Napríklad, vaša hmotnosť je 72 kg a vaša výška je 1,78 m. Vtedy bude vzorec vyzerať takto: BMI = 72 / 1,782. BMI = 22,7. Metóda výpočtu normy hmotnosti pre výšku nie je vhodná pre športovcov s hypertrofovanými svalmi a pre tehotné ženy, ale pre väčšinu ľudí bude získané číslo indexu telesnej hmotnosti indikovať prítomnosť alebo neprítomnosť nadbytočného tukového tkaniva.
Norma BMI pre ženy, mužov a deti
Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že norma BMI pre dospelých je 18,5-24,9 kg/m. Ak ste dosiahli výsledok v rámci týchto limitov, vaša hmotnosť je normálna. Ak je získané číslo väčšie, môže to znamenať nadváhu alebo obezitu. Normy BMI pre ženy a mužov sú rovnaké.
Tabuľka BMI | |
Diagnóza | BMI, kg/m2 |
Deficit telesnej hmotnosti | menej ako 18,5 |
Normálna hmotnosť | 18,5-24,9 |
Nadváha | 25-29,9 |
Obezita | 30 a viac |
V detstve je rast a prírastok hmotnosti fyziologický. U detí norma hmotnosti na výšku závisí od veku a odhaduje sa podľa percentilových tabuliek (tabuľky noriem hmotnosti a výšky), preto budú existovať rôzne normy BMI pre deti všetkých vekových skupín.
Priemerný prírastok hmotnosti novorodencov je 600-800 g za prvý mesiac života. Bežne sa hmotnosť detí v prvý rok života zvyšuje trikrát.
Na odhad hmotnostného indexu dieťaťa do dvoch rokov je potrebné merať dĺžku tela v polohe ležmo. U tínedžerov je možné použiť normy BMI pre dospelých.
Pre diagnostiku obezity je dôležitý aj obvod pása: u dospelých je spoľahlivým indikátorom ukladania tuku vo vnútorných orgánoch (viscerálna obezita). Norma pre mužov nie je väčšia ako 94-102 cm a pre ženy 80-88 cm. Na meranie obvodu pása urobte nasledujúce kroky:
- Nájdite bod na boku, ktorý je tesne nad panvovou kosťou.
- Omotajte meraciu pásku okolo pása, páska by mala byť umiestnená vodorovne.
- Vydýchnite (bez námahy, ale tak, ako bežne vydychujete) a zmerajte si obvod pása.
Ak máte BMI a obvod pása v norme, ale máte kožné záhyby, nie je to ohrozenie zdravia. Pre udržanie zdravej hmotnosti je potrebná vyvážená strava a pravidelné fyzické cvičenie.
Čo je to nadváha?
Nadváha je patologický stav charakterizovaný nárastom telesnej hmotnosti v dôsledku tukových zásob s BMI 25-29,9. U človeka s nadváhou tukové tkanivo začína produkovať látky, kvôli ktorým je narušená chuť do jedla a metabolizmus cukrov, objavuje sa sklon k prejedaniu.
S BMI vyšším ako 25 sa dá diagnostikovať obezita. Stupne obezity podľa BMI:
- 1. stupeň s BMI 30-34,9;
- 2. stupeň s BMI 35-39,9;
- 3. stupeň s BMI 40-44,9;
- 4. stupeň s BMI vyšším ako 45.
Obezita je najčastejším endokrinným ochorením. Nadváha poškodzuje všetky systémy tela: kardiovaskulárny, pohybový a tráviaci.
Aké je nebezpečenstvo nadmernej hmotnosti?
Nadmerná telesná hmotnosť a obezita sú dôležitými faktormi pre vznik mnohých závažných ochorení. Nadváha je nebezpečná pre rozvoj metabolického syndrómu, inzulínovej rezistencie, poruchy glukózovej tolerancie a cukrovky 2. typu.
Vplyv nadváhy na organizmus môže viesť k rozvoju syndrómu spánkového apnoe, ktorý sa prejavuje chrápaním a krátkodobými zástavami dýchania sprevádzanými lapaním po kyslíku. Pri nadmernej telesnej hmotnosti a obezite sa častejšie vyvíjajú ochorenia kĺbov, onkologické patológie a tuková hepatóza (tukové ochorenie pečene).
Kontraindikáciou nadváhy u mužov je zníženie hladiny testosterónu, erektilná dysfunkcia a zhoršenie kvality spermií. Nevýhoda nadváhy u žien spočíva v rozvoji porúch menštruačného cyklu a neplodnosti. Obezita u tehotných žien vedie k tehotenským komplikáciám (polyhydramnión, predčasný pôrod) a ochoreniam plodu.
Ako pochopiť, že potrebujete schudnúť?
Najjednoduchší spôsob, ako pochopiť, že potrebujete schudnúť, je vypočítať si index telesnej hmotnosti (BMI). Ak svoju výšku vynásobíte druhou mocninou dolným (18,5) a horným (24,9) limitom BMI, môžete získať interval zdravej hmotnosti. Napríklad norma hmotnosti pri výške 160 cm je 48-63 kg. Dôvodom chudnutia môže byť aj osobná túžba človeka zmeniť svoj telesný vzhľad. Je potrebné si uvedomiť, že vychudnutosť nie vždy znamená zdravie a môže byť spojená aj s poruchami v tele (napríklad krehkosť kostí a absencia ovulácie u žien).
Aké testy je potrebné urobiť, aby ste zistili príčiny obezity?
Neexistuje jediná príčina obezity. Medzi rizikové faktory vzniku nadváhy patrí genetická predispozícia, životný štýl (stravovacie návyky v rodine, pracovný a oddychový režim, fyzická aktivita, dĺžka a kvalita spánku), fajčenie, stres, ochorenia endokrinného systému (napríklad hypotyreóza alebo Cushingov syndróm), užívanie určitých liekov. Obezita vzniká aj pri cukrovke 2. typu.
V prípade nadmernej hmotnosti je potrebné vyšetrenie u terapeuta alebo endokrinológa. Lekár pomôže vypočítať BMI na chudnutie, urobí celkové vyšetrenie a predpíše kontrolné vyšetrenie.
Diagnóza obezity zahŕňa laboratórne štúdie (analýzy), inštrumentálne testy (napríklad ultrazvuk brušnej dutiny) a odborné konzultácie (endokrinológ a odborník na výživu). Testy na obezitu:
- klinický krvný test;
- hladina glukózy v krvi nalačno;
- glukózový tolerančný test;
- glykozylovaný hemoglobín;
- lipidový profil (celkový cholesterol, triglyceridy, lipoproteíny s vysokou hustotou, lipoproteíny s nízkou hustotou);
- pečeňové a obličkové testy;
- hormón tyreotropín;
- kyselina močová;
- inzulín.
Lekár taktiež môže predpísať aj ďalšie individuálne testy. Napríklad pri podozrení na Cushingov syndróm je potrebné určiť hladinu kortizolu. Genetické testovanie môže byť potrebné v zriedkavých prípadoch, keď existuje podozrenie na vrodené anomálie (napríklad Turnerov syndróm).
Je normálne priberať počas tehotenstva?
Prírastok hmotnosti pri nosení dieťaťa je normou. Hmotnosť tehotnej ženy v prvom trimestri sa mierne zvyšuje alebo môže dokonca klesať s toxikózou.
Priemerný prírastok hmotnosti počas tehotenstva je 10-14 kg. Miera prírastku hmotnosti počas tehotenstva podľa týždňov:
- v prvom trimestri (do 13 týždňov) 1-2 kg;
- v druhom trimestri (do 26 týždňov) do 8 kg;
- v treťom trimestri (do 40 týždňov) do 14 kg.
Ženám s nadváhou a obezitou pred začiatkom tehotenstva sa neodporúča pribrať viac ako 10-11 kg. Nadmerný prírastok hmotnosti počas tehotenstva môže naznačovať na viacpočetné tehotenstvo, polyhydramnión, gestačný diabetes.
Prudký prírastok hmotnosti - aký je dôvod?
Porušenie metabolizmu uhľohydrátov (cukrovka), ochorenia štítnej žľazy a užívanie niektorých liekov (steroidné hormóny, perorálna antikoncepcia) môžu byť príčinou náhleho prírastku hmotnosti. Prudký prírastok váhy je možný aj pri zmene stravy (pri cestovaní, pri zmene zamestnania alebo miesta bydliska). S vekom sa zvyšuje aj hmotnosť.
Prečo sa zvyšuje hmotnosť s vekom?
V skutočnosti s vekom majú ľudia tendenciu priberať na váhe kvôli tukovému tkanivu. V staršom veku sa výdaj energie postupne znižuje, pretože ľudia sa menej hýbu a strácajú svalové tkanivo. Každých desať rokov po 20. rokoch života sa metabolizmus zníži približne o 2%.
Ako schudnúť v pokrošilom veku?
Chudnutie v pokročilom veku je náročnejšie pre spomalený metabolizmus a obmedzenú pohyblivosť (pre choroby kĺbov, chrbtice, srdca, nervovej sústavy súvisiace s vekom). Pravidlá chudnutia vo vyššom veku sa nelíšia od odporúčaní v iných vekových kategóriách:
- dodržiavať nízkokalorickú diétu;
- udržiavať mobilitu;
- spať najmenej sedem hodín.
Pre zníženie hmotnosti je dôležité jesť vyvážene, ako aj udržiavať fyzickú aktivitu. Stačí chodiť na prechádzky, cvičiť, môžete plávať. Starší ľudia, ktorí prekonali mozgovú príhodu alebo operáciu kĺbov, môžu potrebovať muskuloskeletálne pomôcky (chodítka, palice) na udržanie pohyblivosti.
Ako schudnúť s inzulínovou rezistenciou?
Inzulín je hormón, ktorý pomáha glukóze (cukru) prenikať do buniek z krvi, a tým znižuje hladinu cukru v krvi. Inzulín má tiež anabolické vlastnosti (prispieva k zvýšeniu telesnej hmotnosti a rastu orgánov).
Inzulínová rezistencia je zníženie citlivosti tkaniva na inzulín. Vo väčšine prípadov vzniká inzulínová rezistencia v dôsledku obezity. Obezita a inzulínová rezistencia vedú k rozvoju metabolického syndrómu, ktorý je sprevádzaný zvýšením krvného tlaku a hladiny cholesterolu v krvi. Zvýšený inzulín a obezita zvyšujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení (srdcová angína, infarkt myokardu, srdcová arytmia).
Zníženie hmotnosti je primárnou liečbou inzulínovej rezistencie. Pri inzulínovej rezistencii je možné schudnúť, ak si udržiavate zápornú energetickú bilanciu (spotrebujete menej kalórií, ako za deň prijmete). Chudnutie pri cukrovke v počiatočných štádiách podporuje normalizáciu hladiny cukru v krvi a umožňuje vyhnúť sa užívaniu liekov na zníženie cukru.