Čo je núdzová antikoncepcia?
Núdzová antikoncepcia je jednou z veľmi účinných metód antikoncepcie zameraných na prevenciu neplánovaného tehotenstva. Hlavným znakom NA je, že sa používa po nechránenom pohlavnom styku, a nie pred ním.
Druhy núdzovej antikoncepcie
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Existujú 2 hlavné typy núdzovej antikoncepcie (NA): vnútromaternicové telieska (IUD) a tabletky obsahujúce hormóny alebo zložky, ktoré ovplyvňujú hormóny. Pojem "ranná tabletka" je nesprávny, pretože naznačuje, že by sa mala použiť na nasledujúci deň, zatiaľ čo núdzová antikoncepcia je najúčinnejšia v prvých hodinách po nechránenom pohlavnom styku. Klasifikácia núdzovej antikoncepcie podľa princípu účinku:
- hormonálne tehotenské tabletky - blokujú uvoľňovanie vajíčok, zastavujú oplodnenie alebo zabraňujú uhniezdeniu oplodneného vajíčka v maternici;
- nehormonálna antikoncepcia - ničí spermie alebo blokuje vstup do maternice;
- vnútromaternicové telieska - zabraňujú oplodneniu vajíčka a uhniezdeniu plodu.
Núdzovú antikoncepciu v tabletkách je vhodné používať doma alebo kdekoľvek inde, pretože si nevyžaduje účasť zdravotníckeho personálu. Vnútromaternicové teliesko sa zavádza len v ordinácii gynekológa.
Kedy užívať núdzovú antikoncepciu?
Všetky podtypy NA sú určené na použitie po PS, pričom kľúčovým faktorom ich účinnosti je časový interval. Indikácie núdzovej antikoncepcie:
- skĺznutie alebo poškodenie kondómu;
- oneskorené prerušenie pohlavného styku;
- postriekanie genitálií semenom;
- mechanické poruchy diafragmy alebo krčka maternice;
- nadmerné trvanie používania vaginálneho krúžku (viac ako 5 po sebe nasledujúcich týždňov);
- nerozpustená spermicídna tabletka pred pohlavným stykom;
- nedodržiavanie režimu perorálnej antikoncepcie.
NA je nevyhnutná aj vtedy, keď nie sú k dispozícii iné formy antikoncepcie. Nie je určená na systematické používanie ako primárna metóda antikoncepcie kvôli vysokému riziku vedľajších účinkov.
Ako funguje núdzová antikoncepcia?
Núdzová antikoncepcia | |||
Druh | Ako funguje núdzová antikoncepcia | Vlastnosti aplikácie | Riziko tehotenstva |
Núdzové antikoncepčné tabletky | Blokujú alebo odďaľujú ovuláciu, narúšajú vývoj folikulov či dozrievanie žltého telieska. NA nie je lekárskym potratom kvôli rozdielom v zozname účinných látok a dávkovaní liekov. | Podáva sa do 72-120 hodín po nechránenej PS. | Nie viac ako 5% (ak sa užije do 24 hodín po sexe), nie viac ako 15% (o 24-48 hodín neskôr), až do 58% (o 48-72 hodín neskôr). |
Vnútromaternicové teliesko | Zabraňuje oplodneniu vajíčka a jeho implantácii v maternici. | Teliesko zavedené do 5 dní po nechránenom pohlavnom styku by sa nemalo odstrániť aspoň 3 týždne. V prípade potreby možno dobu jeho trvalého používania predĺžiť až na 10 rokov (v závislosti od technológie výroby a odporúčaní výrobcu). |
NA sa môže použiť kedykoľvek bez ohľadu na menštruačný cyklus. Čím skôr sa núdzová antikoncepcia užije, tým je riziko otehotnenia nižšie. Účinnosť rôznych metód NA sa dá porovnať len prakticky, preto neexistuje univerzálne riešenie pre všetky prípady. Spôsob NA by sa mal vyberať individuálne s prihliadnutím na kontraindikácie a sprievodné patologické stavy po konzultácii s gynekológom a endokrinológom, ako aj na základe ďalšej diagnostiky.
Ako núdzová antikoncepcia ovplyvňuje ženský organizmus?
Núdzová antikoncepcia ovplyvňuje hormóny v organizme ženy a môže zmeniť čas začiatku ďalšej menštruácie (približne o týždeň). Ak sa počas 3 až 4 týždňov po použití niektorej z metód núdzovej antikoncepcie menštruácia neobjaví, vykoná sa tehotenský test a následne je potrebná konzultácia s lekárom.
Nechránený pohlavný styk po užití tabliet NA môže viesť k otehotneniu a na zabránenie otehotnena sa má okamžite znovu začať používať trvalá antikoncepcia (napr. kondómy alebo vnútromaternicové teliesko). Najvyššie riziko otehotnenia po núdzovej antikoncepcii nastáva počas ovulácie alebo ak dôjde k nechránenému pohlavnému styku do jedného mesiaca po užití tabliet NA.
U žien s indexom telesnej hmotnosti (BMI) vyšším ako 30 alebo s hmotnosťou vyššou ako 75 kg môžu byť tablety NA menej účinné ako vnútromaternicové telieska obsahujúce meď, preto sa im odporúča používať vnútromaternicové teliesko. Okrem toho je IUD obsahujúce meď najbezpečnejšou metódou NA počas dojčenia. Je tiež dôležité si uvedomiť, že núdzová antikoncepcia nepomáha chrániť pred infekčnými chorobami prenášanými počas sexu a postihujúcimi pohlavné a iné orgány.
Vedľajšie účinky núdzovej antikoncepcie
Zoznam možných vedľajších účinkov vyvolaných zavedením vnútromaternicového telieska zahŕňa infekcie, kŕče a bolesti brucha (môžu sa zhoršiť počas menštruácie), traumu maternice a odmietnutie vnútromaternicového telieska. Vedľajšie účinky núdzových antikoncepčných tabliet:
- nevoľnosť a vracanie (prevládajúce príznaky);
- zmeny cyklu;
- hnedý výtok po užití núdzovej antikoncepcie;
- strata energie;
- bolesti hlavy a závraty;
- bolesť prsníkov;
- kŕče a bolesti lokalizované v podbrušku.
Príznaky, ktoré sa objavia po užití núdzovej antikoncepcie zvyčajne po niekoľkých dňoch ustúpia. Ak sa necítite lepšie, naďalej sa cítite veľmi zle alebo spozorujete silné krvácanie, mali by ste sa objednať ku gynekológovi.
Môže núdzová antikoncepcia viesť k neplodnosti?
Núdzová antikoncepcia nespôsobuje neplodnosť, pretože po užití liekov sa neznižuje pravdepodobnosť počatia dieťaťa v prípade nechráneného pohlavného styku. Vnútromaternicové teliesko, ktoré pomáha zabrániť neželanému tehotenstvu, tiež nespôsobuje neplodnosť. Plodnosť (schopnosť počať a donosiť dieťa) sa obnoví okamžite po ukončení užívania NA.
Kontraindikácie používania núdzovej antikoncepcie
Používanie IUD je kontraindikované pri závažnej trombocytopénii (nízky počet krvných doštičiek), zhoršení infekčných ochorení, popôrodnej sepse a nevysvetliteľnom vaginálnom krvácaní. Zoznam kontraindikácií zahŕňa aj zvýšené riziko pohlavne prenosných infekcií, nádorov a anatomických anomálií maternice alebo krčka maternice. Relatívne kontraindikácie tabliet NA:
- individuálna neznášanlivosť (alergia na niektorú zo zložiek výrobku);
- podstupovanie hormonálnej liečby;
- užívanie antibiotík;
- užívanie liekov, ktoré menia kyslosť žalúdka;
- užívanie iného núdzového antikoncepčného prostriedku.
Pred užívaním núdzovej antikoncepcie počas dojčenia je potrebné oboznámiť sa s anotáciou príslušného prípravku a uistiť sa, že je bezpečný pre dojčiace ženy. Do úvahy treba brať aj vekové hranice uvedené výrobcom.