Liečba pyelonefritídy (zápalu obličiek) v Bratislave

Pyelonefritída je infekčné a zápalové ochorenie obličiek, ktoré postihuje obličkový parenchým (intersticiálne tkanivo), obličkovú panvičku a obličkové kalichy. Pyelonefritída môže byť akútna alebo chronická.

Príčiny vzniku pyelonefritídy

Hlavnou príčinou vzniku pyelonefritídy je bakteriálna infekcia, ktorá sa do obličiek dostáva z uretry (močovodu) alebo močového mechúra prostredníctvom krvi alebo lymfy. Ďalšie príčiny vzniku pyelonefritídy sú:

  • oslabený imunitný systém v dôsledku cukrovky alebo infekcie HIV;
  • vezikoureterálny reflux (spätný tok moču z močového mechúra do močovodov);
  • katetrizácia močového mechúra;
  • podchladenie.

Pravdepodobnosť vzniku pyelonefritídy u žien je vzhľadom na anatómiu močových ciest vyššia: močová trubica je krátka a široká, preto sa infekcia do obličiek dostane rýchlejšie. Gestačná pyelonefritída sa môže vyskytnúť aj počas tehotenstva, pretože plod vyvíja tlak na močovody a odtok moču je preto narušený.

Kalkulózna pyelonefritída sa môže vyskytnúť aj v dôsledku abnormálneho odtoku moču pri obličkových kameňoch. U mužov je pyelonefritída spôsobená adenómom (nezhubným zväčšením) prostaty.

Príznaky pyelonefritídy

V akútnej fáze zápalu sú príznaky poškodenia obličiek výrazné a objavujú sa náhle. Chronická pyelonefritída sa vyznačuje dlhým asymptomatickým priebehom s občasnými obdobiami exacerbácie. Medzi príznaky pyelonefritídy patria: 

  • bolestivá alebo ostrá bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá sa môže rozšíriť do slabín;
  • časté nutkanie na močenie;
  • pálenie, bolestivý pocit pri močení;
  • štipľavý zápach a zakalený moč.

Pyelonefritída, v závislosti od stupňa poškodenia obličiek, môže byť jednostranná alebo obojstranná. Rozsiahly zápal obličiek ovplyvňuje celkový stav organizmu. Môže sa objaviť zimnica, slabosť a silné potenie, znížená chuť do jedla, horúčka, opuchy, nevoľnosť a vracanie.

Medzi komplikácie pyelonefritídy patrí zlyhanie obličiek (porucha filtračnej a vylučovacej funkcie), hnisavá pyelonefritída, paranefritída (zápal perinefrickej membrány) a sepsa (rozšírenie infekcie prostredníctvom krvného obehu).

Liečba pyelonefritídy v Bratislave

Na diagnostikovanie pyelonefritídy urológ vykoná prehliadku a predpíše ďalšie vyšetrenia: krvné testy a bakteriologické vyšetrenie moču pri pyelonefritíde, ultrazvuk obličiek a nadobličiek.

Liečba akútnej pyelonefritídy pozostáva z medikamentóznej liečby a diéty. Liečba pyelonefritídy zahŕňa užívanie antibiotík, liekov proti horúčke a liekov proti bolesti. Strava pri pyelonefritíde by nemala obsahovať pikantné, mastné a slané jedlá. Je potrebné sa vyhýbať aj alkoholu a sýteným nápojom.

Na liečbu chronickej pyelonefritídy vám lekár predpíše vitamíny a antibakteriálne lieky. Taktiež sa odporúča aspoň raz ročne navštíviť urológa, aby skontroloval priebeh ochorenia.

Prevencia pyelonefritídy zahŕňa zdravú stravu a pitie veľkého množstva vody, ako aj zabránenie podchladeniu obličiek a dlhému zadržiavaniu moču. Pri prevencii zápalu obličiek je potrebné dodržiavať pravidlá osobnej hygieny a včasnej liečby infekcií urogenitálneho systému.

Na konzultáciu s urológom a liečbu pyelonefritídy v Bratislave v DoktorPRO Bratislava sa môžete objednať na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo vyplnením objednávkového formulára.

MUDr. Ladislav Méry
MUDr. Ladislav Méry
Lekári oddelenia urológie

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny vyšetrenia lekárov sú uvedené v cenníku, náklady na liečbe sa tvoria na základe výsledkov vyšetrenia.

Vstupné vyšetrenie u urológa vrátane ultrazvuku
Opakované vyšetrenie u urológa
Masáž prostaty za 1 raz

Lekári oddelenia urológie DoktorPro Bratislava

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy