Logo
0800200000

Zápal močového mechúra: príznaky a liečba

Zápal močového mechúra: príznaky a liečba
Čítať 4 minúty | Vytvorené: 23 február 2023 | aktualizované: 27 február 2023 | 13711 13711
Zápal močového mechúra (cystitída) je urologické ochorenie charakterizované abnormalitami sliznice močových ciest. Pri vzniku príznakov porúch močenia je potrebná konzultácia s urológom.

Príčiny zápalu močového mechúra

Cystitída vzniká v dôsledku preniknutia bakteriálnej infekcie (E. coli, streptokoky, stafylokoky) do močových ciest. Medzi ďalšie príčiny zápalu močového mechúra patria:

 • zhoršený odtok moču v dôsledku dlhodobého zadržiavania moču;
 • pohlavne prenosné choroby (trichomoniáza, chlamýdie, ureaplazma);
 • hormonálne zmeny počas tehotenstva;
 • diabetes mellitus;
 • prolaps močového mechúra;
 • oslabený imunitný systém;
 • obličkové kamene;
 • rádioterapia;
 • pyelonefritída;
 • alergická reakcia na výrobky na intímnu hygienu.

Cystitídu môže vyvolať časté prechladnutie organizmu. Nedostatočná osobná hygiena môže taktiež spôsobiť preniknutie infekcie do močových ciest. 

Príznaky zápalu močového mechúra

Hlavným príznakom cystitídy je časté močenie.

Príznaky cystitídy

Príznaky cystitídy

Medzi ďalšie príznaky zápalu močového mechúra patria:

 • bolesť a pálenie počas močenia;
 • inkontinencia moču;
 • bolesť dolnej časti chrbta;
 • pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra;
 • bolesť v dolnej časti brucha;
 • zvýšenie telesnej teploty až na 37,5 stupňa.

Pri zápale močového mechúra môže byť moč zakalený alebo obsahovať krv. Charakteristickým znakom cystitídy je aj pocit tlaku na močový mechúr.

Zápal močového mechúra u mužov

Zápal močového mechúra u mužov sa vyskytuje menej často ako u žien, pretože majú dlhšiu močovú trubicu (baktérie ťažšie prenikajú do močových ciest). Cystitída u mužov sa môže vyskytnúť pri ochoreniach prostaty (adenóm prostaty, prostatitída), genitálnych infekciách (chlamýdie, kvapavka). Ak muž po močení pociťuje bolesti močového mechúra, pálenie a svrbenie, mal by sa poradiť s urológom. 

Zápal močového mechúra u žien

Zápal močového mechúra u žien môže vzniknúť v dôsledku baktérií, ktoré sa dostanú do močových ciest počas pohlavného styku (postkoitálna cystitída). Bolesti močového mechúra sa môžu vyskytnúť aj pred menštruáciou v dôsledku zvýšeného množstva progesterónu. Cystitída sa vyskytuje častejšie počas menopauzy, pretože dochádza k zmene hormonálneho pozadia a sliznica močovej trubice sa stenčuje. 

Ako liečiť zápal močového mechúra?

Pri diagnostike cystitídy urológ vykoná vyšetrenie, vypočuje si pacientove ťažkosti, oboznámi sa s jeho anamnézou a predpíše ďalšie vyšetrenia. Diagnostika zápalu močového mechúra zahŕňa:

Na základe výsledkov vyšetrenia lekár predpíše liečbu močového mechúra, ktorá môže zahŕňať užívanie liekov proti bolesti, antibakteriálnych a protikŕčových liekov. Zápal močového mechúra možno liečiť aj blokátormi m-cholinoreceptorov (ktoré znižujú frekvenciu nutkania na močenie). 

Ako sa vykonáva instilácia močového mechúra?

Instilácia močového mechúra je podávanie liekov priamo do dutiny postihnutého orgánu. Instilácia sa vykonáva v polohe na chrbte. Urológ zavedie katéter do otvoru močovej trubice a posunie ho do močového mechúra. Injekčnou striekačkou sa následne vstreknú lieky (antiseptiká, antibiotiká, protizápalové lieky).

Po instilačnej procedúre je potrebné si približne na pol hodiny ľahnúť a jednu-tri hodiny nemočiť. Počet instilácií močového mechúra a množstvo podávaných liekov musí predpísať urológ po vyšetrení. 

Zápal močového mechúra: liečba doma

Zápal močového mechúra nie je vhodné liečiť doma pomocou ľudových prostriedkov. Samoliečba môže spôsobiť komplikácie, ako je rozšírenie infekcie do iných orgánov močového systému (obličky, nadobličky). Zápal močového mechúra možno liečiť antibiotikami a protikŕčovými liekmi, ktoré predpíše urológ. 

Na zmiernenie príznakov ochorenia doma si na podbruško môžete priložiť horúcu vyhrievaciu podložku a dať si teplý kúpeľ. Taktiež sa odporúča piť veľa vody alebo bylinkových čajov, aby sa predišlo dehydratácii.

Urológia v DoktorPRO v Bratislave

Zápal močového mechúra: príznaky a liečba - MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

1. Aké vyšetrenia je potrebné absolvovať pri zápale močového mechúra?

Pri zápale močového mechúra urológ predpisuje všeobecné vyšetrenie moču, mikrobiologické vyšetrenie moču na flóru a citlivosť na antibiotiká a Nechiporenkov test moču. Na spresnenie diagnózy môže lekár predpísať aj ultrazvukové vyšetrenie močového mechúra.

2. Čo je vhodné piť pri zápale močového mechúra?

Pri zápale močového mechúra sa odporúča piť veľa nesýtenej vody a teplých bylinných odvarov, aby ste sa vyhli dehydratácii a urýchlili tak vyplavenie infekcie. Urológ predpisuje aj lieky proti kŕčom, antibakteriálne a antimykotické lieky.

3. Ako zmierniť zápal močového mechúra?

Zápal močového mechúra možno zmierniť urologickými liekmi, ktoré priamo pôsobia na zlepšenie funkcie močových ciest. Priloženie vyhrievacej podložky na podbruško a teplý kúpeľ môžu pomôcť bolesť zmierniť.

4. Ako zmierniť bolesti močového mechúra?

Bolesť močového mechúra možno zmierniť použitím antibakteriálnych liekov a prostriedkov na uvoľnenie kŕčov močového mechúra. Na zmiernenie bolesti môže pomôcť aj priloženie vyhrievacej podložky na podbruško a teplý kúpeľ.

Hodnotenie článku:
4 s 5 na základe 2 hodnotenia
Zápal močového mechúra: príznaky a liečba
Lekár oddelenia urológie.

Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie
v DoktorPRO? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Miroslava pred 11 mesiacmi
Dobrý deň. Ako liečiť zápal močového mechúra počas tehotenstva?
Odpovedať
Dobrý deň. Počas tehotenstva sa na liečbu zápalu močového mechúra nemôžu používať silné antibiotiká. Urológ vyberá na liečbu cystitídy šetrnejšie lieky, ktoré sú pre matku a plod neškodné.
Ľubica pred 11 mesiacmi
Dobrý deň. Mám nevysvetliteľnú bolesť močového mechúra. Aká by mohla byť diagnóza?
Odpovedať
Dobrý deň, bolesť močového mechúra môže znamenať zápal, genitálne alebo gynekologické infekcie. Bolesť podbruška môže tiež naznačovať gastrointestinálne abnormality. Je potrebné si nechať vyšetriť moč na identifikáciu pôvodcu infekcie.
Miriam pred rokom
Dobrý deň. Ako liečiť zápal močového mechúra ľudovými prostriedkami?
Odpovedať
Dobrý deň. Liečba zápalu močového mechúra ľudovými prostriedkami môže spôsobiť komplikácie (pyelonefritída, uretritída). Urológ predpíše lieky na liečbu cystitídy po vyšetrení, vyšetrení moču a ultrazvukovom vyšetrení močového mechúra.
Marta pred rokom
Dobrý deň. Ako liečiť zápal močového mechúra u detí?
Odpovedať
Dobrý deň. Zápal močového mechúra by mal liečiť detský urológ. Samoliečba antispazmodikami a antibakteriálnymi liekmi je prísne zakázaná a mal by ich predpísať iba lekár po vyšetrení.
Julia pred rokom
Dobrý deň. Aké príznaky môžu naznačovať, že mám prechladený močový mechúr?
Odpovedať
Dobrý deň. Zápal a prechladnutie močového mechúra spôsobujú časté močenie, bolesť v podbrušku a prítomnosť nečistôt v moči. Telesná teplota môže vystúpiť až na 37,5 stupňa.
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.