Príčiny zápalu močového mechúra
Cystitída vzniká v dôsledku preniknutia bakteriálnej infekcie (E. coli, streptokoky, stafylokoky) do močových ciest. Medzi ďalšie príčiny zápalu močového mechúra patria:
- zhoršený odtok moču v dôsledku dlhodobého zadržiavania moču;
- pohlavne prenosné choroby (trichomoniáza, chlamýdie, ureaplazma);
- hormonálne zmeny počas tehotenstva;
- diabetes mellitus;
- prolaps močového mechúra;
- oslabený imunitný systém;
- obličkové kamene;
- rádioterapia;
- pyelonefritída;
- alergická reakcia na výrobky intímnej hygiény.
Cystitídu môže vyvolať časté prechladnutie. Nedostatočná osobná hygiena môže rovnako spôsobiť preniknutie infekcie do močových ciest.
Príznaky zápalu močového mechúra
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Hlavným príznakom cystitídy je časté močenie.
Príznaky cystitídy
Medzi ďalšie príznaky zápalu močového mechúra patria:
- bolesť a pálenie počas močenia;
- inkontinencia moču;
- bolesť dolnej časti chrbta;
- pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra;
- bolesť v dolnej časti brucha;
- zvýšenie telesnej teploty až na 37,5 stupňa.
Pri zápale močového mechúra môže byť moč zakalený alebo obsahovať krv. Charakteristickým znakom cystitídy je aj pocit tlaku na močový mechúr.
Zápal močového mechúra u mužov
Zápal močového mechúra u mužov sa vyskytuje menej často ako u žien, pretože majú dlhšiu močovú trubicu (baktérie ťažšie prenikajú do močových ciest). Cystitída sa u mužov môže vyskytnúť pri ochoreniach prostaty (adenóm prostaty, prostatitída) a genitálnych infekciách (chlamýdie, kvapavka). Ak muž po močení pociťuje bolesť močového mechúra, pálenie a svrbenie, mal by sa poradiť s urológom.
Zápal močového mechúra u žien
Zápal močového mechúra u žien môže vzniknúť v dôsledku baktérií, ktoré sa dostanú do močových ciest počas pohlavného styku (postkoitálna cystitída). Bolesť močového mechúra sa môže vyskytnúť aj pred menštruáciou v dôsledku zvýšeného množstva progesterónu. Cystitída sa vyskytuje častejšie počas menopauzy, pretože dochádza k hormonálnum zmenám a sliznica močovej trubice sa stenčuje.
Ako liečiť zápal močového mechúra?
Počas diagnostiky cystitídy urológ vykoná vyšetrenie, vypočuje si pacientove ťažkosti, oboznámi sa s jeho anamnézou a predpíše ďalšie vyšetrenia. Diagnostika zápalu močového mechúra zahŕňa:
- vyšetrenie moču;
- ultrazvukové vyšetrenie močového mechúra.
Na základe výsledkov vyšetrenia lekár predpíše liečbu močového mechúra, ktorá môže zahŕňať užívanie liekov proti bolesti, antibakteriálnych a protikŕčových liekov. Zápal močového mechúra možno liečiť aj blokátormi m-cholinoreceptorov (ktoré znižujú frekvenciu nutkania na močenie).
Ako sa vykonáva instilácia močového mechúra?
Instilácia močového mechúra je podávanie liekov priamo do dutiny močového mechúra. Instilácia sa vykonáva v polohe na chrbte. Urológ zavedie katéter do otvoru močovej trubice a posunie ho do močového mechúra. Injekčnou striekačkou sa následne vstreknú lieky (antiseptiká, antibiotiká, protizápalové lieky).
Po instilačnej procedúre je potrebné približne pol hodiny ležať a jednu až tri hodiny nemočiť. Počet instilácií močového mechúra a množstvo podávaných liekov musí stanoviť urológ.
Zápal močového mechúra: liečba doma
Zápal močového mechúra nie je vhodné liečiť doma pomocou ľudových prostriedkov. Samoliečba môže spôsobiť komplikácie, ako je rozšírenie infekcie do iných orgánov močového systému (obličky, nadobličky). Zápal močového mechúra možno liečiť antibiotikami a protikŕčovými liekmi, ktoré predpíše urológ.
Na zmiernenie príznakov ochorenia doma si na podbruško môžete priložiť horúcu vyhrievaciu podložku a dať si teplý kúpeľ. Taktiež sa odporúča piť veľa vody alebo bylinkových čajov, aby sa predišlo dehydratácii.