0800200000

Liečba pohlavne prenosných chorôb (STD) u mužov v Bratislave

Pohlavne prenosné choroby (STD) sú bakteriálne a vírusové ochorenia, ktoré sa dostávajú do tela v dôsledku nechráneného pohlavného styku. Pohlavné infekcie sa môžu prenášať aj domácimi prostriedkami pri používaní hygienických potrieb infikovanej osoby (uterák, spodná bielizeň, špongia).

Existuje niekoľko typov pohlavných infekcií, ktoré sa líšia v závislosti od patogénov pohlavne prenosných chorôb:

 • bakteriálne (syfilis, mykoplazmóza, kvapavka, ureaplazmóza, chlamýdie);
 • plesňové (kandidóza);
 • vírusové (genitálny herpes, papilomavírus, kontagiózne moluskum, vírus ľudskej imunodeficiencie);
 • parazitárne (pubická pedikulóza, trichomoniáza).

Niektoré pohlavne prenosné infekcie sú asymptomatické, no napriek tomu spôsobujú škodu telu. Muži preto musia pravidelne absolvovať vyšetrenia u urológa a nechať sa otestovať raz ročne na prítomnosť pohlavne prenosných chorôb. Po náhodnom nechránenom pohlavnom styku je potrebné absolvovať aj testy na prítomnosť pohlavných chorôb.

Príznaky pohlavne prenosných chorôb u mužov

Príznaky pohlavných infekcií u mužov sa neobjavia okamžite. Inkubačná doba pohlavne prenosných chorôb sa pohybuje od niekoľkých dní až po niekoľko rokov v závislosti od pôvodcu choroby. Príznaky STD u mužov:

 • svrbenie v slabinách;
 • vyrážka na trupe, rukách alebo nohách;
 • bolesť v perineu;
 • bolesť počas močenia a počas pohlavného styku;
 • vredy na penise;
 • bolesť v dolnej časti brucha;
 • opuch penisu a semenníkov;
 • zvýšenie teploty;
 • opuchnuté lymfatické uzliny v slabinách;
 • výskyt novotvarov na genitáliách (kondylómy a papilómy u mužov);
 • začervenanie hlavy penisu;
 • výtok z penisu.

Príznaky pohlavne prenosných chorôb sa môžu prejaviť nielen v oblasti genitálií, ale aj v ústnej dutine. Pohlavné infekcie nemusia mať stále výrazné príznaky, vyskytovať sa môžu v latentnej forme. Pacient si nemusí byť vedomý o nákaze STD. Diagnózu možno stanoviť len na základe testov, ktoré identifikujú pôvodcu infekcie a pomôžu urológovi predpísať správnu liečbu.

Komplikácie počas pohlavných infekcií u mužov

Nediagnostikované pohlavne prenosné choroby sa stávajú chronickými a môžu viesť k vážnym zdravotným následkom. Komplikácie počas pohlavných infekcií u mužov:

 • neplodnosť;
 • cystitída (zápal močového mechúra);
 • zníženie libida;
 • prostatitída (zápal prostaty);
 • zníženie potencie;
 • orchitída (zápal semenníkov).

Včasná diagnostika pohlavne prenosných infekcií znižuje riziko komplikácií a prenosu pohlavných chorôb na sexuálnych partnerov.

Liečba gardnerelózy u mužov v Bratislave

Gardnerelóza je pohlavne prenosná choroba spôsobená bakteriou Gardnerellou. Gardnerella sa vzťahuje na podmienečne patogénne mikroorganizmy. V malom množstve nepoškodzuje organizmus. Liečba je potrebná iba vtedy, keď sa objavia príznaky. Príznaky gardnerelózy zahŕňajú: výskyt hnisavého výtoku z močovej trubice s nepríjemným rybím zápachom alebo bolesť v perineu.

Gardnerelóza u mužov sa lieči antibakteriálnymi liekmi, ktoré by mal predpisovať len urológ po určení závažnosti ochorenia a vykonaní testov citlivosti na antibiotiká. Počas liečby sa odporúča zdržať sa pohlavného styku. Lieky na STD musia užívať obaja partneri.

Liečba chlamýdií u mužov v Bratislave

Chlamýdie sú jednou z najčastejších pohlavne prenosných chorôb spôsobených baktériou Chlamydia. Chlamýdie sú často asymptomatické alebo majú nasledujúce príznaky: bolesť pri močení, výtok z penisu, bolesť a opuch semenníkov.

Chlamýdie u mužov sa liečia antibiotikami. Niekoľko dní po užití liekov príznaky zmiznú. Po cykle užívania antibiotík je potrebné absolvovať opakované testy na prítomnosť pohlavne prenosných chorôb.

Liečba cytomegalovírusu u mužov v Bratislave

Cytomegalovírus je vírusové pohlavné ochorenie, typ herpetickej infekcie. Najčastejšie je asymptomatické, takže existuje nebezpečenstvo prechodu do chronickej formy. Cytomegalovírus sa môže prejaviť vo forme príznakov podobných SARS: horúčka, bolesť svalov, únava a zväčšenie lymfatických uzlín. Taktiež cytomegalovírus u mužov sa prejavuje vo forme zápalu močovej trubice a semenníkov.

Pri absencii príznakov cytomegalovírus nevyžaduje liečbu, imunitný systém účinne odoláva vírusu a vyrovná sa s ním. Ak dôjde k závažnému priebehu cytomegalovírusu, je potrebná liečba antivírusovými liekmi, ktoré by mal predpisovať iba urológ. Samostatné užívanie liekov môže poškodiť vaše zdravie a viesť ku komplikáciám.

Liečba genitálneho herpesu u mužov v Bratislave

Genitálny herpes je pohlavne prenosná infekcia spôsobená vírusom herpes simplex. Môže byť asymptomatická a prejaviť sa niekoľko rokov po infekcii oslabeným imunitným systémom. Príznaky herpesu zahŕňajú výskyt vredov na genitáliách a taktiež svrbenie v perineu.

Liečba herpesu u mužov zahŕňa užívanie antivírusových liekov a aplikáciu mastí na zmiernenie príznakov.

Liečba ureaplazmy u mužov v Bratislave

Ureaplazma je pohlavne prenosná choroba spôsobená mikroorganizmami ureaplazmy. Môže byť asymptomatická alebo sa môže prejaviť bolesťou pri močení a výtokom z močovej trubice.

Ureaplazma u mužov sa lieči antibakteriálnymi liekmi. Liečba sa podáva súčasne obom partnerom po testovaní citlivosti na antibiotiká.

Liečba papilomavírusu u mužov v Bratislave

Ľudský papilomavírus (HPV) je jednou z najbežnejších pohlavne prenosných chorôb. Najčastejšie nemá žiadne príznaky a imunitný systém sa s vírusom vyrovná, nachádza sa v tele, ale nespôsobuje škodu. Chronická forma HPV môže viesť k vytvoreniu výrastkov na penise (špicaté papilómy a kondylómy). V závažných prípadoch sa novotvary degenerujú do zhubných a vyžadujú si okamžitú liečbu.

Papilomavírus nie je liečený a zostáva v tele po celý život. Zdravý imunitný systém si s HPV bez problémov poradí. Keď sa na penise objavia novotvary, odstránia sa minimálne invazívnymi metódami.

Liečba mykoplazmózy u mužov v Bratislave

Mykoplazmóza je pohlavne prenosná choroba spôsobená patogénom Mycoplasma. Pohlavná infekcia u mužov sa prejavuje vo forme bolesti pri pohlavnom styku a močení, výtoku z penisu bielej alebo žltej farby.

Urogenitálna mykoplazmóza sa lieči antibiotikami. Vyšetrenie a ošetrenie oboch partnerov je nevyhnutné. Počas liečby sa musíte zdržať pohlavného styku.

Liečba trichomoniázy u mužov v Bratislave

Trichomoniáza je pohlavná infekcia spôsobená bičíkovcom Trichomonas vaginalis. Trichomoniáza u mužov je asymptomatická alebo má nasledujúce príznaky: pálenie v močovej trubici, bolesť pri pohlavnom styku a pri ejakulácii alebo biely výtok z penisu.

Trichomoniáza sa lieči antibiotikami. Prípravky a dĺžku liečby určuje urológ. Na zníženie rizika nákazy pohlavne prenosnými chorobami sa odporúča dodržiavať preventívne opatrenia:

 • vyhnúť sa nechránenému pohlavnému styku;
 • používať výrobky osobnej hygieny;
 • pravidelne absolvovať vyšetrenie u urológa;
 • raz ročne vykonať testy na prítomnosť skrytých pohlavne prenosných chorôb;
 • pravidelné vyšetrenia u urológa, keď sa objavia noví sexuálni partneri.

Na konzultáciu k urológovi a na liečbu pohlavne prenosných chorôb v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete objednať cez telefónne číslo, ktoré je uvedené na webovej stránke alebo pomocou objednávkového formulára.

MUDr. Martina Serátor
MUDr. Martina Serátor
Lekári oddelenia urológie
V DoktorPRO sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia.

Masáž prostaty za 1 raz
40 eur / 38 eur
Pridajte službu
Opakované vyšetrenie u urológa
25 eur / 24 eur
Pridajte službu
Vstupné vyšetrenie u urológa vrátane ultrazvuku
59 eur / 56 eur
Pridajte službu

Lekári oddelenia urológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o urológoch DoktorPro v Bratislave

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.