Liečba polypov u mužov v Bratislave

Odstránenie polypov močovej trubice je chirurgický zákrok na odstránenie nezhubných výrastkov na sliznici močovej trubice, ktoré blokujú lúmen močovej trubice. Močová trubica (uretra) u mužov je tenká trubica, ktorá odvádza moč z močového mechúra mimo tela, a ktorej veľká časť sa nachádza vo vnútri penisu.

Príčiny vzniku polypov u mužov

Polypy sú nezhubné výrastky, ktoré môže spôsobiť ľudský papilomavírus. Ďalšie príčiny vzniku polypov sú:

 • chronické zápalové ochorenia močových ciest (močový mechúr, močová trubica);
 • pravidelné poranenie sliznice močovej trubice;
 • genetická predispozícia;
 • leukoplakia močového mechúra;
 • opakovaná uretritída;
 • divertikuly (výbežok steny močovej trubice);
 • pohlavne prenosné infekcie (genitálny herpes, chlamýdie, mykoplazmóza, ureaplazmóza; trichomoniáza).

Polypy spôsobujú zúženie močovej trubice rôzneho stupňa, čo vedie k rôznym poruchám močenia, bolesti a kontaktnému krvácaniu (napr. počas pohlavného styku).

Príznaky polypov močovej trubice

Hlavným príznakom polypov močovej trubice je výskyt mäkkého výrastku, ktorý je možné nahmatať. Ďalšie príznaky polypu močovej trubice sú:

 • ťažké a bolestivé močenie;
 • krv v moči;
 • pocit pálenia v močovej trubici, ktorý je spôsobený močením alebo sa vyskytuje bez zjavnej príčiny;
 • striekanie moču;
 • pocit cudzieho telesa v močovej trubici;
 • neustály pocit plnosti močového mechúra;
 • bolesť počas pohlavného styku.

Ak je močová trubica úplne zablokovaná veľkým polypom, dochádza k zadržiavaniu moču.

Polypy sú náchylné na krvácanie, ktoré môže spôsobiť anémiu (chudokrvnosť). Polypy sú taktiež náchylné na malignizáciu (premenu z benígneho na malígny). Z polypu močovej trubice sa môže vyvinúť rakovinový nádor, ktorý metastázuje do okolitých orgánov.

Liečba polypu je chirurgická. Neexistujú žiadne lieky, fyzioterapia ani ľudové metódy, ktoré by ho mohli odstrániť. Je dôležité odstrániť nezhubný výrastok skôr, ako spôsobí vážne poškodenie močového systému.

Diagnostika a odstraňovanie polypov v Bratislave

Na diagnostiku polypov močovej trubice je potrebná konzultácia s urológom, pretože príznaky, ktoré sa vyskytujú pri ich vzniku, sú podobné prejavom iných ochorení (napr. pohlavných chorôb). Okrem toho je dôležité odlíšiť polypy močovej trubice od genitálnych bradavíc, ktoré majú podobné príznaky a vzhľad. Polypy u žien odstraňujú gynekológovia.

Na stanovenie diagnózy je potrebné navštíviť urológa, ktorý vykoná vyšetrenie, odoberie výter (aby vylúčil príznaky zápalu) a oboznámi sa s anamnézou ochorenia. V niektorých prípadoch môže byť potrebné vykonať cystouretroskopiu, ktorá lekárovi umožní pozrieť sa na novotvar močovej trubice.

Odstránenie polypov z močovej trubice si nevyžaduje žiadne vonkajšie rezy, vpichy a stehy. Operácia sa vykonáva pomocou rádiofrekvenčnej chirurgie, ktorá nespôsobuje otvorené rany. Počas zákroku nôž z rádiových vĺn generuje vysokofrekvenčné rádiové vlny, na ktoré abnormálne tkanivo reaguje zvýšením svojej teploty. Bez fyzického kontaktu s nožom z rádiových vĺn sa poškodené tkanivo rozptýli a vyparí, pričom sa zároveň rana sterilizuje a cievy sa spoja. Zákrok je bezbolestný, no v priebehu 2-3 hodín po ošetrení sa môžu vyskytnúť mierne nepríjené pocity.

Na odstránenie polypu močovej trubice v Bratislave v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete objednať telefonicky na uvedenom čísle alebo vyplnením objednávkového formulára uvedeného na webovej stránke.

Rehabilitácia po odstránení polypov močovej trubice

Resekcia polypu uvoľní močovú trubicu, obnoví priechodnosť uretry a odstráni príznaky. Úplné zahojenie sliznice močovej trubice môže trvať až dva týždne.

Aby ste v budúcnosti predišli vzniku polypov v močovej trubici, je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel:

 • počas sexu používať kondómy (najmä ak často meníte sexuálnych partnerov);
 • včas liečiť infekcie a zápalové procesy v močových cestách;
 • každý rok absolvovať skríningovú prehliadku u urológa.

Dodržiavanie týchto pravidiel znižuje riziko vzniku polypov. Odstránenie polypov pomocou rádiových vĺn si nevyžaduje hospitalizáciu a minimálne invazívny charakter operácie vám umožní vrátiť sa do plnohodnotného života v krátkom čase.

MUDr. Ladislav Méry
MUDr. Ladislav Méry
Lekári oddelenia urológie

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny vyšetrenia lekárov sú uvedené v cenníku, náklady na liečbe sa tvoria na základe výsledkov vyšetrenia.

Vstupné vyšetrenie u urológa vrátane ultrazvuku
Opakované vyšetrenie u urológa
Masáž prostaty za 1 raz

Lekári oddelenia urológie DoktorPro Bratislava

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy