Vyšetrenie moču v Bratislave

Vyšetrenie moču je laboratórne vyšetrenie, ktoré sa vykonáva na zistenie infekcií alebo ochorení (napr. patologických stavov močového systému alebo endokrinných porúch). Všeobecné vyšetrenie moču (klinická analýza moču) je možné absolvovať v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava.

Čo zobrazuje vyšetrenie moču

Laboratórne vyšetrenie moču zisťuje a meria prítomnosť rôznych látok v moči: baktérie, soli, enzýmy a bunky,ktoré určujú prítomnosť vedľajších produktov (napr. bielkovín, glukózy, bielych krviniek, červených krviniek), čo lekárovi umožňuje posúdiť funkciu metabolizmu a identifikovať niektoré poruchy a ochorenia. Vyšetrenie moču zobrazuje ochorenie pečene, obličiek a metabolické poruchy (v prípade, že niektoré zistené látky nie sú v norme). Prítomnosť baktérií alebo zvýšený počet bielych krviniek v moči poukazuje na infekciu močových ciest.

Príprava na vyšetrenie moču

Na získanie spoľahlivých výsledkov je potrebné vykonať vyšetrenie moču správne, preto si vyžaduje prípravu. Príprava na vyšetrenie moču zahŕňa:

  • dodržiavanie pitného režimu;
  • vyhýbanie sa fyzickej aktivite, chladu, saune alebo kúpeľom jeden deň pred odobratím vzorky moču;
  • zdržanie sa pohlavného styku počas 12 hodín;
  • dôkladné očistenie vonkajších genitálií pred odberom vzorky moču;
  • 24 hodín pred vyšetrením sa vyhýbajte jedlám, nápojom a výživovým doplnkom, ktoré sfarbujú moč (napr. červená repa, mrkva, fazuľa, čučoriedky, vitamíny);
  • deň pred vyšetrením sa vyhýbajte alkoholickým nápojom, pikantným a slaným jedlám.

Pred odberom vzorky moču by ste sa mali so svojím lekárom poradiť aj o pravidelnom užívaní liekov (napr. diuretík alebo koagulancií). Ženám by sa nemala odoberať vzorka moču počas menštruácie. Moč sa musí zbierať do sterilnej plastovej nádoby.

Všeobecné vyšetrenie moču v Bratislave

Všeobecné (klinické) vyšetrenie moču hodnotí fyzikálne a chemické vlastnosti moču: priehľadnosť, farbu, zápach, hustotu, kyslosť a tiež prítomnosť glukózy, bielkovín a bilirubínu. Na klinickú analýzu sa moč odoberá ráno.

Indikáciou na vyšetrenie moču sú tráviace problémy, infekcie a zápalové procesy v tele. Klinické vyšetrenie moču môžete absolvovať aj na preventívne účely, na diagnostiku ochorení s latentnými príznakmi.

Na vyšetrenie moču v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete objednať na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo prostredníctvom objednávkového formulára.

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy