0800200000

Liečba infekcií močových ciest v Bratislave

Infekcia močových ciest (UTI) je ochorenie, ktoré postihuje orgány močového systému (obličky, močový mechúr, močovody a močovú trubicu). Pôvodcami infekcií močových ciest sú patogénne mikroorganizmy: baktérie, huby, vírusy alebo parazity.

Diagnostiku a liečbu infekcií dolných alebo horných močových ciest môžete absolvovať v Bratislave v urologickej ambulancii medicínskeho centra Doktorpro Bratislava. Objednanie sa na vyšetrenie k urológovi je k dispozícii 24 hodín denne.

Príčiny infekcií močových ciest

Ochranu močových ciest pred infekciami zabezpečujú anatomické bariéry (u mužov napríklad dlhá močová trubica), ako aj pravidelné močenie, ktoré umožňuje elimináciu patogénov močom. Sliznica močových ciest a lokálna imunitná odpoveď zahŕňajúca leukocyty zároveň pomáha neutralizovať patogénne mikroorganizmy a rovnováha mikroflóry zabraňuje ich množeniu.

Infekcia močových ciest je spôsobená baktériami, vírusmi, hubami alebo parazitmi. Infekcia močových ciest sa môže preniesť počas nechráneného vaginálneho alebo análneho styku, alebo dotykom pohlavných orgánov špinavými rukami.

Vzhľadom na anatomické vlastnosti močovej trubice (jej dĺžka a umiestnenie blízko konečníka) je pravdepodobnejšie, že sa genitourinárnymi infekciami nakazia skôr ženy. Rizikové faktory pre infekciu močových ciest:

  • striedanie viacerých sexuálnych partnerov;
  • časté alebo nesprávne používanie určitých antikoncepčných prostriedkov vrátane vaginálnej membrány a spermicídov;
  • zablokovanie močových ciest;
  • zväčšená prostatická žľaza (adenóm prostaty);
  • anatomické abnormality v štruktúre močového traktu;
  • oslabený imunitný systém (napríklad cukrovka alebo vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti);
  • dlhodobé používanie katétra;
  • nedávny chirurgický alebo invazívny diagnostický postup na močovom systéme;
  • pohlavne prenosné choroby (chlamýdie, kvapavka a trichomoniáza).

Infekcie močových ciest u žien môžu byť spôsobené hormonálnymi zmenami počas menopauzy. Počas menopauzy u žien klesá hladina estrogénu, čo vedie k stenčovaniu sliznice močových ciest a zníženiu jej schopnosti chrániť sa pred infekciami. Počas menopauzy sa zároveň znižuje počet baktérií mliečneho kvasenia, ktoré udržiavajú normálnu mikroflóru, čo umožňuje patogénnym mikroorganizmom ľahšie preniknúť a množiť sa.

Urolitiáza zvyšuje riziko urogenitálnych infekcií, pretože kamene v obličkách alebo močovom mechúre narušujú normálny tok moču a vytvárajú priaznivé podmienky pre rast baktérií. Kamene poškodzujú aj výstelku močových ciest, čím sa do nich ľahšie dostanú mikroorganizmy.

Príznaky infekcií močových ciest

Infekčné ochorenia urogenitálneho systému spôsobujú bolestivé, ťažké a časté močenie, bolesti brucha a zvýšenú telesnú teplotu. Príznaky sa líšia v závislosti od typu patogénu, miesta a rozsahu infekčného procesu a pohlavia pacienta.

Príznaky infekcií močových ciest u žien

UTI môžu byť asymptomatické alebo môžu mať len mierne príznaky. Medzi možné príznaky infekcie močových ciest patria:

  • silné a časté nutkanie na močenie;
  • prítomnosť krvi v moči;
  • ostrý a nepríjemný zápach moču;
  • pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra;
  • bolesť a pálenie pri močení;
  • nepohodlie v chrbte alebo na boku;
  • nevoľnosť, vracanie alebo zimnica;
  • zvýšená telesná teplota.

Bolesť panvy v dôsledku UTI u žien sa vyskytuje v dôsledku zápalu a podráždenia tkanív močového mechúra a okolitých štruktúr, najmä v centrálnej časti panvy. Pubická kosť a okolité oblasti sú citlivé na zápalové procesy, ktoré môžu zvýšiť bolesť.

Únik moču alebo inkontinencia v dôsledku UTI sa môže vyskytnúť v dôsledku podráždenia a zápalu močového mechúra, čo zvyšuje jeho citlivosť a spôsobuje časté a naliehavé nutkania. Zápal môže oslabiť aj svaly panvového dna, čo sťažuje zadržiavanie moču. Okrem toho infekcia spôsobuje kŕče svalov močového mechúra, čo vedie k nedobrovoľnému úniku moču.

Príznaky infekcií močových ciest u mužov

Infekcie močových ciest sú u mužov menej časté ako u žien kvôli dlhšej a kľukatejšej močovej rúre, ktorá bráni baktériám vstúpiť do močového mechúra. Okrem toho je močová trubica u mužov vzdialená od konečníka, čo znižuje pravdepodobnosť vstupu baktérií z čriev do močového traktu. Príznaky infekcie močových ciest u mužov:

  • časté, bolestivé a ťažké močenie;
  • ružový alebo jasne červený moč;
  • horúčka, nevoľnosť, zimnica a chvenie;
  • bolesť chrbta (s poškodením obličiek);
  • pocit tlaku v panvovej oblasti;
  • zvýšená alebo neustála únava;
  • zmätenosť.

Infekcie močových ciest u mužov môžu spôsobiť krv v semene (hemospermiu) v dôsledku zápalu a poškodenia tkanív spojených s prostatou, semennými vačkami a močovou rúrou. Keď sa infekcia rozšíri do týchto oblastí, zápalové procesy narušia celistvosť krvných ciev, čo vedie k objaveniu sa krvi v ejakuláte.

Druhy infekcií močových ciest

Infekcie močových ciest sú vzostupné, zostupné, hematogénne a lymfogénne. Pri vzostupnej infekcii močových ciest patogény prenikajú do močovej trubice a stúpajú, ovplyvňujú močový mechúr a močovody pri zostupnej infekcii močových ciest sa infekcia z krvi dostáva do obličiek a klesá pozdĺž močových ciest. Hematogénna infekcia je spôsobená mikróbmi, ktoré sa dostávajú do močových ciest krvným obehom, zatiaľ čo lymfogénna infekcia je spôsobená patogénmi, ktoré sa do močových ciest dostávajú cez lymfatický systém (napríklad z čriev alebo genitálií).

Klasifikácia infekcií močových ciest

Druh

Charakteristika

Bakteriálna infekcia močových ciest

Najčastejšia infekcia močových ciest je zvyčajne spôsobená baktériami Escherichia coli, Klebsiella a Proteus mirabilis. Patogénne mikroorganizmy prenikajú do močovej trubice a usadzujú sa v sliznici, čo spôsobuje zápal a bolesť.

Plesňová infekcia močových ciest

Vyskytuje sa pri infekcii plesňami, najčastejšie rodu Candida a zvyčajne sa vyskytuje u ľudí s oslabeným imunitným systémom alebo po dlhodobom užívaní antibiotík. Plesňové UTI sú často spojené s katetrizáciou a môžu sa rozšíriť do obličiek.

Parazitárna infekcia močových ciest

Zriedkavá UTI spôsobená parazitmi (napr. Schistosoma haematobium). Parazity sa môžu dostať do močového mechúra, spôsobiť vredy a chronické zápaly, čím sa zvyšuje riziko komplikácií (nezvratné poškodenie obličiek alebo zúženie močovej trubice).

Vírusová infekcia močových ciest

Infekcia spôsobená vírusmi (napr. vírus herpes simplex alebo polyomavírus). Vírusová UTI sa pravdepodobnejšie vyvinie u pacientov s oslabeným imunitným systémom a postihuje močový mechúr a obličky, čo spôsobuje hemoragickú cystitídu a pyelonefritídu.

Hnisavé infekcie močových ciest sú charakterizované prítomnosťou silného zápalu s hnisavým výtokom spôsobeným agresívnymi baktériami (napríklad Staphylococcus aureus alebo Pseudomonas aeruginosa). Infekcie sú zvyčajne ťažké a môžu byť sprevádzané vysokou horúčkou, bolesťou, intoxikáciou a poruchou funkcie obličiek. Hnisavé procesy často postihujú hlbšie štruktúry vrátane renálneho parenchýmu a spôsobujú pyelonefritídu.

Diagnostika infekcií močových ciest v Bratislave

Na prvotnej konzultácii urológ analyzuje symptómy, určuje lokalizáciu a povahu bolestivého syndrómu a zároveň zozbiera osobnú anamnézu pacienta. Diagnostika infekcií močových ciest zahŕňa:

  • ultrazvuk močového systému. Používa sa na posúdenie stavu obličiek, močových ciest a močového mechúra. Ultrazvuk dokáže odhaliť príznaky komplikácií UTI, vrátane pyelonefritídy, abscesov alebo obštrukcie močových ciest, a tiež identifikovať abnormality v štruktúre orgánov, ktoré predisponujú k infekcii (ako sú kamene alebo abnormálne chlopne močového mechúra);
  • ultrazvuk panvových orgánov. Pomáha identifikovať možné následky UTI, vrátane abscesov alebo kameňov v močovom mechúre a problémov s prostatou u mužov, ktoré môžu spôsobovať chronické infekcie. Ultrazvuk môže tiež poukázať na zmeny vo veľkosti a štruktúre močového mechúra, čo môže naznačovať dysfunkciu močového mechúra alebo stagnáciu moču, ktorá môže prispieť k infekcii.

Na určenie typu patogénnych mikroorganizmov môže lekár nariadiť testy na infekcie močových ciest. Vyšetrenie moču ukáže príznaky zápalu, vrátane zvýšeného počtu bielych krviniek, prítomnosti neklasifikovaných baktérií, červených krviniek alebo dusitanov, čo potvrdzuje infekciu. Mikrobiologická kultivácia moču pomáha určiť pôvodcu infekcie a jej citlivosť na antibiotiká, čo umožňuje vybrať si liečebný postup.

Liečba infekcií močových ciest u žien v Bratislave

Pri infekciách močových ciest sa užívajú antibakteriálne lieky, ktorých druh a dávkovanie určuje urológ. Liečba infekcií močových ciest u žien zahŕňa diuretické lieky proti bolesti. Medzi ďalšie odporúčania pre ženy s UTI patria:

  • dodržiavanie hygieny močovej trubice;
  • pravidelná výmena výrobkov intímnej hygieny počas menštruácie;
  • močenie pred a bezprostredne po pohlavnom styku;
  • odmietnutie používania vaginálnej membrány ako antikoncepcie;
  • používanie lubrikantu na vodnej báze počas pohlavného styku;
  • nosenie spodnej bielizne vyrobenej z prírodných materiálov (napríklad bavlny).

Počas menopauzy môže lekár predpísať estrogénové lieky, ktoré pomôžu obnoviť hormonálnu rovnováhu. Lieky pomáhajú udržiavať normálnu štruktúru sliznice močových ciest, zlepšujú jej ochranné funkcie a pomáhajú udržiavať rovnováhu normálnej mikroflóry. Užívanie estrogénových liekov znižuje riziko opakovaných infekcií močových ciest zlepšením lokálnej imunity a znížením pravdepodobnosti atrofie sliznice, čo spôsobuje, že ženy sú náchylnejšie na infekcie.

Liečba infekcií močových ciest u mužov v Bratislave

Liečba infekcií močových ciest u mužov zvyčajne zahŕňa dlhodobé užívanie antibiotík, ktoré pomáhajú úplne odstrániť infekciu a zabrániť zápalu močového mechúra a obličiek. Odporúča sa tiež vyhnúť sa faktorom, ktoré prispievajú k stagnácii moču, vrátane dlhých období bez močenia a udržiavať dobrú úroveň hydratácie.

Liečba akútnych infekcií močových ciest

Akútna infekcia močových ciest je charakterizovaná náhlym nástupom symptómov, ktoré sa zhoršujú počas prvých dní. Priebeh liečby vyberá urológ individuálne v závislosti od typu patogénu a celkového klinického obrazu. Medikamentózna liečba infekcie močových ciest zahŕňa:

  • antibakteriálne látky. Pri infekcii močových ciest sa antibiotiká používajú na usmrtenie alebo inhibíciu rastu baktérií, čo pomáha rýchlo odstrániť infekciu a zabrániť jej šíreniu do iných orgánov močového systému (ako sú obličky);
  • rastlinné prípravky (napríklad brusnicový extrakt, medvedica lekárska a list brusnice). Pomáhajú znižovať uchytenie baktérií na stenách močových ciest, čím zabraňujú ich množeniu. Môžu mať aj diuretický účinok, podporujú elimináciu baktérií (ako sú stafylokoky) v moči a zabraňujú opakovanej infekcií močových ciest;
  • lieky proti bolesti. Pomahajú zmierniť bolesť spojenú so zápalom močových ciest. Blokujú receptory bolesti a znižujú zápal, zmierňujú nepohodlie a zvyšujú kvalitu života pacienta počas liečby syndrómu dolných močových ciest;
  • protizápalové lieky. Znižujú zápaly a opuchy v močových cestách, pomáhajú minimalizovať pálenie a nepohodlie pri močení.

Pri infekciách močových ciest bez zistenej lokalizácie sa odporúča až do ukončenia liečby zdržať sa nechráneného pohlavného styku, aby sa predišlo ďalšiemu podráždeniu alebo poraneniu zapálenej sliznice močových ciest. Pri pohlavnom styku sa môžu do močového systému dostať ďalšie baktérie, čím sa zvyšuje riziko zhoršenia stavu alebo šírenia infekcie do iných orgánov urogenitálneho systému. Infekcia močových ciest sa môže preniesť na partnera aj počas nechráneného sexu.

Podľa klinických odporúčaní je pri akútnej infekcii močových ciest potrebná úprava stravy. Diéta pomáha znižovať zápal, podporuje imunitný systém a zlepšuje odstraňovanie toxínov z tela.

Lekári v medicínskom centre Doktorpro Bratislava odporúčajú piť viac tekutín, ktoré pomôžu eliminovať baktérie v moči, ako aj zaradiť do jedálnička potraviny bohaté na vitamíny a antioxidanty (napríklad ovocie, zelenina a bobuľové ovocie), ktoré podporujú imunitný systém. Je tiež dôležité vyhýbať sa dráždivým potravinám vrátane kofeínu, alkoholu, korenistým jedlám a cukru, ktoré zvyšujú zápal a podráždenie sliznice močových ciest.

Liečba recidivujúcich infekcií močových ciest

Pri častých infekciách močových ciest sú antibakteriálne látky predpísané v nízkych dávkach, ktorých trvanie môže presiahnuť 6 mesiacov. Liečba recidivujúcich infekcií močových ciest zahŕňa:

  • diuretiká. Zvyšujú vylučovanie moču, čím pomáhajú odstraňovať patogénne baktérie z močového traktu. Znižujú stagnáciu moču a pomáhajú čistiť močové cesty, čím zabraňujú opätovnej infekcii;
  • imunomodulátory. Stimulujú imunitný systém a zvyšujú jeho schopnosť bojovať s infekciami. Lieky aktivujú obranné bunky tela, zlepšujú ich schopnosť detekovať a ničiť baktérie, čo pomáha znižovať frekvenciu recidív pri komplikovaných infekciách močových ciest;
  • probiotiká. Pomáhajú obnoviť normálnu mikroflóru močových ciest, potláčajú rast patogénnych mikroorganizmov a posilňujú prirodzené ochranné bariéry. Pomáhajú udržiavať rovnováhu prospešných baktérií, čím znižujú pravdepodobnosť opakovaných infekcií močových ciest. Probiotiká zároveň zlepšujú imunitnú odpoveď tela na infekcie.

Prevencia infekcií močových ciest zahŕňa pitie dostatočného množstva tekutín na udržanie normálneho prietoku moču a udržiavanie intímnej hygieny (najmä po pohlavnom styku). Odporúča sa vyhýbať sa používaniu agresívnych produktov intímnej hygieny, ktoré môžu narušiť rovnováhu mikroflóry a nosiť voľné spodné prádlo vyrobené z prírodných tkanín, aby nedošlo k podráždeniu. Do jedálnička by ste mali zaradiť potraviny, ktoré podporujú zdravie močových ciest, vrátane brusníc a potravín bohatých na vitamín C (napr. citrusové plody a kiwi).

Objednať sa na konzultáciu k urológovi a liečbu infekcií močových ciest u dospelých v Bratislave v medicínskom centre Doktorpro Bratislava sa môžete cez telefónne číslo uvedené na webovej stránke alebo prostredníctvom objednávkového formulára.

Yevhenii Repryntsev
Yevhenii Repryntsev
Lekári oddelenia urológie
pattern
time
V Doktorpro sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov urológov v Bratislave

Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia. Platia vekové obmedzenia.
Opakované vyšetrenie u urológa
37 eur / 35 eur
Opakované vyšetrenie u žen.urológa
37 eur / 35 eur
Vstupné vyšetrenie u urológa vrátane ultrazvuku
71 eur / 67 eur
Vstupné vyšetrenie u žen.urológa vrátane ultrazvuku
71 eur / 67 eur

Lekári oddelenia urológie Doktorpro Bratislava

Najnovšie články z oblasti Mužského zdravia

Všetky články

Recenzie o urológoch Doktorpro v Bratislave

Služby sú dostupné v medicínskych centrách

Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie