Liečba kondylómov a papilómov u mužov v Bratislave

Kondylómy a papilómy sú nezhubné výrastky na koži a slizniciach, ktoré sa podobajú bradaviciam. Kondómy a papilómy u mužov sa najčastejšie vyskytujú na pohlavných orgánoch a prejavujú sa ako jednotlivé alebo viacnásobné výrastky. Análne kondylómy a papilómy sa vyskytujú na sliznici konečníka alebo na koži v blízkosti konečníka. 

Príčiny vzniku kondylómov a papilómov u mužov

Hlavnou príčinou kondylómov a papilómov u mužov je ľudský papilomavírus (HPV), ktorý sa prenáša nechráneným pohlavným stykom. Medzi ďalšie faktory, ktoré vyvolávajú papilómy a kondylómy patria:

  • znížená imunita;
  • prítomnosť pohlavne prenosných chorôb (syfilis, trichomoniáza, kvapavka, herpes);
  • nekontrolované užívanie liekov;
  • stres a nervové vyčerpanie;
  • nechránený pohlavný styk.

Ľudský papilomavírus sa nemusí niekoľko rokov prejaviť, no ak je imunitný systém oslabený, môžu sa objaviť genitálne kondylómy a papilómy. Výrastky môžu byť pri pohlavnom styku a močení traumatizované a spôsobovať bolesť, preto sa odporúča kondylómy a papilómy odstrániť. 

Kondylómy a papilómy u žien odstraňujú gynekológovia v našom medicínskom centre.

Príznaky kondylómov a papilómov

Prvé príznaky kondylómov a papilómov sa môžu objaviť niekoľko mesiacov alebo rokov po infekcii HPV. Hlavným príznakom infekcie je výskyt bradavíc na genitáliách. Papilómy a kondylómy u mužov sa môžu vyskytovať na penise, žaludi, ohanbí a slabinách. 

Výrastky môžu mať rôzny tvar a vzhľad. Genitálne bradavice (kondylómy) u mužov majú tenkú stopku a pripomínajú karfiol. Ploché a široké kondylómy sú po celom obvode prirastené k pokožke a môžu mať telovú alebo ružovú farbu. Medzi príznaky patrí aj svrbenie, začervenanie kože a vznik malých vyrážok.

Liečba kondylómov a papilómov u mužov v Bratislave

Kondómy a papilómy u mužov sa môžu vyvinúť do malígnych novotvarov a je potrebné ich liečiť. Ich liečba spočíva v chirurgickom odstránení. V DoktorPRO Bratislava používame minimálne invazívne metódy odstraňovania novotvarov, ktoré vyžadujú minimálny zásah do organizmu. 

Počas prvej konzulzácie vykoná urológ vyšetrenie, odoberie anamnézu a predpíše ďalšie testy, aby sa uistil, že ide o nezhubný výrastok. Kondylómy a papilómy možno odstrániť nasledujúcimi metódami:

  • odstránenie rádiovými vlnami ― umožňuje odstrániť abnormálne bunky bez toho, aby bolo zasiahnuté zdravé tkanivo. Po ošetrení nevznikajú žiadne jazvy a zotavenie trvá približne týždeň;
  • odstránenie skalpelom ― zahŕňa vyrezanie postihnutého tkaniva a následné zašitie rany. Odstránenie papilómov a kondylómov skalpelom sa používa pri novotvaroch, ktoré sú veľké alebo sa rozprestierajú na veľkej ploche pokožky. Odstrániť papilóm je možné aj chirurgickým zákrokom v prípade, že prenikol hlboko do kože alebo ak existuje riziko, že sa stane zhubným. Ak je lézia plochá, je vhodnejšie ju odstrániť skalpelom.

Papilómy a kondylómy nie je možné liečiť ľudovými prostriedkami. Samoliečba je nebezpečná pre vaše zdravie a poškodenie výrastkov môže viesť k infekcii. Na konzultáciu s urológom a na odstránenie kondylómov a papilómov u mužov v DoktorPRO Bratislava sa môžete objednať prostredníctvom telefónneho čísla alebo vyplnením objednávkového formulára uvedeného na webovej stránke.

MUDr. Ladislav Méry
MUDr. Ladislav Méry
Lekári oddelenia urológie

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny vyšetrenia lekárov sú uvedené v cenníku, náklady na liečbe sa tvoria na základe výsledkov vyšetrenia.

Vstupné vyšetrenie u urológa vrátane ultrazvuku
Opakované vyšetrenie u urológa
Masáž prostaty za 1 raz

Lekári oddelenia urológie DoktorPro Bratislava

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy