Čo je to spermiogram?
Spermiogram je základná diagnostická metóda na posúdenie mužskej plodnosti. Ejakulát si odoberie pacient sám masturbáciou v domácom prostredí alebo v špecializovanom zariadení. Okrem základného spermiogramu sa môže vykonať rozšírený Krugerov spermiogram, ktorý poskytuje podrobné morfologické vydnotenie spermií. Štúdia umožňuje zistiť nielen všeobecné údaje o ejakuláte, ale aj počet spermií s ideálnou morfologickou štruktúrou.
Prečo si urobiť spermiogram?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia laboratórnych vyšetrení v Doktorpro? Spýtajte sa!
Spermiogram indikuje neplodnosť a úspešnosť vazektómie (chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni časť semenovodu). Spermiogram je potrebný, ak sa vám počas jedného roka nepodarilo počať dieťa. Spermiogram po vazektómii sa vykonáva 8 až 16 týždňov po chirurgickom zákroku, pričom sa zisťuje prítomnosť spermií v ejakuláte.
Prečo potrebujem analýzu spermií?
Spermiogram poskytuje údaje týkajúce sa počtu spermií, pH ejakulátu, štruktúry buniek a kvality ejakulátu. Normálny spermiogram ukazuje prítomnosť najmenej 50 % životaschopných pohlavných buniek. Vyšetrenie je predpísané aj pred kryokonzerváciou spermií.
Ktorý lekár predpisuje spermiogram?
Spermiogram predpisuje urológ alebo andrológ. Andrológ je lekár, ktorý sa zaoberá diagnostikou a liečbou ochorení súvisiacich s mužským reprodukčným systémom. Okrem toho môže urológ-andrológ predpísať MAR-test, pomocou ktorého sa stanoví percento spermií v ejakuláte, pokrytých antispermatickými látkami. Antispermálne protilátky blokujú interakciu spermií s vajíčkom, v dôsledku čoho nedochádza k otehotneniu. To znamená, že imunitný systém napáda vlastné bunky tela.
Ako sa pripraviť na spermiogram?
Príprava na spermiogram spočíva v sexuálnej abstinencii, t.j. treba sa vyhnúť výronu semena, v priebehu dvoch až troch dní pred odberom vzorky. Dva až tri dni pred vyšetrením na spermiogram sa treba vyhnúť aj ťažkej fyzickej námahe. Dve až tri hodiny pred odberom ejakulátu by ste sa mali zdržať fajčenia.
Ako urobiť spermiogram?
Na správne odobratie spermiogramu je potrebné dodržiavať hygienu rúk a penisu. Pacient odoberie vzorku ejakulátu masturbáciou. Sperma sa odoberie do sterilnej nádoby v laboratóriu alebo doma. Pravidlá pred vyhotovením spermiogramu:
- týždeň pred odberom ejakulátu sa zdržať príjmu alkoholu;
- pacient musí byť zdravý, t.j. bez ochorení močového systému a prechladnutia (uretritída, akútne vírusové infekcie dýchacích ciest, chrípka);
- odber celého ejakulátu;
- používanie špeciálnych kondómov počas odberu materiálu.
Prvá časť ejakulátu obsahuje najvyšší počet spermií, preto by sa mal odobrať celý ejakulátu, aby sa získali presné výsledky. Použitie lubrikantov alebo slín sa pri masturbácii neodporúča. Ak sa ejakulát odoberá doma, vzorku treba priniesť do laboratória do 30 - 60 minút. Pacient môže byť objednaný na opakovaný spermiogram v priebehu jedného až dvoch týždňov kvôli možným zmenám počtu spermií v ejakuláte a ich kvality.
Ako dlho trvá vyhodnotenie spermiogramu?
Mikroskopické vyšetrenie vzorky ejakulátu trvá v priemere 24 hodín. Po odobratí spermiogramu sa odporúča navštíviť urológa andrológa, ktorý výsledky vyhodnotí.
Ako dešifrovať výsledky spermiogramu?
Parametre, ktoré sa zisťujú analýzou ejakulátu. Spermiogram môžete vyhodnotiť podľa tabuľky s normami pre jednotlivé parametre.
Vyhodnotenie spermiogramu | |
Parameter | Norma spermiogramu |
Objem ejakulátu | Nie menej ako 1,5 ml |
pH | Viac ako 7,2 |
Celkový počet spermií v ejakuláte | 39 miliónov alebo viac spermií v ejakuláte |
Morfológia spermií | 4% spermií normálneho tvaru |
Životaschopnosť | Viac ako 58 % životaschopných spermií |
Pohyblivosť spermií dopredu | Nie menej ako 32% |
Celkový podieľ pohyblivých spermií (progresívna motorika a neprogresívna) | Viac ako 40% |
Viskozita | Menej ako 2 cm po skvapalnení |
Pre vaše pohodlie prinášame tabuľku ako názornú ilustráciu. V prípade potreby si ju môžete uložiť alebo poslať svojim známym.
Vyhodnotenie spermiogramu
V normálnom ejakuláte nedochádza k agregácii (zlepeniu) spermií. Zlý spermiogram môže naznačovať prítomnosť abnormálnych spermií s deformáciami. Defekty spermií môžu ovplyvniť ich schopnosť preniknúť do vajíčka. Normozoospermia znamená, že v ejakuláte sú všetky parametre v norme, odchýlky sú povolené (abnormálne pH, neskvapalnenie ejakulátu).
Čo by sa nemalo robiť pred spermiogramom?
Na odber spermií a získanie presných výsledkov je potrebné úplne vyliečiť prechladnutie, ako aj ukončiť liečbu antibiotikami 7-14 dní pred odberom vzorky. Rady pred odberom ejakulátu na spermiogram - treba sa vyhnúť alkoholickým nápojom, ťažkej fyzickej námahe, saune a kúpeľom, pohlavnému styku a fajčeniu.
Existujú nejaké kontraindikácie spermiogramu?
Neexistujú žiadne priame kontraindikácie na vykonanie spermiogramu. Výsledky spermiogramu môže ovplyvniť prechladnutie, horúčka, ochorenia močovo-pohlavného systému (zápal močového mechúra, uretritída, zápal semenníkov).
Môže byť spermiogram nahradený inými testami?
Analýza ejakulátu spermiogramom a jeho výsledky sú najpresnejšie. Mikroskopická analýza spermií umožňuje odhaliť zmeny v spermiách v počiatočných štádiách. Na získanie presnejších výsledkov môže lekár predpísať opakované vyšetrenie po jednom alebo po dvoch týždňoch. Okrem toho môže predpísať MAR-test na určenie imunitného faktora neplodnosti.