Čo je to myóm maternice?
Myóm maternice je nezhubný nádor pozostávajúci zo svalového a spojivového tkaniva. Novotvary sa môžu vyvinúť v stenách maternici, vo vnútri hlavnej dutiny orgánu alebo na jeho vonkajšom povrchu.
Druhy myómov maternice | |||
Druh | Charakteristika | Vlastnosti | Možné následky |
Subserózny myóm maternice | Nachádza sa na povrchu maternice | Môže mať široký základ alebo úzku stopku, môže byť jeden alebo ich môže byť viac | Porušenie močenia alebo deformácia močového mechúra |
Nodulárny myóm maternice | Vyskytuje sa v hrúbke steny maternice | Môže mať rôzne veľkosti a tvary | Možné porušenie veľkosti maternice a susedných orgánov, nadmerný tlak na močový mechúr alebo konečník |
Submukózny myóm maternice | Nachádza sa pod sliznicou maternice | Môže mať široký základ alebo úzku stopku, vyčnievať vo vnútri dutiny maternice alebo vonku | Zmena tvaru maternice a stavu endometrie |
Intramurálny myóm maternice | Nachádza sa v hrúbke steny maternice, pričom nevyčnieva na povrch | Môže byť jeden alebo ich môže byť viac, môže mať rôzne veľkosti | Zhrubnutie steny maternice a zmena jej tvaru, tlak na susedné orgány |
Rozlišujú sa aj hubovité myómy, ktoré sa nachádzajú mimo maternice. Novotvary sú pripevnené k maternici pomocou tenkej stopky.
Príčiny myómov maternice
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Riziko novotvarov u myómov sa zvyšuje s genetickou predispozíciou. Ďalšie príčiny myómov maternice:
- hormonálne zmeny (napríklad počas puberty, tehotenstva);
- zvýšená koncentrácia rastového hormónu v tele;
- skorý nástup menštruácie;
- nadváha;
- nedostatok vitamínu D;
- častá konzumácia alkoholu;
- neskorý vek nástupu menopauzy;
- dlhodobý alebo nekontrolovaný príjem hormonálnych liekov.
Strava s vysokým obsahom červeného mäsa a nízkym obsahom čerstvej zeleniny, ovocia a mliečnych výrobkov tiež zvyšuje riziko myómu maternice. Psychosomatika (psychogénne faktory) neovplyvňuje vývoj maternicových myómov.
Symptómy myómov maternice
Prítomnosť a intenzita symptómov sa líši v závislosti od veľkosti, lokalizácie a počtu myómov.
Symptómy maternicových myómov
Možné príznaky myómov maternice:
- intermenštruačné krvácanie;
- dlhé trvanie menštruácie (viac ako sedem dní);
- bolesť a tlak v panve;
- časté močenie;
- silné bolesti v žalúdku;
- chronická zápcha;
- ťažké vyprázdňovanie močového mechúra;
- bolesti v nohách a chrbte;
- nepohodlie počas pohlavného styku;
- zvýšená brušná distenzia;
- ubytok hmotnosti.
Pri myómoch sa môže objaviť aj bolesť konečníka a problémy s vyprázdňovaním. Príznaky myómu maternice počas menopauzy môžu mať menej akútne prejavy a môžu byť sprevádzané výtokom z pošvy, bolesťami brucha a chrbta.
Ako vyzerá brucho s myómom?
Brucho s myómom maternice môže vyzerať odlišne v závislosti od veľkosti a umiestnenia nádoru. U niektorých žien môže byť mierne zväčšené, u iných môže mať tvar pripomínajúci tehotenské bruško. Malé myómy nemajú vplyv na zmenu vzhľadu. Ako vyzerá brucho s myómami, môžete vidieť na fotografii.
Brucho s myómom maternice
Výtok počas myómu maternice
Myóm môže spôsobiť silnú alebo dlhotrvajúcu menštruáciu, ktorá môže byť sprevádzaná veľkými krvnými zrazeninami. Myóm maternice môže tiež spôsobiť krvácanie medzi menštruáciami. Farba výtoku v prípade prítomnosti myómu môže byť červená, hnedá alebo žltkastá. Konzistencia výtoku môže byť tekutá alebo viskózna.
Ako nebezpečný je maternicový myóm?
Myómy môžu brániť prichyteniu oplodneného vajíčka k výstelke maternice alebo vstupu spermií do vajíčka. Submukózne nádory môžu blokovať vajíčkovod, čo sťažuje tehotenstvo a zvyšuje riziko neplodnosti. Ďalšie komplikácie myómu:
- zníženie počtu červených krviniek (anémia). Vyvíja sa v dôsledku silného menštruačného a intermenštruačného krvácania;
- chronická bolesť brucha a chrbta;
- skrútenie stopky myómu a zablokovanie krvných ciev vyživujúcich nádor. Spôsobuje akútnu bolesť a vyžaduje okamžitú chirurgickú intervenciu;
- infekcie močových ciest. Myóm tlačí na močový mechúr, bráni jeho úplnému vyprázdneniu, čo vedie k množeniu baktérií v moči;
- hnisavý zápal. Vedie k celkovej nevoľnosti a horúčke.
Myóm maternice je nebezpečný v dôsledku vývoja komplikácií počas tehotenstva: zvyšuje sa riziko potratu, odtrhnutia placenty, predčasného pôrodu a popôrodného krvácania. Veľké nádory môžu zablokovať vagínu, čo povedie k vykonaniu cisárskeho rezu. V zriedkavých prípadoch spôsobujú myómy oneskorenie vo vývoji plodu.
Prípustné veľkosti myómov maternice
Žena môže mať z maternici jeden alebo viac myómov . Zhluky myómov môžu mať veľkosť od 1 mm do viac ako 20 cm v priemere (napríklad veľké myómy môžu mať veľkosť vodného melónu). Typy myómov podľa veľkosti:
- malé myómy (nepresahujú 3 cm);
- stredné myómy (od 3 do 5 cm);
- veľké (viac ako 8 cm).
Prípustné veľkosti maternicových myómov zvyčajne nepresahujú 3 cm v priemere. Ak sa nádor zväčší alebo sa objavia príznaky (bolesť, krvácanie), gynekológ odporučí odstránenie myómu maternice.
Ako rýchlo rastie maternicový myóm?
Myóm nemusí rásť vôbec alebo sa môže mierne zväčšiť (o niekoľko mm za rok). Rast myómu môže byť rýchly (dva až tri cm za mesiac) na pozadí hormonálnych zmien v tele počas tehotenstva alebo v dôsledku dlhodobého užívania liekov obsahujúcich hormóny. Počas menopauzy sa myómy môžu zmenšiť alebo úplne zmiznúť v dôsledku zníženia hladiny estrogénu.
Ako liečiť myóm maternice bez operácie?
Pred začatím liečby maternicových myómov lekár zhromaždí anamnézu, analyzuje sťažnosti a vykoná vyšetrenie na gynekologickom kresle. Diagnóza myómu maternice:
- ultrazvuk orgánov malej panvy. Gynekológ sa tiež odvoláva na ultrazvuk maternicových myómov na určenie ich polohy a veľkosti;
- krvné testy. Sú predpísané na vylúčenie porúch zrážanlivosti krvi a problémov so štítnou žľazou pri silnom krvácaní;
- hysteroskopia. Vykonáva sa zavedením hysteroskopu (zväčšovacieho zariadenia s osvetlením) cez krčok maternice, aby sa rozšírila dutina maternice a zobrazili sa jej tkanivá a sliznice.
V závislosti od veľkosti, lokalizácie myómu a prítomnosti symptómov lekár zvolí medikamentóznu alebo chirurgickú liečbu. Pri asymptomatických myómoch je potrebné každých šesť mesiacov až raz za rok navštíviť gynekológa pre kontrolu zmeny veľkosti nádoru.
V prípade myómov pomôžu zmierniť bolesť spazmolytiká a lieky proti bolesti, ktoré vám predpíše gynekológ. Lieky na liečbu maternicových myómov bez chirurgického zákroku:
- agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropín. Blokujú produkciu estrogénu a progesterónu, čo vedie k dočasnému zastaveniu menštruácie, zníženiu veľkosti fibroidov a odstráneniu anémie;
- vnútromaternicová špirála. Uvoľňuje progestín, ktorý znižuje hojnosť krvácania;
- doplnky železa. Predpísané sú v prípade ťažkej anémie.
Nehormonálnym liekom v prípade myómov môže byť liek s kyselinou tranexamovou, ktorá zahusťuje krv a znižuje intenzitu krvácania. Na zníženie produkcie prostaglandínov a zmiernenie syndrómu silnej bolesti môže lekár predpísať nesteroidné protizápalové lieky. Nehormonálna liečba je však zameraná na minimalizáciu symptómov, nie na zmenšenie nádoru.
Ako prebieha operácia na liečbu maternicových myómov?
Operácia myómov maternice je indikovaná pri veľkých rozmeroch nádorov (viac ako 3 až 4 cm) alebo pri prítomnosti symptómov (informácia je určená len na informačné účely, zákrok sa na našej klinike nevykonáva).
Možnosti odstránenia myómu maternice | ||
Druh operácie | Priebeh zákroku | Výsledok operácie |
Embolizácia maternicových tepien | Počas zákroku lekár vstrekuje špeciálny roztok cez malú hadičku (katéter), ktorý je vedený röntgenom cez krvnú cievu v nohe. Gynekológ zavádza embólie (malé guľôčky), ktoré blokujú lúmen krvných ciev a dodávajú krv do nádoru. | Blokovanie prietoku krvi do nádoru, čo spôsobuje jeho zmenšenie a odumieranie. |
Laparoskopická rádiovlnová ablácia | Lekár urobí dva malé vpichy do brušnej dutiny, zavedie laparoskop (prístroj s kamerou), ktorý určí polohu myómu. Gynekológ zavedie do myómu niekoľko tenkých ihiel, cez ktoré sa pomocou rádiových vĺn myóm zohrieva a ničí vláknité tkanivo. | Počas troch až dvanástich mesiacov sa veľkosť myómu postupne zmenšuje. |
Laparoskopická myomektómia | Lekár urobí dva až štyri vpichy (0,5-1 cm), do brušnej steny zavedie hadičku s kamerou a nástrojmi na odstránenie nádoru. Gynekológ myóm oddelí a vytiahne cez malé vpichy (ak je myóm veľký, môže ho lekár rozdeliť na niekoľko častí). | Úplné odstránenie myómu maternice |
V zriedkavých prípadoch, pre veľký nádor alebo nekontrolované krvácanie z maternice, lekár pacientky posiela na hysterektómiu na odstránenie maternice. Operáciu je možné vykonať cez vagínu alebo cez niekoľko malých rezov v bruchu. Operatívna liečba sa vykonáva v anestézii alebo pri epidurálnej anestézii v závislosti od dĺžky chirurgického zákroku.
Ako dlho sa hojí maternica po odstránení myómu?
Po odstránení myómu sa maternica zahojí do šiestich až ôsmich týždňov v závislosti od veľkosti a počtu myómových uzlín, spôsobu odstránenia, veku a celkového zdravotného stavu pacientky. Odporúčania na zotavenie po odstránení myómu:
- vyhýbanie sa ťažkých fyzických cvičení;
- abstinencia vaginálneho pohlavného styku;
- obmedzenie behu a prechádzok do strmých kopcov;
- odmietnutie návštevy kúpalísk a kúpeľov.
Dĺžku obmedzení nastavuje gynekológ v závislosti od typu vykonanej operácie. Lekár môže tiež predpísať lieky proti bolesti na zmiernenie bolesti a antibiotiká na prevenciu infekcie. V prípade vysokej teploty, akútnej bolesti a krvácania je dôležité, aby žena okamžite vyhľadala lekársku pomoc.
Myóm maternice: liečba ľudovými prostriedkami
Liečba maternicových myómov ľudovými prostriedkami (napríklad bylinkové čaje a zábaly) nemá žiadnu dôkazovú základňu a preukázanú účinnosť. Nesprávna liečba môže viesť k zvýšeniu symptómov, rastu myómov a rozvoju komplikácií.