Čo je to hnačka?
Hnačka u dospelých a detí starších ako 1 rok sa ako riedka alebo tekutá stolica vyskytuje trikrát alebo niekoľkokrát denne. V dôsledku zhoršeného vstrebávania živín alebo poškodenia črevnej sliznice sa v stolici môže objaviť krv, hnis, hlien a nestrávené zvyšky potravy. Súčasne s hnačkou sa môže objaviť nevoľnosť, vracanie a bolesť brucha.
Príčiny vzniku hnačky
Máte otázky ohľadom práce oddelenia proktológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Hnačka vzniká dôsledkom poškodenia črevnej sliznice spôsobeného patogénmi, ako sú rotavírus, adenovírus, koronavírus, E. coli, salmonela a dyzentéria. Zdrojom infekcie je infikovaná voda alebo potraviny a neumyté ruky.
Príčiny hnačiek
Ďalšie príčiny vzniku hnačky sú:
- dlhodobé a nekontrolované užívanie antibiotík;
- otrava jedlom;
- neznášanlivosť laktózy (cukor obsiahnutý v mliečnych výrobkoch);
- pankreatitída (zápal pankreasu);
- celiakia — neznášanlivosť lepku (bielkoviny, ktoré sa nachádzajú v pšenici, jačmeni a raži);
- nadmerná konzumácia výrobkov s obsahom umelých sladidiel, ako sú sorbitol a manitol, ktoré sa pridávajú do žuvačiek a lízaniek bez cukru.
Hnačka sa môže vyskytnúť po očkovaní, počas tehotenstva a v dôsledku operácie brucha (žlčníka, hrubého a tenkého čreva, pankreasu, žalúdka). Pretrvávajúca hnačka sa vyskytuje pri Crohnovej chorobe (chronický zápal čreva), ulceróznej kolitíde (erozívne a ulcerózne poškodenie sliznice hrubého čreva) a syndróme dráždivého čreva (chronická funkčná porucha čriev).
Chologénna hnačka vzniká pri zvýšenom objeme žlčových kyselín v črevách. V závislosti od príčiny vzniku rozlišujeme tieto typy hnačky:
- sekrečná — vyskytuje sa pri vírusovej infekcii a je charakterizovaná silnou vodnatou stolicou, masívnymi stratami tekutín a elektrolytov (sodík, chlór, draslík);
- osmotická — vyskytuje sa pri vírusovom poškodení črevnej sliznice, ako aj pri celiakii, ochoreniach pečene a pankreasu;
- invazívna — charakterizovaná preniknutím infekčného patogénu do črevnej steny a rozvojom zápalu a zvýšenej pohyblivosti (motorickej aktivity) v čreve.
Gastroenterológovia rozlišujú aj funkčnú hnačku ako poruchu funkcie čriev, ktorá sa prejavuje zvýšenou frekvenciou vyprázdňovania až trikrát alebo niekoľkokrát denne a vyprázdňovaním tekutej alebo pastovitej stolice. Zmeny charakteru a frekvencie stolice sú spôsobené zvýšenou citlivosťou črevných receptorov pri rozťahovaní čriev a častým stresom.
Príznaky hnačky
Akútna hnačka začína náhle a trvá 1-2 dni. Chronická hnačka trvá minimálne štyri týždne a je charakterizovaná striedaním období exacerbácie a remisie (absencie príznakov). Príznaky hnačky sú:
- slabosť, letargia;
- plynatosť, nadúvanie;
- krv v stolici;
- tenezmy (bolestivé nutkanie na vyprázdňovanie).
Hnačka u dojčiat je charakterizovaná zvýšenou frekvenciou stolice (zvyčajne sa počet vyprázdnení rovná počtu kŕmení) a zmenou konzistencie stolice (vodnatá). Hnačka pri pankreatitíde je charakterizovaná spenenou, častou stolicou s ostrým, nepríjemným zápachom a čiastočkami nestrávenej potravy.
Hnačku často sprevádzajú kŕče, bolesť brucha a grganie s nepríjemným zápachom. Pri hnačke sa môže vyskytovať škvŕkanie v bruchu, zvýšenie telesnej teploty na 38 °C a viac, nevoľnosť, vracanie a svrbenie konečníka.
Hnačka pri covide
Hnačka pri covide je spôsobená poškodením gastrointestinálnej sliznice koronavírusom. Okrem hnačky a katarálnych príznakov (horúčka, kašeľ, nádcha) sa pri COVID-19 môže vyskytnúť aj nevoľnosť, vracanie a bolesti brucha.
Hnačka pri menštruácii
Hnačka počas menštruácie je spôsobená zvýšeným množstvom prostaglandínov — hormónov, ktoré spôsobujú sťahovanie hladkého svalstva maternice a čriev. Hormonálne zmeny počas menštruácie majú za následok zvýšenú aktivitu gastrointestinálneho svalstva, zníženú absorpciu potravy a zvýšenú sekréciu elektrolytov do črevného lúmenu, čo následne prispieva k častejšiemu vyprázdňovaniu.
Vodnatá hnačka
Vodnatá hnačka je častým príznakom celiakie, črevných infekcií (cholera, rotavírus, yersinióza) a syndrómu dráždivého čreva. Vodnatá hnačka sa vyskytuje aj pri otrave jedlom a zmene klímy.
Často sa vyskytujúce vodnaté hnačky môžu viesť k dehydratácii, patologickému stavu, ktorý sa vyznačuje znížením množstva vody v tele. Dehydratácia sa prejavuje závratmi, suchosťou slizníc, smädom a zníženou frekvenciou močenia. Na zastavenie hnačky a predídenie komplikáciám je potrebné vyhľadať gastroenterológa.
Hnačka s prímesou krvi
Krv v stolici je spôsobená rastom a množením patogénnych organizmov (rotavírus, shigella, améba) v črevnej stene. Ďalšie príčiny vzniku hnačky s prímesou krvi sú:
- Crohnova choroba;
- nešpecifická ulcerózna kolitída;
- dlhodobé užívanie antibiotík.
Ďalšími príčinami vzniku hnačky s prímesou krvi môžu byť hemoroidy, análne trhliny, rakovina konečníka alebo polypy. Pri podozrení na tieto stavy je potrebné vyhľadať proktológa.
Zelená a žltá hnačka
Zelená hnačka môže byť spôsobená konzumáciou veľkého množstva ovocia a zeleniny, jedál z rýchleho občerstvenia, črevnými infekciami (salmonelóza, giardióza) a dlhodobým užívaním antibiotík. Zelená hnačka sa môže vyskytnúť pri Crohnovej chorobe, ulceróznej kolitíde a syndróme dráždivého čreva.
Žltá hnačka je charakteristická pre ochorenia pečene (hepatitída, cirhóza, Gilbertov syndróm) a pankreasu (chronická pankreatitída, rakovina pankreasu), celiakiu. Žltá stolica sa vyskytuje pri vírusových alebo bakteriálnych črevných infekciách, ako aj pri konzumácii potravín s vysokým obsahom farbív, mrkvy, batátov.
Ako zastaviť hnačku?
Na diagnostikovanie hnačky sa gastroenterológ oboznámi s anamnézou, vykoná vyšetrenie a odošle pacienta na celkové a biochemické vyšetrenie krvi. Liečba hnačky závisí od príčiny a závažnosti príznakov.
Na liečbu hnačky gastroenterológ predpisuje antibakteriálne lieky, enzýmy, probiotiká (lieky obsahujúce prospešné baktérie). Lekár vám môže predpísať aj lieky na obnovenie rovnováhy vody a elektrolytov v tele. Na normalizáciu množstva stolice a jej konzistencie lekár môže upraviť stravu. Strava pri hnačke zahŕňa:
- chudé mäso a ryby pripravené na pare alebo v rúre;
- ryžovú kašu;
- zemiakovú kašu;
- sucháre z bielej múky.
Medzi potraviny, ktoré zahusťujú stolicu patria aj čerstvé banány a pečené jablká. Na zabránenie dehydratácii je potrebné piť dostatočné množstvo vody a silný čierny čaj.
Pri hnačke je dôležité vyhýbať sa mastným, pikantným a vyprážaným jedlám. Pri hnačke sa neodporúča konzumovať tieto potraviny:
- mlieko a mliečne výrobky;
- strukoviny;
- údeniny, konzervované potraviny, uhorky a slané pokrmy;
- sladkosti;
- sušené ovocie (sušené slivky, marhule);
- čierny chlieb.
Niektoré druhy zeleniny (červená repa, kapusta, brokolica) a ovocia (slivky, hrozno), ktoré taktiež zrieďujú stolicu. Počas hnačky nie je vhodné konzumovať kávu, alkohol, sýtené nápoje a ovocné šťavy.
Liečba hnačky ľudovými prostriedkami
Ak chcete zastaviť hnačku, mali by ste navštíviť gastroenterológa, ktorý vám poskytne liečebný plán a poradí, ako sa pri hnačke stravovať. Používanie ľudových prostriedkov alebo samoliečba hnačky môže viesť k dehydratácii.