Možné komplikácie dlhotrvajúcej hnačky

Hnačka sa vyskytuje v dôsledku porúch v zažívacom systéme a vyžaduje si liečbu. Dlhodobá hnačka môže naznačovať vážne choroby a komplikácie.
Hnačka je symptómom, ktorý naznačuje poruchu v ľudskom tele a prítomnosť patológií v gastrointestinálnom trakte. Hlavnými príznakmi hnačky sú časté vyprázdňovanie (viac ako 3-krát denne) a vodnaté výkaly. Riedka stolica – je zmena konzistencie stolice. Riedka stolica nemusí vždy znamenať hnačku, môže sa vyskytnúť raz alebo sa môže stať chronickou.
Hlavné rozdiely medzi riedkou stolicou a hnačkou.
Riedka stolica:
Riedku stolica môže spôsobiť prejedanie sa tučnými jedlami, časté pitie alkoholu a používanie nekompatibilných potravín. Aby ste sa zbavili riedkej stolice, niekedy stačí zmeniť životný štýl a stravu. Hnačka naznačuje intoxikáciu tela a vyžaduje si okamžitú liečbu, jedným z nebezpečných následkov pri hnačke je dehydratácia.
Hnačka nie je nezávislou chorobou, ale iba jedným z príznakov akejkoľvek patológie. Preto je v prvom rade potrebné identifikovať príčinu jej výskytu. Príčiny hnačky sú nasledujúce:
Okrem uvedených dôvodov existujú ďalšie faktory výskytu hnačky, ktoré nie sú spojené s poruchami v gastrointestinálnom trakte. Sem patria:
Hnačka môže byť akútna a chronická. Akútna hnačka trvá niekoľko dní a je zvyčajne spôsobená infekciou. Chronická hnačka je spôsobená abnormalitami vo fungovaní gastrointestinálneho traktu a pretrváva viac ako tri týždne.
Hnačka je sprevádzaná jedným alebo viacerými príznakmi. Bežné príznaky hnačky sú nasledujúce:
Pri hnačke človek stráca veľké množstvo tekutín a elektrolytov. Dlhodobá hnačka bez terapie môže spôsobiť komplikácie – dehydratáciu a malabsorpciu (poruchu vstrebávania) živín. Prvá pomoc pri hnačke je nasledovná:
V prípade akútnej hnačky, ktorá je sprevádzaná dehydratáciou, zhoršením zdravotného stavu a trvá viac ako tri dni, by ste sa mali obrátiť na lekára.
Análna trhlina (análna fissura) je porušenie integrity análnej sliznice. Táto choroba sa vyskytuje v dôsledku zhoršenia stolice (časté vyprázdňovanie alebo zápcha). Hnačka počas niekoľkých dní dráždi análnu sliznicu, čo vedie k tvorbe trhlín v konečníku.
Análna trhlina po hnačke sa môže zahojiť sama po normalizácii stolice. V niektorých prípadoch môže byť análna trhlina ošetrená vonkajšími prostriedkami. Proktológ môže predpísať masti s hojivými a protizápalovými vlastnosťami. Ak análna trhlina prejde do chronického štádia, to znamená, že je neustále poškodzovaná, potom bude potrebné trhlinu vyrezať. V medicínskom centre DoktorPRO sa taký zákrok vykonáva pomocou miniinvazívnej rádiofrekvenčnej metódy.
Do análnej trhliny, ktorá sa dlho nehojí, sa môže dostať infekcia a to vedie k zápalu konečníka. Šírenie infekcie môže vyvolať choroby konečníka (napr. paraproktitída, proktitída).
Dlhodobá hnačka môže spôsobiť množstvo komplikácií:
Hlavným pravidlom výživy pri hnačke je piť veľké množstvo vody v malých porciách, aby sa doplnila rovnováha vody v tele. Diéta pri hnačke zahŕňa konzumáciu potravín, ktoré sú ľahko stráviteľné a obsahujú vysoké množstvo rozpustnej vlákniny.
Odporúčané potraviny pri hnačke:
Odporúča sa jesť v malých porciách (5 – 6-krát denne). Do jedla nepridávať korenie. Ak máte hnačku, vyhnite sa nasledujúcim potravinám:
Liečba hnačky ľudovými prostriedkami nemá preukázanú účinnosť. Najbezpečnejšími tradičnými liekmi na hnačku sú:
Pri liečbe hnačky je dôležité dodržiavať špeciálnu diétu, avšak musíte dodržiavať aj liekovú terapiu. Ak hnačka trvá viac ako dva dni, potom je potrebná návšteva lekára, aby sa predišlo možným komplikáciám.
Prevencia hnačky pozostáva z nasledujúcich opatrení:
So sťažnosťami na gastrointestinálne ťažkosti, t.j. s akútnou alebo chronickou hnačkou by ste sa mali poradiť s praktickým lekárom alebo gastroenterológom.
Hnačku doma možno zastaviť nasledovne:
Hnačku je možné liečiť doma len vtedy, ak ju nesprevádzajú akútne bolesti brucha, vysoká telesná teplota, t.j. nad 38 °C, vracanie a krv v stolici a tiež ak netrvá dlhšie ako dva dni. Výnimku tvoria deti a starší ľudia, tí by mali ihneď navštíviť odborníka – terapeuta, pediatra alebo gastroenterológa.
Dehydratácia je stav tela, pri ktorom je obsah tekutín pod normálnou hladinou. Ak chcete zastaviť dehydratáciu, musíte najskôr odstrániť jej príčinu, akými sú hnačka, zvracanie alebo vysoká telesná teplota. Pri dehydratácii musíte piť veľa tekutín v malých dávkach. Na obnovenie rovnováhy medzi vodou a soľou je potrebné užívať rehydratačné roztoky, ktoré obsahujú soľ, cukor, chlorid draselný a kyselinu citrónovú. Látky na obnovenie rovnováhy v trele sa dajú zakúpiť v lekárni.