0800200000

Aké bolesti žalúdka poznáme, prečo sa vyskytujú a čo s nimi robiť?

Aké bolesti žalúdka poznáme, prečo sa vyskytujú a čo s nimi robiť?
gastroenterológia
aktualizované: 12 February 2025
Čítať 12 minút Zverejnené: 12 February 2025 1
1
Kde sa nachádza žalúdok?
2
Ako pochopiť, že bolí najmä žalúdok?
3
Aké sú príčiny bolesti žalúdka?
4
Ochorenia tráviaceho traktu, ktoré vyvolávajú bolesť žalúdka
5
Bolesti žalúdka spôsobené funkčnými poruchami
6
Bolesti žalúdka spôsobené vírusovými a bakteriálnymi infekciami
7
Aké sú žalúdočné bolesti?
8
Akútna bolesť v žalúdku
9
Tupá a tlaková bolesť v žalúdku
10
Ostrá a bodavá bolesť v žalúdku
11
Pálivá bolesť v žalúdku
12
Spastická bolesť žalúdka
13
Bolesť žalúdka ráno
14
Bolesť žalúdka počas dňa
15
Bolesť žalúdka v noci
16
Má lokalizácia bolesti žalúdka význam?
17
Bolesť v hornej časti žalúdka
18
Bolesť žalúdka na ľavej alebo pravej strane
19
Ako dlho môže trvať bolesť žalúdka?
20
Aké príznaky sprevádzajú bolesť žalúdka a čo znamenajú?
21
Ako rýchlo zmierniť bolesť žalúdka doma?
22
Čo robiť pri bolestiach žalúdka?
23
Aké testy je potrebné absolvovať pri bolestiach žalúdka?
24
Ako sa lieči bolesť žalúdka?
25
Klinické usmernenia pri bolesti žalúdka
26
Diéta pri bolesti žalúdka
1

Kde sa nachádza žalúdok?

Bolesť žalúdka (gastralgia) môže byť spôsobená poruchou trávenia, prejedaním sa alebo konzumáciou pokazených (napr. prešlých) potravín. Môže tiež poukazovať na rozvoj gastroenterologických ochorení.

Žalúdok je dutý svalový orgán zodpovedný za trávenie potravy. Anatomicky sa nachádza v ľavom hornom kvadrante brucha: pod bránicou, nižšie pľúc a srdca.

2

Ako pochopiť, že bolí najmä žalúdok?

Pri problémoch so žalúdkom sú nepríjemné pocity a bolesť najčastejšie lokalizované na ľavej strane pod rebrami. Bolesť sa môže objaviť aj v epigastriu – v hornej strednej časti brucha.

Pre ochorenia žalúdka (gastritída a žalúdočné vredy) je charakteristická spastická bolesť (orgán je postihnutý kŕčmi). Tupá bolesť v epigastriu (oblasť pod hrudnou kosťou) môže poukazovať na chronické chorobné stavy tráviaceho traktu.

Bolesť v žalúdku má spravidla súvislosť s príjmom potravy: objavuje sa po jedle, počas hladu alebo v noci (2 až 3 hodiny po večeri, počas spánku). Často ju sprevádza ťažoba a pocit nafúknutého brucha.

Bolesť žalúdka nie je normálna, najmä ak sa pravidelne opakuje. Iba lekár môže po vyšetrení určiť, že ide o žalúdočné problémy.

Máte otázky ohľadom práce oddelenia gastroenterológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.
3

Aké sú príčiny bolesti žalúdka?

Bolesti žalúdka môžu byť spôsobené poruchami trávenia (v dôsledku zápchy alebo prejedania sa), napätím brušných svalov (v dôsledku stresu alebo fyzickej únavy), ako aj infekciami a chorobnými stavmi tráviaceho traktu. Príčiny bolesti žalúdka:

  • ochorenia tráviaceho traktu (žalúdok, pankreas, dvanástnik a črevá);
  • nosenie príliš tesného oblečenia, ktoré stláča žalúdok a bráni normálnemu pohybu potravy;
  • nadmerné vnikanie vzduchu do žalúdka (v dôsledku rýchlej konzumácie jedla bez dôkladného prežúvania, rozprávania počas jedla, pitia veľkého množstva sýtených nápojov alebo dlhodobého žutia žuvačiek);
  • alergie alebo potravinové intolerancie (celiakia, nedostatok laktázy).

Ak sa vyskytne bolesť žalúdka, je potrebná konzultácia u gastroenterológa, aby zistil jej príčinu. Samotné tlmenie bolesti (analgetikami a antispazmodikami) môže dočasne zmierniť stav, ale ochorenie, ktoré vyvoláva nepríjemné príznaky, bude postupovať.

4

Ochorenia tráviaceho traktu, ktoré vyvolávajú bolesť žalúdka

Bolesť žalúdka vyvolaná ochoreniami tráviacich orgánov sa nazýva organická bolesť. Medzi choroby, ktoré sú často sprevádzané bolesťou žalúdka patria:

Bolesti vyžarujúce do oblasti žalúdka môžu byť vyvolané chorobnými stavmi žlčníka a pečene (napríklad pri biliárnej dyskinéze, cholecystitíde alebo hepatitíde). Bolesť v epigastriu (podžalúdkovej oblasti) môže byť spôsobená zápalom pankreasu, čo naznačuje na vznik pankreatitídy.

5

Bolesti žalúdka spôsobené funkčnými poruchami

Ak bolesť nie je spojená s organickými zmenami (zápalom a deštrukciou) v žalúdku alebo okolitých orgánoch, nazýva sa „funkčná bolesť“. Príčiny bolesti žalúdka v dôsledku funkčných porúch:

  • poruchy príjmu potravy (prejedanie sa, jedenie v noci, konzumácia korenených alebo nekvalitných jedál);
  • infekčné ochorenia (črevné infekcie a rotavírusová gastroenteritída);
  • dvíhanie ťažkých váh alebo nadmerné cvičenie brušných svalov (môže spôsobiť natiahnutie brušných svalov a pretrhnutie svalových vlákien);
  • stres, úzkosť a emocionálne preťaženie.

Bolesť žalúdka môže byť vyvolaná otravou jedlom. Spôsobujú ju toxické látky alebo jedovaté produkty rastlinného a živočíšneho pôvodu: huby, lesné plody a niektoré druhy rýb.

Provokujúcimi faktormi pri vzniku bolestivých pocitov môže byť konzumácia studených jedál a nápojov, užívanie alkoholu a nápojov obsahujúcich kofeín. Bolesti žalúdka môžu byť aj vedľajším účinkom niektorých liekov (napr. diuretík a preháňadiel).

6

Bolesti žalúdka spôsobené vírusovými a bakteriálnymi infekciami

Bolesti žalúdka môžu byť spôsobené vírusovými a bakteriálnymi infekciami, ktoré sa môžu prenášať vzduchom alebo sa do tráviaceho traktu dostanú spolu s kontaminovaným jedlom. Črevné infekcie najčastejšie spôsobujú E. coli, stafylokoky, streptokoky, rotavírusy a salmonely.

7

Aké sú žalúdočné bolesti?

Bolesti môžu byť primárne (pochádzajúce zo žalúdka) a sekundárne (pochádzajúce z okolitých orgánov: pankreasu, pečene, žlčníka a srdca). Podľa intenzity bolestivých pocitov rozlišujú miernu, stredne silnú a intenzívnu bolesť žalúdka. Líšia sa aj v závislosti od charakteru a trvania.

Druhy bolesti žalúdka

Periodická

Vyskytuje sa príležitostne. Vo väčšine prípadov súvisí s chybami v stravovaní (prejedanie sa, ťažké alebo nezvyčajné jedlo).

Permanentná

Bolesť je konštantná, môže ustupovať a znova silnieť. Je charakteristická pre chronické chorobné stavy tráviacich orgánov a môže byť aj dôsledkom dlhodobej konzumácie alkoholu, nesprávnej stravy a stresu.

Nočná

Objavuje sa v noci, 3 až 5 hodín po jedle. Najčastejšie súvisí s podráždením stien žalúdka enzýmami žalúdočnej šťavy (charakteristické pre gastritídu s hyperaciditou a vredovú chorobu žalúdka). Môže byť vyvolaná aj večerným prejedaním sa alebo fyzickou únavou.

Akútna

Syndróm bolesti sa objavuje náhle a nečakane. Záchvaty akútnej bolesti sú charakteristické pre zápalové ochorenia alebo exacerbácie chronických chorôb gastrointestinálneho traktu.

Spastická

Spazmy sú napätie a kontrakcia brušných svalov. Ich intenzita sa môže meniť od jemného brnenia až po silné kontrakcie. Kŕčové bolesti sú typické pre otravu jedlom a črevné infekcie.

Rezavá

Prejavuje sa ako záchvat intenzívnej bolesti. Vyskytuje sa pri črevných infekciách, otravách alebo indikuje exacerbáciu vredovej choroby.

Tlaková

Pripomína pocit napätia a ťažoby v bruchu. Môže naznačovať na poruchy trávenia a črevné abnormality.

Bolesti z hladu

Vyskytujú sa kedykoľvek počas dňa, majú pálivý a „sací“ charakter. Často sa objavujú počas hladu, môžu byť spôsobené dlhými prestávkami medzi jedlami alebo indikujú vredovú chorobu dvanástnika.

8

Akútna bolesť v žalúdku

Akútna bolesť žalúdka sa vyznačuje náhlym nástupom a silným bolestivým syndrómom. Akútna bolesť žalúdka často poukazuje na akútny zápalový proces v orgánoch tráviaceho traktu (gastritída, pankreatitída, cholecystitída a duodenitída). Silná bolesť sprevádzaná „kyslým“ grganím a pálením záhy môže byť príznakom žalúdočného vredu.

Náhla bolesť brucha sa môže objaviť pri chemickom popálení žalúdočnej sliznice. Krátkodobá, akoby „vystreľujúca“ bolesť je typická pre kŕč bránice pri náhlej zmene polohy tela alebo hlbokom výdychu.

Akútna bolesť žalúdka si vyžaduje vyšetrenie gastroenterológom, pretože najčastejšie poukazuje na organické poškodenie tráviaceho traktu. Tolerovanie silnej bolesti brucha je nebezpečné pre progresiu chorobných stavov a vznik komplikácií.

9

Tupá a tlaková bolesť v žalúdku

Tupá bolesť žalúdka sa môže vyskytnúť v dôsledku porúch stravovania, ako sú dlhé prestávky medzi jedlami alebo hladovanie. Tupá bolesť sa často spája s poruchami trávenia, keď orgán nezvláda trávenie (napr. po konzumácii príliš mastného a ťažkého jedla alebo po vypití príliš veľkého množstva alkoholu).

Pocit napätia a kŕče v oblasti brucha sa môžu vyskytnúť v dôsledku stresu. Dlhodobý stres a emocionálne otrasy spôsobujú napätie brušných svalov.

10

Ostrá a bodavá bolesť v žalúdku

Žalúdočné kŕče poukazujú na vznik chorobných stavov tráviaceho traktu, najčastejšie zápalu čriev alebo žalúdka. Ostrá a bodavá bolesť v žalúdku (pacientmi často opisovaná ako „pichanie nožom“) môže naznačovať na perforáciu (prerazenie) vredu.

Pečeňovú koliku, ktorá vzniká v dôsledku upchatia žlčovodov, možno pociťovať v podrebrovej oblasti. Brušné ťažkosti, horkosť v ústach a nevoľnosť naznačujú na problémy so žlčníkom a pečeňou. Je dôležité rozpoznať príčiny stagnácie žlče a zvládnuť záchvat, preto je dôležitá diagnostika lekárom. Ignorovanie príznakov vedie ku komplikáciám: zápalu pečeňového tkaniva a poruche funkcie pečene (metabolické zlyhanie).

11

Pálivá bolesť v žalúdku

Pálivá bolesť v žalúdku je v počiatočnom štádiu príznakom vredu alebo gastritídy. „Cucavá“ bolesť pri chorobných stavoch žalúdka sa prejavuje bezprostredne po jedle alebo pri pocite hladu (keď je človek hladný).

Pálenie v ľavom podrebrí alebo pod bránicou môže byť príznakom dvanástnikového vredu. Pri vredovej chorobe žalúdka sa pálivá bolesť objavuje najčastejšie počas odpočinku (v ľahu).

Pálenie v hrudníku a hornej časti brucha (pálenie záhy) sa môže objaviť po jedle a môže trvať niekoľko minút až niekoľko hodín. Časté pálenie záhy môže byť príznakom gastroezofageálnej refluxnej choroby (GERD), chronického ochorenia, pri ktorom sa obsah žalúdka tlačí do pažeráka a dráždi ho. Neliečená GERD vedie k zápalu pažeráka a poškodeniu jeho stien.

12

Spastická bolesť žalúdka

Spastická bolesť môže naznačovať na rozvoj gastritídy a vredovej choroby žalúdka. Pri akútnej gastritíde sú kŕče také silné, že človek zaujme ohnutú polohu.

Záchvatovité bolesti brucha sa môžu vyskytnúť pri otrave a prieniku infekcie do tráviaceho traktu. Otravu takmer vždy sprevádza vracanie a hnačka.

Kŕče v oblasti pankreasu prechádzajúce do pravej časti brucha sú príznakom zápalu slepého čreva. Zápal slepého čreva často sprevádza vracanie a zvýšená telesná teplota.

13

Bolesť žalúdka ráno

Bolesť žalúdka ráno môže byť vyvolaná večerným prejedaním, ktoré narušuje nočnú funkciu orgánu a dráždi jeho sliznicu pepsínom a kyselinou chlorovodíkovou. 

Ranná gastralgia môže súvisieť s dlhodobým stresom.

14

Bolesť žalúdka počas dňa

Bolesť žalúdka sa môže objaviť počas dňa po jedle, čo môže poukazovať na dyspeptické poruchy vyplývajúce z nedostatočnej sekrécie tráviacich enzýmov alebo neracionálnej stravy. Bolestivé pocity sprevádzané kyslou chuťou v ústach a nevoľnosťou sú príznakom gastritídy.

15

Bolesť žalúdka v noci

Bolesti žalúdka v noci môžu byť spôsobené spánkom bezprostredne po jedle, pretože ležanie spomaľuje trávenie a pohyb potravy tráviacim traktom. Nočná bolesť žalúdka môže súvisieť aj s gastroezofageálnou refluxnou chorobou a dvanástnikovým vredom (zvyčajne sa vyskytuje v noci alebo počas odpočinku).

16

Má lokalizácia bolesti žalúdka význam?

Počas konzultácie u gastroenterológa je dôležité čo najpresnejšie špecifikovať lokalizáciu bolesti, v závislosti od ktorej bude predpísaná nasledovná diagnostika. Každý človek môže pociťovať bolesť iným spôsobom, preto nie je možné stanoviť diagnózu samostatne.

17

Bolesť v hornej časti žalúdka

Epigastrická bolesť v žalúdku (v oblasti jamiek) môže súvisieť s ochoreniami pažeráka a žalúdka (napr. gastritídou alebo vredmi). Obe ochorenia sú vyvolané baktériou Helicobacter pylori, preto je na stanovenie diagnózy dôležité absolvovať gastroskopiu a nechať sa vyšetriť na prítomnosť baktérie.

Bolesť v oblasti pupka (stredná línia brucha) sa spravidla vyskytuje pri vzniku črevných ochorení (dysbakterióza, syndróm dráždivého čreva a črevná infekcia). Je potrebné urobiť krvné a fekálne testy a podstúpiť kolonoskopiu (vyšetrenie črevnej sliznice optickým prístrojom).

18

Bolesť žalúdka na ľavej alebo pravej strane

Bolesť žalúdka na pravej strane môže poukazovať na chorobné stavy žlčníka alebo žlčových ciest (biliárna dyskinéza, cholecystitída a biliárna kolika). Aj bolesť v pravej hornej časti brucha môže poukazovať na chorobné stavy pečene. Je dôležité skontrolovať funkčnosť orgánov tráviaceho traktu na ultrazvuku a urobiť analýzu pečeňových testov.

Bolesť žalúdka na ľavej strane je charakteristická pre pankreatitídu (zápal pankreasu). Lekár vám predpíše celkové a biochemické vyšetrenie krvi, ktoré ukáže zápal a obsah pankreatických enzýmov, ultrazvuk brušnej dutiny.

Dlhotrvajúca a výrazná bolesť v oblasti žalúdka v pravom dolnom kvadrante brucha sa vyskytuje v dôsledku apendicitídy (zápal slepého čreva – červovitého výbežku konečníka). Ak bolesť pretrváva, je potrebné okamžite navštíviť lekára.

19

Ako dlho môže trvať bolesť žalúdka?

Bolesť žalúdka môže trvať niekoľko hodín, dní až týždňov. Trvanie závisí od príčiny.

Neustupujúca a narastajúca bolesť si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Nebezpečné sú aj periodické bolesti žalúdka, pretože naznačujú na rozvoj chorobného procesu.

20

Aké príznaky sprevádzajú bolesť žalúdka a čo znamenajú?

Bolesť žalúdka naznačuje na chorobné procesy v samotnom orgáne a môže byť prítomná aj pri ochoreniach iných orgánov a systémov. Každá choroba sa vyznačuje prítomnosťou ďalších príznakov, ktoré umožňujú určiť príčinu. Bolesť v žalúdku sprevádzajú nasledujúce príznaky:

  • pálenie záhy;
  • nevoľnosť a vracanie;
  • nafukovanie brucha;
  • poruchy stolice.

Bolesť žalúdka spojená s nevoľnosťou a vracaním môže byť spôsobená vírusovou alebo bakteriálnou infekciou. Otravu jedlom a črevné infekcie sprevádza hnačka, zvýšená telesná teplota, horúčka a príznaky dehydratácie: sucho v ústach, bledá pokožka a znížený krvný tlak. Bolesti žalúdka s nafukovaním často sprevádza zápcha a tvrdá stolica, čo môže poukazovať na nedostatok vlákniny v strave a nerovnováhu vody v tele.

21

Ako rýchlo zmierniť bolesť žalúdka doma?

Bolesť žalúdka sa dá rýchlo zmierniť liekmi proti bolesti (analgetikami alebo antispazmodikami). Je dôležité, aby lieky predpísal lekár s prihliadnutím na ochorenie a anamnézu.

Samostatné podávanie liekov pred návštevou lekára sa neodporúča, pretože môže utlmiť klinické príznaky, čo sťažuje diagnostiku. Okrem toho môžu lieky zhoršiť stav a vyvolať komplikácie (napríklad vnútorné krvácanie). V prípade bolesti žalúdka je tiež prísne zakázané aplikovať na oblasť brucha teplo (nebezpečné v prípade hnisavých zápalových procesov a krvácania).

22

Čo robiť pri bolestiach žalúdka?

V prípade bolesti žalúdka akéhokoľvek charakteru je potrebná konzultácia u gastroenterológa. Počas úvodnej konzultácie súkromný gastroenterológ v medicínskom centre Doktorpro Bratislava vykoná pohovor, aby zistil charakter a intenzitu bolesti a jej trvanie. Dôležitá je aj diéta pacienta a anamnéza chronických ochorení.

Lekár vykoná celkové vyšetrenie s meraním telesnej teploty, krvného tlaku, srdcovej frekvencie, prehmatá brucho a lymfatické uzliny a vyšetrí ústnu dutinu, pričom sa zameria na farbu a stav jazyka. Prístrojová diagnostika bolesti žalúdka zahŕňa:

  • ultrazvuk brušnej dutiny (ultrazvukové vyšetrenie veľkosti a štruktúry tráviacich orgánov s cieľom odhaliť chorobné zmeny a novotvary);
  • gastroskopia (endoskopické vyšetrenie sliznice pažeráka, žalúdka a dvanástnika);
  • vodíkový dychový test (neinvazívny test na posúdenie správnosti trávenia a vstrebávania sacharidov);
  • kolonoskopia (ak je podozrenie na črevné ochorenie).

Príprava na vstupné vyšetrenie gastroenterológom zahŕňa vyhýbanie sa jedlu a vode v deň vyšetrenia, pretože plný žalúdok narušuje fyzikálne vyšetrenie. Ultrazvuk brucha sa vykonáva aj na prázdny žalúdok.

23

Aké testy je potrebné absolvovať pri bolestiach žalúdka?

Pri diagnostike bolesti žalúdka sú dôležité laboratórne testy. Testy predpisuje gastroenterológ po vyšetrení s prihliadnutím na klinické príznaky. Medzi možné testy pri bolesti žalúdka patria:

Okrem toho môže gastroenterológ predpísať test na skrytú krv v stolici, ktorý umožňuje odhaliť krvácanie v tráviacom trakte. Analýza stolice na parazitárne infekcie pomáha vylúčiť prítomnosť giardiózy a helmintov v čreve, ktorých produkty vitálnej aktivity spôsobujú intoxikáciu organizmu.

24

Ako sa lieči bolesť žalúdka?

Liečba bolesti žalúdka závisí od príčiny jej vzniku. Lieky sa vyberajú pre každého pacienta individuálne v závislosti od zistených indikácií a dostupných kontraindikácií. Užívanie liekov by malo byť pravidelné a uskutočňované v prísnom súlade so schémou odporúčanou lekárom. Liečba bolesti žalúdka zahŕňa:

  • antibiotiká alebo antivirotiká (predpísané na črevné infekcie);
  • protizápalové lieky a kortikosteroidy (na odstránenie zápalu);
  • analgetiká a antispazmodiká (odstraňujú kŕče hladkého svalstva vnútorných orgánov);
  • lieky na normalizáciu tráviaceho systému a procesu vyprázdňovania (enzýmy, laxatíva, antidiaroiká a enterosorbenty);
  • probiotiká a prebiotiká (na obnovenie črevnej mikroflóry).

Liečba žalúdočných a dvanástnikových vredov zahŕňa užívanie antacíd (lieky na zníženie kyslosti žalúdočnej šťavy) a gastroprotektív (na ochranu sliznice). Zároveň liečba potravinovej intolerancie zahŕňa vyhýbanie sa konzumácii spúšťacích potravín, ako aj užívanie enzýmov na trávenie neznášanlivých látok (lepok, laktóza a fenol).

Liečba môže byť doplnená fyzioterapiou (napr. magnetoterapiou). Diétu predpisuje gastroenterológ individuálne s prihliadnutím na chorobu, vek a vlastnosti organizmu.

25

Klinické usmernenia pri bolesti žalúdka

Prevencia bolesti žalúdka je zameraná na predchádzanie vzniku ochorení tráviaceho systému. Klinické usmernenia pri bolesti žalúdka:

  • dodržiavať zdravý životný štýl (prestať fajčiť a obmedziť alkohol);
  • dodržiavať vyváženú dennú stravu (dostatočný príjem živín a vlákniny);
  • kontrolovať telesnú hmotnosť a udržiavať ju v rámci fyziologickej normy;
  • udržiavať vodnú bilanciu (vypiť aspoň 1,5 až 2 litre vody denne);
  • udržiavať fyzickú aktivitu;
  • konzumovať teplé (nie studené alebo horúce) jedlá a nápoje, aby sa predišlo podráždeniu žalúdočnej sliznice;
  • pravidelne sa stravovať bez vynechávania jedál (vyhýbať sa dlhodobému hladovaniu a občerstveniu v behu a jedeniu „nasucho“);
  • vyhýbať sa stresu, podchladeniu a prepracovaniu;
  • vylúčiť potraviny, ktoré spôsobujú individuálnu reakciu organizmu (zvýšená tvorba plynov alebo ťažoba v žalúdku).

Je dôležité absolvovať každoročné preventívne prehliadky u gastroenterológa a vyšetrenia na posúdenie funkčnosti vnútorných orgánov. V prípade diagnostikovaných ochorení by sa mali vyšetrenia vykonávať s frekvenciou, ktorú predpísal lekár.

26

Diéta pri bolesti žalúdka

Pri bolestiach žalúdka zohráva dôležitú úlohu výživa. Mala by byť rozdelená (malé porcie štyrikrát až šesťkrát denne), aby sa zabránilo preťaženiu tráviaceho traktu. Strava by mala obsahovať potraviny bohaté na probiotiká (kefír a prírodný jogurt), ako aj zeleninu alebo obilniny. Treba sa vyhýbať ťažko stráviteľným potravinám s vysokým obsahom vlákniny (šupky z ovocia a zeleniny, orechy a semená), ktoré dráždia žalúdočnú sliznicu.

Diétne odporúčania pri bolestiach žalúdka

Povolené potraviny

Zakázané potraviny

  • varená, pečená alebo dusená zelenina;
  • kaše (ovsené, pohánkové, pšeničné, ryžové a quinoa);
  • chudé mäso (králičie, morčacie alebo kuracie);
  • vajcia (nie viac ako 2 alebo 3 vajcia denne);
  • nízkotučné mliečne výrobky (ak nie sú prítomné problémy s trávením kazeínu a toleranciou laktózy);
  • chudé ryby (treska, ostriež, zubáč, kapor, mrena a merlúza);
  • polievky na vode alebo s nízkotučným vývarom;
  • tepelne upravené ovocie (hrušky a jablká);
  • rastlinné oleje (olivový a slnečnicový);
  • čaje a kompóty;
  • sušienky, želé a ovocné peny.
  • vyprážané a údené potraviny;
  • bravčová masť a mastné mäso (bravčové, kačacie a jahňacie);
  • pečivo, zákusky a cukrovinky s mastným krémom;
  • ostré jedlá a korenené jedlá;
  • konzervované potraviny a potraviny s konzervačnými látkami, zvýrazňovačmi chuti a farbivami (kečupy, omáčky a majonéza);
  • rýchle občerstvenie a polotovary;
  • sýtené sladké nápoje;
  • bohatý vývar a boršč s kyslou kapustou;
  • strukoviny (so zvýšenou tvorbou plynov v črevách);
  • čerstvé kyslé ovocie (citrón, pomaranč a kivi);
  • silná káva.

V prípade diagnostikovaných ochorení orgánov tráviaceho traktu gastroenterológ predpíše diétu. Liečebná diéta závisí od ochorenia. Napríklad pri gastritíde liečebná diéta úplne vylučuje kyslú zeleninu, korenené a sterilizované jedlá.

V prípade periodických alebo krátkodobých bolestí žalúdka, napríklad vyvolaných prejedaním, otravou jedlom alebo užívaním liekov, odporúčame delenú stravu a zaradenie ľahko stráviteľných potravín do jedálnička (nestriedme mäsové a zeleninové vývary, chudé mäso, kaše a nízkotučné kyslomliečne výrobky).

Gastroenterológia v Doktorpro v Bratislave

Aké bolesti žalúdka poznáme, prečo sa vyskytujú a čo s nimi robiť?
Aké bolesti žalúdka poznáme, prečo sa vyskytujú a čo s nimi robiť?
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Objednať sa na konzultáciu s lekárom

5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Aké bolesti žalúdka poznáme, prečo sa vyskytujú a čo s nimi robiť?
Autor
Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG).

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie