Čo je črevná dysbakterióza?
Črevná dysbakterióza je nerovnováha črevnej mikroflóry, pri ktorej počet podmienečne patogénnych a patogénnych mikroorganizmov prevyšuje počet "dobrých" baktérií.
Dysbióza nie je samostatná choroba, ale komplex príznakov (súbor príznakov so spoločnou príčinou). Nerovnováha mikroflóry vedie k poruchám trávenia (plynatosť, zápcha a hnačka), zvýšenej únave a zníženej imunitnej obrane. Preto sa pri diagnostikovaní dysbiózy odporúča čo najskôr obnoviť črevnú mikroflóru. Nerovnováhu črevnej mikroflóry a iné chorobné stavy tráviaceho traktu lieči gastroenterológ v medicínskom centre Doktorpro Bratislava.
Aké sú príznaky črevnej dysbakteriózy?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gastroenterológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Príznaky črevnej dysbiózy sú rôznorodé a niekedy je ťažké ich odlíšiť od príznakov iných ochorení. Príznaky črevnej dysbiózy:
- nepríjemný dych;
- bolesť brucha;
- poruchy trávenia (zápcha alebo hnačka);
- nevoľnosť;
- vaginálne alebo rektálne svrbenie;
- nafukovanie brucha a plynatosť;
- kožné vyrážky vrátane svrbenia a začervenania;
- zvýšená únava;
- depresívne stavy.
Fyziologické prejavy závisia od toho, ktoré baktérie sa zmenili. Ak ste v poslednom čase zaznamenali poruchy tráviaceho traktu (napr. hlien v stolici alebo hnilobný zápach stolice) spolu s inými príznakmi, môže ísť o dysbiózu.
Vonkajšie príznaky črevnej dysbakteriózy
Vonkajšie príznaky črevnej dysbiózy sú dôsledkom narušenej funkcie tráviaceho traktu. Tieto prejavy môžu zahŕňať:
- depresívny stav;
- zvýšená podráždenosť;
- zvýšené slinenie;
- stomatitída a dermatitída v oblasti nosa;
- zmeny na nechtových platničkách;
- vypadávanie vlasov;
- akné;
- kožné vyrážky;
- psoriáza.
Vonkajšie príznaky dysbiózy sú spôsobené poruchou vstrebávania vitamínov a minerálov, takže sa môžu javiť ako „normálna“ hypovitaminóza. Dysbiózu diagnostikuje iba lekár.
Aké sú príčiny črevnej dysbakteriózy?
Hlavnou príčinou črevnej dysbiózy je nerovnováha mikrobioty: zvýšenie počtu patogénnej flóry alebo zníženie počtu prospešnej flóry. Príčiny črevnej dysbiózy zahŕňajú:
- genetická predispozícia;
- užívanie liekov (antibiotiká a chemoterapia);
- rádioterapia;
- neznášanlivosť niektorých potravín (nedostatok laktázy);
- parazitárne ochorenia (helmintóza, giardióza a salmonelóza).
Cestovanie a chirurgické zákroky na tráviacom trakte môžu tiež viesť k narušeniu rovnováhy mikroflóry. Životný štýl a stravovacie návyky majú veľký vplyv na vznik dysbiózy. Možné výživové príčiny dysbiózy:
- vysoký obsah cukru v strave;
- nízke množstvo rozpustnej a nerozpustnej vlákniny;
- konzumácia alkoholických nápojov;
- náhodná konzumácia pesticídov;
- konzumácia xenobiotík (lieky a ropné produkty);
- odmietanie alebo nadmerná konzumácia niektorých potravín.
Na vznik ochorenia má vplyv aj životný štýl. Medzi možné behaviorálne príčiny dysbiózy patrí chronický stres, nadmerné cvičenie, nechránený pohlavný styk a nedostatočná ústna hygiena.
Ako sa klasifikuje črevná dysbakterióza?
Klasifikácia črevnej dysbiózy je založená na pôvode ochorenia, závažnosti príznakov a druhovej rozmanitosti mikrobioty. Moderná medicína rozlišuje tri typy dysbiózy v závislosti od stavu mikrobioty:
- zníženie množstva prospešnej mikroflóry;
- nadmerný rast patogénnej a podmienečne patogénnej flóry;
- zníženie celkovej bakteriálnej diverzity.
Vo väčšine prípadov sa všetky tri typy vyskytujú súčasne. Konkrétny typ nerovnováhy určuje len lekár na základe výsledkov laboratórnych testov.
Ochorenie sa rozlišuje aj podľa typu mikroorganizmu, ktorý ho spôsobil. Klasifikácia dysbiózy podľa patogénu:
- hemolytická;
- kandidová;
- Proteusová;
- hnisavá;
- hlienová;
- zmiešaná.
Výskyt patogénu a jeho citlivosť na lieky možno určiť iba v laboratóriu. V závislosti od výsledkov rozboru sa zvolí taktika a režim liečby.
Hemolytická črevná dysbakterióza
Hemolytická črevná dysbióza je charakterizovaná zvýšeným počtom podmienečne patogénnej flóry — hemolytických baktérií. Pri hemolytickej dysbióze dochádza k deštrukcii červených krviniek (erytrocytov). Možnými hlavnými príznakmi sú vyčerpávajúca hnačka, intoxikácia organizmu a v dôsledku toho úbytok hmotnosti.
Kandidová črevná dysbakterióza
Kandidová dysbióza (niekedy nazývaná hubová črevná dysbióza) je spôsobená premnožením húb rodu Candida. Hubová dysbióza môže viesť k systémovým ochoreniam (Crohnova choroba, vaginálna kandidóza a systémové hubové infekcie).
Proteusová črevná dysbakterióza
Proteusová dysbakterióza je spôsobená prítomnosťou veľkého počtu baktérií rodu Proteus v mikroflóre. Proteusová dysbióza môže viesť ku gastrointestinálnym ochoreniam a všeobecným zápalovým procesom.
Hnisavá črevná dysbakterióza
Pri hnisavej dysbióze dochádza k premnoženiu hnisavých baktérií (stafylokoky, streptokoky a pseudomonas bacillus). Hnisavé baktérie spôsobujú veľké množstvo ochorení, takže symptomatický obraz hnisavej dysbiózy je pomerne široký a možno ju diagnostikovať len na základe výsledkov bakteriologického vyšetrenia.
Hlienová črevná dysbakterióza
Hlienová dysbakterióza sa vyskytuje v dôsledku zvýšenia počtu slabo nefermentujúcich Escherichia coli. Medzi tieto bacily patrí E.Coli, podmienečne patogénny mikroorganizmus, ktorý je prítomný v mikrobiote. Pri slizničnej dysbióze sa vyskytuje hnačka s hlienovitým a krvavým výtokom v stolici.
Zmiešaná črevná dysbakterióza
Zmiešaný typ črevnej dysbiózy sa vyznačuje prítomnosťou viacerých patogénov, ako aj výraznejšou symptomatológiou a zvýšenou odolnosťou voči liečbe. Pri zmiešanej dysbióze sa pozorujú aj štrukturálne zmeny slizníc tráviaceho traktu.
Aké existujú formy črevnej dysbakteriózy?
Formy dysbakteriózy sa klasifikujú podľa závažnosti príznakov. Hlavné formy črevnej dysbiózy:
- latentná (skrytá) — bez príznakov, dysbióza sa dá diagnostikovať len laboratórnymi testami;
- subkompenzovaná (lokalizovaná) — objavujú sa niektoré dyspeptické príznaky;
- dekompenzovaná (generalizovaná) — príznaky sú výrazné a akútne, objavujú sa komplikácie a ochorenia iných orgánov a systémov.
Správne určenie formy dysbiózy pomáha zvoliť účinnú taktiku liečby ochorenia. Spôsoby a metódy diagnostiky sú vždy ponechané na ošetrujúceho lekára.
Kompenzovaná (latentná) forma dysbakteriózy
Latentná forma dysbakteriózy je najľahšia. Kompenzovaná forma môže byť asymptomatická a možno ju zistiť len na základe výsledkov testov. Pri latentnej forme dochádza k minimálnemu zníženiu prospešnej mikroflóry. Proces sa nachádza výlučne v čreve.
Subkompenzovaná forma dysbakteriózy
Subkompenzovaná (lokálna) forma dysbakteriózy je charakterizovaná prítomnosťou príznakov dyspepsie (ťažoba v oblasti brucha, nevoľnosť, zvýšená tvorba plynov, pálenie záhy, hnačka alebo zápcha). Pri subkompenzovanej forme sa vyvíja zápal čreva, močovo-pohlavných ciest a iných častí tráviaceho traktu.
Dekompenzovaná forma dysbakteriózy
Dekompenzovaná forma dysbakteriózy (septická) je charakterizovaná poškodením čreva, vznikom systémových zápalových ochorení a intoxikáciou organizmu až sepsou.
Aké sú štádiá črevnej dysbakteriózy?
Štádiá črevnej dysbakteriózy sú pomerne konvenčné: určuje ich pomer zdravej a patogénnej flóry. Pomer mikroorganizmov môže byť u rôznych pacientov rôzny a len gastroenterológ môže adekvátne posúdiť štádium dysbiózy. Konvenčne lekári rozlišujú takéto štádiá črevnej dysbakteriózy:
- črevná dysbakterióza 1. stupňa — počet patogénnej a podmienečne patogénnej flóry je v normálnom rozsahu, počet prospešnej mikroflóry je mierne znížený;
- črevná dysbakterióza 2. stupňa — dochádza k výraznému zníženiu množstva prospešnej mikroflóry pri súčasnom zvýšení množstva patogénnej mikroflóry (koky a protézy);
- dysbakterióza 3. stupňa — dochádza k prudkému poklesu všetkej prospešnej mikroflóry a aktívnemu rozmnoženiu patogénnej. V 3. stupni môžu pacienti stratiť chuť do jedla, vyskytujú sa poruchy stolice a plynatosť;
- dysbakterióza 4. stupňa — charakterizovaná takmer úplnou absenciou bifido- a laktobacilov, môže sa diagnostikovať anémia a akútne črevné infekcie. Symptomatológia je výrazná a akútna.
Klasifikácia dysbiózy podľa štádií nemá jasné normy a hodnoty. O konkrétnom štádiu môže hovoriť len gastroenterológ, ktorý zohľadní výsledky laboratórnych testov a celkový stav pacienta.
Aké sú nebezpečenstvá črevnej dysbakteriózy?
Črevná dysbakterióza vedie k ochoreniam orgánov a systémov v celom tele. Dysbióza spôsobuje syndróm dráždivého čreva (IBS) a niektoré zápalové ochorenia tráviaceho traktu (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída). Narušenie rovnováhy mikroflóry môže viesť aj k ochoreniam, ktoré priamo nesúvisia s trávením. Ochorenia, ktoré sú spôsobené dysbiózou:
- obezita;
- metabolický syndróm;
- cukrovka 2. typu;
- ankylozujúca spondylitída;
- atopický ekzém;
- anémia;
- septikémia;
- reumatoidná artritída.
Z krátkodobého hľadiska predstavuje artritída riziko intoxikácie produktmi patogénnej flóry, dehydratáciu a zníženie odolnosti organizmu voči vírusovým a bakteriálnym infekciám. Preto, ak existuje podozrenie na nerovnováhu mikroflóry, je potrebné navštíviť lekára na diagnostiku. V Bratislave môžete absolvovať diagnostiku a objednať sa na liečbu dysbakteriózy v medicínskom centre Doktorpro Bratislava.
Ako sa diagnostikuje črevná dysbakterióza?
Hlavnou indikáciou na vyšetrenie črevnej dysbiózy sú poruchy tráviaceho traktu a nepríjemné pocity v epigastriu. Diagnostika črevnej dysbiózy sa začína odberom anamnézy. Vo fáze odberu anamnézy gastroenterológ objasní prítomnosť chronických ochorení, zvláštnosti výživy a neuropsychologický stav. Laboratórna diagnostika črevnej dysbakteriózy zahŕňa:
- analýza stolice na dysbakteriózu;
- bakteriologické vyšetrenie;
- koprogram;
- biochémia stolice.
Gastroenterológ môže na konzultácie odporučiť iných odborníkov (napr. gynekológa), ak existuje podozrenie na súbežné ochorenia. Iba na základe výsledkov vyšetrení a kompletnej anamnézy gastroenterológ stanoví diagnózu a predpíše liečbu.
Aké metódy sa používajú na liečbu črevnej dysbakteriózy?
Cieľom liečby črevnej dysbakteriózy je obnoviť kvantitatívne a kvalitatívne zloženie mikroflóry. Terapia sa v prvom rade zameriava na odstránenie príčiny, ktorá spôsobila nerovnováhu. Liečebné režimy dysbakteriózy u dospelých zahŕňajú:
- antimykotiká — pouzívané pri plesňovej forme črevnej dysbiózy;
- antimikrobiálne lieky (antibiotiká) — na liečbu bakteriálnej dysbiózy. Antibiotiká na črevnú dysbiózu lekár predpisuje po určení patogénu a jeho citlivosti na konkrétne lieky;
- probiotiká, prebiotiká, vitamínovo-minerálne komplexy — na liečbu chronickej dysbakteriózy. Liečba je zameraná na udržanie normálnej rovnováhy prospešnej a patogénnej flóry a na prevenciu vzniku dysbiózy.
Schéma liečby črevnej dysbakteriózy u dospelých je v každom prípade individuálna. Súčasne je potrebné obnoviť počet prospešných mikroorganizmov. Na obnovenie počtu užitočnej mikroflóry sa používajú probiotiká, prebiotiká, eubiotiká, synbiotiká, komplexy vitamínov a minerálov a biologicky aktívne doplnky.
Probiotiká pri črevnej dysbakterióze sa predpisujú vtedy, keď je potrebné „osídliť“ črevo prospešnými baktériami — bifidobaktériami a laktobacilmi. Tento prístup preukázal svoju účinnosť u ľudí s narušenou rovnováhou mikroflóry po antibiotikách.
Niekedy lekár odporúča užívanie komplexných doplnkov stravy obsahujúcich probiotiká a prebiotiká pri liečbe nerovnováhy črevnej mikroflóry. Prebiotiká sú „potravou“ pre prospešné mikroorganizmy. Vo väčšine prípadov sú prebiotiká rozpustná a nerozpustná vláknina.
Všetky lieky sa pacientovi predpisujú individuálne po konzultácií a vyšetrení. Samoliečba, nedostatočná konzultácia a neúplný klinický obraz môžu viesť k zhoršeniu príznakov a chronicite ochorenia.
Klinické usmernenia na prevenciu črevnej dysbakteriózy
Klinické odporúčania na prevenciu črevnej dysbakteriózy sú jednoduché. Na prevenciu črevnej dysbiózy sa odporúča:
- používať antibiotiká presne podľa predpisu lekára;
- minimalizovať konzumáciu alkoholu;
- dodržiavať správnu ústnu hygienu;
- používať antikoncepciu pri každom pohlavnom styku;
- zaviesť do stravy kyslomliečne a fermentované potraviny (kefír, prírodný jogurt a kyslá kapusta);
- konzumovať viac rozpustnej a nerozpustnej vlákniny;
- vyhýbať sa rafinovaným potravinám a cukru alebo ich minimalizovať;
- absolvovať pravidelné lekárske prehliadky.
Dodržiavanie týchto odporúčaní znižuje riziko vzniku dysbiózy a zlepšuje aj celkový zdravotný stav. Objednať sa na diagnostiku a liečbu dysbiózy v Bratislave sa môžete v medicínskom centre Doktorpro Bratislava.
Odporúčania gastroenterológa pri črevnej dysbakterióze
Prvou radou pri dysbakterióze je návšteva lekára. Liečba dysbakteriózy doma bez konzultácie s odborníkom je nebezpečná pre vaše zdravie. Gastroenterológa je potrebné konzultovať pri nasledujúcich situáciách:
- bolesť a škvŕkanie v bruchu;
- poruchy stolice;
- nafukovanie a plynatosť;
- zmeny konzistencie stolice (kašovitá stolica, hlien, krv, pretrvávajúca hnačka alebo zápcha);
- kožné problémy;
- neprimeraná únava.
Pri diagnostikovaní dysbiózy je potrebné dodržiavať všetky odporúčania lekára. Keďže každý prípad ochorenia je jedinečný, odporúčania budú individuálne.
Diéta pri črevnej dysbakterióze: základné pravidlá
Diéta pri dysbakterióze je jednou z hlavných metód liečby. Odporúča sa jesť často (aspoň trikrát denne) v malých dávkach v pravidelných intervaloch. Diéta neobsahuje osobitné obmedzenia a nevyznačuje sa osobitnou prísnosťou. Jedálniček pri črevnej dysbakterióze u dospelých by mal obsahovať:
- mliečne výrobky (prírodný jogurt, kefír a kyslé mlieko);
- fermentované potraviny (kyslá kapusta);
- vláknina (otruby, ovsené vločky a celozrnné obilniny).
Pri črevnej dysbakterióze sa odporúča konzumovať chudé mäso, tvaroh, čerstvé ovocie a zeleninu, ryby. Je zakázané jesť korenené a mastné jedlá, údené mäso, sladkosti, ako aj potraviny, ktoré prispievajú k tvorbe plynov. Individuálne stravovacie odporúčania vydáva ošetrujúci lekár na základe závažnosti ochorenia a individuálnych vlastností organizmu.
Povolené potraviny pri črevnej dysbakterióze
Zoznam potravín povolených pri črevnej dysbakterióze je široký a rozmanitý. Povolené potraviny pri nerovnováhe mikroflóry:
- listová zelenina;
- potraviny s vysokým obsahom vlákniny (nesladené ovocie, zelenina, bobuľové ovocie, celozrnné obilniny a otruby);
- fermentované potraviny (kvások, kyslá kapusta, kimči, tempeh, prírodný jogurt, kefír a natto);
- mastné ryby;
- chudé mäso;
- olivový olej;
- orechy.
Úplný zoznam povolených potravín vám poskytne lekár. Tento zoznam zohľadňuje osobitosti priebehu ochorenia a individuálne vlastnosti vášho organizmu.
Zakázané potraviny pri črevnej dysbakterióze
Diéta pri črevnej dysbakterióze zahŕňa prísne odmietanie určitých produktov, čím sa zníži zaťaženie mikrobioty a riziko príznakov dysbiózy. Zakázané potraviny pri dysbakterióze:
- spracované potraviny (polotovary, konzervy, rýchle občerstvenie);
- potraviny s vysokým obsahom rafinovaného cukru (cukrovinky a občerstvenie kupované v obchode);
- mliečne výrobky;
- spracované červené mäso;
- alkohol;
- kofeín;
- fazuľa;
- klobásy a výrobky z nich;
- vyprážané, ostré a údené potraviny;
- nakladaná zelenina.
Rozhodne sa poraďte so svojím lekárom o tom, ktorým potravinám sa vyhnúť v prípade nerovnováhy mikroflóry. Gastroenterológ zostaví zoznam potravín, ktorý zohľadní vaše individuálne vlastnosti.
Nápoje pri črevnej dysbakterióze
Pri zotavovaní z črevnej dysbakteriózy zohrávajú dôležitú úlohu vhodné nápoje. Indikované nápoje pri črevnej dysbakterióze sú čistá voda, sypaný čaj, prírodné morsy a kompóty. Odporúča sa tiež používať kombuchu (čajovú hubu) a fermentované mliečne nápoje (ajran a kefír).
Pri nerovnováhe mikroflóry by ste mali rozhodne vynechať pitie alkoholických nápojov. Do zoznamu zakázaných nápojov patrí aj káva, sýtená sladká voda, džúsy z obchodu, nektáre a nealkoholické nápoje.
Môže sa črevná dysbakterióza úplne vyliečiť?
Úplné vyliečenie z črevnej dysbiózy závisí od mnohých faktorov: množstva patogénnej a prospešnej flóry, príčiny dysbiózy, štádia, typu a formy. Prognózu liečby poskytuje len ošetrujúci lekár. Vo väčšine prípadov sa po odstránení ochorenia, ktoré viedlo k nerovnováhe mikroflóry, obnoví hladina prospešnej flóry na normálne hodnoty.