Pri dysfunkcii čriev, ktorá pretrváva viac ako tri mesiace lekár diagnostikuje syndróm dráždivého čreva.
Čo je syndróm dráždivého čreva?
Syndróm dráždivého čreva (IBS) je funkčná porucha čriev bez patologických zmien v čreve (porucha trávenia, vstrebávania živín, tvorby stolice). Patológia je chronická a striedajú sa v nej obdobia exacerbácie a remisie.
Príčiny vzniku dráždivého čreva
Máte otázky ohľadom práce oddelenia ultrasonografie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Syndróm dráždivého čreva môžu vyvolať vonkajšie faktory ovplyvňujúce tráviaci systém. Príčiny vzniku syndrómu dráždivého čreva sú:
- pretrvávajúce poruchy príjmu potravy (nepravidelné stravovanie, dlhodobý hlad, systematické prejedanie sa);
- črevné infekcie;
- črevná dysbakterióza (nerovnováha mikroorganizmov v črevách);
- nerovnováha biologicky aktívnych látok regulujúcich funkciu čriev (napr. histamín, serotonín)
- nesprávna strava (nadmerná konzumácia alkoholu, ťažkých jedál, rýchleho občerstvenia).
Porucha centrálneho nervového systému, ktorý reguluje funkciu čriev, môže taktiež viesť k poruchám funkcie čriev. Syndróm dráždivého čreva môže byť spôsobený aj psychickými problémami (napr. stresom alebo zvýšenou úzkosťou), pretože počas psycho-emocionálneho stresu dochádza k zvýšenej produkcii aktívnych biologických látok, ktoré ovplyvňujú motorickú a vylučovaciu funkciu čriev.
Príznaky dráždivého čreva
Prvými príznakmi IBS sú nepravidelná stolica (zápcha alebo hnačka), bolesť a ťažoba v črevách. Príznaky dráždivého čreva sú:
- stolica s prímesou krvi, hlienu, zvyškami nestrávenej potravy;
- zvýšené množstvo plynu v črevách;
- pocit neúplného vyprázdnenia čriev bezprostredne po defekácii;
- nepríjemné pocity a bolesť v bruchu;
- diskomfort a bolesť v oblasti konečníka.
Pri IBS sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, únava a strata energie. U žien sa príznaky syndrómu dráždivého čreva môžu zhoršiť počas menštruácie v dôsledku hormonálnych zmien, ktoré spôsobujú kŕče v bruchu, nadúvanie a zadržiavanie tekutín v tele.
Pri príznakoch syndrómu dráždivého čreva je potrebné poradiť sa s gastroenterológom. Ak sa porucha dráždivého čreva nelieči, môže to mať za následok poranenie sliznice konečníka a vznik proktologických ochorení (napr. hemoroidov alebo análnych trhlín). Časté zhoršenie IBS môže viesť aj k neuróze alebo depresii, pretože črevné kŕče a plynatosť vyvolávajú nepohodlie a nepríjemné pocity.
Ako bolí syndróm dráždivého čreva?
Bolesť pri syndróme dráždivého čreva sa vyskytuje v podbrušku a môže sa rozšíriť aj do konečníka a do ľavej strany pod rebrami. Bolesť a nepríjemné pocity v črevách sa zvyčajne zvýšia bezprostredne po jedle a zmiznú po vyprázdnení.
Bolesť pri syndróme dráždivého čreva je premenlivá: môže byť dlho mierna, zatiaľ čo počas exacerbácií sa môžu vyskytnúť črevné kŕče a rezavá bolesť v čreve. Exacerbácie sú vyvolané stresom, únavou, prejedaním sa, konzumáciou príliš ťažkých jedál alebo konzumáciou potravín, ktoré spôsobujú intolerancie (napr. laktóza, kazeín, lepok).
Syndróm dráždivého čreva u detí
Syndróm dráždivého čreva u detí môže byť vyvolaný nesprávnym stravovaním (napr. raným zavedením príkrmov, nevhodnou výživou, intoleranciou potravín, škodlivými potravinami). IBS u dieťaťa môže byť spôsobená aj gastrointestinálnymi poruchami, ako je dysbakterióza, črevné infekcie, zápal hrubého čreva a črevné parazity.
Príznakmi dráždivého čreva u detí sú bolesti brucha a zvýšená plynatosť, ktoré po defekácii zmiznú. Poruchy stolice u detí sa vyznačujú striedaním zápchy a hnačky. U detí s IBS sa môže vyskytnúť aj podráždenosť, plačlivosť, poruchy spánku a nadmerné potenie. Liečbu dráždivého čreva u dieťaťa predpisuje detský lekár alebo gastroenterológ individuálne s prihliadnutím na príčiny a príznaky poruchy, vek a prítomnosť sprievodných ochorení.
Diagnostika syndrómu dráždivého čreva
Syndróm dráždivého čreva diagnostikuje gastroenterológ. Diagnostika IBS zahŕňa:
- oboznámenie sa s pacientovou anamnézou, vyšetrenie a palpácia brucha gastroenterológom;
- všeobecné a biochemické krvné testy;
- test na celiakiu (neznášanlivosť lepku);
- koprogram, test na dysbakteriózu;
- vyšetrenie stolice na prítomnosť parazitov;
- kolonoskopiu (prístrojové vyšetrenie hrubého čreva);
- gastroskopia (endoskopické vyšetrenie pažeráka, žalúdka, dvanástnika na vylúčenie gastrointestinálnych ochorení, napr. gastritídy, duodenitídy, kolitídy);
- ultrazvuk brucha a panvy (na vyšetrenie čriev a na zistenie sprievodných ochorení vnútorných orgánov).
Na základe výsledkov vyšetrenia môže lekár predpísať aj konzultácie s ďalšími špecialistami, napríklad s neurológom alebo proktológom. Komplexné vyšetrenie môže vylúčiť zápalové ochorenie čriev a iné ochorenia tráviaceho traktu a lekár na základe výsledkov predpíše liečbu.
Ako sa dá liečiť syndróm dráždivého čreva?
Liečbu syndrómu dráždivého čreva predpisuje gastroenterológ na základe výsledkov vyšetrenia, individuálnych charakteristík organizmu, prítomnosti sprievodných ochorení a príznakov. Syndróm dráždivého čreva možno liečiť komplexnou liečbou, ktorá môže zahŕňať:
- antispazmodiká (lieky na zníženie tonusu a aktivity hladkého svalstva);
- lieky na reguláciu črevnej motoriky;
- lieky na reguláciu stolice (preháňadlá, obalovacie, zahusťujúce);
- enzýmové prípravky (na normalizáciu trávenia);
- probiotiká (na obnovenie rovnováhy črevnej mikroflóry);
- absorbenty a diuretiká (na odstránenie plynatosti);
- psychologická podpora a lieky na podporu nervového systému (sedatíva, antidepresíva).
Liečbu syndrómu dráždivého čreva, dávkovanie a trvanie liečby by mal predpísať lekár. Dôležitou súčasťou liečby syndrómu dráždivého čreva je diéta, ktorá spočíva vo vylúčení problematických potravín z jedálnička.
Strava pri syndróme dráždivého čreva
Diéta pri syndróme dráždivého čreva zahŕňa vyhýbanie sa konzumácii potravín, ktoré spôsobujú zvýšenú plynatosť čriev, nadúvanie, zápchu alebo hnačku. Pri IBS je dôležité vyhýbať sa aj konzumácii nápojov a potravín, ktoré dráždia črevnú sliznicu (napr. ovocie s vysokým obsahom fruktózy).
Strava pri syndróme dráždivého čreva | |
Pri syndróme dráždivého čreva sa neodporúča konzumovať | Pri syndróme dráždivého čreva sa môže konzumovať |
mastné, údené a vyprážané jedlá (tučné mäso, bohaté vývary, marinády, korenie) | varené, pečené, dusené potraviny (varená zelenina, chudé mäso a ryby) |
alkohol, kofeínové a sýtené nápoje, plnotučné mlieko. | bezlaktózové mlieko (mandľové, ryžové, kokosové), jogurt, kefír, tvrdé syry |
strukoviny, kapusta, pečivo, cukrovinky. | kaše (ovsené vločky, jačmeň, pohánka, proso, quinoa, kukurica) |
jablká, hrušky, čerešne, marhule, slivky, broskyne. | banány, pomaranče, mandarínky, melón, kiwi, ananás |
umelé sladidlá (žuvačky, cukríky) | mandle, arašidy, vlašské orechy a píniové oriešky |
Pri syndróme dráždivého čreva so zápchou je potrebné piť dostatok vody (aspoň jeden a pol litra denne) a zvýšiť príjem vlákniny (celozrnné výrobky, otruby, ražný chlieb). Jedálny lístok pri syndróme dráždivého čreva s hnačkou by nemal obsahovať surovú zeleninu, mliečne výrobky ani cestoviny, pretože môžu dráždiť tráviaci systém, spôsobovať kvasenie a zhoršovať tekutú stolicu. Pri črevných problémoch je taktiež dôležité dodržiavať stravovací režim: jesť malé porcie, vyhýbať sa prejedaniu a hladovaniu a večerať aspoň dve hodiny pred spaním.
V závislosti od organizmu je dôležité vyhýbať sa konzumácii potravín spôsobujúcich intolerancie. Vedenie si potravinového denníka je dobrý spôsob, ako sledovať skonzumované jedlo a reakcie organizmu naň.
Recepty jedál pri syndróme dráždivého čreva
Strava pri syndróme dráždivého čreva by mala byť vyvážená (s dostatočným množstvom vitamínov a minerálov) a obsahovať prírodné produkty (bez farbív, stabilizátorov a konzervačných látok). Pri syndróme dráždivého čreva je vhodné pripravovať si jedlá podľa týchto receptov: