0800200000

Koprogram (vyšetrenie stolice) v Bratislave

Koprogram je všeobecné vyšetrenie stolice, ktoré slúži na diagnostiku ochorení tráviaceho systému. Koprogram umožňuje diagnostikovať zápalové ochorenia čriev (ulcerózna kolitída a Crohnova choroba), pankreatitídu a problémy s absorpciou (celiakia).

V medicínskom centre Doktorpro Bratislava môžete podstúpiť koprogram, získať odbornú interpretáciu výsledkov a v prípade potreby absolvovať komplexnú liečbu ochorení tráviaceho traktu. Objednanie sa na vyšetrenie a konzultáciu s lekárom je možné 24 hodín denne.

Čo je to koprogram?

Koprogram je komplexné vyšetrenie stolice, ktoré zahŕňa fyzikálne, chemické a mikroskopické analýzy. Stolica vzniká v dôsledku zložitých biochemických procesov trávenia potravy, vstrebávania živín v čreve a vylučovania produktov metabolizmu. Vyšetrenie zloženia a vlastností stolice je kľučové na diagnostiku a monitorovanie liečby gastrointestinálnych ochorení.

Na čo slúži koprogram?

Gastroenterológ môže predpísať všeobecné vyšetrenie stolice na diagnostiku ochorení gastrointestinálneho traktu (gastritída, vredová choroba žalúdka a dysbakterióza). Taktiež sa vyšetrenie určuje na kontrolu prítomnosti skrytej krvi v stolici, ktorá môže poukazovať na vredy, polypy a novotvary. Ďalšie účely koprogramu:

  • kontrola účinnosti liečby gastrointestinálnych ochorení;
  • nutnosť nutričnej korekcie;
  • detekcia zápalových procesov;
  • hodnotenie mikrobiálneho zloženia črevnej flóry;
  • diagnostika ochorení konečníka a análneho otvoru (proktitída).

Infektológ môže predpísať koprogram u dospelých na diagnostiku napadnutia červami (askarióza a giardióza). Na diagnostiku chorôb spojených s potravinovými alergiami alebo celiakiou sa predpisuje aj podrobný rozbor stolice.

Indikácie pre koprogram

Všeobecné vyšetrenie stolice predpisuje gastroenterológ a proktológ, keď sa objavia príznaky gastrointestinálnych ochorení. Je potrebné absolvovať koprogram aj v prípade porúch stolice (napr. pri zápche alebo hnačke). Medzi ďalšie indikácie na odber podrobného koprogramu patria:

  • bolesť brucha;
  • nevoľnosť a vracanie;
  • nafukovanie brucha;
  • pocit ťažoby v žalúdku po jedle;
  • prítomnosť krvi alebo hlienu v stolici;
  • strata chuti do jedla;
  • nevysvetliteľný úbytok hmotnosti;
  • výskyt nepríjemného zápachu stolice;
  • horúčka.

Po konzumácii mastných jedál sa môže objaviť nevoľnosť alebo vracanie. Indikáciou pre analýzu môžu byť aj vyrážky poukazujúce na poruchy trávenia.

Koprogram sa odporúča pri podozrení na ochorenia gastrointestinálneho traktu (gastritída, pankreatitída a cholecystitída). Medzi choroby, ktoré možno diagnostikovať koprogramom, patria:

  • črevné poruchy (kolitída a enterokolitída);
  • otrava potravinami;
  • parazitárne infekcie (askarióza a giardióza);
  • anémia (nedostatok červených krviniek);
  • zápalové ochorenie čriev;
  • steatorea (nadbytok tuku v stolici).

V prípade podozrenia na infekčné črevné ochorenia (salmonelóza, šigelóza a dyzentéria) sa taktiež predpisuje koprogram. Vyšetrenie stolice sa môže byť indikované aj v prípade dysbakteriózy (črevnej dysfunkcie). Koprogram identifikuje dysbakteriózu prítomnosťou patogénnych mikroorganizmov, zvýšením hladiny leukocytov a zmenami konzistencie stolice.

V prípade prítomnosti chronických ochorení gastrointestinálneho traktu je potrebné urobiť vyšetrenie stolice aspoň raz alebo dvakrát ročne. Ochorenia, pri ktorých by ste mali pravidelne absolvovať koprogram, sú:

  • gastritída a peptická vredová choroba;
  • ulcerózna kolitída a Crohnova choroba;
  • dysbakterióza;
  • pankreatitída;
  • chronická hepatitída;
  • cholelitiáza a žlčové kamene;
  • exokrinná pankreatická insuficiencia (neschopnosť rozkladať potravu v črevách);
  • chronická duodenitída (zápal dvanástnika).

V prípade exacerbácie ochorení sa môže vyžadovať koprogram raz za 3 mesiace alebo častejšie, v závislosti od indikácií lekára. V prípade výskytu príznakov porúch trávenia (bolesti brucha, zápcha a hnačka) sa odporúča okamžite urobiť vyšetrenie stolice na spresnenie diagnózy a správnu liečbu.

Čo ukazuje koprogram?

Koprogram ukazuje abnormality v tráviacich a metabolických orgánoch. Procesy v tele, ktoré zobrazuje koprogram:

  • poruchy kyselinotvornej funkcie žalúdka (pri gastritíde a hyperkyselých stavoch);
  • zrýchlená evakuácia obsahu zo žalúdka a čreva (pri syndróme dráždivého čreva a infekčných ochoreniach);
  • porucha enzymatickej funkcie pankreasu (pri chronickej pankreatitíde a nedostatku enzýmov);
  • zápalový proces v gastrointestinálnom trakte (pri ulceróznej kolitíde);
  • poruchy funkcie pečene (v prípade problémov s tvorbou žlče a vylučovaním žlče);
  • dysbakterióza (so zmenami konzistencie, zápachu a farby stolice);
  • poruchy vstrebávania v dvanástniku (pri nedostatku vápnika a železa);
  • ulcerózna, alergická a spastická kolitída.

Vyšetrenie stolice na črevné parazity odhaľuje parazitárne infekcie (vajíčka helmintov, giardiózy a enterobiózy). Pomocou testu sa určuje hladina bielkovín, tukov, sacharidov a horčíka v tele. Interpretácia koprogramu umožňuje posúdiť stav žalúdka, pankreasu, pečene a čriev.

Zloženie parametrov koprogramu (vyšetrenie výkalov)

Koprogram zahŕňa štúdie zamerané na identifikáciu mikroskopických prvkov, mikroflóry a schopnosť tráviť potraviny. Pri vyšetrovaní mikroskopických prvkov koprogram ukazuje prítomnosť krvných parazitov a leukocytov. Koprogramom sa zisťuje aj prítomnosť hlienu, škrobu a vlákniny v stolici.

Zloženie ukazovateľov koprogramu

Fyzikálne ukazovatele

Ukazovateľ

Popis

Farba

V dôsledku prítomnosti zvyškov potravín, metabolických produktov bilirubínu (sterkobilín), ako aj pigmentov súvisiacich s fungovaním žlčníka a pečene. Zmeny môžu poukazovať na ochorenia tráviaceho traktu, nedostatok žlče a krvácanie.

Konzistentnosť

Označuje stupeň hustoty stolice, ktorý je určený obsahom vody a zvyškov potravy. Vyšetruje sa na posúdenie funkcie čriev a zistenie hnačky, zápchy, zápalu alebo infekcie.

Vôňa

V dôsledku produktov rozkladu bielkovín a mastných kyselín, ako aj činnosti črevnej mikroflóry. Zmeny môžu poukazovať na poruchy trávenia, bakteriálne infekcie alebo hnilobné procesy v tráviacom trakte.

Forma

Charakterizuje konzistenciu stolice a celkový stav tráviaceho systému. Používa sa na diagnostiku porúch črevnej motility, dehydratácie alebo zápalových procesov v tráviacom trakte.

Nečistoty

Vyšetrenie nečistôt (hlien, krv, nestrávené zvyšky potravy alebo hnis) umožňuje diagnostikovať zápalové procesy, krvácanie a poruchy trávenia v tráviacom trakte.

Chemické indikátory

Reakcia (pH)

Indikátor acidobázickej rovnováhy odráža črevné prostredie. Analýza pomáha odhaliť poruchy fermentácie, hnilobné procesy a zápalové ochorenia tráviaceho traktu.

Skrytá krv

Pri poškodení sliznice tráviaceho traktu sa môže objaviť malé množstvo krvi, ktoré je voľným okom neviditeľné.

Stercobilin

Sterkobilín je farbivo, ktoré dodáva stolici charakteristickú hnedú farbu a vzniká z bilirubínu v čreve. Používa sa na hodnotenie funkcie pečene a žlčových ciest a porúch metabolizmu bilirubínu.

Bilirubín

Bilirubín je žlčové farbivo, ktoré sa za normálnych okolností úplne spracúva v čreve. Prítomnosť pigmentu môže poukazovať na abnormality pečene alebo žlčových ciest.

Rozpustný proteín

Bielkoviny sú rozpustné vo vodnom prostredí a v prípade porúch trávenia môžu byť prítomné v stolici. Umožňuje diagnostiku zápalových procesov v čreve, porúch vstrebávania alebo poškodenia črevnej sliznice.

Mikroskopické ukazovatele

Svalové vlákna

Nestrávené častice svalových vlákien sa môžu nachádzať v koprograme, ak je trávenie bielkovín v gastrointestinálnom trakte narušené. Môže súvisieť s nedostatkom enzýmov alebo poruchami pankreasu a žalúdka.

Spojivové tkanivo

Nestrávené vlákna spojivového tkaniva možno zistiť v prípade poruchy trávenia spojivových tkanív živočíšnych produktov. Umožňujú zistiť poruchy enzymatickej aktivity žalúdka a pankreasu.

Mastné kyseliny a mydlá

Produkty neúplného trávenia tukov sa môžu vyskytovať pri poruchách vstrebávania tukov (steatorea), ochoreniach pankreasu alebo tenkého čreva.

Nestrávená vláknina

Zvyšky rastlinnej potravy, ktoré neprešli trávením v gastrointestinálnom trakte, umožňujú diagnostikovať žalúdočné alebo črevné ochorenia alebo poruchy enzýmovej aktivity.

Škrob

Na diagnostiku porúch pankreasu alebo čriev sa vyšetrujú nestrávené alebo zle strávené zvyšky škrobových potravín.

Jodofilná flóra

Skupina mikroorganizmov sa pri interakcii s jódom sfarbí na tmavomodro alebo fialovo. Vyšetrenie flóry umožňuje zistiť nerovnováhu v črevnej mikroflóre pri črevných infekciách alebo poruchách normálnej mikroflóry.

Epitel a leukocyty

Epitel v stolici sú bunky, ktoré vystielajú črevnú sliznicu. Leukocyty (biele krvinky) môžu byť prítomné pri zápaloch a infekčných ochoreniach v tráviacom trakte.

Červené krvinky

Červené krvinky sa môžu objaviť v prípade poškodenia črevnej sliznice a vredov. Prítomnosť erytrocytov v stolici sa vyšetruje na diagnostiku gastrointestinálneho krvácania a vredových ochorení.

Protozoá a vajíčka helmintov

Mikroorganizmy a vajíčka parazitov môžu byť prítomné pri črevných infekciách alebo napadnutí helmintmi. Koprogram umožňuje diagnostiku parazitárnych ochorení (amébióza, giardióza a helmintóza).

Nečistoty

Hlien

Priehľadná alebo belavá látka vylučovaná črevnou sliznicou. Hlien sa vyšetruje pri kolitíde, syndróme dráždivého čreva a infekčných ochoreniach.

Krv

Krv v stolici poukazuje na vnútorné krvácanie v tráviacom trakte z vredov, polypov, novotvarov alebo hemoroidov.

Hnis

Hnis v stolici poukazuje na infekciu alebo bakteriálnu kolitídu. Vyšetruje sa na dyzentériu a amébiózu.

Zistenie extracelulárneho škrobu v koprograme poukazuje na neúplné trávenie sacharidov v organizme s nedostatkom enzýmov (amylázy). Koprogram tiež umožňuje identifikovať kvasinkové huby, ktoré poukazujú na porušenie črevnej mikroflóry pri dysbakterióze a kandidóze.

Stráviteľná vláknina v koprograme predstavuje časť rastlinnej vlákniny, ktorá je schopná trávenia a vstrebávania v organizme za pomoci enzýmov tráviaceho traktu. Vláknina nie je úplne stráviteľná, ale v prípade porúch trávenia, nedostatku enzýmov alebo črevnej dysfunkcie sa hladina stráviteľnej vlákniny môže zvýšiť.

Príprava na koprogram (vyšetrenie stolice)

Pre získanie spoľahlivých výsledkov je potrebné dodržať pravidlá prípravy na odber stolice. Príprava na koprogram zahŕňa:

  • vysadenie liekov s obsahom železa a horčíka 3 dni pred vyšetrením;
  • prerušenie antibiotík a liekov ovplyvňujúcich črevnú peristaltiku 3 dni pred vyšetrením;
  • vylúčenie mastných, údených a korenených jedál deň pred vyšetrením;
  • nepoužívanie laxatív 3 dni pred vyšetrením.

Na všeobecnú analýzu stolice je potrebné odobrať čerstvo vylúčené výkaly so spontánnym vyprázdňovaním. Pred defekáciou je tiež potrebné sa vymočiť, aby sa zabránilo kontaminácii stolice močom. Biomateriál by sa mal odobrať zo strednej časti stolice.

Vzorku stolice je potrebné vložiť do sterilnej jednorazovej nádoby s tesne uzavretým viečkom. Vzorka by sa mala doručiť do laboratória do 1 až 2 hodín po odbere. Ak je to nevyhnutné, vzorku možno skladovať maximálne 10 až 12 hodín v podmienkach, ktoré zodpovedajú správnemu uskladneniu. Na konzultácii u lekára sa dozviete, koľko stolice je potrebné na koprogram. Najčastejšie sa vyžaduje minimálne 50 gramov objemu stolice.

Absolvovanie koprogramu (vyšetrenie stolice) v Bratislave

V medicínskom centre Doktorpro Bratislava vám gastroenterológ alebo proktológ môže predpísať celkový rozbor stolice. Tento rozbor sa vykonáva pri príznakoch gastrointestinálnych ochorení, na monitorovanie liečby a ako preventívne opatrenie pri chronických patologických stavoch. Podľa metodiky koprogramu by mal pacient niekoľko dní pred vykonaním analýzy dodržiavať diétu. Po odbere vzorky je potrebné ju doručiť do laboratória.

Výsledky analýzy zvyčajne lekár dešifruje a na základe nich môže navrhnúť liečbu. Termín spracovania koprogramu je 3 až 7 dní.

Dešifrovanie výsledkov koprogramu (vyšetrenie stolice) v Bratislave

V medicínskom centre Doktorpro Bratislava vykonáva dešifrovanie výsledkov koprogramu gastroenterológ alebo proktológ. Pacient obdrží podrobné výsledky vyšetrenia s referenčnými hodnotami jednotlivých ukazovateľov.

Referenčné hodnoty (norma a príznaky ochorenia) koprogramu

Dešifrovanie výsledkov umožňuje určiť normy a príznaky ochorenia podľa fyzikálnych, chemických a mikroskopických ukazovateľov, ako aj identifikáciu prípadných nečistôt. Hodnoty sú prezentované ako referenčné, pričom normálne hodnoty pre každého pacienta.

Popis referenčných hodnôt koprogramu

Ukazovateľ

Normálna hodnota koprogramu

Odchýlky a ich význam

Farba

Hnedá

Čierna, biela a zelená (ochorenie pečene a gastrointestinálneho traktu)

Konzistencia

Formalizovaná

Tekutá a tuhá (hnačka a zápcha)

Vôňa

Špecifická

Hnilobná alebo kyslá (dysbakterióza a poruchy trávenia)

Forma

Valcová

Pásovité ovčie výkaly (črevná choroba)

Nečistoty

Neprítomné

Hlien, krv a hnis (zápal, nádory a infekcie)

Reakcia (pH)

Mierne kyslý a neutrálny

Kyslá (fermentácia) a alkapická (hnitie)

Skrytá krv

Negatívna

Pozitívna (krvácanie v tráviacom trakte)

Stercobilin

Prítomný

Absencia (nepriechodnosť žlčových ciest)

Bilirubín

Neprítomný u dospelých

Prítomný (zrýchlená evakuácia a dysbakterióza)

Rozpustné bielkoviny

Neprítomné

Prítomné (črevný zápal)

Svalové vlákna

Minimálne množstvo

Množstvo (porucha trávenia bielkovín)

Spojivové tkanivo

Neprítomné

Prítomné (nedostatok žalúdočnej šťavy)

Mastné kyseliny a mydlá

Jednotlivé

Množstvo (pankreatická insuficiencia)

Nestrávené vlákna

Jednotlivé

Množstvo (nedostatok enzýmov)

Škrob

Neprítomný

Prítomný (porucha trávenia sacharidov)

Jodofilná flóra

Neprítomná

Prítomná (dysbakterióza)

Epitel a biele krvinky

Jednotlivé

Množstvo (zápal)

Erytrocyty

Neprítomné

Prítomné (poškodenie sliznice)

Prvoky a vajíčka helmintov

Neprítomné

Prítomné (parazitárne infekcie)

Hlien

Neprítomný

Prítomný (črevný zápal)

Krv

Neprítomná

Prítomný (zranenia a nádory)

Hnis

Neprítomný

Prítomný (závažné infekcie a abscesy)

Ak koprogram preukáže prítomnosť skrytej krvi, hlienu a erytrocytov, lekár na základe výsledkov predpíše vhodnú liečbu. Gastroenterológ alebo proktológ môže predpísať aj ďalšie vyšetrenia (kolonoskopiu). 

Na koprogram (rozbor stolice) sa môžete objednať v medicínskom centre Doktorpro Bratislava. Kontaktovať nás môžete na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo prostredníctvom objednávacieho formulára. Na rovnakom telefónnom čísle vám radi poskytneme informácie o cenách a podmienkach vyšetrenia.

Blažena Uharčeková
Blažena Uharčeková
Lekári oddelenia laboratórnych vyšetrení
pattern
time
V Doktorpro sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Všetky analýzy

Cena laboratórnych vyšetrení v Bratislave

Všeobecné klinické vyšetrenia
Krvny obraz s retikulocytmi
11 eur
Biochemické vyšetrenia
Activovany tromboplastinovy cas APTT
11 eur
Aktivovan tromboplast nov as, APTT
7 eur
Alaninaminotransferaza (ALT)
6 eur
PCR diagnostika infekcií a vírusov
Chlamydia trachomatis - dokaz protilatok tried IgA a IgG
33 eur
CMV - dokaz protilatok triedy IgG a IgM
50 eur
HAV - IgG (total) dokaz protilatok triedy IgG/total proti virusu hepatitidy typu A
18 eur
Iné typy vyšetrení
17 - beta estradiol (E2)
21 eur
17-hydroxyprogesteron (17OHPRO)
32 eur
Adrenokortikotropny hormon (ACTH)
22 eur

Lekári oddelenia laboratórnych vyšetrení Doktorpro Bratislava

Najnovšie články z oblasti laboratórnych testov

Všetky články

Recenzie o Laboratórnych vyšetrení Doktorpro v Bratislave

Služby sú dostupné v medicínskych centrách

Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie