0800200000

Kŕče v bruchu. Čo naznačujú a ako ich zmierniť?

Kŕče v bruchu. Čo naznačujú a ako ich zmierniť?
gastroenterológia
aktualizované: 02 December 2024
Čítať 8 minút Zverejnené: 29 November 2024 56
Kŕče v bruchu sa môžu vyskytnúť pri abnormalitách brušnej dutiny. Môžu sa objaviť aj po prejedaní, konzumácii ťažkých jedál a pití alkoholu (v dôsledku pomalého trávenia a nadmernej tvorby plynov).

Čo sú kŕče v bruchu?

Kŕče v bruchu sú bolesti brucha, ktoré vznikajú v dôsledku rytmického sťahovania svalov vnútorných orgánov. Bolesť môže byť akútna, chronická alebo opakujúca sa.

Čo pociťujete pri kŕčoch v bruchu?

Máte otázky ohľadom práce oddelenia gastroenterológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Kŕče v bruchu sú podobné kontrakciám, ktorých trvanie a intenzita sa môžu líšiť: od mierneho mravčenia až po silné sťahy. Pri silných bolestiach brucha je niekedy pre človeka ťažké chodiť (ľahšie sa chodí v zohnutej polohe). V závislosti od charakteru kŕčov rozlišujeme následovné typy:

  • tonické (brušné svaly sú silne napäté, dochádza k nekontrolovanej kontrakcii);
  • klonické (svalové kontrakcie a kŕče sa striedajú so svalovou relaxáciou);
  • spastické (prejavujú sa ako záchvaty, pri ktorých sa sťahuje alebo uvoľňuje žalúdok);
  • bolesť (pri pocite hladu);
  • kolika (bodavá a nárazová bolesť).

Niekedy sa kŕče v bruchu objavia jednorázovo a náhle (napr. po prejedení alebo pri potravinovej intolerancii). Môžu byť aj chronické, a v takom prípade si vyžadujú diagnostiku a následnú liečbu.

Aké orgány môžu vyvolávať kŕče v bruchu?

Spastická bolesť brucha môže byť vyvolaná kontrakciou stien tráviacich orgánov: pečene, žlčníka, žalúdka, čriev, dvanástnika a sleziny. Akútne kŕče v bruchu sa vyskytujú aj na pozadí zápalu slepého čreva (apendixu).

Kŕče v podbrušku a v suprapubickej oblasti sa môžu vyskytnúť v dôsledku ochorenia obličiek, močového mechúra a močovodov. U mužov sa bolesti brucha môžu vyskytnúť na pozadí patologických stavov prostaty, a u žien zas patológií maternice alebo vaječníkov.

Aké sú príčiny kŕčov v bruchu?

Jednou z častých príčin spastickej bolesti brucha je zlá činnosť tráviaceho systému. Príčiny kŕčov v bruchu:

  • nesprávna strava (systematické prejedanie, nevyvážená strava, nadmerná konzumácia ťažkých a mastných jedál, konzumácia suchej stravy);
  • otrava jedlom;
  • poškodenie pečene (pečeňová kolika);
  • ochorenia obličiek (renálna kolika);
  • ochorenia žalúdka, čriev, pankreasu (gastritída, gastroenteritída, pankreatitída, duodenitída, peptický vred, črevná dysbakterióza);
  • rotavírusová infekcia;
  • apendicitída (zápal slepého čreva);
  • napadnutie tráviaceho traktu červami;
  • inguinálna alebo pupočná hernia (prietrž, patologický presun orgánov či tkanív z miesta prirodzeného uloženia na iné). 

Bolesť pod pupkom je typická pre niektoré infekcie: escherichióza, shigelóza, yersinióza. Pri črevných infekciách sa vyskytujú silné kŕče v bruchu sprevádzané bolestivým nutkaním na stolicu a tekutou stolicou.

Kŕče v podbrušku môže spôsobiť cystitída (zápal močového mechúra) alebo urolitiáza (obličkové kamene alebo kamene v močovom mechúre). Kŕčovité bolesti v podbrušku počas močenia po ňom môžu poukazovať na pyelonefritídu alebo uretritídu.

Kŕčovité bolesti brucha a v spodnej časti chrbta uprostred menštruačného cyklu môžu poukazovať na mimomaternicové tehotenstvo a vyžadujú si vyšetrenie gynekológom. Konzultovať gynekológa je potrebné aj v prípade bolestivých kŕčov v podbrušku po sexe, pretože môžu poukazovať na abnormality reprodukčného systému (endometritída, endometrióza, myóm maternice) a pohlavne prenosné choroby.

Fyziologické príčiny kŕčov v bruchu

Bolesti brucha môžu byť spôsobené stázou žlče spôsobenou ťažkým jedlom, prejedaním sa alebo intoxikáciou alkoholom. Ďalšie fyziologické príčiny kŕčov v bruchu:

  • fyzická alebo psychická únava;
  • dlhé intervaly medzi jedlami, hladovanie;
  • zdvíhanie závaží alebo nadmerné zaťažovanie brušných svalov (môže spôsobiť roztiahnutie brušných svalov alebo pretrhnutie svalových vlákien brucha).

U žien sa môže objaviť bolesť brucha podobná kŕčom každý mesiac na začiatku menštruácie alebo jeden či dva dni pred ňou. Súvisí to so zmenami hormonálneho pozadia a so sťahmi maternice. Ak dovtedy menštruácia nebola bolestivá, je potrebné sa poradiť s gynekológom, pretože tieto bolesti môžu poukazovať na poruchu reprodukčného systému.

Bolesť brucha spôsobená normálnymi fyziologickými procesmi v tele je krátkodobá (nie dlhšia ako dva alebo tri dni), nie je ostrá ani neznesiteľná. V prípade opakujúcich sa kŕčov v bruchu je potrebné vyhľadať lekára, pretože chronická bolesť poukazuje na zdravotný problém, ktorý si vyžaduje vyšetrenie a liečbu.

Kŕče v brušnej dutine v dôsledku ochorení tráviaceho traktu

Bolesť brucha sa často vyskytuje na pozadí zápalu tráviaceho systému, ako je cholecystitída (zápal žlčníka), pankreatitída (zápal pankreasu), gastritída (zápal žalúdočnej sliznice), cholangitída (zápal žlčových ciest). Iné ochorenia vyvolávajúce kŕče v brušnej oblasti:

  • syndróm dráždivého čreva (črevná dysfunkcia);
  • gastroezofageálny reflux (porucha trávenia, pri ktorej sa kyslý obsah žalúdka vracia do pažeráka);
  • črevná infekcia.

Akútna bolesť brucha na pravej strane (pravé podrebrie) môže poukazovať na patologický stav pečene (hepatitída, cirhóza). Renálna kolika môže byť spôsobená poruchou odtoku žlče – biliárnou dyskinézou.

Príznakom peptického vredu je ostrá a bodavá bolesť v ľavej časti brucha pod rebrami, ktorá sa stupňuje pri prázdnom žalúdok a ustupuje po jedle. Pri dvanástnikových vredoch sa bolesť brucha najčastejšie objavuje v noci (objavuje sa v noci počas odpočinku).

Kŕče v tráviacich orgánoch sa môžu vyskytnúť v prípade individuálnej neznášanlivosti na niektoré zložky potravín (napr. kazeín, lepok, laktóza). Tieto kŕče vznikajú v dôsledku nedostatku tráviacich enzýmov a poruchy rozkladu potravy. Potravinovú alergiu môžu sprevádzať problémy so stolicou (najčastejšie hnačka), nevoľnosť, opuch slizníc (úst, hrdla).

Aké faktory vyvolávajú kŕče v bruchu?

Kŕče v bruchu môžu byť vyvolané vonkajšími faktormi, zlým životným štýlom a nesprávnymi stravovacími návykmi. Faktory vyvolávajúce kŕče v bruchu:

  • konzumácia studených jedál a nápojov;
  • nadmerné pitie alkoholu a nápojov obsahujúcich kofeín;
  • užívanie diuretík a laxatív;
  • hltavé jedenie (nadmerné množstvo prehltnutého vzduchu) a jedenie v strese.

Žalúdočné kŕče môžu byť vyvolané dlhými prestávkami medzi jedlami a hladovaním. Stres, strach, úzkosť a emocionálny stres môžu viesť k funkčným poruchám tráviacich orgánov a ku kŕčom.

Aké príznaky môžu sprevádzať kŕče v bruchu?

V závislosti od príčin kŕčov môžu kŕče v bruchu sprevádzať ďalšie príznaky – nadúvanie, plynatosť, problémy so stolicou (zápcha alebo hnačka), nevoľnosť a zvracanie. Bolesti brucha spôsobené akútnym zápalovým procesom sú často sprevádzané zvýšenou telesnou teplotou a celkovou malátnosťou.

Ako pochopiť v ktorej časti brucha vznikajú kŕče?

Kŕče v bruchu môžu vznikať na jednom mieste alebo v určitej oblasti brucha (lokálne) alebo zasahujú väčšiu časť brucha. Lokalizovať samostatne bolesť je ťažké, pretože môže vystreľovať do chrbta, do oblasti krížov, do hrudnej kosti a rebier.

Ako odstrániť kŕče v bruchu?

Kŕče v bruchu sa dajú odstrániť liekmi proti bolesti a kŕčom. Je dôležité, aby vám lieky predpísal lekár s prihliadnutím na vašu anamnézu.

Akého lekára mám navštíviť kvôli kŕčom v bruchu?

V prípade kŕčov v bruchu je potrebné vyhľadať gastroenterológa. Gastroenterológ určí presné miesto kde vznikajú kŕče, zistí charakter  bolesti a predpíše potrebné vyšetrenia.

Ako sa diagnostikujú kŕče v bruchu?

Príčinu bolesti brucha môže určiť gastroenterológ v medicínskom centre Doktorpro Bratislava po odbere anamnézy a vyšetrení. Na vstupnom vyšetrení sa lekár oboznámi s problémami pacienta, objasní ich príznaky, trvanie a závažnosť, zistí jeho stravovacie návyky, chronické patológie a predchádzajúce chirurgické zákroky. Rovnako sa informuje o užívaní liekov. Ďalšia diagnostika kŕčov v bruchu môže zahŕňať:

  • fyzikálne vyšetrenie (palpácia brucha na určenie miesta bolesti a jej intenzity, vyšetrenie pokožky);
  • testy na diagnostiku brušných kŕčov (všeobecné klinické testy krvi, stolice a moču, biochemický krvný test, test na skrytú krv v stolici);
  • ultrazvuk brucha;
  • test na Helicobacter pylori (baktériu, ktorá prispieva ku gastritíde, duodenitíde a vredovej chorobe žalúdka).

Ultrazvuk pri brušných kŕčoch umožňuje posúdiť stav tráviacich orgánov, odhaliť ich patologické zmeny a novotvary. Ultrazvuk je neinvazívna a bezpečná metóda diagnostiky, ktorá nemá žiadne kontraindikácie a vekové obmedzenia.

Príprava na vstupné vyšetrenie gastroenterológom zahŕňa vyhýbanie sa jedeniu a pitiu v deň vyšetrenia, pretože plný žalúdok môže ovplyvniť výsledky fyzikálneho vyšetrenia. Ultrazvuk tráviaceho traktu sa vykonáva na prázdny žalúdok.

Aké sú spôsoby liečby kŕčov v bruchu?

Gastroenterológ v medicínskom centre Doktorpro Bratislava po komplexnom vyšetrení predpíše liečbu kŕčov v bruchu. Terapia je zameraná na liečbu základnej choroby, ktorá bolesť spôsobila, a odstránenie jej príznakov. Liečba kŕčov v bruchu vyvolaných patológiou tráviaceho traktu môže zahŕňať:

  • antibiotiká (na infekcie alebo napadnutie červami);
  • antivírusové lieky (na vírusové infekcie);
  • protizápalové lieky a kortikosteroidy (na odstránenie zápalu);
  • lieky na normalizáciu činnosti tráviaceho systému a procesu vyprázdňovania (enzýmy, laxatíva, antidiarrhoiká, enterosorbenty);
  • probiotiká, prebiotiká (na obnovu črevnej mikroflóry);
  • analgetiká a antispazmodiká (uvoľňujú kŕče hladkého svalstva vnútorných orgánov).

Terapia žalúdočných a dvanástnikových vredov zahŕňa užívanie antacíd (neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú v žalúdku), gastroprotektív (lieky ochraňujúce sliznicu žalúdka pred žalúdočnou kyselinou) a liekov na odstránenie infekcie Helicobacterom. Liečba patologických stavov žlčníka je zameraná na reguláciu jeho svalového tonusu a motility vývodov.

Liečba potravinovej intolerancie spočíva v obmedzení príjmu tých potravín, ktoré sú jej spúšťačom. Na odstránenie alebo zmiernenie príznakov potravinovej intolerancie sa môžu použiť lieky so špeciálnymi enzýmami (enzýmy) na trávenie lepku, laktózy, fenolu a kazeínu.

Liečba ochorení tráviaceho traktu zahŕňa diétu, ktorú gastroenterológ predpisuje s prihliadnutím na individuality každého pacienta, pričom zohľadní jeho vek, vlastnosti organizmu a prejavy choroby. Lekár môže odporučiť aj úpravu životného štýlu.

Aký typ kŕčov v bruchu si vyžaduje odbornú lekársku pomoc?

Ak kŕče v bruchu pretrvávajú (napr. sa objavujú po každom jedle) alebo sa často opakujú, je potrebné vyšetrenie u gastroenterológa. Indikácie na konzultáciu s gastroenterológom:

  • bolesť graduje a stáva sa neznesiteľnou;
  • kŕče pretrvávajú niekoľko dní;
  • ostré bolesti počas defekácie alebo močenia;
  • kŕče v bruchu sprevádzané nevoľnosťou a vracaním;
  • vo zvratkoch alebo v stolici je krv;
  • brucho je trvdé, napäté a citlivé na dotyk.

Pri náhlych kŕčoch v bruchu a teplote nad 38 °C treba zavolať záchranku. Ak sa objavia príznaky dehydratácie – bledosť, slabosť, suché sliznice a strata vedomia, je potrebná urgentná liečba.

Odborné rady na prevenciu brušných kŕčov

Prevencia brušných kŕčov je zameraná na predchádzanie vzniku ochorení tráviaceho a močovo-pohlavného systému. Odborné rady na prevenciu brušných kŕčov:

  • dodržiavať zdravý životný štýl a mat vyváženú dennú stravu (vyhýbať sa nezdravým jedlám, fajčeniu, obmedziť alkohol, prijímať dostatok živín a vlákniny);
  • kontrolovať telesnú hmotnosť a udržiavať ju vo fyziologických normách;
  • udržiavať vodnú bilanciu (vypiť aspoň jeden a pol až dva litre vody denne);
  • udržiavať fyzickú aktivitu;
  • vyhnúť sa stresu, podchladeniu, prepracovaniu;
  • vylúčiť potraviny, ktoré spôsobujú individuálnu reakciu organizmu (zvýšená tvorba plynov, škvŕkanie alebo ťažoba v bruchu).

Dôležité je včas zahájiť liečbu infekčných a zápalových ochorení vnútorných orgánov. Na prevenciu ochorení tráviaceho traktu sa odporúča absolvovať každoročné prehliadky u gastroenterológa a vyšetrenia na posúdenie funkčnosti vnútorných orgánov.

Rady gastroenterológa pri kŕčoch v bruchu

V prípade intenzívnych kŕčov a bolesti brucha sprevádzaných napr. zvracaním alebo horúčkou je nutná konzultácia s gastroenterológom. Na zmiernenie kŕčov nejasného pôvodu je môžné vyskúšať domáce metódy. Rady gastroenterológa pri kŕčoch v bruchu spôsobených normálnymi fyziologickými procesmi:

  1. Uvoľnite sa a zaujmite pohodlnú polohu. Uvoľnite kŕčom stiahnuté brušné svaly. 
  2. Priložte si na brucho niečo teplé (napr. termofor s teplou vodou) alebo si dajte teplý kúpeľ (nie horúci!).
  3. Doprajte si ľahkú masáž (môže uvoľniť svaly, zlepšiť prietok krvi a zmierniť bolesť).

Tablety na kŕče v bruchu sa majú užívať podľa predpisu gastroenterológa. V prípade otravy jedlom je potrebné užiť sorbent a piť veľa čistej nesýtenej vody.

Samostatný príjem liekov proti bolesti, aplikovanie chladu alebo tepla na brucho v prípade intenzívnej bolesti je zakázané. Tieto spôsoby samoliečby môžu zakryť skutočný klinický obraz ochorenia, takže sa patologické stavy nezistia včas, čo môže byť život ohrozujúce.

Diéta na zmiernenie kŕčov v bruchu

Vzhľadom na to, že kŕče v bruchu priamo súvisia so zlým trávením, základným spôsobom na ich zmiernenie, je strava. Diéta pri kŕčoch v bruchu zahŕňa:

  • vyhýbanie sa ťažkým, mastným, vyprážaným a údeným jedlám;
  • vylúčenie potravín, ktoré spôsobujú plynatosť (strukoviny, pečivo, cukrovinky);
  • príjem dostatočného množstva vlákniny (aby sa zabránilo zápche);
  • obmedzenie potravín, ktoré môžu dráždiť sliznicu tráviacich orgánov (pikantné, kyslé, slané, konzervované).

V prípade diagnostikovaného ochorenia tráviaceho traktu gastroenterológ predpíše individuálnu diétu, kde zohľadní typ ochorenia, jeho závažnosť a etiológiu, ako aj vek pacienta a individuality jeho organizmu. Strava by mala pozostávať  z malých porcií jedál, rozdelených približne na päť alebo šesť príjmov v priebehu dňa. Pri diéte by sa mali vylúčiť potraviny, ktoré môžu spôsobiť intoleranciu, alergie, pálenie záhy a ťažobu v bruchu.

Zmena životného štýlu pri kŕčoch v bruchu

Zmena životného štýlu pri kŕčoch v bruchu zahŕňa odstránenie faktorov, ktoré ich vyvolávajú. Potrebné je vzdať sa alkoholu, fajčenia a nadmerného pitia kávy, pretože zhoršujú trávenie a zvyšujú riziko patologických stavov tráviaceho traktu. Dôležité je dodržiavať správne stravovacie návyky, neprejedať sa, vyhýbať sa dlhodobému hladovaniu a piť dostatok vody.

Dychové techniky na uvoľnenie kŕčov v bruchu

Správne dýchanie pomáha zmierniť stres a uvoľniť brušné svaly. Dychové techniky pri brušných kŕčoch:

  • rovnomerné dýchanie. Pohodlne sa usaďte, narovnajte si chrbát. Pomaly sa nadýchnite za štyri sekundy, zadržte dych na štyri sekundy a pomaly v priebehu štyroch sekúnd vydýchnite. Toto dychové cvičenie môžete robiť aj v intervaloch šesť alebo osem sekúnd, t.j.pomalý nádych (6-8 sekúnd), zadržanie dychu (6-8 sekúnd) a pomalý výdych (6-8 sekúnd);
  • dýchanie s progresívnou relaxáciou. Sadnite si alebo si ľahnite, zavrite oči, pokojne a zhlboka dýchajte. Postupne napínajte a uvoľňujte rôzne svalové skupiny (ruky, predlaktia, ramená, tvár, krk, hrudník, chrbát, holene a brucho). Napnite svaly na 5 - 10 sekúnd a uvoľnite ich na 15 - 20 sekúnd.

Dychové techniky pomáhajú uvoľniť tie svaly, v ktorých pociťujeme napätie a kŕče. Hlboké a pokojné dýchanie tiež zvyšuje hladinu kyslíka v celom tele, zlepšuje krvný obeh, a tým zmierňuje kŕče.

Gastroenterológia v Doktorpro v Bratislave

Kŕče v bruchu. Čo naznačujú a ako ich zmierniť?
Kŕče v bruchu. Čo naznačujú a ako ich zmierniť?
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

Čo pomáha pri kŕčoch v bruchu?

Pri kŕčoch v bruchu môžu pomôcť lieky proti bolesti a kŕčom. Lieky by sa však mali užívať podľa predpisu lekára. Samoliečba bolesti brucha je nevhodná a môže byť nebezpečná pre ďalší vývoj patológie.

Čo piť pri kŕčoch v bruchu?

V prípade otravy jedlom, intoxikácie alkoholom a prejedania sa je potrebné užiť sorbent a piť veľa vody. Pri kŕčoch sprevádzaných hnačkou môžete piť voľnopredajné prostriedky proti hnačke. Lieky proti bolesti sa majú užívať len na lekársky predpis.

Čo robiť pri kŕčoch v bruchu?

V prípade stredne silných kŕčov v bruchu odpočívajte, pite veľa vody a prikladajte teplo na brucho. V prípade otravy jedlom môžete vypiť enterosorbent.

V prípade narastajúcej a neznesiteľnej bolesti brucha, zvracania krvi, horúčky a príznakov dehydratácie (mdloby, sucho v ústach) je dôležité privolať rýchlu lekársku pomoc. Často sa opakujúce kŕče v bruchu si vyžadujú konzultáciu s gastroenterológom, pretože môžu naznačovať abnormality tráviaceho traktu.

5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Kŕče v bruchu. Čo naznačujú a ako ich zmierniť?
Autor
Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG).

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Gréta pred 1 dňom
Dobrý deň, keď mám menštruáciu, mám veľmi silné kŕče v bruchu. Je to normálne?
Odpovedať
Anna Komarova
Anna Komarova
pred 1 dňom
Dobré popoludnie, menštruáciu u žien môžu sprevádzať ťahavé a kŕčovité bolesti v podbrušku. Kŕče by nemali byť intenzívne a trvať dlho (viac ako tri dni). V prípade bolesti počas menštruácie, ktorá predtým nebola prítomná, alebo väčšej intenzity kŕčov je potrebné vyhľadať gynekológa. Intenzívna bolesť počas menštruácie, ako aj predĺženie jej trvania alebo hojnosť krvácania sú príznakmi patologických stavov reprodukčného systému ženy.
Ivan pred 3 dňami
Dobrý deň, aké lieky môžem užívať na bolesti brucha a kŕče?
Odpovedať
Anna Komarova
Anna Komarova
pred 3 dňami
Dobrý deň, lieky na bolesť brucha by mal predpisovať gastroenterológ s prihliadnutím na patológiu, anamnézu a individuálne vlastnosti organizmu. Kŕče hladkého svalstva vnútorných orgánov zmierňujú antispazmodiká. Tie by mal rovnako predpísať lekár.
Blažena pred 4 dňami
Dobrý deň, mám tekutú stolicu a kŕče v bruchu. Čo by to mohlo byť?
Odpovedať
Anna Komarova
Anna Komarova
pred 4 dňami
Dobrý deň, kŕče v bruchu a tekutá stolica môžu poukazovať na poruchy trávenia spôsobené otravou, črevnou infekciou alebo ochorením tráviaceho traktu (napr. zápal žalúdočnej sliznice). Je potrebné vyhľadať gastroenterológa, aby sa odhalila príčina choroby v jej počiatočnom štádiu a predišlo sa tak možným komplikáciám.
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie