Logo
0800200000

Liečba demodikózy v Bratislave

Demodikóza je parazitárne ochorenie kože spôsobené roztočmi rodu Demodex, ktoré parazitujú vo vlasových folikuloch, mazových žľazách, na viečkach, mihalniciach a na obočí. Ochorenie sa šíri rýchlo a spôsobuje zápal kože a zjazvenie. Na diagnostiku a liečbu demodikózy sa špecializuje dermatológ. V medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa na vyšetrenie môžete objednať kedykoľvek. 

Príčiny vzniku demodikózy

Roztoč rodu Demodex ako podmienečne patogénny mikroorganizmus žije v mazových žľazách človeka a normalizuje kyslosť kože. Pri poruche nervového, cievneho a endokrinného systému sa roztoče začnú aktívne rozmnožovať. Medzi príčiny vzniku demodikózy patrí: 

 • oslabenie imunitného systému;
 • hormonálna nerovnováha;
 • diabetes mellitus;
 • metabolické poruchy;
 • chronické ochorenia (hepatitída, tuberkulóza);
 • vystavenie ultrafialovému žiareniu;
 • práca v prostredí, kde sa rýchlo mení teplota;
 • stres;
 • používanie nekvalitnej kozmetiky. 

Demodikóza u detí sa môže objaviť v dôsledku slabého imunitného systému a nedodržiavania pravidiel osobnej hygieny. Demodikóza u detí je diagnostikovaná na pozadí nadmernej produkcie pohlavných hormónov a zvýšenej činnosti mazových žliaz, čo vedie k množeniu patogénnej flóry, ktorá iniciuje činnosť roztočov demodikózy. So zvyšujúcou sa slnečnou aktivitou ochorenie postupuje v dôsledku zvýšeného vystavenia kože ultrafialovému žiareniu. 

Príznaky demodikózy

Príznaky demodikózy sa môžu vyskytnúť na rôznych častiach kože, počnúc oblasťou okolo nosa, mihalníc a obočia, až po spánky, čelo, bradu a líca. Ochorenie sa môže prejaviť na krku, ušiach, pokožke hlavy a tiež sa môže objaviť aj na chrbte. Medzi príznaky demodikózy patrí:

 • odlupovanie, zápal a začervenanie kože;
 • pálenie a svrbenie kože;
 • lupiny a vypadávanie vlasov;
 • upchatie mazových kanálikov;
 • citlivá pokožka;
 • výtok z uší (pri postihnutí vonkajšieho zvukovodu);
 • rozšírenie pórov a výskyt akné;
 • zhrubnutá, opuchnutá alebo suchá koža.

Roztoče rodu Demodex spôsobujú demodikózu očí, ktorá sa môže prejavovať opuchom, slzením, pálením, svrbením a suchosťou očí. Medzi príznaky demodikózy mihalníc patrí ich rednutie a vypadávanie, častý výskyt konjunktivitídy (zápal očnej spojivky). V dôsledku častého zápalu spojiviek dochádza k zápalu meibomskej žľazy, k narušeniu odtoku sekrétu a zvyšuje sa riziko vzniku chalazionu. Ak sa v organizme zistí prítomnosť roztoča rodu Demodex, je potrebné absolvovať vyšetrenie u dermatológa.

Diagnostika demodikózy

Diagnostika sa vykonáva s cieľom určiť rozsah poškodenia kože spôsobeného demodikózou. Medzi metódy diagnostiky demodikózy patria:

 • všeobecné krvné testy;
 • vyšetrenie kože, očných viečok a mihalníc;
 • zoškrab mihalníc na prítomnosť parazitov. Biologický materiál sa umiestni do roztoku a vykoná sa mikroskopické vyšetrenie. 

Pri neskorej diagnostike môžu vzniknúť komplikácie, akými sú keratitída, vredy rohovky, rosacea alebo dermatitída. Ak je narušená integrita kože alebo je oslabený imunitný systém, roztoč Demodex môže vyvolať infekcie (furunkely alebo abscesy).

Liečba demodikózy v Bratislave

Pri vstupnom vyšetrení si dermatológ vypočuje vaše ťažkosti a oboznámi sa s vašou anamnézou. Po potvrdení diagnózy vám lekár predpíše lieky na posilnenie imunity a akaricídne a protizápalové lieky na liečbu demodikózy. Liečba demodikózy zahŕňa používanie liečebnej kozmetiky, mastí a očných kvapiek, ktoré zmierňujú zápal a zabraňujú rozmnožovaniu roztočov. 

Pri demodikóze si bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom nesmiete sami čistiť tvár, vytláčať si pupienky, umývať sa studenou vodou a používať kozmetiku, ktorá upcháva póry. Pri liečbe demodikózy je tiež potrebné posilniť imunitu, vyhýbať sa stresu, znížiť konzumáciu kávy, sladkostí, údených, mastných a pikantných jedál. V závislosti od závažnosti ochorenia môže liečba demodikózy trvať niekoľko mesiacov až rok. Prevencia ochorenia zahŕňa častú dezinfekciu posteľnej bielizne a uterákov a dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny.

Na vyšetrenie ku dermatológovi v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete objednať na telefónnom čísle alebo vyplnením objednávkového formulára uvedeného na webovej stránke. O cene za vyšetrenie u dermatológa sa môžete informovať na našej webovej stránke alebo telefonicky.

MUDr. Denisa Košecká
MUDr. Denisa Košecká
Lekári oddelenia dermatológie
V DoktorPRO sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia.

Kontrolné konzultačné vyšetrenie
35 eur / 33 eur
Pridajte službu
Kontrolné vyšetrenie (klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
39 eur / 37 eur
Pridajte službu
Kontrolné vyšetrenie dôchodca, invalid (klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
35 eur / 33 eur
Pridajte službu
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
39 eur / 37 eur
Pridajte službu
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia) + Dermatoskopia celotelová
100 eur / 95 eur
Pridajte službu
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti dôchodca, invalid (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
35 eur / 33 eur
Pridajte službu

Lekári oddelenia dermatológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o dermatológoch DoktorPro v Bratislave

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.