Vo väčšine prípadov sú pigmentové škvrny nezhubné novotvary, avšak môžu byť aj príznakom rôznych chorôb (napríklad cholestáza, cirhóza pečene) alebo hormonálnych porúch. Ak sa na pokožke objavia pigmentové škvrny, mali by ste sa poradiť s dermatológom.
Čo sú pigmentové škvrny?
Pigmentové škvrny (hyperpigmentácia) - postihujú niektoré oblasti pokožky a odlišujú sa tmavšou farbou od základnej farby kože. Pri hyperpigmentácii ide o nadmernú produkciu melanínu, čo vedie k zmene farby pokožky. Pigmentové škvrny môžu byť vrodené alebo sa objavujú postupne vekom. Líšia sa miestom výskytu, tvarom a farbou.
Pigmentové škvrny sa objavujú v rôznom veku rovnako u žien aj u mužov. Vyžadujú si kontrolu u dermatológa a to kvôli zmene ich veľkosti, tvaru a stavu pokožky. Pri svrbení, pálení alebo brnení pokožky, zmene farby alebo zväčšení pigmentovej škvrny je potrebné kontaktovať dermatológa.
Pigmentové škvrny na tvári
Ako vyzerajú pigmentové škvrny?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Pigmentové škvrny sa môžu objaviť na celom povrchu pokožky vo forme farebných plôch, ktoré majú hnedý, biely, šedý, žltý alebo červený odtieň. Medzi príznaky stareckých škvŕn patria:
- tvorba škvŕn oválneho, okrúhleho alebo nepravidelného tvaru;
- suchá pokožka;
- nerovnomerne sfarbená pokožka;
- zhrubnutie epidermy;
- zmena štruktúry konkrétnej oblasti pokožky.
Veľkosť pigmentových škvŕn sa pohybuje od niekoľkých milimetrov do troch centimetrov. Pigmentové škvrny nebolia a nespôsobujú svrbenie, avšak pri ich prudkom náraste, zmene ich tvaru a objavení bolesti či diskomfortu je potrebné dohodnúť stretnutie s dermatológom.
Kde vznikajú najčastejšie pigmentové škvrny?
Starecké škvrny sa môžu nachádzať na ktorejkoľvek časti pokožky, ale najčastejšie sa objavujú na tých miestach, ktoré nie sú chránené pred ultrafialovým žiarením. U mladých ľudí do 30 rokov sa pigmentácia často objavuje na nose, na čele a na hornej pere. Vo veku nad 30-40 rokov sa môžu vyskytnúť pigmentové škvrny na ramenách, na chrbte a na hrudníku.
Prečo sa objavujú pigmentové škvrny?
Hlavnou príčinou hyperpigmentácie je narušenie produkcie melanínu v organizme. Medzi ďalšie príčiny, ktoré prispievajú ku vzniku pigmentových škvŕn na pokožke patria:
- genetická predispozícia;
- vystavenie pokožky ultrafialovým lúčom;
- endokrinné poruchy (melazma, Addisonova choroba, tyreotoxikóza, hypotyreóza);
- nedostatok vitamínov v tele;
- poranenie a zápal pokožky;
- narušenie tráviaceho systému;
- hormonálne zmeny;
- metabolické ochorenie.
Príčinou výskytu pigmentových škvŕn na tvári môže byť choroba žlčníka, ochorenia pečene a žlčových ciest (hepatitída, pankreatitída). Hnedé škvrny na tvári sa môžu objaviť ako dôsledok spálenia pokožky slnkom, alebo v dôsledku starnutia pokožky. ). Pigmentové škvrny na tvári môžu vzniknúť v dôsledku akné alebo dermatitídy.
Príčiny vzniku pigmentových škvŕn
Pigmentové škvrny u žien sa často objavujú počas tehotenstva a menopauzy v dôsledku hormonálnych zmien v organizme.
Pigmentové škvrny sa môžu zamienať s pečeňovými škvrnami, ktoré vznikajú v dôsledku ochorenia pečene (hepatitída, cholecystitída), melanómu (môže sa podobať na znamienko), psoriázy, plesňovej infekcie a lišaja. Všetky kožné vyrážky, pigmentové škvrny a znamienka by mal skontrolovať dermatológ, aby sa včas vylúčili možné problémy.
Ako odstrániť pigmentové škvrny na tvári, na rukách a na tele?
Pred odstránením pigmentových škvŕn na tvári dermatológ vykoná vyšetrenie, odoberie anamnézu a odporučí ďalšie vyšetrenia (krvný test, dermatoskopia). Na základe výsledkov predpíše lieky (masky, pleťové vody, vitamíny) a kozmetické prípravky, ktoré vás zbavia pigmentových škvŕn na tvári. Škvrny nie je možné odstrániť svojpomocne a to z dôvodu rizika poškodenia pokožky, jej zjazvenia či popálenia.
Aby sa zabránilo hyperpigmentácii, je potrebné použiť krém, ktorý vás ochráni pred ultrafialovými lúčmi na odhalených miestach tela. Pigmentové škvrny na tele môžete odstrániť pomocou:
- terapeutických krémov s bieliacimi vlastnosťami;
- chemických peelingov;
- mezoterapie;
- laserových ošetrení.
Pigmentové škvrny na chrbte sa odstraňujú ultrazvukovým a chemickým peelingom. Pigmentácia na ramenách sa odstraňuje pomocou mezoterapie a laserom.
Pigmentové škvrny na rukách
Odstránenie pigmentových škvŕn laserom
Najúčinnejším liekom na odstránenie pigmentových škvŕn na tvári a na tele je laser (informácie sú určené len na informačné účely, zákrok sa na našej klinike nevykonáva). Procedúra odstraňovania škvŕn pomocou laserových lúčov je bezbolestná a bezpečná. Nezostávajú po nej žiadne jazvy. Laserové lúče pôsobia lokálne, bez toho, aby zasiahli okolité oblasti pokožky.
Princíp laserovej terapie spočíva v odstránení prebytočného melanínu. Laserový lúč dopadá na kožu, kde je absorbovaný pigmentovými bunkami a ničí prebytočný pigment. Pri prirodzenej obnove pokožky sa z tela odstraňuje pigment, čo vedie k postupnému zosvetleniu škvŕn.
Pár dní po laserovom zákroku môže byť pokožka červená, opuchnutá a citlivá. Niekedy sa objavujú aj pľuzgierovité vyrážky alebo chrasty, čo sa považuje za normálnu reakciu organizmu.
Počas prvých dní je potrebné pokožku ošetrovať krémami predpísanými lekárom. Tie pomôžu zmierniť opuchy a urýchliť hojenie a taktiež ochránia pokožku pred ultrafialovým žiarením. Kým sa ošetrované miesto úplne nezahojí, nepoužívajte dekoratívnu kozmetiku, aby ste predišli podráždeniu pokožky. V závislosti od individuálnych charakteristík organizmu sa pokožka obnoví dva až štyri týždne po odstránení škvŕn laserom.
Ako si vybrať správny krém pri pigmentových škvrnách?
Krém na hyperpigmentáciu vyberie dermatológ alebo kozmetológ po určení typu pokožky a typu vašich pigmentových škvŕn. Krém by mal chrániť pokožku pred ultrafialovými lúčmi a predčasným starnutím. Používajú sa aj krémy s exfoliačným účinkom, ktoré urýchľujú proces obnovy buniek.
Bieliace krémy pri pigmentových škvrnách by mali pokožku hydratovať a vyživovať. Mali by obsahovať prírodné látky, vitamíny (A, E, C) a rôzne kyseliny. Výrobky proti pigmentácii obsahujú: hydrochinón (bieli) a retinoidy (majú rozjasňujúci účinok).
Váš dermatológ vám rovnako pomôže správne vybrať výrobky, ktoré obsahujú kyselinu azelaovú (na zníženie produkcie melanínu), alfa-hydroxykyseliny (na rozjasnenie) a beta-hydroxykyseliny (na exfoliáciu). Samostatne zvolená kozmetika je neúčinná a môže viesť k svrbeniu a podráždeniu pokožky.
Prírodné prostriedky na odstránenie pigmentových škvŕn - účinnosť a riziká
Zbaviť sa pigmentových škvŕn svojpomocne nie je bezpečné. Väčšina prírodných prostriedkov na pigmentové škvrny má nízku účinnosť a slabý kozmetický účinok.
Masky na pigmentové škvrny z citrónu, z mäty a z petržlenu môžu pokožku len mierne zosvetliť. Používanie masiek v domácom prostredí zvyšuje riziko vysušenia pokožky, môže spôsobiť popáleniny. Pokožka sa stáva zraniteľnejšou voči agresívnemu slnečnému žiareniu a zvyšuje sa riziko vzniku nových pigmentových škvŕn.