Liečba seborey v Bratislave

Seboroická dermatitída je nebezpečné dermatologické ochorenie, ktoré rýchlo prechádza z akútnej do chronickej formy. Obľúbeným miestom lokalizácie kožných ochorení je zóna nosa a čela (T zóna), ako aj brada. Seborea niekedy postihuje hornú časť hrudníka, brucho a chrbát. Toto ochorenie je diagnostikované viac u starších ľudí (po 35. roku).

Príčiny vzniku seborey

Príznaky seborey sa zvyčajne objavujú, keď určité oblasti pokožky začínajú svrbieť, objavujú sa na nich šupinky a červené škvrny. Typická seborea veľmi rýchlo preniká do pokožky hlavy. Niekedy sa na ušnom laloku objavujú červené šupinaté škvrny.

Predispozícia na seboroickú dermatitídu je dedičná, ale je ovplyvnená rôznymi faktormi vonkajšieho i vnútorného prostredia. Medzi hlavné faktory, ktoré spôsobujú výskyt seborey, patria:

  • poruchy metabolizmu,
  • zhoršenie chronických ochorení,
  • zníženie imunity,
  • hormonálne poruchy, stres a depresia.

Príznaky seborey sa objavujú hneď –  oblasti pokožky začínajú svrbieť, odlupovať sa a sú pokryté červenými škvrnami. Seborea zvyčajne rýchlo prechádza do pokožky hlavy a vo vlasoch sa objavujú lupiny, ktoré vyzerajú ako koža na mlieku. Niekedy sa červené škvrny objavujú dokonca aj vo zvukovode. Ak sa seborea nelieči, môže sa objaviť v tele bakteriálna alebo iná infekcia. 

Aké sú typy seborey

Seboreu neradno ignorovať, je lepšie okamžite vyhľadať pomoc dermatológa. Choroba sa môže vyskytnúť v rôznych formách:

  • Mastná seborea je výsledkom intenzívnej práce mazových žliaz. Dôvodom jej vzniku a rozvoja je často nevyvážená strava, problémy s váhou. Po čase sa objavujú lupiny, pokožka získava nezdravý odtieň.
  • Suchá seborea sa objavuje pri nedostatočnej tvorbe mazu. Vzhľadovo pripomína malú vyrážku, ktorá vyzerá ako prach. Najčastejšie sa suchá seborea vyskytuje na pokožke hlavy. Vyznačuje sa vypadávaním a lámavosťou vlasov;
  • Zmiešaná seborea – vtedy sú prítomné príznaky mastnej aj suchej seborey.
  • Ak je choroba v príliš pokročilom štádiu, je mimoriadne ťažké ju vyliečiť. V tomto prípade dermatológ zmierňuje príznaky ochorenia. Zvyčajne sa seborea objavuje na pozadí patológií gastrointestinálneho traktu, hormonálnych porúch a vážnych chorôb. Preto sa vyberá komplexná liečba s prihliadnutím na anamnézu.

Objednať sa na dermatologické vyšetrenie môžete telefonicky na našom kontaktnom čísle alebo pomocou formulára pre online objednanie sa.

MUDr. Denisa Košecká
MUDr. Denisa Košecká
Lekári oddelenia dermatológie

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave

Kontrolné vyšetrenie (klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
39 eur
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia) + Dermatoskopia celotelová
100 eur
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti dôchodca, invalid (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
35 eur
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
39 eur
Kontrolné vyšetrenie dôchodca, invalid (klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
35 eur
Kontrolné konzultačné vyšetrenie
35 eur

Lekári oddelenia dermatológie DoktorPro Bratislava

Články lekárskej príručky

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy