0800200000

Liečba kontagiózneho molusku v Bratislave

Kontagiózne moluskum je vírusové ochorenie, ktoré postihuje kožu a sliznice. Patológia sa vyskytuje v dôsledku kontaktu s infikovanou osobou alebo objektom.

Príčiny kontagiózneho molusku

Kontagiózne moluskum vyzerá ako okrúhla alebo oválna papula (uzlík) s jamkou v strede. Vyrážky sa objavia 2 až 7 týždňov po preniknutí vírusovej infekcie do tela. Príznaky kontagiózneho molusku

  • papuly telesnej alebo ružovej farby s veľkosťou približne 2 až 5 milimetrov;
  • prítomnosť svrbenia a pálenia v oblasti vyrážok.

Kontagiózne moluskum sa môže vyskytnúť na tvári, očných viečkach, trupe a na vonkajších genitáliách. V počiatočnom štádiu kontagiózneho molusku sa objaví jeden uzlík, neskôr sa ich počet zvyšuje.

Keď sa v slabinách u žien alebo mužov objaví kontagiózne moluskum, môžete pocítiť nepohodlie pri pohlavnom styku. Ak je kontagiózne moluskum zapálené, dochádza k začervenaniu a páleniu kože.

Kontagiózne moluskum je nebezpečné, pretože môže viesť k impetigu (bakteriálnej infekcii kože). Keď sa na očnom viečku objavia papuly, vyvinie sa konjunktivitída (zápal sliznice oka). Ak sa kontagiózne moluskum zapáli a svrbí, škrabanie zvyšuje riziko infekcie a zjazvenia.

Jednotné kontagiózne moluskum môže zmiznúť sáme za 6-12 mesiacov, ale nové vyrážky sa môžu objaviť do dvoch až troch rokov. Na liečbu patológie je potrebná konzultácia s dermatológom.

Príčiny kontagiózneho molusku

Príčinou vzníku kontagiózneho molusku je priamy kontakt s infikovanou osobou. Vírus kontagiózneho molusku sa môže prenášať používaním spoločných predmetov (hračky, riad) alebo výrobkov osobnej hygieny (uteráky, špongie). 

Kontagiózne moluskum u dospelých sa môže vyskytnúť po nechránenom pohlavnom styku s infikovanou osobou. U novorodencov sa patológia vyvíja v dôsledku prenosu infekcie z matky.

Diseminovaná forma ochorenia sa vyskytuje častejšie u ľudí s imunodeficienciou, pretože obranné mechanizmy organizmu si nevedia poradiť s vírusom kontagiózneho molusku. Výskyt molusku na koži je taktiež spôsobený vlhkým prostredím.

Liečba kontagiózneho molusku v Bratislave

Na diagnostiku kontagiózneho molusku dermatológ odoberie anamnézu a vyšetrí kožu. Ak je to potrebné, vykoná sa dermatoskopia a biopsia (odber vzoriek tkaniva) papuly. Na liečbu kontagiózneho molusku môže lekár predpísať lieky alebo vykonať minimálne invazívnu operáciu. Lieková terapia patológie spočíva v použití mastí alebo krémov proti kontagiózneho molusku, ktoré prispievajú k odlupovaniu horných vrstiev kože.

V DoktorPRO Bratislava dermatológovia vykonávajú rádiovlnové odstraňovanie kontagiózneho molusku, čo je metóda liečby kožných novotvarov pomocou vysokofrekvenčných vĺn. Počas procedúry dermatológ kontroluje hĺbku a oblasť vystavenia rádiových vĺn, čo znižuje riziko poškodenia zdravých tkanív. Výhody odstránenia kontagiózneho molusku rádiovými vlnami sú taktiež v tom, že sú atraumatické, bezkrvné a 

bezbolestné. Zákrok sa vykonáva ambulantne (bez hospitalizácie), a trvá cca 15-20 minút.

V závislosti od umiestnenia a veľkosti kontagiózneho molusku môže lekár odporučiť aj kryochirurgiu, ktorá zahŕňa vystavenie extrémne nízkym teplotám na zmrazenie a zničenie postihnutého tkaniva. V niektorých prípadoch sa pacientovi odporučí odstránenie kontagiózneho molusku pomocou pinzety.

Prevencia výskytu kožného molusku spočíva v dodržiavaní pravidiel osobnej hygieny, používaní individuálnych prípravkov starostlivosti o telo a dezinfekcii rúk po návšteve verejných miest. Aby sa zabránilo výskytu kontagiózneho molusku v slabinách, je potrebné vyhnúť sa nechránenému pohlavnému styku.

Objednať sa na konzultáciu k dermatológovi a na liečbu kontagiózneho molusku v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete na telefónnom čísle, ktoré je uvedené na webovej stránke alebo pomocou objednávkového formulára.

MUDr. Denisa Košecká
MUDr. Denisa Košecká
Lekári oddelenia dermatológie
V DoktorPRO sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia.

Kontrolné konzultačné vyšetrenie
35 eur / 33 eur
Pridajte službu
Kontrolné vyšetrenie (klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
39 eur / 37 eur
Pridajte službu
Kontrolné vyšetrenie dôchodca, invalid (klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
35 eur / 33 eur
Pridajte službu
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
39 eur / 37 eur
Pridajte službu
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia) + Dermatoskopia celotelová
100 eur / 95 eur
Pridajte službu
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti dôchodca, invalid (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
35 eur / 33 eur
Pridajte službu

Lekári oddelenia dermatológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o dermatológoch DoktorPro v Bratislave

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.