Liečba hyperhidrózy v Bratislave

Hyperhidróza je stav, ktorý je sprevádzaný nadmerným potením. Prevenciou, diagnostikou a liečbou hyperhidrózy sa zaoberá dermatológ.

Príčiny hyperhidrózy

Proces potenia plní funkciu termoregulácie (zabezpečuje ochladzovanie tela) a tiež pomáha telu odstraňovať soli a toxické látky. Za vylučovanie potu v tele zodpovedajú špeciálne potné žľazy.

V závislosti od lokalizácie nadmerného potenia hyperhydróza sa delí na lokálnu (tvárovú) a generalizovanú (potenie je pozorované po celom tele). Zvýšené potenie je prirodzenou reakciou organizmu na prehriatie (v horúcom počasí alebo v dusnej miestnosti), fyzickú aktivitu a stres (strach, úzkosť). Zvýšené potenie môže byť aj vrodenou vlastnosťou nervovej sústavy, ktorá sa podieľa na regulácii fungovania potných žliaz.

Hyperhidróza môže byť tiež príznakom rôznych chorôb. Príčiny hyperhidrózy môžu byť:

  • metabolické poruchy (obezita);
  • kolísanie telesnej teploty;
  • endokrinné ochorenia (cukrovka, poruchy fungovania štítnej žľazy);
  • infekčné choroby (napr. tuberkulóza);
  • neurologické poruchy.

Potné žľazy sa nachádzajú na všetkých častiach pokožky vrátane pokožky hlavy. Lokálna hyperhidróza sa zvyčajne vyskytuje v oblasti podpazušia, na čele, nad hornou perou a v prirodzených záhyboch kože. Dosť často sa vyskytuje palmoplantárna a plantárna hyperhidróza - nadmerné potenie v oblasti dlaní a chodidiel.

Liečba hyperhidrózy v oblasti podpazušia v Bratislave

Hyperhidróza podpazušia je nadmerné potenie v oblasti podpazušia.

Hyperhidróza pod rukami môže byť sprevádzaná nepríjemným zápachom, ako aj výskytom mokrých škvŕn na oblečení. Nadmerné potenie vedie k podráždeniu pokožky v oblasti podpazušia a na pozadí silného podráždenia sa môže vyvinúť dermatitída (zápal kože). S pridaním bakteriálnej infekcie sa zvyšuje riziko vzniku hydradenitídy - zápalového procesu potných žliaz.

Liečba hyperhidrózy ľudovými prostriedkami pomocou sušiacich pleťových vôd je neúčinná a v niektorých prípadoch môže zvýšiť podráždenie pokožky. Deodoranty tiež neumožňujú zbaviť sa hyperhidrózy, ale iba dočasne odstraňujú nepríjemný zápach.

Poraziť hyperhidrózu je možné pomocou mezoterapie (intradermálne injekcie). Na odstránenie nadmerného potenia pri hyperhidróze sa používajú lokálne injekcie botulotoxínu (toxín bakteriálneho pôvodu, ktorý inhibuje vodivosť impulzov pozdĺž nervových vlákien). Eliminácia hyperhidrózy pomocou botoxu nastáva v dôsledku pôsobenia na nervové zakončenia v mieste vpichu.

Liečba hyperhidrózy v oblasti podpazušia botoxom sa vykonáva v kurze, ktorý obyčajne trvá 8-10 mesiacov. Počet a frekvenciu zákrokov určuje dermatológ individuálne. Mezoterapia hyperhidrózy botoxom netrvá dlhšie ako 30 minút a obyčajne sa vykonáva bez anestézie. V prípade potreby je možné použiť lokálne anestetiká.

Liečba hyperhidrózy dlaní v Bratislave

Hyperhidróza dlaní sa spravidla vyskytuje na pozadí emocionálneho stresu, keď je človek znepokojený, pociťuje strach, nepokoj alebo je veľmi nahnevaný. Nadmerné potenie vedie k macerácii (opuchnutiu a olupovaniu) pokožky dlaní, v dôsledku čoho môže časom zhrubnúť. Závažná hyperhidróza dlaní môže vyvolať určité komplikácie s riadením vozidiel a jemnou motorikou (manipulácia s malými predmetmi), pretože mokre dlane sú náchylnejšie na skĺznutie.

Na liečbu nadmerného potenia dlaní možno použiť botulotoxín. Na prekonanie hyperhidrózy dlaní sa botox zavedie priamo do pokožky dlane. Injekcie na liečbu hyperhidrózy dlaní sa aplikujú v kurze. Trvanie liečby spravidla nepresiahne desať mesiacov.

Liečba hyperhidrózy chodidiel v Bratislave

Hyperhidróza chodidiel sa prejavuje nadmerným potením chodidiel. Hyperhidróza nôh sa  sprevádza začervenaním kože, ktorá následne zhrubne a popraská. Nadmerné potenie na chodidlách vedie k nepríjemnému zápachu a spôsobuje nepohodlie pri nosení uzavretej obuvi.

Liečba hyperhidrózy сhodidiel zavedením botulotoxínu sa tiež uskutočňuje kurzom, ktorý trvá osem mesiacov. Na liečbu hyperhidrózy chodidiel sa botox vstrekuje do kože plantárnej časti chodidla. Účinok liečby sa objaví už po prvom zákroku.

Objednať sa na dermatologické vyšetrenie a liečbu hyperhidrózy v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava môžete telefonicky na čísle, ktoré je uvedené na webovej stránke alebo vyplňte formulár pre objednanie. Zistiť cenu vyšetrenia môžete počas telefonického objednania alebo na webovej stránke.

MUDr. Denisa Košecká
MUDr. Denisa Košecká
Lekári oddelenia dermatológie

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave

Vstupné vyšetrenie dospelí/deti (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
39 eur
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia) + Dermatoskopia celotelová
100 eur
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti dôchodca, invalid (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
35 eur
Kontrolné vyšetrenie (klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
39 eur
Kontrolné vyšetrenie dôchodca, invalid (klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
35 eur
Kontrolné konzultačné vyšetrenie
35 eur

Recenzie o dermatovenerológoch DoktorPro v Bratislave

Veľká spokojnosť! Skúsená lekárka, dôkladne vyšetrila, vysvetlila a poučila ma o postupe v liečbe. Skutočne príjemná a vústretová. Odporúčam!
Denisa Záhorcová , 16.07.2022. Ukázať odpoveď
Hodnotenie:

Články lekárskej príručky po Dermatológie

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy