Odstránenie znamienok v Bratislave

Znamienka sú pigmentované novotvary na ľudskej pokožke. Pokiaľ ide o povahu výskytu, všetky znamienka sú rozdelené na vrodené a získané. Najväčším nebezpečenstvom pre ľudské zdravie je vrodená forma, pretože môže často degenerovať do malígneho novotvaru, ktorý sa nazýva melanóm. Odstránenie znamienka by malo byť okamžite, ak zbadáte, že sa znamienko  zväčšilo, zmenilo svoju tvar a farbu.

 V akých prípadoch sa znamienko na tele stáva nebezpečným?

Znamienka zvyčajne nie sú nebezpečné pre ľudské zdravie. Ak dôjde k poškodeniu znamienka okrajmi odevu alebo kovovými predmetmi, môže sa vytvoriť zápal.

Degeneráciu znamienka do malígneho novotvaru môže spustiť aj nadmerný pobyt na slnku, pričom si musíte uvedomiť, že prah zdravého slnečného žiarenia je pre každého iný a je veľmi ťažké ho určiť.

Pamätajte si, že nemáte byť na slnku príliš dlho.

Znamienko sa môže transformovať na zhubný novotvar v dôsledku traumy alebo hormonálnych zmien v tele, napríklad počas tehotenstva.

V závislosti od možnosti degenerácie materského znamienka do malígneho nádoru rozlišujú sa dva typy pigmentových novotvarov:

 • melanómy nebezpečné (patria sem modré, obrie pigmentované, hranične pigmentované nevy, prekancerózne bunky Dubreuil, nevy Ota);
 • melanómy bezpečné.

 Príznaky malígnych znamienok

Ak znamienko začína rásť, meniť farbu a tvar, svrbieť, zapáli sa a bolí, treba zvážiť, či by nebolo  potrebné znamienko odstrániť. Znamienko môže degenerovať do malígneho novotvaru, ktorý je schopný metastázovať do lymfatických uzlín, pľúc a dokonca aj do srdca.

Príznaky malígnych znamienok, vyžadujúce rýchle odstránenie:

 • asymetria,
 • nerovné okraje,
 • zmena pôvodnej farby, odtieňa,
 • zväčšenie veľkosti znamienka,
 • výskyt trhlín na povrchu znamienka.

Ak sa objaví jeden alebo viac z vyššie uvedených príznakov, mali by ste okamžite vyhľadať dermatológa a poradiť sa o metódach liečby znamienka.

Metódy odstránenia znamienok v DoktorPRO Bratislava

Odstránenie znamienka radikálnym spôsobom (chirurgickým zákrokom) je spojené s komplikáciami. Koniec koncov, akákoľvek operácia sa vykonáva s použitím anestézie (všeobecnej alebo lokálnej), ktorá negatívne ovplyvňuje ľudské telo. Odstránenie znamienok v DoktorPRO Bratislava sa vykonáva pomocou rádiofrekvenčného prístroja Surgitron.

Výhody rádiofrekvenčného odstránenia znamienok:

 • absencia jaziev po ošetrení,
 • rýchle hojenie rany,
 • vplyv iba na oblasť névy,
 • bezbolestné odstránenie znamienok.

Na ošetrenie znamienka sa používa vysokofrekvenčná rádiová vlna, ktorej teplota ohrevu je minimálna. Toto dovoľuje vyhnúť sa poraneniu a popáleniu pokožky. Trvanie procedúry pomocou prístroja Surgitron je v každom prípade individuálne. Ošetrenie postihnutej oblasti pokožky v priemere netrvá dlhšie ako 2 – 3 minúty.

Rádiofrekvenčné odstránenie znamienok je veľmi populárne, pretože zákrok je rýchly a takmer bezbolestný, nevyvoláva komplikácie. Pre objednanie sa na vyšetrenie zavolajte na číslo, ktoré je uvedené na webovej stránke alebo vyplňte formulár pre online objednanie sa.

 

MUDr. Denisa Košecká
MUDr. Denisa Košecká
Lekári oddelenia dermatológie

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave

Kontrolné vyšetrenie (klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
39 eur
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia) + Dermatoskopia celotelová
100 eur
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti dôchodca, invalid (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
35 eur
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
39 eur
Kontrolné vyšetrenie dôchodca, invalid (klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
35 eur
Kontrolné konzultačné vyšetrenie
35 eur

Lekári oddelenia dermatológie DoktorPro Bratislava

Články lekárskej príručky

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy