0800200000

Liečba kožného lišaja v Bratislave

Kožný lišaj je dermatologické ochorenie, ktoré spôsobuje zmenu farby a štruktúry kože. Kožný lišaj sa prenáša blízkym kontaktom s infikovanou osobou alebo zvieraťom, dotýkaním sa infikovaných predmetov a povrchov. Dermatológ sa špecializuje na diagnostiku, liečbu a prevenciu kožného lišaja.

Druhy a príznaky kožného lišaja

V závislosti od príčiny, veľkosti, lokalizácie a počtu vyrážok sa rozlišujú rôzne typy kožného lišaja.

Druhy kožného lišaja

Príčiny kožného lišaja

Pityriasis rosea alebo Heraldova škvrna

Heraldova škvrna sa začína výskytom okrúhlej lézie (od 2 do 10 cm) na trupe alebo končatinách a do 2 týždňov sa na tele objavia papuly a plaky žltohnedej alebo ružovej farby (s priemerom 0,5 až 2 cm). Vyrážka má šupinaté a mierne vyvýšené okraje, charakterizované svrbením.

Pásový opar

Príznaky pásového oparu zahŕňajú pľuzgiere naplnené tekutinou, po prasknutí ktorých sa objaví kôra, a taktiež červenú vyrážku, svrbenie, pálenie a brnenie kože. Kožný lišaj môže tiež spôsobiť citlivosť na svetlo, bolesť hlavy, teplotu a únavu. Bolesť pri pásovom opare, v závislosti od lokalizácie, môže byť zamenená s ochoreniami obličiek, srdca a pľúc.

Dermatofytóza

Pre dermatofytózu sú charakteristické šupinaté prstencové oblasti, vo vnútri ktorých sú priehľadné alebo šupinaté škvrny. Vo vnútri škvŕn sa zvyčajne nachádzajú uzliny, ktorých farba sa mení od červenej na bielej pokožke po fialovú, hnedú alebo sivú na čiernej a hnedej pokožke. Kožný lišaj môže svrbieť a môže byť citlivý a bolestivý pri palpácii.

Pityriasis (Tinea) versicolor

Prejavuje sa mnohopočetnými žltohnedými alebo ružovými šupinatými škvrnami, ktoré bývajú lokalizované na bruchu, krku, trupe a ojedinele aj na tvári. Kožný lišaj vyzerá v lete na svetlej pokožke výraznejšie, pretože škvrny sa na slnku neopaľujú, vďaka čomu sú výraznejšie. Atypickou formou pityriasis versicolor je slnečný kožný lišaj, pri ktorom postihnuté oblasti pokožky strácajú pigment a úplne zbelejú.

Lichen ruber planus

Pre lichen ruber planus sú charakteristické ploché uzliny fialovej farby alebo pľuzgiere, ktoré praskajú a tvoria kôry alebo chrasty. Vyrážky sú lokalizované na vnútornom povrchu predlaktia, zápästia, na členku alebo na genitáliách. Príznaky lichen ruber planus zahŕňajú biele škvrny v ústach, na perách alebo na jazyku, bolestivé vredy v ústach alebo na vagíne, zmena farby pokožky hlavy, vypadávanie vlasov, poškodenie alebo strata nechtov.

Nebezpečenstvo kožného lišaja spočíva v možnosti zavlečenia infekcie do otvorených rán vzniknutých v dôsledku škrabania. Ďalšie komplikácie kožného lišaja:

 • zmena farby kože;
 • jazvy;
 • strata sluchu a zraku;
 • postherpetická neuralgia (bolesť spôsobená poškodením nervových vlákien);
 • zápal mozgu (encefalitída);
 • paralýza tvárového nervu.

Keď sa na koži objaví vyrážka, je potrebná konzultácia s dermatológom. Lekár vyšetrí kožu, stanoví diagnózu a vyberie priebeh liekovej terapie.

Príčiny kožného lišaja

Kožný lišaj sa u pacientov vyskytuje v dôsledku chybného útoku imunitného systému na zdravé bunky kože alebo slizníc. Iné príčiny kožného lišaja:

 • genetická predispozícia;
 • vystavenie vírusom (napríklad herpes, ovčie kiahne);
 • oslabený imunitný systém;
 • hormonálne zlyhanie v tele;
 • ochorenie pečene (cirhóza alebo hepatitída C);
 • nedávne ožarovanie alebo chemoterapia;
 • účinky pigmentov, kovov a chemikálií na pokožku;
 • nosenie tesného a úzkeho oblečenia;
 • zvýšené potenie;
 • nadváha alebo obezita.

Kožný lišaj sa môže vyvinúť v dôsledku nekontrolovaného príjmu liekov na srdcové choroby, vysoký krvný tlak, artritídu, beta-blokátory alebo antimalariká. Horúce a vlhké počasie zvyšuje riziko vzniku kožného lišaja.

Liečba pityriasis rosea v Bratislave

Rozlíšiť lišaj od alergií, psoriázy a sekundárneho syfilisu samostatne je ťažkou úlohou, pretože vyrážky majú inú lokalizáciu. Dermatológ stanoví diagnózu po odobratí anamnézy, analýze symptómov a vyhodnotení vonkajšieho vzhľadu, počtu a veľkosti vyrážok. Na liečbu pityriasis rosea sa používajú perorálne antihistaminiká a externé glukokortikosteroidy. 

Liečba pásového oparu v Bratislave

Liečba pásového oparu zahŕňa antivírusové lieky (urýchľujú hojenie a znižujú riziko vuniku komplikácií), antikonvulzíva, antidepresíva, anestetiká a injekcie kortikosteroidov. Na zmiernenie svrbenia môže lekár predpísať aj koloidné ovsené kúpele na zmiernenie svrbenia.

Liečba dermatofytózy v Bratislave

Diagnóza dermatofytózy sa vykonáva pomocou vizuálnej kontroly a dermatoskopie. Dermatofytózy sa môžete zbaviť pomocou antimykotík vo forme pleťovej vody, krému alebo masti, ktoré sa nanášajú na postihnuté miesta na pokožke.

Liečba Pityriasis (Tinea) versicolor v Bratislave

Liečba Pityriasis (Tinea) versicolor spočíva v použití antifungálnych liekov. Po ukončení terapie môže zostať farba pokožky nerovnomerná niekoľko týždňov alebo mesiacov. Na zníženie rizika relapsu môže lekár predpísať antimykotiká.

Liečba lichen ruber planus v Bratislave

Lichen ruber planus je nevyliečiteľný, na zmiernenie príznakov a urýchlenie hojenia sa používa terapia. Liečba kožného lišaja môže zahŕňať:

 • antihistaminiká na zmiernenie svrbenia;
 • kyselina retinová;
 • perorálne antiinfekčné lieky;
 • krém s hydrokortizónom.

Masti proti kožnému lišaju zvyčajne obsahujú kortikosteroidy zamerané na zníženie zápalu. Dermatológ môže odporučiť koloidné ovsené kúpele a následne aplikáciu hydratačného mlieka pomocou chladivých obkladov.

Na konzultáciu k dermatológovi a na liečbu kožného lišaja v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete objednať cez telefónne číslo, ktoré je uvedené na webovej stránke alebo pomocou objednávkového formulára.

MUDr. Denisa Košecká
MUDr. Denisa Košecká
Lekári oddelenia dermatológie
V DoktorPRO sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia.

Kontrolné konzultačné vyšetrenie
35 eur / 33 eur
Pridajte službu
Kontrolné vyšetrenie (klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
39 eur / 37 eur
Pridajte službu
Kontrolné vyšetrenie dôchodca, invalid (klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
35 eur / 33 eur
Pridajte službu
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
39 eur / 37 eur
Pridajte službu
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia) + Dermatoskopia celotelová
100 eur / 95 eur
Pridajte službu
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti dôchodca, invalid (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
35 eur / 33 eur
Pridajte službu

Lekári oddelenia dermatológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o dermatológoch DoktorPro v Bratislave

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.