0800200000

Liečba keratómu v Bratislave

Keratóm je nezhubný novotvar na koži, ktorý sa tvorí z rohovitých buniek epidermy. Môže byť jednotný alebo viacnásobný a často je lokalizovaný na tvári, krku, rukách a hornej časti chrbta.

Diagnostiku a liečbu keratómu vykonáva dermatológ medicínskeho centra DoktorPRO Bratislava. Termíny u lekára sa objednávajú 24 hodín denne. Objednanie sa na konzultáciu u lekára sa uskutočňuje nepretržite. 

Príčiny keratómu

Keratóm na koži sa môže objaviť v dôsledku zmien súvisiacich s vekom, ktoré ovplyvňujú fyziologické procesy kože (napríklad spomalenie metabolických procesov a akumulácia melanínu). Iné príčiny keratómu:

  • dedičná predispozícia k pigmentácii;
  • nadmerné ultrafialové ožarovanie kože (zneužívanie prirodzeného opálenia alebo časté a dlhé návštevy solária);
  • porušenie mazových žliaz (napríklad na pozadí seboroickej dermatitídy).

Keratóm u mladých ľudí sa môže vyvinúť v dôsledku vystavenia kože agresívnym chemikáliám, ako aj nekontrolovaného a dlhodobého užívania liekov (antibiotiká, diuretiká alebo cytostatiká). Riziko keratómu je zvýšené u ľudí s nevyváženou stravou (kvôli nedostatku vitamínov a minerálov) a hormonálnym zlyhaním.

Druhy a príznaky keratómu

Keratóm je plochá škvrna alebo výrastok, ktorý môže byť hnedej alebo žltej farby alebo vo farbe pokožky. Príznaky keratómu (vzhľad, veľkosť a lokalizácia) závisia od jeho typu.

Druhy keratómu

Seboroický keratóm

Konvexná formácia je tmavohnedej farby a hustá na dotyk, priemer môže dosiahnuť až 3 centimetre. Objavuje sa na koži hrudníka, chrbta alebo pokožky hlavy.

Rohovitý keratóm

Útvar má konvexný podlhovastý (kužeľovitý alebo valcový) tvar. Ide o jediný hustý výrastok rohovitých šupín.

Senilný keratóm

Tvorí sa spravidla u ľudí po 40-45 rokoch. Najčastejšie je viacnásobný a lokalizovaný na chrbte, ramenách a krku. Formácie vyzerajú ako oválne plaky s jasným obrysom.

Slnečný keratóm

Je reprezentovaný viacerými malými škvrnami alebo výrastkami zaobleného tvaru svetlohnedej farby. Objavuje sa na miestach pokožky, ktoré sú najviac vystavené slnečnému žiareniu (na tvári, krku, rukách alebo ramenách).

Folikulárny keratóm

Vyvíja sa z epitelu, ktorý pokrýva vlasové folikuly. Je to hustý zaoblený uzlík, môže byť žltý alebo ružový. Je lokalizovaný na hlave, nad hornou perou alebo na čele v blízkosti línie vlasov.

Ak sa objavia príznaky keratómu, mali by ste sa poradiť s dermatológom. Kožné výrastky je potrebné diagnostikovať a liečiť, pretože môžu rásť. Okrem toho sa keratóm môže zraniť (odlepiť alebo odtrhnúť) odevmi a doplnkami, čo je nebezpečné pre rozvoj zápalu a infekcie. V zriedkavých prípadoch sa keratóm môže stať zhubným a zmeniť sa na melanóm (rakovinu kože).

Odstránenie keratómu v Bratislave

Dermatológ predpisuje liečbu keratómu individuálne po vyšetrení, čo závisí od typu a veľkosti formácie. Diagnostika keratómu zahŕňa:

  • zber anamnézy;
  • kožné vyšetrenie dermatológom;
  • dermatoskopia (vyšetrenie kože viacnásobným zväčšením pomocou optického prístroja).

Odstránenie keratómu pomocou rádiofrekvenčného zariadenia vám umožňuje úplne zbaviť sa formácie bez recidívy. Miniinvazívna chirurgia sa vykonáva ambulantne a nevyžaduje anestéziu, používa sa lokálna anestézia.

Rádiofrekvenčné odstránenie keratómu nezanecháva jazvy ani stopy, pretože počas postupu nie sú ovplyvnené blízke zdravé tkanivá. Operácia trvá 15-40 minút.

Lekár môže taktiež navrhnúť kryochirurgiu na odstránenie keratómu. Procedúra využíva extrémne nízke teploty na zmrazenie a zničenie abnormálnych buniek v povrchových vrstvách kože.

Objednať sa na konzultáciu k dermatológovi a na odstránenie keratómu v Bratislave v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava môžete na telefónnom čísle, ktoré je uvedené na webovej stránke alebo prostredníctvom objednávkového formulára.

MUDr. Denisa Košecká
MUDr. Denisa Košecká
Lekári oddelenia dermatológie
V DoktorPRO sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia.

Kontrolné konzultačné vyšetrenie
35 eur / 33 eur
Pridajte službu
Kontrolné vyšetrenie (klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
39 eur / 37 eur
Pridajte službu
Kontrolné vyšetrenie dôchodca, invalid (klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
35 eur / 33 eur
Pridajte službu
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
39 eur / 37 eur
Pridajte službu
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia) + Dermatoskopia celotelová
100 eur / 95 eur
Pridajte službu
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti dôchodca, invalid (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
35 eur / 33 eur
Pridajte službu

Lekári oddelenia dermatológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o dermatológoch DoktorPro v Bratislave

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.