0800200000

Liečba erytému v Bratislave

Erytém je ohraničené začervenanie kože alebo slizníc spôsobené rozšírenými cievami. Vyliečiť erytém vám pomôžu dermatológovia v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava. Na vyšetrenie je možné sa objednať 24 hodín denne.

Príčiny erytému

Erytém vzniká v dôsledku zvýšeného prietoku krvi do kože. Erytém na tvári môže byť fyziologický (v dôsledku emocionálneho stresu, fyzickej námahy) a patologický. Erytém môže vzniknúť v dôsledku:

  • dermatologických ochorení (rosacea, dermatitída, psoriáza);
  • systémových patologických ochorení (lupus erythematosus, dermatomyozitída, Crohnova choroba, sarkoidóza);
  • infekcie (osýpky, rubeola, žito).

Pri solárnom erytéme pod vplyvom krátkodobého pôsobenia slnečného žiarenia dochádza k aktivácii mikróbov. Tým sa oslabuje imunita organizmu a koža sa stáva náchylnejšou na infekcie. 

Typy a príznaky erytému

Vyrážku môže sprevádzať svrbenie, bolesť, pocit pálenia v postihnutej oblasti. Závažnosť a variabilita príznakov závisí od typu erytému. 

Typy erytému

Prstencový erytém

Vypuklé, odlupujúce sa vyrážky. Môže sa vyskytnúť pri rakovine (napr. leukémia, rakovina prostaty, rakovina vaječníkov).

Uzlovitý erytém

Tvrdé, bolestivé, na dotyk horúce hrbolčeky pod kožou s priemerom 2 - 3 centimetre. Do dvoch týždňov sa na miestach hrbolčekov vytvoria hnedo sfarbené škvrny. Uzlovitú formu môže sprevádzať zvýšenie telesnej teploty a bolesť kĺbov. 

Migrujúci erytém

Vyskytuje sa pri lymskej borelióze (kliešťová borelióza). Lymský erytém sa prejavuje v mieste uhryznutia kliešťom týždeň po začiatku ochorenia. 

Multiformný exsudatívny erytém

Je alergickej povahy a často ho spôsobuje infekcia (vírus Epsteina-Barrovej, tuberkulóza, vírus herpes simplex) alebo nekontrolované užívanie liekov (nesteroidné protizápalové lieky, antikonvulzíva). Pri exsudatívnom erytéme sa na koži tvoria pľuzgiere (bully) a vredy so žltou krustou (erózie). Alergický erytém sa môže prejavovať opakovane (zvyčajne na jeseň a na jar). 

Toxický erytém

Vyrážky vo forme malých hrbolčekov (papúl) žltej a bielej farby, ktoré sú charakteristické pre novorodencov.

Fixovaný erytém

Vyrážka v tvare motýľa (plochá alebo mierne vyvýšená nad povrch kože), lokalizovaná v zygomatickej oblasti, v okolí nosa a vyskytuje sa pri systémovom lupus erythematosus. 

Palmárny erytém

Sčervenanie dlaní, pocit tepla v postihnutej oblasti a tvorba pavúčich žíl. Objavuje sa pri patologických stavoch pečene (zlyhanie pečene, hepatitída, cirhóza).

Reumatický erytém

Vyrážka s nepravidelnými, zvlnenými okrajmi. Vyskytuje sa u pacientov s akútnou reumatoidnou horúčkou.

Pozápalový erytém

Je dôsledkom zápalu epidermy pri akné.

Solárny erytém

Opuchové začervenanie modročervenej farby na lícach, na chrbte rúk a predlaktiach. Vyskytuje sa každoročne na jar a v lete.

Multiformný erytém je nebezpečný, pretože sa môže prejaviť ako Stevensov-Johnsonov syndróm (závažná reakcia precitlivenosti). Ochorenie sa vyznačuje akútnym nástupom, vysokou telesnou teplotou, výraznou intoxikáciou a tvorbou pľuzgierov na tvári a genitáliách. Po odlúpení epitelu sa vytvárajú erózie pripomínajúce popáleniny

Liečba erytému v Bratislave

Diagnostika erytému zahŕňa oboznámenie sa s pacientovou anamnézou, vyšetrenie kože a laboratórne vyšetrenie krvi na vylúčenie systémových ochorení a infekcií. Na diagnostiku patológie sa využíva aj dermatoskopia, čo je optická metóda vizualizácie kože pomocou prístroja s lupou na posúdenie štrukturálnych zmien kože. Zákrok je bezbolestný a netrvá dlhšie ako pol hodiny.

Liečba erytému spočíva v užívaní antibiotík, analgetík, hormonálnych a detoxikačných liekov. V prípade prítomnosti pľuzgierov je indikovaná lokálna liečba (otvorenie ohniska zápalu a ošetrenie anilínovými farbivami).

Na konzultáciu s dermatológom v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete objednať telefonicky na telefónnom čísle alebo vyplnením objednávacieho formulára uvedeného na webovej stránke.

MUDr. Denisa Košecká
MUDr. Denisa Košecká
Lekári oddelenia dermatológie
V DoktorPRO sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia.

Kontrolné konzultačné vyšetrenie
35 eur / 33 eur
Pridajte službu
Kontrolné vyšetrenie (klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
39 eur / 37 eur
Pridajte službu
Kontrolné vyšetrenie dôchodca, invalid (klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
35 eur / 33 eur
Pridajte službu
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
39 eur / 37 eur
Pridajte službu
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia) + Dermatoskopia celotelová
100 eur / 95 eur
Pridajte službu
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti dôchodca, invalid (anamnéza, klinické vyšetrenie lekárom, diferenciálna diagnóza, terapia)
35 eur / 33 eur
Pridajte službu

Lekári oddelenia dermatológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o dermatológoch DoktorPro v Bratislave

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.