hCG test v Bratislave

Ľudský choriový gonadotropín (hCG) je hormón, ktorý produkujú bunky tvoriace placentu po implantácii (zahniezdení) embrya k stene maternice. Hladina hormónu v krvi stúpa na 8.-11. deň od počatia a zdvojnásobuje sa každých 48-72 hodín až do 8.-11. týždňa tehotenstva. Následne sa hladina tehotenského hormónu stabilizuje a zostáva nezmenená až do pôrodu. Tehotenský krvný test si môžete dať urobiť v Bratislave v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava. 

Čo zobrazuje hCG test 

Počas tehotenstva sa hladina choriového gonadotropínu v krvi a moči ženy zvyšuje. Stanovenie hCG v moči sa vykonáva pomocou testovacieho systému. Ak je výsledok testu pozitívny, na potvrdenie tehotenstva sa indikuje krvný test hCG.

Krvný test hCG zobrazuje skoré tehotenstvo (od jedného týždňa po počatí). HCG test taktiež umožňuje určiť gestačný vek pomocou zmeny koncentrácie hormónu v krvi. Normálne hodnoty hCG testu sú:

  • menej ako 5 mU/ml — negatívny výsledok hCG testu znamená, že žena nie je tehotná;
  • 6-24 mU/ml — tzv. "šedá zóna", kde je hladina hormónu zvýšená, no ešte neznamená tehotenstvo;
  • viac ako 25 mU/ml — indikuje vývoj plodu v tele ženy.

HCG test nezobrazí charakter tehotenstva. Pozitívny výsledok hCG nevylučuje mimomaternicové tehotenstvo a preto je potrebná konzultácia s gynekológom a gynekologický ultrazvuk na posúdenie vývoja plodu.

Keďže choriový gonadotropín je onkologický marker, zvýšená hladina hCG sa môže vyskytnúť aj pri nádorových ochoreniach (rakovina maternice, vaječníkov a prsníka). HCG test by sa mal vykonať aj na vylúčenie tehotenstva pred lekárskymi zákrokmi, ktoré by mohli poškodiť zdravie plodu.

Príprava na tehotenský test

Krvný hCG test sa vykonáva ráno nalačno, pretože jeho hladina sa môže počas dňa meniť. Deň pred testom by ste taktiež nemali fajčiť, piť alkohol, vykonávať fyzickú aktivitu a je potrebné vyhýbať sa stresovým situáciám.

Presnosť krvného testu hCG závisí od prípravy. Tehotenský hCG test môže gynekológ vykonať niekoľkokrát, za účelom sledovanie priebehu tehotenstva, diagnostikovania prerušeného tehotenstva alebo rizika odmietnutia plodu (potrat).

Tehotenský test v Bratislave

Tehotenský krvný test si môžete dať urobiť v Bratislave v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava. Pred odberom krvi vám zdravotná sestra navlečie na rameno elastické škrtidlo na zastavenie prietoku krvi a zvýraznenie žíl, očistí miesto alkoholom a odoberie vzorku krvi zo žily. Po zákroku poskytne zdravotná sestra pacientovi odporúčania, ktoré je potrebné dodržiavať, aby sa v mieste odberu krvi nevytvoril hematóm.

Výsledok hCG testu je pacientovi poskytnutý deň po teste. Následne je potrebné dohodnúť si konzultáciu so svojím všeobecným lekárom, aby vám zanalyzoval výsledky krvného hCG testu. Po potvrdení tehotenstva by ste sa mali objednať na vyšetrenie k pôrodníkovi, ktorý vám predpíše ďalšie testy na zhodnotenie vášho zdravotného stavu a priebehu tehotenstva.

Na krvný hCG test v Bratislave v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa môžete objednať telefonicky na telefónnom čísle uvedenom na webovej stránke alebo prostredníctvom objednávkového formulára. Cenu hCG testov si môžete zistiť na webovej stránke alebo telefonicky.

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy