0800200000

Čo je to mykoplazmóza, ako sa prenáša a dá sa vyliečiť?

Čo je to mykoplazmóza, ako sa prenáša a dá sa vyliečiť?
mužské zdravie
aktualizované: 29 April 2024
Čítať 12 minút Zverejnené: 19 April 2024 508
Mykoplazmóza je infekcia, ktorá postihuje močové cesty, reprodukčný systém a dýchací systém. Ochorenie je nákazlivé a patrí do skupiny pohlavne prenosných infekcií (STI).

Čo je to mykoplazmóza?

Mykoplazmóza je infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené baktériami rodu Mycoplasma a postihuje močový, reprodukčný a dýchací systém. Infekčné agensy nemajú bunkovú stenu, preto ľahko prenikajú do buniek orgánov a systémov a množia sa v nich (intracelulárny parazitizmus).

Mykoplazmóza po infekcii môže byť skrytá. Infekcia sa aktívne prejavuje v období zníženej imunity, na pozadí stresu a iných zápalových alebo infekčných ochorení.

Druhy mykoplazmózy

{articleQuestionForm:338}

Infekcie spôsobené baktériami mykoplazmy sa líšia v závislosti od typu a miesta infekcie v tele. Druhy mykoplazmózy:

 • urogenitálna mykoplazmóza (spôsobená Mycoplasma hominis a Mycoplasma genitalium);
 • respiračná mykoplazmóza (spôsobená Mycoplasma pneumoniae).

Urogenitálna mykoplazmóza je infekcia urogenitálneho systému. Respiračná mykoplazmóza postihuje dýchacie cesty.

Ako sa prenáša mykoplazmóza?

Mykoplazmóza sa prenáša na človeka od nositeľa infekcie (infikovaného človeka), baktérie neprežijú mimo tela. Spôsoby infekcie mykoplazmózou:

 • sexuálny kontakt (počas orálneho, vaginálneho a análneho sexu bez použitia bariérovej antikoncepcie);
 • cez maternicu (transplacentárne z matky na plod);
 • počas pôrodu z infikovanej matky na dieťa.

Riziko infekcie domácnosti urogenitálnou mykoplazmózou je minimálne. Baktérie mimo ľudského tela žijú amaximálne 2 hodiny (v teplom a vlhkom prostredí), takže pri zdieľaní prostriedkov osobnej hygieny (uteráky, špongie a posteľná bielizeň) nemožno vylúčiť možnosť infikovania mykoplazmami.

Respiračná mykoplazmóza sa prenáša vzdušnými kvapôčkami (kýchaním alebo kašľom), ako aj dlhodobým pobytom v uzavretej miestnosti s infikovanou osobou. Pľúcnou mykoplazmózou sa môžete nakaziť priamym kontaktom so sliznicami (slinami, podaním rúk a zdieľaním riadu).

Prenáša sa mykoplazmóza cez bozky a sliny?

Urogenitálna mykoplazmóza sa neprenáša slinami (počas spoločného používania riadu alebo počas bozkávania). Nakazenie mykoplazmou pohlavných orgánov je možné orálnym sexom.

Prenáša sa mykoplazmóza počas sexu?

Mykoplazmóza je pohlavné ochorenie, ktoré sa prenáša počas sexu. Baktéria Mycoplasma genitalium sa šíri z infikovanej osoby (vrátane osôb bez zjavných príznakov) na osobu cez sexuálny kontakt (análny, vaginálny a orálny sex bez použitia kondómu).

Prenáša sa mykoplazmóza krvou?

Mykoplazmóza sa neprenáša krvou, pretože baktérie žijú intracelulárne v postihnutých orgánoch. Infekcia mykoplazmou sa môže vyskytnúť počas transplantácie orgánu od infikovanej osoby.

Aké sú príznaky mykoplazmózy?

{articleDoctorsCarousel:338}

Príznaky mykoplazmózy závisia od jej typu a lokalizácie lézie. Urogenitálna mykoplazmóza u žien a mužov sa často vyskytuje latentne, príznaky ochorenia sa objavujú počas obdobia aktívnej reprodukcie mykoplazmy počas stresovej situácie pre telo (exacerbácia chronických patológií, zápalový proces a znížená imunita).

Príznaky urogenitálnej mykoplazmózy u mužov sú podobné príznakom iných ochorení urogenitálneho systému: bolesť pri močení a mierna bolesť v slabinách. Ak je prostata infikovaná, môžu sa objaviť bolesti v podbrušku, problémy s erekciou a predčasná ejakulácia.

Infekcia mykoplazmami u žien sa prejavuje nepríjemnými pocitmi vo vagíne a výskytom patologického výtoku (bielej, hlienovej a zelenkavej farby). Pri bakteriálnom poškodení pošvovej sliznice dochádza k narušeniu jej mikroflóry, ktorá plní ochrannú funkciu, preto sa zvyšuje riziko sekundárnych infekcií.

Symptómy mykoplazmózy dýchacieho systému

V závislosti od stupňa poškodenia sa mykoplazmóza dýchacích ciest môže vyskytnúť v dvoch formách: akútna respiračná infekcia (ARI) a pneumónia. Príznaky mykoplazmózy horných dýchacích ciest:

 • výtok z nosa a upchatý nos;
 • bolesť a suchosť v hrdle;
 • kašeľ;
 • zápal mandlí;
 • zachrípnutie hlasu;
 • bolesti tela, bolesť svalov a kĺbov;
 • celková slabosť a bolesť hlavy.

Infekcia môže spôsobiť aj zápal sliznice očí – zápal spojiviek. Zriedkavo môže byť respiračná mykoplazmóza sprevádzaná nevoľnosťou, vracaním a poruchou defekácie.

Mykoplazmová pneumónia je charakterizovaná zápalom pľúc a je sprevádzaná horúčkou a záchvatovitým kašľom. Symptómy pľúcnej mykoplazmózy:

 • zvýšenie telesnej teploty na 38-39 °C;
 • zimnica;
 • bolesť a pocit kompresie v hrudníku pri nádychu a výdychu;
 • kašeľ (najskôr suchý, potom s priesvitným, belavým alebo hnisavým hlienom);
 • neschopnosť zhlboka sa nadýchnuť.

Pri závažnej mykoplazmóze sa môžu objaviť príznaky poškodenia nervového a obehového systému, ktoré sú sprevádzané stratou sily a bolesťou kĺbov (polyartritída). Komplikovaná respiračná mykoplazmóza môže vyvolať meningitídu a encefalitídu.

Príznaky mykoplazmózy u žien

Prvé príznaky urogenitálnej mykoplazmózy u žien sa objavujú v období aktívnej reprodukcie patogénnych mikroorganizmov (na pozadí hormonálnych zmien, porúch vaginálnej mikroflóry alebo iných urogenitálnych infekcií). Infekcia postihuje predovšetkým sliznice vagíny, krčka maternice a krčok maternice. Príznaky mykoplazmózy u žien:

 • svrbenie, pálenie a nepríjemný zápach v pošve;
 • začervenanie a opuch vulvy;
 • mukopurulentný výtok z cervikálneho kanála;
 • poruchy močenia (časté, bolestivé a prerušované);
 • nepravidelná menštruácia (nepravidelnosť menštruácie, zmeny intenzity, výskyt alebo zosilnenie bolesti počas menštruácie);
 • periodická bolesť a ťažkosť v dolnej časti brucha;
 • nepohodlie a bolesť počas sexu;
 • krvavý výtok po pohlavnom styku.

Príznaky mykoplazmózy u žien sú podobné príznakom iných infekčných ochorení pohlavných orgánov (napríklad gardnerelóza alebo ureaplazmóza). Infekciu môže identifikovať gynekológ po vyšetrení.

Bez diagnostiky a liečby môže mykoplazmóza viesť k mimomaternicovému tehotenstvu alebo rozvoju reprodukčných problémov (potrat a neplodnosť). Je dôležité, aby sa ženy pri plánovaní tehotenstva testovali na pohlavne prenosné infekcie, aby sa predišlo patológiám vývoja plodu a infekcii dieťaťa vrodenou mykoplazmózou.

Príznaky mykoplazmózy u mužov

Urogenitálna mykoplazmóza u mužov, keď sú infikovaní, postihuje močovú trubicu, potom sa infekcia rozšíri do orgánov genitourinárneho systému. Príznaky mykoplazmózy u mužov:

 • bolestivosť a svrbenie v močovej trubici;
 • opuch močovej trubice;
 • znížené libido;
 • bolesť počas močenia;
 • bolesť počas pohlavného styku;
 • zväčšené inguinálne lymfatické uzliny.

Muži s mykoplazmózou môžu mať slabý a číry výtok z močovej trubice ráno alebo po močení a ejakulácii. Môže sa tiež vyskytnúť občasná silná bolesť v panve, ktorá sa šíri do dolnej časti chrbta, slabín a miešku. Ak máte príznaky genitálnej mykoplazmózy, mali by ste sa poradiť s urológom.

Mykoplazmóza u detí

U detí je rozšírená respiračná mykoplazmóza (mikroorganizmy sa zisťujú pri bronchitíde, zápale pľúc, bronchiálnej astme a typických akútnych respiračných infekciách), ktorá sa prenáša vzdušnými kvapôčkami. Deti, ktoré navštevujú inštitúcie s veľkým množstvom ľudí (škôlky, školy a zábavné centrá), sú ohrozené respiračnou mykoplazmózou. Mykoplazmóza dýchacieho traktu u dieťaťa je akútna so závažnými príznakmi. Príznaky mykoplazmovej infekcie u detí:

 • horúčka (telesná teplota dosahuje 38-40 °C);
 • rinitída;
 • bolesť hrdla a suchý kašeľ;
 • bolesť ucha.

Liečba respiračnej mykoplazmózy u detí je diagnostikovaná pediatrom po vyšetrení. Liečba zahŕňa užívanie antibakteriálnych látok, ktoré lekár predpisuje po výsledkoch testov na identifikáciu patogénu a ich citlivosti na antibiotiká.

Ako sa diagnostikuje mykoplazmóza?

Mykoplazmóza sa dá zistiť po vyšetrení. Diagnostika mykoplazmózy zahŕňa:

 • zber anamnézy a vyšetrenie urológom (muži) alebo gynekológom (ženy);
 • vyšetrenie steru na vaginálnu mikroflóru a zoškrab z cervikálneho kanála (detekcia atypických buniek krčka maternice);
 • laboratórne testy na mykoplazmózu.

Laboratórne testy na mykoplazmózu zahŕňajú vyšetrenie krvi a biologických sekrétov z pohlavných orgánov. Krvný test na protilátky IgM proti mykoplazme je detekcia špecifických imunoglobulínov produkovaných telom v reakcii na infekciu mykoplazmou. Na identifikáciu genetického materiálu baktérie Mycoplasma sa vykonáva analýza PCR.

Ako sa lieči mykoplazmóza?

Liečba mykoplazmózy je zameraná na zničenie patogénnych baktérií, zmiernenie ich negatívnych účinkov, odstránenie zápalového procesu a obnovenie imunitného systému organizmu. Medikamentózna terapia zahŕňa užívanie antibiotík, ktoré môžu ovplyvniť priepustnosť bakteriálnej steny a iných liekov. Lekár predpisuje liečbu s prihliadnutím na výsledky vyšetrenia, symptómy, vek, individuálne charakteristiky tela a prítomnosť sprievodných ochorení.

Liečebné schémy pre urogenitálnu mykoplazmózu

Liečba mykoplazmózy u žien

 1. Antibiotiká (predpísané s prihliadnutím na citlivosť baktérií na ne).
 2. Antikandidové látky (na zabránenie vzniku kandidózy, pretože antibakteriálne látky negatívne ovplyvňujú ich vlastnú pozitívnu mikroflóru).
 3. Probiotiká (na udržanie črevnej mikroflóry).
 4. Imunostimulačné lieky.
 5. Miestne produkty (vaginálne čapíky, supozitória a tablety), ktoré odstraňujú zápal a svrbenie.

Liečba mykoplazmózy u mužov

 1. Antimikrobiálne lieky (predpísané na základe výsledkov testov).
 2. Imunomodulátory (aktivujú obranyschopnosť tela).
 3. Probiotiká (na normalizáciu funkcie čriev).
 4. Vonkajšie masti na pohlavné orgány s antiseptickým účinkom.

Ak sa zistí urogenitálna mykoplazmóza, musia sa liečiť obaja sexuálni partneri. Počas liečby je dôležité zdržať sa sexuálnej aktivity, aby sa zabránilo opätovnej infekcii alebo pridaniu inej sexuálne prenosnej infekcie.

Po liečebnom cykle (lekár predpisuje trvanie individuálne) sú potrebné opakované laboratórne testy na sledovanie jeho účinnosti.

Možné následky mykoplazmózy

Mykoplazmóza môže vyvolať rozvoj zápalových ochorení močového systému (cystitída, uretritída a pyelonefritída). U mužov sa pri urogenitálnej infekcii môže vyskytnúť prostatitída (zápal prostaty) a orchiepididymitída (zápal semenníka a jeho príveskov), čo vedie k problémom s potenciou a počatím.

U žien môže mykoplazmóza vyvolať rozšírenie zápalu do maternice a jej príloh a spôsobiť zrasty na vajcovodoch a dysfunkciu vaječníkov, čo je nebezpečné pre rozvoj neplodnosti. Okrem toho sa infekcia mykoplazmou môže počas tehotenstva zhoršiť a viesť k patológiám (odtrhnutie placenty, placentárna insuficiencia a potrat).

Prevencia mykoplazmózy

Riziko, že sa nakazíte STD, môžete znížiť prijatím určitých opatrení. Prevencia mykoplazmózy zahŕňa:

 • používanie bariérovej antikoncepcie pri viac ako jednom sexuálnom partnerovi a pri každom novom;
 • dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny;
 • včasná liečba zápalových ochorení močového a reprodukčného systému;
 • udržiavanie imunity (pomocou vyváženej stravy a pravidelnej fyzickej aktivity).

Ak ste sexuálne aktívny (máte viac ako jedného sexuálneho partnera), musíte byť každoročne testovaný na skryté sexuálne prenosné infekcie. Dôležité je tiež absolvovať preventívne prehliadky (u žien – gynekológ, u mužov – urológ) aspoň raz ročne.

Gynekológia v Doktorpro v Bratislave

Čo je to mykoplazmóza, ako sa prenáša a dá sa vyliečiť?
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

Ako sa pripraviť na test na mykoplazmózu?

Aby sa zabezpečila spoľahlivosť výsledkov testov na mykoplazmózu (ster a test venóznej krvi), ženy a muži musia dodržiavať pravidlá prípravy. Príprava na testovanie na mykoplazmózu zahŕňa:

 • zdržať sa pohlavného styku 2-3 dni pred odberom steru;
 • odmietnutie mastných, vyprážaných, údených potravín a alkoholu 3 dni pred vyšetrením;
 • toaleta vonkajších genitálií najneskôr 4-6 hodín pred analýzou.

Ženy by sa deň pred testom nemali sprchovať, používať vaginálne čapíky, supozitória alebo tampóny. Venózna krv na vyšetrenie sa odoberá nalačno.

Kto lieči respiračnú mykoplazmózu?

Respiračná mykoplazmóza postihuje orgány dýchacieho systému (priedušky a pľúca) a spôsobuje atypický zápal pľúc. Infekciu dýchacích ciest lieči lekár alebo pneumológ.

Ako dlho trvá liečba mykoplazmózy?

Dĺžka liečby mykoplazmózy závisí od závažnosti ochorenia. Ak sa infekcia zistí vo včasnom štádiu, antibiotická liečba trvá v priemere 10-14 dní.

Aké testy je potrebné absolvovať na diagnostiku mykoplazmózy?

Na diagnostiku mykoplazmózy lekár (gynekológ, urológ alebo obvodný lekár) predpíše testy na identifikáciu mykoplazmov a určenie rozsahu poškodenia. Testy na mykoplazmózu:

 • bakteriálna kultúra sekrétov z pohlavných orgánov (na bakteriologické vyšetrenie flóry);
 • enzýmová imunoanalýza (stanovenie množstva protilátok triedy IgM a IgG);
 • PCR test (rozpoznanie genotypu baktérie a stanovenie jej koncentrácie).

Pre ELISA test je potrebné odobrať venóznu krv. Pre PCR test sa biomateriál odoberie z močovej trubice alebo vagíny.

Aká je inkubačná doba mykoplazmózy?

Inkubačná doba mykoplazmózy môže trvať v priemere 3-5 dní až 2 mesiace. Zvláštne nebezpečenstvo ochorenia spočíva v dlhom asymptomatickom priebehu.

5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo je to mykoplazmóza, ako sa prenáša a dá sa vyliečiť?
Lekársky odborník DoktorPRO

Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Vanessa pred 3 týždňami
Dobrý deň. Aké sú spôsoby nákazy mykoplazmózou?
Odpovedať
Nataliia Korkh
Nataliia Korkh
pred 3 týždňami
Dobrý deň. Existujú 2 typy mykoplazmózy: urogenitálna a respiračná. Respiračná forma mykoplazmovej infekcie sa prenáša vzdušnými kvapôčkami. Urogenitálnou mykopláziou sa môže nakaziť od infikovanej osoby sexuálnym kontaktom alebo blízkym kontaktom v domácnosti (spoločné zdieľanie predmetov osobnej hygieny, ako sú uteráky alebo špongie). Infekcia sa prenáša z matky na dieťa aj počas pôrodu.
Frederika pred 3 týždňami
Dobrý deň. Mykoplazmóza je pohlavne prenosné ochorenie, ako sa infekcia prenáša?
Odpovedať
Nataliia Korkh
Nataliia Korkh
pred 3 týždňami
Dobrý deň. Mykoplazmóza je pohlavne prenosná choroba, ktorá sa prenáša pohlavným stykom. Baktériou mykoplazmy sa môžete nakaziť orálnym, análnym a vaginálnym sexom.
Gertrúda pred 1 mesiacom
Dobrý deň. Aký je kašeľ pri pľúcnej mykoplazmóze?
Odpovedať
Nataliia Korkh
Nataliia Korkh
pred 1 mesiacom
Dobrý deň. Kašeľ pri pľúcnej mykoplazmóze môže byť suchý, potom (po 2 až 3 dňoch) s hlienom. V niektorých prípadoch sa mykoplazmatická pneumónia môže vyskytnúť bez kašľa.
Mária pred 1 mesiacom
Dobrý deň. Lieči sa mykoplazmóza počas tehotenstva?
Odpovedať
Nataliia Korkh
Nataliia Korkh
pred 1 mesiacom
Dobrý deň. Liečba mykoplazmózy počas tehotenstva je potrebná, pretože choroba môže vyvolať ochorenia (polyhydramnión, placentárna insuficiencia alebo spontánny potrat), ako aj prenos infekcie na dieťa počas pôrodu. Liečbu mykoplazmovej infekcie predpisuje tehotným ženám gynekológ berúc do úvahy výsledky štúdií a charakteristiky priebehu tehotenstva.
Gréta pred 1 mesiacom
Dobrý deň. Čo znamená pozitívny IgG v teste na mykoplazmózu? Je potrebná liečba?
Odpovedať
Nataliia Korkh
Nataliia Korkh
pred 1 mesiacom
Dobrý deň. Pozitívny výsledok testu na mykoplazmu (v krvi sa zistia protilátky IgG proti patogénu) naznačuje, že osoba má súčasnú alebo nedávnu mykoplazmovú infekciu. Ak chcete diagnostikovať mykoplazmózu a predpísať liečbu, musíte sa poradiť s lekárom: pre ženu - gynekológa, pre muža - urológ.
Táto webová stránka používa súbory cookie na účely opísané v Podmienkach spracúvania osobných údajov, najmä na zabezpečenie riadneho a bezpečného fungovania webovej stránky a na prispôsobenie vzhľadu webovej stránky individuálnym preferenciám používateľa (personalizácia).
Kliknite na tlačidlo "Prijať", ak súhlasíte s používaním súborov cookie na účely opísané v Podmienkach spracovania osobných údajov. Súhlas s používaním súborov cookie môžete tiež odmietnuť. Zablokovaním používania všetkých súborov cookies však môže dôjsť k znefunkčneniu niektorých častí webovej stránky.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie