U mužov sa zápal močového mechúra vyskytuje menej často vzhľadom na štruktúru močovej trubice (je úzka a dlhá, čo znižuje riziko vniknutia baktérií do močového mechúra).
Čo je cystitída?
Cystitída je urologické ochorenie charakterizované zápalom močového mechúra. Rozlišujeme tieto typy cystitídy:
- bakteriálna cystitída. Vzniká v prípade vniknutia baktérií do močového mechúra cez močovú trubicu;
- hemoragická cystitída. Charakteristickým príznakom je krvavý výtok pri močení, ktorý spôsobuje, že moč má hnedé alebo ružovkasté sfarbenie;
- cystitída spôsobená prítomnosťou cudzieho telesa. Objavuje sa u ľudí, ktorí používajú stenty alebo katétre, ktoré zvyšujú riziko vniknutia infekcie do močovej trubice;
- cystitída z ožiarenia. Vzniká po rádioterapii, ktorá vplýva na orgány v oblasti panvy (liečba rakoviny nielen „zabíja" rakovinové bunky, ale poškodzuje aj zdravé bunky).
Recidívujúca cystitída je zápal močového mechúra, ktorý sa vyskytne aspoň trikrát za rok alebo dvakrát za šesť mesiacov. Pri podozrení na zápal močového mechúra je potrebné vyhľadať urológa.
Príznaky cystitídy
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Charakteristickým znakom cystitídy je časté močenie. Ďalšie príznaky cystitídy sú:
- pálenie a bolesť pri močení;
- pacient vylučuje menšie množstvo moču ako zvyčajne;
- tlak alebo kŕče v podbrušku;
- nepríjemné pocity v oblasti panvy;
- bolesť v oblasti chrbta alebo boku;
- krv v moči (hematúria);
- pocit plnosti močového mechúra;
- nutkanie na močenie;
- štipľavý zápach a zakalená farba moču.
Pri cystitíde sa môže telesná teplota zvýšiť na 37,5°C a tiež sa môže prejaviť celková slabosť organizmu. Výtok z močovej trubice pri cystitíde môže byť biely alebo ružový. U starších ľudí s kognitívnymi poruchami (napr. demenciou) sa môže cystitída prejavovať aj triaškou a zimnicou, popletenosťou, zmenami správania (zmätenosťou a zvýšenou podráždenosťou).
Pri hemoragickej cystitíde sa môže vyskytnúť strata kontroly nad močovým mechúrom a pocit mravčenia pri močení.
Štádium hemoragickej cystitídy | Príznaky štádia cystitídy |
Prvé štádium | Dochádza k slabému krvácaniu, ktoré spôsobuje tmavšie sfarbenie moču |
Druhé štádium | Prítomnosť krvi je výraznejšia a moč sa mení na ružový |
Tretie štádium | V moči sú viditeľné malé krvné zrazeniny a močenie sprevádza ostrá bolesť a pálenie |
Štvrté štádium | Vyznačuje sa prítomnosťou veľkých krvných zrazenín, ktoré môžu brániť odtoku moču, čo spôsobuje zadržiavanie moču a neschopnosť vyprázdniť močový mechúr. |
Akútna cystitída vzniká náhle a má výrazné príznaky. Chronická cystitída je charakterizovaná nepríjemnými pocitmi pri močení, slabým močením a tlakom v oblasti ohanbia.
Príčiny vzniku cystitídy
Infekčnú (bakteriálnu) cystitídu môžu spôsobovať baktérie, ako sú E. coli, streptokoky, enterokoky a stafylokoky. Ďalšie príčiny vzniku cystitídy sú:
- infekcie močových ciest;
- nekontrolované užívanie liekov;
- obličkové kamene (upchatie močových ciest);
- zväčšená prostata;
- poranenie miechy;
- oslabený imunitný systém;
- strata kontroly nad črevami;
- alergická reakcia na výrobky na intímnu hygienu.
Cystitída môže byť spôsobená cukrovkou, ktorá zvyšuje hladinu cukru v krvi a vytvára tak vhodné prostredie pre množenie baktérií. Dlhodobá imobilita (napr. pri zotavovaní sa zo zlomeniny krčka bedrového kĺbu) taktiež zvyšuje riziko zápalu močového mechúra.
Psychosomatika môže taktiež ovplyvniť vznik cystitídy. Negatívne emócie, strach, fyzický a psychický stres zvyšujú pravdepodobnosť vzniku zápalu močového mechúra.
Postkoitálna cystitída
Postkoitálna cystitída je zápal močového mechúra, ktorý sa vyskytuje po sexe (zvyčajne po uplynutí jedného alebo dvoch dní). Príčiny vzniku cystitídy po pohlavnom styku sú:
- slabé poškodenie močovej trubice;
- bakteriálna infekcia močového mechúra;
- narušená vaginálna mikroflóra;
- zvýšená intenzita a dlhý pohlavný styk.
Používanie diafragmatickej antikoncepcie a spermicídov znižuje množstvo hlienu vo vagíne, čo zvyšuje riziko vzniku postkoitálnej cystitídy. Komplikovaný pôrod a nedávna operácia močovej trubice alebo močového mechúra môžu po pohlavnom styku vyvolať zápal.
Intersticiálna cystitída
Intersticiálna cystitída je zápal močového mechúra, ktorý je charakterizovaný poškodením jeho sliznice. Možné príčiny vzniku intersticiálnej cystitídy sú:
- genetická predispozícia;
- poškodenie tkaniva močového mechúra;
- prítomnosť mastocytov (vylučujú histamín a chemické látky, ktoré spôsobujú zápal);
- syndróm dráždivého čreva;
- fibromyalgia (charakterizovaná bolesťou a zhoršenou pohyblivosťou svalov, šliach a kĺbov);
- autoimunitná reakcia organizmu.
Podľa Urology Care Foundation, intersticiálna cystitída spôsobuje bolesť nielen močového mechúra, ale aj močovej trubice, brucha, spodnej časti chrbta a panvy. Ženy môžu pociťovať bolesť v oblasti vulvy alebo vagíny a muži zas v miešku, semenníkoch alebo v penise.
Príznakmi intersticiálnej cystitídy sú nepríjemné pocity pri naplnení močového mechúra a úľava po močení. Bolesti pri pohlavnom styku a močenie až 60-krát za deň sú taktiež príznakmi zápalu močového mechúra.
Cystitída u žien
Cystitída sa u žien často vyskytuje počas menopauzy, keď klesá hladina estrogénu a sliznica močovej trubice sa stenčuje (čím sa zvyšuje pravdepodobnosť preniknutia baktérií). Príznaky cystitídy u žien sú:
- svrbenie a pálenie v oblasti perinea (medzi vagínou a konečníkom);
- bodavá bolesť pri močení;
- zvýšená únava;
- zakalený moč s prímesou hlienu alebo krvi;
- celková malátnosť (ospalosť, slabosť).
Cystitída je pred menštruáciou spôsobená zmenami hladiny hormónov progesterónu a estrogénu. Príznaky cystitídy u žien sa môžu líšiť v závislosti od menštruačného cyklu, často sa zhoršujú počas ovulácie alebo tesne pred menštruáciou (dva až tri dni pred ňou).
Cystitída u mužov
Cystitída u mužov sa častejšie vyskytuje v prípade ochorenia prostaty (napr. prostatitída alebo adenóm prostaty) alebo zúžení (striktúry) močovej rúry. Charakteristickým príznakom cystitídy u mužov je pocit mravčenia alebo pálenia v penise počas močenia alebo bezprostredne po ňom.
Cystitída u detí
Cystitída u detí sa prejavuje horúčkou, nechutenstvom, nevoľnosťou, slabosťou a podráždenosťou. Na prítomnosť cystitídy u dieťaťa, ktoré sa naučilo chodiť na nočník môže poukazovať denné pomočovanie. U novorodencov možno spozorovať zápal močového mechúra v prípade, že je dieťa nervózne a počas močenia plače.
Cystitída v tehotenstve a pri dojčení
Riziko vzniku cystitídy počas tehotenstva sa zvyšuje kvôli rastu plodu v maternici, ktorý tlačí na močový mechúr (čo vedie k častejšiemu močeniu a množeniu baktérií). Zápal močového mechúra počas tehotenstva môže vzniknúť aj v dôsledku podchladenia, nedostatočnej intímnej hygieny, neliečených zápalových ochorení (napr. kandidóza, dysbakterióza).
Cystitída počas dojčenia môže vzniknúť v dôsledku hormonálnych zmien v tele a zníženej imunity. Liečba cystitídy počas tehotenstva je šetrná kvôli možným rizikám pre dieťa a budúcu matku.
Spôsoby liečby cystitídy
Cystitídu po určení príčiny a typu zápalu močového mechúra lieči urológ. Diagnostika cystitídy zahŕňa:
- vyšetrenie moču (pomáha skontrolovať moč na prítomnosť baktérií, krvi a hnisu);
- ultrazvuk močového mechúra (pri podozrení na močové kamene alebo striktúru močovej trubice).
Na vyšetrenie moču pri cystitíde je potrebné odobrať vzorku moču ráno a do dvoch až troch hodín ju priniesť do laboratória. Ak sa v moči zistí infekcia, lekár odporučí pacientovi absolvovať vyšetrenie na určenie typu baktérií.
Infekčný zápal močového mechúra nie je možné vyliečiť rýchlo a bez antibiotík. Prvá pomoc pri cystitíde je zameraná na zmiernenie bolesti, preto sa pacientovi predpíšu lieky proti bolesti alebo spazmostatiká. Liečba cystitídy zahŕňa:
- antibakteriálne lieky;
- blokátory m-cholinoreceptorov (znižujú nutkanie na močenie);
- antihistaminiká (na alergické reakcie).
Chirurgická liečba cystitídy (cystouretroskopia) je indikovaná pri chronickom alebo opakovanom zápale močového mechúra. Počas cystouretroskopie urológ prepláchne močovú trubicu a močový mechúr, aby odstránil baktérie a podá pacientovi lieky na zacelenie sliznice. Ak sa na sliznici nachádzajú vredy, lekár ich kauterizuje elektrickým prúdom.
Prevencia cystitídy
Riziko vzniku cystitídy je možné znížiť udržiavaním rovnováhy vody v organizme (voda pomáha znižovať riziko hromadenia a množenia baktérií v močovom mechúre). Prevencia cystitídy zahŕňa:
- nezadržiavať moč:
- namiesto kúpania sa odporúča sprchovať sa;
- pravidelne si umývať pokožku v oblasti genitálií (aby sa predišlo podráždeniu);
- vyhýbať sa používaniu parfumovaných výrobkov na intímnu hygienu.
Po vyprázdnení je dôležité utrieť konečník smerom spredu dozadu, pretože baktérie z análnej oblasti sa môžu rozšíriť do vagíny a močovej trubice a spôsobiť zápal. Na prevenciu postkoitálnej cystitídy môže pomôcť vyprázdnenie močového mechúra bezprostredne po pohlavnom styku.
Diéta pri cystitíde
Diéta pri cystitíde zahŕňa vyhýbanie sa potravinám, ktoré dráždia močový mechúr. Neodporúča sa konzumovať alkoholické a kofeínové nápoje, kyslú zeleniny (paradajky, kyslá kapusta) a ovocie (citrusové plody, ananásy a jahody) a múčne výrobky.
Potraviny, ktoré sa môžu konzumovať pri cystitíde | |
Zelenina | baklažán, hrášok, huby, špenát, avokádo, špargľa, brokolica, červená repa |
Ovocie | banány, marhule, čučoriedky, datle, melóny, sušené slivky, hrušky, sušené hrozienka |
Bielkoviny | hovädzie mäso, jahňacie mäso, bravčové mäso, hydina, ryby, vajcia |
Oleje | arašidový, mandľový, slnečnicový a olej z kešu |
Obilniny | ovos a ryža |
Mliečne výrobky | odtučnené a plnotučné mlieko, mäkké syry |
Orechy | vlašské orechy, mandle, kešu, makadamové orechy, pistácie |
Zmierniť pocit pálenia pri cystitíde môže pomôcť pitie veľkého množstva tekutín. Súčasťou diéty pri cystitíde môžu byť taktiež bylinky a koreniny, ako je rozmarín, cesnak, bazalka, oregano a tymián, (nedráždia tkanivo močového mechúra). Diétu pri zápale močového mechúra je potrebné dodržiavať zvyčajne jeden až dva týždne a následne si pacient môže postupne pridávať do stravy ďalšie potraviny (podľa reakcie organizmu na ne).