Ako liečiť pohlavne prenosné choroby? Aké sú následky neliečených pohlavne prenosných ochorení?
Čo sú to pohlavne prenosné choroby?
Pohlavne prenosné choroby (STD) patria do skupiny infekčných ochorení, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom. Pohlavne prenosnými chorobami sa možno nakaziť pri akomkoľvek type sexu (vaginálnom, orálnom, análnom), ako aj pri stimulácii pohlavných orgánov a aj prostredníctvom sexuálnych hračiek. Muži majú väčšiu pravdepodobnosť nákazy pohlavne prenosnou chorobou v prípade, že majú na genitáliách viditeľné lézie (rany, škrabance) a taktiež pri análnom styku.
Aké pohlavne prenosné choroby sa najčastejšie vyskytujú u mužov?
Sexuálne prenosné infekcie postihujú kožu a sliznice urogenitálneho traktu (penis, močovú trubicu, perianálnu oblasť). Pri nákaze pohlavne prenosnými chorobami sa počas orálneho sexu môžu pohlavne prenosné choroby objaviť na slizniciach ústnej dutiny a hltana.
Pohlavne prenosné choroby môžu mať vírusový, bakteriálny, kvasinkový a parazitárny charakter. Rozlišujeme tieto typy pohlavne prenosných chorôb u mužov:
- chlamýdie;
- mykoplazmóza;
- ureaplazmóza;
- gardnerelóza;
- trichomoniáza;
- syfilis;
- kvapavka;
- kandidóza;
- papilomavírusová infekcia;
- genitálny herpes.
Pohlavným stykom sa prenáša aj HIV (vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti), vírusová hepatitída typu B a C, svrab a vši.
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Môžu byť pohlavne prenosné choroby u mužov asymptomatické?
Zvláštnosťou pohlavne prenosných chorôb u mužov je ich asymptomatický (latentný) priebeh. Muži s latentnou infekciou môžu nakaziť svojich sexuálnych partnerov. Pred nákazou bezpríznakových pohlavne prenosných chorôb, je možné sa chrániť používaním bariérovej antikoncepcie (kondómov).
Na diagnostiku asymptomatických pohlavných chorôb u mužov je potrebné aspoň raz ročne absolvovať preventívnu prehliadku u urológa a testy na pohlavne prenosné infekcie. Testy na pohlavne prenosné choroby sa taktiež odporúča absolvovať po nechránenom pohlavnom styku s novou partnerkou.
Kedy je potrebné navštíviť urológa?
Inkubačná doba pohlavne prenosných chorôb u mužov (čas od nákazy po objavenie sa prvých príznakov ochorenia) sa môže pohybovať od niekoľkých dní do niekoľkých mesiacov (v závislosti od typu infekčného agensu). Inkubačná doba pri kvapavke trvá od dvoch dní do dvoch týždňov, pri chlamýdiách do jedného mesiaca a pri papilomavírusovej infekcii môže trvať až šesť mesiacov.
Mnohé pohlavne prenosné infekcie u mužov prebiehajú bezpríznakovo. Prítomnosť pohlavne prenosných ochorení sa u mužov môže prejavovať týmito príznakmi:
- výtok z močovej trubice s nepríjemným zápachom;
- začervenanie a mokvanie (nadmerná vlhkosť) v okolí žaluďa penisu a v oblasti predkožky;
- poruchy močenia (časté nutkanie na močenie (aj v noci) s močením malého množstva moču);
- pálenie v oblasti močovej trubice;
- vyrážky v perianálnej oblasti vo forme pľuzgierov, vredov alebo výrastkov;
- bolesť v miešku, v perineu a v podbrušku;
- erektilná dysfunkcia.
Prvým príznakom asymptomatickej pohlavne prenosnej choroby u muža môže byť neplodnosť. Pri zhoršení sexuálnej infekcie sa príznaky pohlavne prenosných chorôb zintenzívňujú (objavuje sa silný výtok z močovej trubice, sliznice sú citlivejšie a bolestivejšie).
Dĺžka inkubačnej doby a prvé príznaky pohlavne prenosných chorôb | ||
Ochorenie | Inkubačná doba | Príznaky |
chlamýdie | jeden až tri týždne po infekcii, niekedy až niekoľko mesiacov |
|
mykoplazmóza | od niekoľkých dní až do niekoľkých týždňov |
|
ureaplazmóza | od niekoľkých dní až do niekoľkých týždňov |
|
trichomoniáza | zvyčajne trvá štyri až 28 dní, ale môže byť aj dlhšia |
|
syfilis | od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov (v priemere asi tri týždne) | primárny syfilis u mužov:
sekundárny syfilis, ktorý sa môže objaviť niekoľko týždňov alebo mesiacov po primárnych príznakoch:
|
kvapavka | zvyčajne dva až sedem dní po nákaze, hoci u niektorých ľudí môže byť inkubačná doba dlhšia |
|
kandidóza | môže byť rôznorodá a často závisí od stavu imunitného systému človeka |
|
infekcia papilomavírusom | môže byť dlhodobá a príznaky sa nemusia objaviť mnoho rokov |
|
genitálny herpes | niekoľko dní až niekoľko týždňov po kontakte s vírusom herpesu |
|
Ako sa diagnostikujú pohlavne prenosné choroby u mužov?
Diagnostika pohlavne prenosných chorôb u mužov začína vyšetrením u urológa. V niektorých prípadoch môžu príznaky pohlavne prenosných chorôb u mužov (charakter vyrážky alebo výtoku) lekárovi pomôcť stanoviť diagnózu (genitálny herpes je charakteristický vezikulárnou vyrážkou, papilomavírusová infekcia je charakteristická výrastkami v perineálnej oblasti a kvapavka zas silným hnisavým výtokom z močovej trubice.
Na potvrdenie diagnózy a odhalenie latentných infekcií je potrebné absolvovať testy na pohlavne prenosné choroby. Testovanie na pohlavne prenosné choroby u mužov pozostáva z výteru z uretry na prítomnosť pohlavne prenosných infekcií.
DNA patogénov sa stanovuje u mužov zo steru z uretry. Vyšetrenie je spoľahlivé a umožňuje presne určiť typ infekcie a množstvo patogénu v zápalovom sekréte. Ster z uretry mužov na pohlavne prenosné choroby zahŕňa stanovenie citlivosti patogénov na antibakteriálne látky. V prípade sexuálne prenosných vírusových infekcií (HIV, hepatitída typu B a C) by mal muž absolvovať krvné testy na protilátky.
Je potrebné mužom pri testovaní na sexuálne prenosné infekcie vždy odobrať ster?
Urológ môže pacientovi odobrať ster alebo zoškrab z močovej trubice, aby určil pôvodcu pohlavne prenosnej choroby. Pomocou urologického steru sa u mužov zistí prítomnosť bakteriálnych a vírusových patogénov, ktoré sa nachádzajú na povrchu sliznice urogenitálneho traktu. Zoškrab pri pohlavne prenosných ochoreniach u mužov zachytáva bunky slizničného epitelu a umožňuje zistiť prítomnosť vnútrobunkových pôvodcov pohlavne prenosných chorôb (chlamýdie, mykoplazmy, trichomonády), to znamená, že tento typ vyšetrenia je informatívnejší ako výter z uretry.
Ako by sa mali muži pripraviť na urogenitálny zoškrab?
Pri príprave na urologický zoškrab je potrebné sa tri dni pred testom zdržať ejakulácie a pohlavného styku. V deň vyšetrenia si môžete umyť vonkajšie pohlavné orgány pod teplou tečúcou vodou bez použitia mydla a dve až tri hodiny pred vyšetrením sa neodporúča močiť. Testy na pohlavne prenosné choroby sa môžu vykonať najskôr jeden mesiac po užití antibakteriálnych liekov.
Ako sa odoberá ster u mužov?
Urologický ster sa u mužov robí pomocou sterilného vatového tampónu, ktorého koniec sa vloží do močovej trubice. Príprava na odber výteru na pohlavne prenosné choroby u mužov je rovnaká ako pri zoškrabe a zahŕňa zdržanie sa ejakulácie tri dni pred odberom a v deň odberu je potrebné sa umyť iba s vodou a nepoužiť žiadne antiseptické prípravky. Ster z uretry lekár rozotrie na podložné sklíčko a odošle ho do bakteriologického laboratória. Výsledky steru z uretry sú hotové do 5 - 7 dní.
Aké sú alternatívy k urogenitálnemu steru?
Alternatívami k urogenitálnemu steru u mužov je vyšetrenie moču a prostatickej tekutiny. Pri odbere prostatickej tekutiny sa na testovanie na pohlavne prenosné ochorenia u mužov vykonáva manuálna masáž prostaty cez konečník.
Ako sa liečia pohlavne prenosné choroby u mužov?
Liečba pohlavne prenosných chorôb závisí od typu patogénu. Bakteriálne a parazitárne pohlavne prenosné choroby sa liečia pomocou antibakteriálnych a antiparazitárnych liekov. Výber antibiotík závisí od výsledku testu citlivosti patogénu na lieky. V prípade plesňovej infekcie urológ predpíše antimykotikum. Okrem hlavnej liečby môže lekár predpísať protizápalové lieky a fyzioterapiu.
Dajú sa všetky pohlavne prenosné choroby liečiť antibiotikami?
Antibiotiká sa pri pohlavne prenosných chorobách u mužov používajú na liečbu sexuálnych infekcií spôsobených baktériami. Pomocou antibiotík je možné vyliečiť trichomoniázu, chlamýdie, kvapavku a syfilis.
Pohlavne prenosné choroby u mužov, ktoré majú vírusovú povahu, sa nedajú liečiť antimikrobiálnou liečbou (infekcie HIV (vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti) a HPV (papilomavírus), hepatitída typu B a C). Vírusovej hepatitíde typu B a papilomavírusovým infekciám je možné predísť očkovaním.
Prečo môže lekár predpísať fyzioterapiu pri liečbe pohlavne prenosných ochorení u mužov?
Fyzioterapia sa používa na diagnostiku a liečbu pohlavne prenosných ochorení u mužov. Masáž uretry má diagnostický význam, pretože umožňuje odobrať prostatickú tekutinu na testovanie pohlavne prenosných infekcií.
Fyzioterapia sa pri liečbe pohlavných infekcií u mužov používa na zlepšenie prietoku krvi v panvových orgánoch a zvýšenie rezistencie tkanív. Fyzioterapeutické postupy podporujú prenikanie antibakteriálnych liekov hlboko do tkanív.
Aké sú následky neliečených pohlavne prenosných ochorení?
Neliečené pohlavne prenosné infekcie u mužov vedú k rozšíreniu infekcie do orgánov močového systému (močový mechúr a obličky), prostaty a semenníkov. Chronická prostatitída môže spôsobiť neplodnosť a poruchy erekcie. Muž s latentnou sexuálnou infekciou môže nakaziť svoje partnerky.
Medzi komplikácie pohlavne prenosných chorôb u mužov patria ochorenia kĺbov a očí (Reiterov syndróm). Reiterov syndróm spôsobujú chlamýdie a je dôsledkom poruchy imunitného systému organizmu.
Ako sa vyhnúť opätovnému nakazeniu pohlavne prenosnými chorobami?
Aby sa zabránilo opätovnej nákaze, nielen pacient, ale aj sexuálni partneri by mali byť testovaní na pohlavne prenosné choroby a v prípade potreby by mali absolvovať liečbu. Jeden mesiac po ukončení liečby by partneri mali opäť absolvovať test na pohlavne prenosné choroby. Partneri by sa mali zdržať nechráneného pohlavného styku, pokiaľ výsledky kontrolných testov na pohlavne prenosné infekcie nebudú negatívne.
Čo by mal muž urobiť po nechránenom pohlavnom styku?
Nechránený pohlavný styk je pohlavný styk bez použitia bariérovej antikoncepcie (kondómu). Pri akomkoľvek druhu nechráneného pohlavného styku (vaginálnom, análnom, orálnom) môže dôjsť k nákaze pohlavne prenosnými chorobami, ktorých neskorá liečba môže spôsobiť ochorenia mužských pohlavných orgánov (neplodnosť, erektilná dysfunkcia).
Ak došlo k nechránenému pohlavnému styku alebo sa kondóm počas sexu pretrhol, je potrebné objednať sa na konzultáciu k urológovi a absolvovať test na sexuálne prenosné infekcie. Muži by sa mali po nechránenom pohlavnom styku:
- osprchovať a opláchnuť si vonkajšie genitálie pod teplou tečúcou vodou;
- vymočiť, aby sa znížilo riziko vniknutia baktérií cez močovú trubicu;
- do jedného mesiaca po nechránenom pohlavnom styku sledovať možné vonkajšie príznaky pohlavne prenosných chorôb u mužov (vyrážka alebo začervenanie v perianálnej oblasti a v ústnej dutine, výtok z močovej trubice s nepríjemným zápachom);
- požiadať partnerku, aby absolvovala výter z pošvy a krvné testy na HIV a vírusovú hepatitídu.
Neverte novým partnerom, ktorí tvrdia, že sú zdraví a nemajú žiadne vonkajšie príznaky pohlavne prenosných chorôb (vyrážky v oblasti genitálií a výtok z pohlavných ciest), pretože mnohé pohlavne prenosné choroby u mužov a u žien prebiehajú bezpríznakovo. Pri podozrení na HIV alebo bakteriálne pohlavne prenosné choroby môže lekár predpísať pre-expozičnú profylaxiu, ktorá je účinná v prvých dňoch po kontakte.