Približne každý tretí muž vo veku 18 až 59 rokov uvádza, že sa u neho vyskytuje predčasná ejakulácia.
Čo je predčasná ejakulácia?
Predčasná ejakulácia je typ sexuálnej dysfunkcie, pri ktorej muž prežíva orgazmus a ejakuluje (uvoľňuje semeno) do jednej minúty od začiatku stimulácie penisu. Rozlišujeme tieto typy predčasnej ejakulácie:
- vrodená (celoživotná). Vo väčšine prípadov dochádza k ejakulácii do jednej minúty od vaginálnej penetrácie alebo začiatku stimulácie penisu, počnúc prvým pohlavným stykom;
- získaná. Vzniká po predchádzajúcich sexuálnych skúsenostiach bez problémov s ejakuláciou, ejakulácia nastáva do troch minút od stimulácie penisu.
V 50 % prípadov sa za predčasnú ejakuláciu považuje aj neschopnosť muža oddialiť ejakuláciu dostatočne dlho na to, aby jeho partnerka dosiahla orgazmus. Predčasná ejakulácia, ktorá trvá viac ako šesť mesiacov, sa považuje za patológiu.
Aká je normálna dĺžka pohlavného styku?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Trvanie pohlavného styku sa môže líšiť v závislosti od veku, zdravotného stavu, emocionálneho stavu a úrovne vzrušenia partnerov. Pohlavný styk môže byť:
- krátky - 1 - 2 minúty;
- normálny - 3 - 7 minút;
- dobrý - 7 - 13 minút;
- dlhý - od 10 - 30 minút.
Neexistuje presne stanovená norma pre trvanie pohlavného styku, ale priemerné trvanie je päť až sedem minút od zavedenia penisu do pošvy po ejakuláciu. Ak neschopnosť dosiahnuť orgazmus a ejakuláciu trvá viac ako 30 minút počas sexuálnej stimulácie a pri dostatočnej úrovni vzrušenia, môže ísť o oneskorenú ejakuláciu.
Prečo dochádza k predčasnej ejakulácii?
Predčasná ejakulácia je často psychický pôvod, ale presná príčina môže byť súhrou mnohých faktorov. Medzi možné psychické príčiny rýchlej ejakulácie patria:
- strach a fóbie;
- nízke sebavedomie;
- nespokojnosť s rodinným životom;
- depresia a úzkosť;
- strach zo sexu;
- telesná úzkosť;
- nedôvera voči partnerovi.
Problémy s ejakuláciou môžu byť spôsobené aj stresom, napríklad môžu byť vyvolané finančnými ťažkosťami alebo nevyhovujúcim sociálnym postavením. Predčasná ejakulácia môže byť spôsobená aj intrapersonálnymi konfliktami (fixované adolescentné obavy alebo poruchy osobnosti môžu viesť k úzkostnému očakávaniu predčasnej ejakulácie, t. j. keď sa muž pred pohlavným stykom vopred obáva, že neuspokojí svoju partnerku alebo sa cíti vinný za svoju „neschopnosť"). Pri podozrení na psychickú príčinu predčasnej ejakulácie je potrebné sa poradiť s psychoterapeutom.
Patológie urogenitálneho a endokrinného systému môžu tiež viesť k predčasnej ejakulácii. Medzi fyziologické príčiny predčasnej ejakulácie patrí:
- genetická predispozícia;
- nízka hladina serotonínu alebo dopamínu;
- precitlivenosť penisu;
- hypertyreóza (hyperfunkcia štítnej žľazy);
- erektilná dysfunkcia;
- zápal alebo infekcia prostaty alebo močovej trubice;
- diabetes mellitus;
- hypogonadizmus (nedostatočnosť semenníkov);
- ejakulačná hyperreflexia (mimovoľná, častá a intenzívna ejakulácia);
- nadmerná konzumácia alkoholu a drog.
Sexuálne funkcie u mužov ovplyvňuje hladina hormónu oxytocín. Zvýšiť riziko predčasnej ejakulácie môžu tiež abnormálne hladiny hormónov štítnej žľazy a luteinizačných hormónov a prolaktínu.
Erektilnú a ejakulačnú dysfunkciu môžu spôsobiť zmeny súvisiace s vekom. Starší muži majú často kratšiu erekciu, čo je spúšťacím faktorom pre predčasnú ejakuláciu.
Neurologické choroby môžu spôsobiť poškodenie nervového systému, ktorý riadi sexuálne funkcie. Predčasnú ejakuláciu môžu spôsobiť poranenie miechy, epilepsia, Parkinsonova a Alzheimerova choroba a skleróza multiplex.
Ako vyriešiť problém s predčasnou ejakuláciou?
Predčasnú ejakuláciu nie je možné liečiť ľudovými metódami (bylinkami). Predovšetkým je potrebné identifikovať a odstrániť príčinu problémov s ejakuláciou. Neodporúča sa ani samostatný výber liekov, pretože mnohé prostriedky majú negatívny vplyv na kardiovaskulárny systém a spôsobujú vysoký krvný tlak alebo tachykardiu (zrýchlený tep).
Ak máte problémy s ejakuláciou, objednajte sa na vyšetrenie k urológovi, aby vylúčil fyzické príčiny predčasnej ejakulácie. Behaviorálne techniky liečby zahŕňajú:
- rozptýlené myslenie. Podstatou tejto techniky je sústrediť pozornosť počas sexuálneho vzrušenia na bežné veci;
- hlboké dýchanie. Pomáha na krátky čas prerušiť ejakulačný reflex (automatický reflex tela, počas ktorého dochádza k výronu semena);
- technika stláčania. Táto technika spočíva v stimulácii penisu až do blížiacej sa ejakulácie, v jemnom stláčaní hlavičky penisu počas 30 sekúnd. Postup sa môže niekoľkokrát opakovať až do dosiahnutia orgazmu.
Oddialiť ejakuláciu pomôže aj metóda stop-štart, ktorá zahŕňa zastavenie stimulácie penisu pri blížiacej sa ejakulácii. Proces zastavenia stimulácie je možné zopakovať až trikrát (ejakulácia nastane až na štvrtýkrát). Pri použití tejto techniky je lepšie, aby bol partner zhora, aby sa mohol včas odtiahnuť.
Ako znížiť citlivosť žaluďa a penisu?
Znížiť citlivosť penisu je možné chirurgicky, liekmi, správnym výberom bariérovej antikoncepcie. Citlivosť hlavičky penisu pomôžu znížiť:
- kondómy. Môžu obsahovať anestetické látky (napr. s účinnou látkou lidokaín) alebo môžu byť vyrobené zo silnejšieho latexu na oddialenie ejakulácie. Hrubšie kondómy môžu predĺžiť čas medzi vaginálnym prienikom a ejakuláciou;
- zmeny polohy. Napríklad poloha, pri ktorej je žena zhora, môže pomôcť znížiť citlivosť žaluďa znížením trenia;
- používanie sexuálnych hračiek. Používanie krúžkov na penis (nástavcov) môže oddialiť ejakuláciu.
Masturbácia jednu až dve hodiny pred sexom môže pomôcť znížiť vzrušenie pred pohlavným stykom. Používa sa aj na zlepšenie kontroly ejakulácie a predĺženie trvania pohlavného styku.
Slabé svaly panvového dna môžu sťažovať oddialenie ejakulácie. Panvové dno je možné posilniť Kegelovými cvikmi. Technika cvičenia svalov panvového dna si vyžaduje:
- Precítiť správne svaly. Správne svaly vám pomôže nájsť zastavenie močenia alebo napínanie svalov, ktoré bránia úniku plynov.
- Napnúť svaly panvového dna, vydržať tri sekundy a potom na tri sekundy uvoľniť. Keď svaly zosilnejú, môžete vykonávať Kegelove cviky v sede alebo v stoji, prípadne pri chôdzi.
- Sústrediť sa. Je dôležité sústrediť sa na napínanie svalov panvového dna bez toho, aby ste napínali brušné svaly, svaly stehien alebo svaly zadku.
- Cvičenie opakovať trikrát denne. Snažte sa urobiť aspoň tri série po 10 opakovaní denne.
Pri Kegelových cvikov je dôležité sa vyhnúť zadržiavaniu dychu, pretože to môže viesť k zvýšenému tlaku v hrudníku, čo zhoršuje krvný obeh a zásobovanie orgánov kyslíkom. Počas cvičenia by ste mali dýchať voľne a zhlboka.
Sú anestetiká na penis bezpečné?
Na liečbu predčasnej ejakulácie sa niekedy používajú krémy, gély a spreje. Anestetiká sa na penis aplikujú 10-15 minút pred pohlavným stykom, aby znížili citlivosť a pomohli oddialiť ejakuláciu.
Použitie anestetík však môže spôsobiť podráždenie a začervenanie pokožky, čo znižuje sexuálne uspokojenie partnerov. Dlhodobé používanie anestetík môže viesť k úplnej strate erekcie.
Ktorý lekár sa špecializuje na liečbu predčasnej ejakulácie?
V prípade predčasnej ejakulácie je potrebné navštíviť urológa. Lekár sa oboznámi s pacientovou anamnézou, opýta sa na ťažkosti a vykoná fyzikálne vyšetrenie. V prípade potreby urológ odošle pacienta na laboratórne vyšetrenia (na kontrolu hladiny hormónov), ultrazvukové vyšetrenie (dopplerovský ultrazvuk) penisu alebo panvových orgánov, aby určil príčinu predčasnej ejakulácie.
Metódy liečby predčasnej ejakulácie
Liečbu predčasnej ejakulácie volí urológ v závislosti od príčiny a závažnosti stavu. Liečba zvyčajne zahŕňa kombináciu behaviorálnej terapie a liekov.
Ako sa zbaviť predčasnej ejakulácie
Metódy medikamentóznej liečby predčasnej ejakulácie zahŕňajú užívanie:
- antidepresív. Na liečbu predčasnej ejakulácie sa používajú selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu. Nežiaduce účinky môžu zahŕňať potenie, nevoľnosť, ospalosť a zníženie libida;
- analgetík. Používajú sa na zmiernenie bolesti, ale ovplyvňujú ejakuláciu tým, že spôsobujú oneskorenú ejakuláciu;
- inhibítorov fosfodiesterázy-5. Používajú sa na liečbu erektilnej dysfunkcie.
V súčasnosti sa skúma používanie injekcií botoxu do svalov, ktoré prispievajú k ejakulácii, ale ich účinnosť zatiaľ nebola vedecky potvrdená. Okrem farmakologickej liečby sa môže predpísať aj psychologické poradenstvo, ktoré sa používa na spracovanie pocitov a emócií, ktoré spôsobili predčasnú ejakuláciu.
Liečba predčasnej ejakulácie selektívnou neurotómiou
Chirurgická liečba predčasnej ejakulácie sa vykonáva selektívnou denerváciou penisu. Vykoná sa neurotómia vetiev dorzálneho nervu penisu, to znamená, že sa odstránia niektoré nervové zakončenia, čím sa zníži citlivosť hlavičky penisu.
Ako sa vykonáva selektívna neurotómia?
Mikrochirurgickú selektívnu neurotómiu predpisuje lekár v prípade primárnej predčasnej ejakulácie a v prípade sekundárnej predčasnej ejakulácie, ak mužovi nepomohli konzervatívne metódy liečby.
Príprava na operáciu spočíva v zdržaní sa konzumácie jedla večer a ráno pred selektívnou neurotómiou, ako aj pitia vody dve hodiny pred operáciou. Pred operáciou je potrebné absolvovať tieto vyšetrenia:
- všeobecné vyšetrenie krvi;
- vyšetrenie moču;
- vyšetrenie krvnej skupiny a Rh faktora;
- malý balík biochemických vyšetrení;
- koagulogram;
- celkové protilátky proti syfilisu;
- protilátky proti HIV;
- vírus hepatitídy B a C;
- elektrokardiogram;
- ELISA na prítomnosť IgG a COVID.
Selektívna neurotómia sa vykonáva v celkovej anestézii (pacient je počas celej operácie v anestézii). Operácia trvá v priemere jednu až dve hodiny.
Existuje niekoľko metód neurotómie, ktoré sa líšia v závislosti miesta kde sa zákrok vykonáva. Medzi metódy selektívnej denervácie epifýzy patrí:
- metóda podľa Schutza. Chirurg vyhľadá malú vetvu nervu v oblasti hlavičky penisu a odstráni ju.
- metóda podľa Halea. Odstránenie časti nervu v oblasti krížovej kosti.
Počas operácie sa u muža vykonáva denervácia tkanív penisu, tzn. na penise sa urobí malý rez, potom chirurg odstráni časť nervových zakončení, ktoré inervujú hlavičku penisu, vďaka čomu bude menej citlivá. Po operácii zostáva pacient dva dni v nemocnici pod dohľadom lekárov.
Po zákroku môže pacient pociťovať bolesť a nepohodlie, ktoré môžu trvať niekoľko dní. V prípade potreby lekár predpíše lieky proti bolesti (na zmiernenie bolesti) a antibakteriálne lieky (na prevenciu infekcie).
Počas jedného až dvoch týždňov sa pacientovi odporúča vyhýbať sa náročnej fyzickej aktivite, kúpaniu a návšteve bazéna. Lekár môže naordinovať obmedzenie pohlavného styku až na tri týždne.